Uczcili zakończenie II Wojny Światowej

  • 09.05.2019, 15:34
  • Joanna Sztymelska
Uroczystość poświęcona 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
loadingŁaduję odtwarzacz...
74 lata temu, 8 maja 1945 roku, w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims gen. Alfred Jodl, w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Tym samym zakończyła się II wojna światowa, która trwała ponad pięć lat. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła najkrwawsze w historii działania wojenne w Europie.

8 maja obchodzony jest każdego roku, jako rocznica zakończenia II wojny światowej. Tak było i w tym roku. W Tomaszowie Mazowieckim 8 maja 2019 roku, na Cmentarzu Wojennym odbyły się uroczystości  poświęcone 74. rocznicy zakończenia wojny. 

Uroczystość, która rozpoczęła się wprowadzeniem Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej wystawionej przez I Szwadron Kawalerii Powietrznej 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej, poprowadził Kamil Borkowski. Powitał kombatantów z pułkownikiem Józefem Suchodolskim, kawalerem orderu Virtuti Militari, przedstawicieli władz samorządowych miasta z Tomaszem Jurkiem - wiceprezydentem Tomaszowa Mazowieckiego i Krzysztofem Kuchtą - przewodniczącym Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim  i powiatu z członkami Zarządu Powiatu: Markiem Kubiakiem i Michałem Czechowiczem na czele, przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli duchowieństwa, związków zawodowych,  organizacji sportu i kultury, organizacji politycznych, uczniów i mieszkańców naszego miasta, harcerzy i strzelców. 

Dowódca Kompanii Honorowej, porucznik Tomasz Trukawka wydał komendę dla pocztu flagowego, którym dowodził kapral Robert Bielecki.  Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt ksiądz kapelan major Robert Dembiński poprowadził modlitwę w intencji ofiar II Wojny Światowej. Następnie głos zabrał Marek Kubiak 
 

Porucznik Norbert Kazusek odczytał apel poległych, oddana została salwa honorowa i uczestnicy uroczystości przystąpili do składania biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Polegli na polu chwały 1939-1945.
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Landryn
Landryn 10.05.2019, 23:41
Różowa kurtka jest ok. Ja też mam słabość do różowego. Z dzieciństwa. Lubiłem oglądać "Różową Landrynkę". No i Teleranek :-)
Kuba
Kuba 11.05.2019, 13:24
Ta Pani stała się już hitem internautów i ulubienicą tomaszowian!
Kryśka Maryśka
Kryśka Maryśka 11.05.2019, 14:23
Szkoda że Zosieńka znikła jak kamfora, mambie brakło psiapsiółki, za ktorą też ponoć obrywa. Lecz mamba wie co robi ma nową psiapsiółke członkinię zarządu. Ciekawe kiedy się poznają na sobie.
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2019, 22:35
Tak:
1. Ta "czarna mamba w różowej zimowej kurtce..." - strzał w dychę.
2. Co i raz to niższy stopień w tej urzędniczej hierarchii na tych uroczystościach - zastępcy zastępców, referenci i przedstawiciele.

Więc pytam : Polska was mierzi, macie Polski i tradycji, historii narodowej dosyć ?! Wybory były niedawno, więc na razie można sobie odpuścić ?! Dopiero za trzy i pół roku będzie trzeba ( niestety) znów się pokazać ?!

Kompletne DNO !!!
Kapitulacja
Kapitulacja 10.05.2019, 20:24
w Reims była 7 maja,bez udziału Rosjan. Potem na żądanie Stalina powtórzono ją w Berlinie 8 maja.
Mocny Wilk
Mocny Wilk 11.05.2019, 15:47
A co z 9 Maja???
L.G.
L.G. 11.05.2019, 18:41
9 Maja to komusze święto, ku czci nowego okupanta-wyzwoliciela. Przyjdzie czas rozliczeń sowietów, dlaczego po wojnie do lat 50-tych podpalano polskie miasta na ziemiach odzyskanych, tak spalono m.in. starówkę w Oleśnicy i Legnicy
https://nowahistoria.interia.p…
klęcznik z Czętochowy
klęcznik z Czętochowy 10.05.2019, 13:15
Każda kolejna uroczystość państwowa, to coraz niższy szczebel uczestników. Referent, zastępca zastępcy, trzeci zestaw z grafiku. Niedługo wydelegują instruktora prac ręcznych i konserwatora. To może zakończyć ileśdziesiąt szopek, a skupić się na kilku najważniejszych uroczystościach.
Historia - niebezpieczna nauka
Historia - niebezpieczna nauka 10.05.2019, 20:07
Ci bardziej kompetentni dobrze, że nie chodzą na takie - kurtuazyjne w zasadzie - spotkania, a pracują w tym czasie. To Klatka wszędzie pchała się z wieńcem. By się tylko pokazać. I to w godzinach w których powinna być w pracy w oddalonej od Tomaszowa o 50 km Łodzi... To jest ok?

Ani to okrągła rocznica, ani szczególnie dla Tomaszowa ważna.

