Erasmus w "Mechaniku"

  • 20.04.2018, 09:21
  • Mariusz Strzępek
Erasmus w "Mechaniku"
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 miał miejsce Dzień Erasmusa + .

 Koordynator i nauczyciele realizujący w szkole, projekt Erasmusa +  pt.  "Europejska jakość Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim - wzmacniamy kompetencje językowe i zawodowe nauczycieli" przedstawili zebranym w Auli uczniom klas 1  założenia i cele projektu, a także swoje wrażenia z pobytów w Cambridge ( UK ). W Dniu Erasmusa , uczestniczyli Dyrektorzy – Dariusz Kwiatkowski i Jolanta Nikodemska. 

 

Dariusz Kwiatkowski , w swoim wystąpieniu podkreślał ogromne znaczenie nauki języków obcych, by uczyć się ich przez całe życie – podkreślił że młody wiek jest sprzymierzeńcem w tej kwestii . Następnie zebrani obejrzeli prezentację Pani Katarzyny Elster - Wielka Brytania jakiej nie znacie. Po prezentacjach , uczniów klas 1 podzielono na zespoły , które realizowały zaplanowane wcześniej zadania. Nauczyciele przygotowali dla młodzieży szereg atrakcji związanych z Unią Europejską, Wielka Brytanią, a wszystko z poparte jak najczęstszym posługiwaniem się językiem angielskim.

 

W pracowni informatycznej odbyły się gry i zabawy matematyczno- informatyczne w języku angielskim. Na szkolnej platformie Moodle umieszczono zestaw gier i quizów. Przedstawiciele klas rywalizowali ze sobą , aby w wyznaczonym czasie zdobyć jak największą liczbę punktów, odpowiadając na pytania umieszczone w postaci: 1 - Quiz matematyczny 10 pytań 2 - Połącz pary - urządzenia IT 15 par 3 - Państwa angielskojęzyczne 10 pytań Quiz 4 - Memory - angielskie słówka 18 par 5 - UK quiz (10 questions)

 

Uczniowie otrzymali loginy i hasła i każdy z nich musiał zalogować się na swoje konto. Po każdej skończonej grze uzupełniane były karty punktacji. Na głównym ekranie na bieżąco obserwowali efekty swoich działań umieszczone w arkuszu w excelu do liczenia punktacji - po wprowadzeniu zdobytych punktów automatycznie następowało wyliczanie.

 

 

Wszyscy świetnie się bawili i okazało się ze wiedza klas 1 na temat pojęć matematycznych i urządzeń informatycznych po angielsku oraz państw anglojęzycznych jest na dość wysokim poziomie. Część teoretyczną i praktyczną opracowały i przeprowadziły uczestniczki projektu Iwona Osuch i Alicja Sęk przy pomocy ucznia klasy 3Tib Arkadiusza Bajerskiego Panie - Magdalena Piotrowska i Magdalena Kaczmarzyk przeprowadziły quizy dotyczące zwyczajów żywieniowych w Anglii. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące podstawowych surowców używanych w kuchni angielskiej, tradycyjnych potraw, deserów, zwyczajów. Do przeprowadzenia quizów wykorzystano narzędzia kahoot i quizziz. 

 

Na początku uczniowie rozwiązali krótki test wprowadzający, wyjaśniający zasady działania w/w narzędzi zawierający łatwe pytania np. 2+2=?. Podczas quizu liczyła się nie tylko poprawność ale i szybkość udzielania odpowiedzi. Młodzież była bardzo zadowolona z nowych technik zastosowanych podczas tego typu rozwiązywania zadań. Panie Joanna Kryszewska oraz Katarzyna Elster przygotowały karty i quizy o Wielkiej Brytanii. Wykorzystana została prezentacja multimedialna: na temat geografi i historii UK, mapy, zdjęcia z życia codziennego Brytyjczyków, znane postacie i członkowie rodziny królewskiej, słynnych budowli, dyscyplin sportowych, zespoły muzyczne itd, które ilustrowały pytania.

 

Młodzież znakomicie bawiła się podczas tych zajęć. Nauczycielki j. angielskiego –  Iwona Dróżdż i Angelika Nowak poprowadziły dla zespołów klasowych grę na wielkiej planszy ilustrującej największe atrakcje Wielkiej Brytanii . Taka podróż po UK , każdemu z uczestników gry, bardzo się podobała – można było wykazać się nie tylko szczęściem przy rzutach kostka ale także obszerna wiedzą.

 

Na boisku szkolnym nauczyciele – Dobrawa Smejda i Jacek Matyszewski , najpierw omówili zebranym najbardziej popularne brytyjskie sporty i formy rekreacji. Następnie uczniowie wykazywali się swoimi uzdolnieniami i umiejętnościami w zakresie takich sportów jak: golf, piłka nożna , rugby i tenis ziemny. Rozegrano po raz pierwszy w historii szkoły prawdziwy turniej golfa – 1 dołek zaliczony. Uczniowie mieli także do rozwiązania test 30 pytań o sporcie w UK.

 

W auli czekała na wszystkich kolejna niespodzianka – konkurs karakoe z największymi brytyjskimi hitami muzycznymi . Prowadzący, Dominik Waścikowski , losował dla uczestników piosenkę,a następnie prezentował krótką oryginalną jej wersję. Następnie uczniowie wykonywali je w języku angielskim wspomagani przez tekst wyświetlany na ekranie. Było klimatycznie i wesoło. Po zakończeniu tej konkurencji , jury złożone z nauczycieli uczestniczących w projekcie podliczyło wszystkie punkty i koordynator Jacek Matyszewski ogłosił zwycięzców.

 

1 miejsce zajęła klasa I MTw, 2 przypadło 1 Met, a 3 miejsce zdobyła klasa I It. Pozostałe były 1 Ti oraz 1 TE i 1TH. Na zwycięskie drużyny czekają atrakcyjne nagrody, które wręczone będą 14 czerwca. Dzięki Erasmus + Day mogliśmy obserwować nie tylko  świetną zabawę, obcowanie z językiem angielskim na różnych płaszczyznach , ale  przede wszystkim możliwość poznania i sprawdzenia swych wiadomości, zwłaszcza o Wielkiej Brytanii

 

foto : Patryk Śmiechowicz i Miłosz Starzyk

tekst: Jacek Matyszewski

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe