
Osoby zainteresowane internetowym konkursem mogą wziąć w nim udział poprzez przesłanie dziś 15 sierpnia 2020 roku, odpowiedzi pod adres [email protected] do godz.24.00. Liczy się poprawność i czas. Zapraszamy do zabawy z historią i walki o ciekawe nagrody.
Oto zestaw 20 pytań konkursowych. Powodzenia!
1. Kto był naczelnym dowódcą Wojska Polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej ?
2. Kogo dotyczy poniższy opis ?
„Tomaszowianin, który ukończył wyższy kurs dowódczy w francuskiej szkole wojennej E.S.de G. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako szef sztabu 3 DPL. Od marca 1939 r. generał brygady WP. Kawaler srebrnego i złotego Krzyża Orderu Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości, czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Legii Honorowej i innymi odznaczeniami . W proteście przeciw odznaczeniu przez władze PRL radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa Orderem Virtuti Militari I klasy zorganizował w 1976 uroczystość złożenia na Jasnej Górze orderów Virtuti Militari przez żyjących jeszcze przedwojennych dowódców wojskowych.”
3. Skąd zostało wyprowadzone polskie kontruderzenie 16 sierpnia 1920 roku ?
4. Ile razy tomaszowianin Jan Kajetan Szuster został odznaczony Krzyżem Walecznych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku?
5. Kto pełnił w 1920 roku funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej ?
6. Gdzie znajduje się upamiętnienie przedstawione na zdjęciu nr 1(tablica) ?
7. Kto pełnił funkcję Premiera RP podczas Bitwy Warszawskiej ?
8. Jaki stopień wojskowy posiadał tomaszowianin Mieczysław Zylber będąc dowódcą działonu baterii w 2. pułku artylerii lekkiej w 1920 roku ?
9. Kto był autorem tego rozkazu : „Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!”
10. Podaj daty bitwy pod Cycowem będącej epizodem Bitwy Warszawskiej, w której brał udział tomaszowianin Henryk Steinman- Kamiński.
11. Kto był twórcą sformułowania Cud nad Wisłą ?
12. Gdzie znajduje się przedstawione na zdjęciu nr 2 upamiętnienie m.in. wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, w tym Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą 13-25 sierpnia 1920 roku ?
13. Podaj datę powołania Rady Obrony Państwa przez Sejm Ustawodawczy II RP ?
14. Jaką formę ma upamiętnienie poświęcone uczestnikom walk w latach 1919-1921 przy ulicy Prezydenta Ignacego Mościckiego obok głazu poświęconego Powstaniom Narodowym?
15. Który z dowódców polskich opracował będący ostateczną modyfikacją planu Bitwy Warszawskiej rozkaz operacyjny specjalny nr 10 000 ?
16. Podaj dwa miejsca gdzie znajduje się w Tomaszowie Maz. Grób Nieznanego Żołnierza ?
17. Jaki kraj dostarczył amunicję Polsce w przededniu Bitwy Warszawskiej ?
18. W którym roku wzniesiono w Tomaszowie Pomnik „Poległym Legionistom Piłsudskiego”?
19. Kto był autorem projektu w/w Pomnika ?
20. Gdzie został podpisany traktat kończący wojnę polsko – bolszewicką w marcu 1921 roku ?
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.
Więcej na:
Facebook: https://www.facebook.com/niepodlegla1918
Twitter: https://twitter.com/niepodlegla
Instagram: https://www.instagram.com/niepodlegla1918/
http://www.facebook.com/batalion.tomaszow
raczej pytanie do fundatorów tablicy.
Na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego i ul. Legionów znajduje się pomniku „Poległym Legionistom Piłsudskiego”. Na pomniku widnieje tablica z wymienionymi 30 osobami. W tym wykazie znajduje się tylko 9 legionistów (osoby potwierdzone przez Muzeum (Instytut) Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). Pozostałe wymienione 21 osób niebyli legionistami (praktycznie nie powinny być na tej tablicy znajdującej się na pomniku „Poległym Legionistom Piłsudskiego”.
...i to jest przykład jak już wiele faktów historycznych zostaje zakłamanych w Naszym kraju!!! mój dziadek służył w legionach Piłsudskiego w Warszawie , został ranny w tej bitwie w okolicach Radzymina, następnie służył w 31 pułku strzelców kaniowskich w stopniu starszego sierżanta do 1929 roku. Był tomaszowianinen. również jego brat był legionistą czasami pojawia się w dawnych archiwach informacja o nim. To nie pierwszy przykład nie rzetelnej informacji historycznej w naszych państwowych publikacjach.