Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:12
Reklama
Reklama

Niechciane dzieci

"Piecza zastępcza" - zapewne każdy z nas zetknął się kiedyś z tym pojęciem. Z pozoru oczywisty do zdefiniowania termin, po delikatnym już pogłębieniu wiedzy okazuje się prawdziwym oceanem, podobnie jak problemy, jakie się wiążą z jej organizacją i prowadzeniem.

Piecza zastępcza, to najkrócej ujmując, wypełnienie roli "rodzica" w jego zastępstwie. Powodów zastosowania konieczności sprawowania tego rodzaju opieki może być wiele. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że rodzina, w której dotąd wychowywało się dziecko  przeżywa trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Najczęściej przychodzą nam do głowy różnego rodzaju dysfunkcje o charakterze patologicznym (w sensie społecznym). To faktycznie przeważająca liczba przypadków. Jednak nie jest tak zawsze. Dysfunkcje mogą pojawić się na tle choroby somatycznej lub przeżytej traumy.  Skala potrzeb jest bardzo duża, o czym mówią choćby dane liczbowe z naszego powiatu.

W chwili obecnej mamy pod naszą opieką 203. dzieci.  Są one umieszczone w 3. placówkach opiekuńczo wychowawczych. Jedna z nich to "Słoneczko" - placówka typu socjalizującego., gdzie mamy 14 miejsc. Ponadto prowadzimy dwie placówki typu rodzinnego. Każda z nich po 8 miejsc. Mamy też dwa rodzinne domy dziecka, działające na tych samych zasadach co rodzina zastępcza.  W każdym z nich jest również po 8 miejsc. W powiecie działają dwie zawodowe rodziny zastępcze, pełniące funkcję pogotowia rodzinnego. Dzieci umieszczone są też w 35 rodzinach niezawodowych, nine spokrewnionych z dziećmi oraz w 70 spokrewnionych. Ośmioro dzieci znajduje się w placówkach poza terenem naszego powiatu. Ogólnie wygląda to tak, że systematycznie każdego roku liczba dzieci w pieczy zastępczej jest mniejsza. Nie oznacza to jednak, że są mniejsze potrzeby. Mamy problem z dziećmi, które nie trafiają do rodzin zastępczych niespokrewnionych.  Na tę chwilę jesteśmy w potrzebie utworzenia przynajmniej jednego rodzinnego domu dziecka. Mamy do wykonania postanowienie Sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej siedmiorga rodzeństwa. Obecnie jest ono niewykonalne. Mamy wszędzie dzieci ponad stan. W jednym z pogotowiu mamy szóstkę rodzeństwa. W pogotowiach mamy po siedmioro dzieci, a powinniśmy mieć po 3-4. 

- mówi Andrzej Więckowski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. 

Wspieraniem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych to zadanie właśnie dla Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, które od strony instytucjonalnej organizują i nadzorują zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania funkcji rodzicielskich, Mamy do czynienia z zespołem osób, instytucji i działa.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jednostkami organizacyjnymi wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej są głównie jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego wykonujące zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, placówki wsparcia dziennego, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, ośrodki adopcyjne oraz podmioty, którym zlecono realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Kwestie prawne związane ze wspieraniem rodziny i systemem pieczy zastępczej szczegółowo reguluje o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,  która  określa m.in. zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej, zasady jej finansowania. 

Chętnych do prowadzenia opieki nad dziećmi brakuje.  W zeszłym roku prowadziliśmy szeroką kampanię, mającą zachęcić do zgłaszania się chętnych na rodziny zastępcze. Plakaty zawieszone były m.in. w kościołach, ale zaraz przyszła pandemia koronawirusa i właściwie nie było żadnego odzewu

- mówi A. Lipińska-Jaśkiewicz, sprawująca nadzór merytoryczny nad rodzinami zastępczymi w tomaszowskim PCPR. Urzędnicy robią, co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów na zastępczych rodziców. Tomaszowski PCPR przygotowuje się do kolejnej kampanii promującej pieczę zastępczą. 

To oczywiście jest działalność zawodowa, za którą otrzymuje się wynagrodzenie. Otrzymuje się też świadczenie na dzieci orz na utrzymanie domu, wyposażenie i dostosowanie do potrzeb dzieci. Od strony finansowej wszystkie potrzeby są zaspokajane. 

- dodaje Więckowski. 

Większość przypadków, z jakimi spotyka się (nie tylko) tomaszowskie PCPR, to dzieci z rodzin, gdzie dysfunkcje wiążą się ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków. Dzieci mają więc często różnego rodzaju zaburzenia, w tym o charakterze emocjonalnym. Opiekunowie twierdzą, że dzieci, często nawet bardzo małe niosą ze sobą bagaż złych doświadczeń, często są ofiarami przemocy lub tę przemoc na co dzień obserwowały. Wyprowadzenie dziecka z zaklętego kręgu patologii bywa trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe, a przecież celem pieczy zastępczej jest, co do zasady, także zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dziecka. 

Ustawa mówi także o zaspokajaniu potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych, zapewnienie dziecku przygotowania do godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia, pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki, nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami. Z tym bywa różnie. 

Aby zostać rodziną zastępczą należy ukończyć kilkumiesięczny kurs w wyspecjalizowanym ośrodku. Uczestnictwo poprzedzone musi być pozytywną opinią psychologa, Trwa on do 4 miesięcy. W czasie pandemii odbywa się on zdalnie. Kolejne edycję rozpoczną się prawdopodobnie w lutym. Koszty szkolenia ponosi powiat. 

- wyjaśnia dyrektor PCPR. 