Moja Babka również ucierpiała podczas II (drugiej wojny światowej), była na robotach przymusowych w Austrii, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, jako całe miasto Tomaszów został mniej zniszczone w latach 1939 - 45 niż podczas pierwszej wojny. Infrastruktura TFSJ (późniejszy Wistom), a to już wówczas były najważniejsze tomaszoskie zakłady pracy. Fabrykancki przemysł lekki siadał (Piesch bankrutował już przed wojną, to samo Lansbergowie, dywany na Rolandówce czy w Starzycach po wprowadzeniu ceł do Rosji po 1919 roku też ledo przędły, ale sztuczny jedwab był wówczas hitem, również na zachodzie Europy), TFSJ stawiała już przed wojną a to osiedle urzędczniecze na Michałówku (gdzie kżda klatka shodowa była zdobiona poralem - rzecz niespotykana w kamienicach czynszowych, budowanych po taniości), a to kościół na Spalskiej, a to dom kultury, w końcu fundował trzy (!) samoloty szkoleniowe dla Funduszu Obrony Narodowej dla szykującej się od 1936 roku wojny Polski. Niemcy nie zniszczyli infrastruktury późniejszego Wistomu. Był im potrzebny jako warsztat naprawczy dla lotniczych silników Daimlera, ale też do prostszej produkcji chemicznej. Firma od 1942 roku do końca w ojny działała jako Tomaschower Glanzstoff-Fabrik GmbH (część koncernu V.G.V. (nawiasem mówiąc, ciekawe co robi dziś ten koncern, bo że istnieje to jestem przekonany. Jak większość firm które na II wojnie światowej po prostu się dorobiła)

Także trochę spokojniej z ocenami II wojny światowej. Mądrzejsi wiedzą - tak jak w kilku innych tematach z naszej lokalnej historii - że automatyczne przeklejanie klisz z mediów ogólnopolskich, jest w Tomaszowie powierzchowne, bardzo sztuczne. Owszem, było getto, bo i było dużo Żydów przed wojną. Łapano też polskich roboli, gdy brakowało rąk do pracy w Niemczech czy Austrii, ale nie było maskar w mieście na taką skalę jak w Warszawie.

Co więcej, choć oczywiście jest, to niepoprane politycznie, ale Niemcy podczas ostatniej wojny tu sporo inwestowali. Dzięki nim mamy Brzustówkę w granicach miasta, ale przede wszystkim budowa kolei. Planowana (i była już w trakcie budowy (czego pamiątki są jeszcze widoczne w postaci przęseł mostu kolejowego za Ice Fullem nad Czarną) budowli trasę kolejową do Piotrkowa. Zelektryfikowali tę do Radomia. Miasto po raz ostatni było na prawach powiatu...

Historia to niebezpieczna nauka. Można dojść do niebezpiecznych wniosków, powszechnie odrzucanych, no ale co? Przez samo to nieprawdziwych?

Poza tym data jest sporna. Tomaszów wyzwoliła Armia Czerwona, a oni obchodzą zakończenie wojny dzień wcześniej. Impreza, na której i ja rz byłem w latach szkolnych, jest nudnym ględzeniem, hołdami, apelem itd.

Czy nie powinna się odbywać? Nie. Powinna.
Czy obecność najważniejszych oficjeli jest koniecznie? Nie, nie jest koniecznie
Ktosik
Ktosik 10.05.2019, 18:20
W jednej intytucji kulturalnej w mieście właśnie tak jest. Im bardziej jesteś wykształcony tym bardziej Cie opluwają i na odwrót im niższe wykształcenie lub jego brak lub totalny debilizm tym dyrekcja bardziej docenia. Niż intelektualny jest bardziej prezentowany i nagradzany. Pozdrawiam
Obserwatorka życia politycznego
Obserwatorka życia politycznego 10.05.2019, 09:48
Najlepsza jest czarna mamba w różowej zimowej kurtce i podomce z żorżety. Ikona powiatowego stylu..... Składając kwiaty pomordowanym uśmiech jakby jej ktoś coś obiecał. Dziewczyna naprawdę nie może się odnaleźć.
:(
:( 10.05.2019, 20:22
ojesu :( Dość już tej pogardy wobec ludzi :( Czepiania się czyjegoś wyglądu, jaką ktoś ma twarz, posturę, czy z czego ma zrobioną kurtkę :( Żenująca jesteś w tej nienawiści. Ciekawe jakbyś się czuła gdyby ktoś w podobny sposób opisywał Twoją matkę :(
Odp
Odp 10.05.2019, 22:34
To nie jest czepianie. Od ludzi na stanowiskach oczekuje się czegoś więcej nizli odbierania tylko wypłaty. Są to osoby ktore wynagrodzenia otrzymują z moich podatków. Helllow
?
? 10.05.2019, 22:53
I w związku z tym twarz powinni mieć taką jaka Ci się podoba?
Odp
Odp 11.05.2019, 10:04
Tak oczywiście ! Chyba banan na gębie nie był wskazany na tej uroczystości. Podobnie jak Tusk z Komorowskim rżeli na Okęciu gdy przywozili ciała tragnicznie zmarłych w Smoleńsku. Może im się już nudziło i mieli prawo się cieszyć...
KK
KK 12.05.2019, 15:28
Byłem na Smutnej raz we wrześniu raz w maju. Nudna impreza. Co roku to samo. Czy mnie smieszy? Raczej mndli.
uczestnik
uczestnik 13.05.2019, 13:58
A co byś chciał festynu na cmentarzu?, nudziarzu nowobogacki!

Pozostałe