XVIII Powiatowy Konkurs Kulinarny w Czerniewicach

  • 17.06.2019, 04:47
  • Joanna Sztymelska
XVIII Powiatowy Konkurs Kulinarny w Czerniewicach
W niedzielę, 16 czerwca 2019 roku, w zabytkowym parku w Czerniewicach odbył się już po raz osiemnasty Powiatowy Konkurs Kulinarny potraw Regionalnych. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury , a honorowym patronatem objęli go Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Andrzej Bednarek - Wójt gminy Czerniewice.

Imprezę poprowadziła Izabela Stańdo - dyrektor GOK. Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Andrzej Bednarek - Wójt gminy Czerniewice, powitali zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: senator Rafał Ambrozik, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego: Ewa Wendrowska i Arkadiusz Gajewski, Marek Sarwa - dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Wacława Bąk - przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz - członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Motywem XVIII Kulinarnego Konkursu Potraw Regionalnych była kuchnia Warmii, Mazur i Pomorza. Celem, podobnie jak w innych tego rodzaju konkursach organizowanych na terenie powiatu tomaszowskiego, jest kultywowanie dziedzictwa kulinarnego i aktywizacja kulturowa środowisk wiejskich, ocalenie od zapomnienia i utrwalenie dziedzictwa kulinarnego, dbanie o zachowanie wizerunku stołu naszych przodków oraz zintegrowanie środowisk wiejskich. 

Udział w konkursie wzięły reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tomaszowskiego: KGW Ceniawy gmina Będków, KGW Karolinów gmina Żelechlinek, KGW Królowa Wola gmina Inowłódz, KGW Twarda gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW Łaznów gmina Rokiciny, KGW "Wolanki" z Tarnowskiej Woli gmina Lubochnia, KGW "Kaniczanki" gmina Rzeczyca, KGW Tobiasze, Ojrzanów gmina Ujazd oraz poza konkursem organizatorzy zaprosili do udziału Powiatowe Centrum Animacji Społecznej  Tomaszowie Mazowieckim, 

Potrawy oceniała komisja konkursowa w składzie; Elżbieta Łojszczyk - przewodnicząca komisji i członkowie: Michał Czechowicz, Arkadiusz Gajewski i Jarosław Kępa - przewodniczący Rady Gminy Czerniewice. Komisja oceniała potrawy w następujących kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, drób, wędliny, produkty pochodzenia roślinnego: kasze, groch, ziemniaki, warzywa oraz napoje i desery i inne produkty regionalne. 

Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łaznowa gmina Rokiciny, pozostałe dziewięć zespołów zajęło równorzędne drugie miejsce. 
Andrzej Bednarek podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie paniom z KGW z Zubek Dużych z gminy Czerniewice, które nie brały udziału w konkursie, ale przygotowały przepyszny poczęstunek dla zaproszonych na imprezę gości. 

Na zakończenie spotkania odbył się koncert pieśni żeglarskiej w wykonaniu zespołu Colorado Band.
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kończita z brodą
Kończita z brodą 18.06.2019, 07:51
Ciekawe, że władze/politycy nie mają jakiegoś wsydu i lansują się na tego typu odpustach. Przecież to żenada kyć jurorem na macaniu jajek (kużych).
Prostesty pod sądem ludzi nie interesują, może łykną macanko kur
Prostesty pod sądem ludzi nie interesują, może łykną macanko kur 18.06.2019, 08:14
no właśnie nie. To jest wieś a na wsi maca się kury i nie ma w tym nic wstydliwego. Ludzie stamtad też głosują i PO to wreszcie zrozumiała.

A że Gajewski nie ma szans w Tomaszowie, to stara się zaliczyć jak najwięcej wsi, by przynajmniej 6-9 tysięcy głosów z całego Łódzkiego wysępić.
Na chłopski rozum
Na chłopski rozum 18.06.2019, 08:20
Miejmy tylko nadzieje, a jest duża szansa, że ludzie jajo z majonezem zjedzą, popiją grochówką, po festynie się nachlają, a w pierwszej połowie paździenika i tak zagłosują na PIS.

Odróżniajac festynową błazenadę od realnych działań, kolejnych otwieranych boisk przy szkołach, które widzą w pobliskim Tomaszowie, no i przede wszystkim stan swojego konta.
ComTM
ComTM 17.06.2019, 15:57
Och, jak wszyscy tzw. oficjele ("tłuste misie i misiowe") lubią takie okazje! I pokazać się można (wiadomo, jesienią wybory), skonsumować nieco, uświetnić swoją osobą spotkanie społeczeństwa.
Heheszek z ciebie
Heheszek z ciebie 18.06.2019, 00:39
Zazdrośnik
Wesoły Romek
Wesoły Romek 17.06.2019, 12:03
W Czerniewicach kultywują kuchnię Warmi i Mazur. Śpiewają szanty, a patron honorowy dodaje powagi całej sytuacji .... Czy gdzieś w urzędzie zatrudniliśmy Monty Pajtona, czy może coś przeoczyłem w lokalnej polityce ? :-]
Principianti
Principianti 17.06.2019, 22:41
W Czerniewicach co roku inne są kuchnie, z których przepisów korzystają panie z KGW. Rok temu była kuchnia góralska. Przed dwoma laty, romska i tak dalej. Gdyby chciano opierać się tylko na lokalnej kuchni, można by co roku prezentować zalewajkę, bo to danie naszej lokalnej kuchni. To bardzo dobrze, że ludzie otwierają się na dorobek mieszkańców innych części Polski.
Karp po żydowsku
Karp po żydowsku 18.06.2019, 12:54
No ale skąd kucharze wiedzą jak przygotować "śledzia po japońsku, barszcz ukraiński, ruskie pierogi albo gulasz węgierski"??? A skąd komisja ma wiedzę, jak takie coś smakuje???

Pozostałe