Rozmawiając o pieczy zastępczej należy pamiętać, że umieszczenie w niej dziecka powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwych form pomocy rodzicom dziecka, chyba, że dobro dziecka wymaga zapewnienia mu natychmiastowej reakcji. Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej.

Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletniości. Osoba, która ją osiągnęła w okresie pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej za zgodą, odpowiednio, rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli się uczy.

Samo usamodzielnienie do dorosłego życia nie odbywa się również bez problemów. Prowadzący rodzinne domy dziecka zwracają uwagę, że dzieci po opuszczeniu ich placówek otrzymują często lokale od miasta, Są one najczęściej w katastrofalnym stanie technicznym. 

Rodziną zastępczą byłam od 2006 roku. Od 2008 roku prowadzę rodzinny dom dziecka. Gdybym miała porównywać lata wcześniejsze do obecnych, praca jest coraz bardziej trudna. Wcześniej trafiały do nas dzieci z mniejszymi traumami. Mniej zdemoralizowane. Teraz przychodzą dzieci bardzo trudne, zaniedbane pod każdym względem. Zarówno wychowawczym, jak i edukacyjnym. Ostatnie moje dzieci mają zaległości 2-3 letnie. To trzeba nadrobić i cały czas z nimi pracować. Nie mają też wyuczonych żadnych codziennych nawyków. Praca jest bardzo trudna. Prowadząc rodziny dom dziecka, decydujemy się na wyrzeczenie życia prywatnego. To jest praca, która pochałnia całe życie. 

- opowiada o swoich doświadczeniach Zofia Tuszyńska, prowadząca rodzinny dom dziecka Wrzosik, podkreślając, że otwierając tego rodzaju placówkę, trzeba mieć świadomość, że czas poświęcony podopiecznym, to często czas odebrany własnym dzieciom. Dlatego decyzję należy bardzo poważnie przemyśleć i najlepiej kiedy pieczą zajmują się osoby, których dzieci już dorosły i usamodzielniły. 

Mimo to ta praca daje dużo satysfakcji. Szczególnie, kiedy patrzymy, jak te dzieci się zmieniają. Ja już kilkoro dzieci usamodzielniłam. Kiedy widzimy, że sobie poradziło, że zmieniło zupełnie swój styl bycia. Dzieci pracują, większość jest ze średnim wykształceniem . Wszystkie nas odwiedzają, nawet w czasie pandemii. 

 

Do tematu pieczy zastępczej jeszcze powrócimy  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
"Oczy diabła" - to film 03.02.2021 13:41
dla osób o szczególnie silnej psychice. Powinien być zabroniony dla osobników poniżej 18 lat.

Ksiundz 03.02.2021 05:43
Polecam 1. "Oczy Diabła" https://m.youtube.com/watch?v=YuoRwKZzu5M 2. " don stanislao" Itp. Obrazuje to to co robią z najsłabszymi w społeczeństwie najbogatsi i duchowni ! A władza tylko temat lgbt, sądy, aborcja itd. I prokurator generalny Zero klaszcze u rydzyka gdy ten pochwala pedofilię a wtóruje mu rzecznik praw dziecka. Ryjemy głową w bagnie jako społeczeństwo- tak nisko nigdy jeszcze nie upadliśmy - to wszystko z krzyżem w tle !

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Kolejny sprawdzian dla policyjnych koniPalenie szkodzi. Nie tylko zdrowiuZdrowe gotowanie dla każdego - przewodnik po lokalnych produktach i naczyniachPoznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚP
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Skoro jest taki hejt na powiat to proszę napisać ile mostów zostało zrobionych w powiecie w kończącej się kadencji a ile w poprzedniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.Bez żadnego komentowania tylko liczbyŹródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ja24Treść komentarza: Panie Prezydencie. Przyjąłbym te argumenty gdyby napisał je obrażony na świat nastolatek. Od polityka oczekuję odwagi w propagowaniu i obrony własnych idei nawet w najbardziej nieprzyjaznym otoczeniu. Pan w swojej kampanii również nie jest kryształowy. To nie zarzut - każdy polityk omija szerokim łukiem niewygodne tematy, a porażki i błędne decyzje chowa głęboko. Debata z oponentami jest jedyną możliwością, aby wyborcy poznali możliwie pełny obraz. Zgadzam się, że mamy też do czynienia z kłamstwem i manipulacjami (we wszystkich obozach). Nie jest to jednak przekonywujący powód, by zamiast debaty wybrać własne kółko wzajemnej adoracji.Źródło komentarza: Barwy kampanii. Zadaj pytanie PrezydentowiAutor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 636 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 636 Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 636 w kolorze dąb sonoma z dzielonymi barierkami po jednej stronie łóżka. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa. Szczególną cechą modelu łóżka PB 636 jest możliwość opuszczenia leża do poziomu 29 cm. Niska pozycja pozwala na większy komfort użytkowania osobom o niższym wzroście oraz redukuje w znacznym stopniu możliwość odniesienia urazu w sytuacjiprzypadkowego wypadnięcia. Zakres regulacji wysokości, pozwala na pracę opiekunów w optymalnych warunkach. Możliwość stosowania dzielonych barierek powoduje, że użytkownik nie musi być na stałe ograniczony barierami w przestrzeni łóżkaKolory standardowe: Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 29 cm od podłogi4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Dekoracyjna osłona leża5. Podwójne koło z hamulcem3. Nowoczesny napęd podnoszenia leża6. Dzielona barierka (opcja)OPCJE:zmiana długości i wypełnienia leża • zmiana kolorystyki • dzielone barierkiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 29 do 72 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:207 × 106 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:118,6 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-636 [PDF]
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama