Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 06:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Ciepła woda w kranie i czysta w Zalewie - marzenie wszystkich tomaszowian

Czy woda w Zalewie Sulejowskim i Pilicy może być czysta? Czy nad Zalew wrócą turyści? Ma to zapewnić program Pilica LIFE

Pilica LIFE, to zintegrowany projekt, którego celem jest poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy, w tym Zbiornika Sulejowskiego. Ma on pomóc przy wypracowaniu rozwiązań przeciwdziałania skutkom suszy, tak dotkliwej w ostatnich latach na naszym  terenie. Przyczyni się również do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt o wartości 74 mln zł  będzie trwał 10 lat, obejmie obszar 93 gmin, na terenie województw:  łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. To gigantyczny program, w którym Wody Polskie będą Beneficjentem Koordynującym. Głównymi zadaniami Wód Polskich w tym projekcie będzie wsparcie działań zmierzających do przywracania drożności cieków i renaturyzacji starorzeczy/mokradeł dla zwiększenia bioróżnorodności, poprawy stanu ekologicznego wód oraz zwiększenia retencji. 

 – Realizacja projektu jest szansą na dwudziestoprocentowy wzrost usług ekosystemowych w zlewni Pilicy, która przebiega przez aż pięć województw i ponad dziewięćdziesiąt gminOznacza to rozwój nie tylko turystyki i rekreacji ale również innych usług kulturalnych czy produkcyjnych na tych obszarach 

– mówi Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.

Obok rozwoju usług ekosystemowych, nadrzędnym celami projektu są: poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy ze szczególnym uwzględnieniem Zbiornika Sulejów, a także zmniejszenie o 25% zakwitów sinic w tym zbiorniku. To chyba najbardziej w całym projekcie interesuje mieszańców Tomaszowa Mazowieckiego. W założeniach przewiduje się powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywnego narzędzia do zarządzania jakością wody na Zbiorniku Sulejów, który przyczyni się do ograniczania eutrofizacji (nadmiernej produkcji biomasy glonów) zbiornika. 

Rzeka Pilica wraz ze Zbiornikiem Sulejów stanowią istotny element dla rozwoju społeczno-ekonomicznego centralnej Polski. Cieszymy się więc, że Wody Polskie będą mogły wykonać kluczowe działania dla adaptacji do zmian klimatycznych i rozwoju gospodarczego tego regionu w ramach projektu „Wdrażania  planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”

– dodaje Przemysław Daca.

 W środę, 16 czerwca 2021 roku, w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące realizacji tego projektu. Organizatorem spotkania był Referat Transportu i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie miało na celu zapoznanie samorządów z realizacją projektu Pilica LIFE, pokazaniem możliwości jakie projekt daje samorządom oraz dostępnymi funduszami, jakie można wykorzystać na cele gospodarki wodno-kanalizacyjnej i poprawy jakości wód.

 - Naszą widownię stanowili samorządowcy z doliny Pilicy od Rzeczycy po Sulejów, a także radni Sejmiku Wojewódzkiego oraz radni samorządów lokalnych. Spotkanie miało na celu zapoznać nas z projektem dofinansowanym przez Unię Europejską, dotyczącym tak ważnego problemu jaki widzimy przede wszystkim na Zalewie Sulejowskim, to jest postępującej degradacji tego zbiornika oraz wód Pilicy, a co dzień objawia nam to się zakwitami sinic Mogliśmy wysłuchać, jak będzie przebiegał projekt od strony naukowej, a także jaka jest rola samorządów lokalnych w walce o czystością wód

- powiedział Klaudiusz Wilmański – kierownik Wydziału Referat Transportu i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

  „Pełnię rolę koordynatora projektu zintegrowanego „Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły, na przykładzie zlewni Pilicy” z ramienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.  Wszystkim nam zależy na tym, aby ta czystość wód była jak największa, żeby zwiększyć udział usług ekosystemowych w tym obszarze, czyli między innymi turystyki, aby edukować społeczeństwo w kwestii tego, że im jakość wód jest lepsza, tym wszystkim nam ludziom będzie się żyło lepiej 

 

– powiedział Mariusz Biernacki – koordynator projektu.

 

 

Wśród celów projektu znajduje się wspomniane wcześniej powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywnego narzędzia do zarządzania jakością wody na Zbiorniku Sulejów.  Twórcy bowiem podkreślają, że w Polsce brakuje narzędzia pomocnego w procesie decyzyjnym przy gospodarowaniu wodami, opartego o modelowanie matematyczne procesów hydrologicznych zachodzących w zlewni i biologicznych zachodzących w samym zbiorniku. Już wkrótce podejmowanie decyzji o przepływie wody przez zaporę będzie się odbywało w oparciu o prognozę danych jakościowych i ilościowych pochodzących ze zlewni.  

Ponadto zaplanowana jest likwidacja bariery migracyjnej dla organizmów wodnych. Zbudowany kilkadziesiąt lat temu Zbiornik Sulejów nie posiada przepławki dla ryb. Doprowadziło to do znaczących zmian w ichtiofaunie całej Pilicy i rzekach dopływowych – zarówno w górnej, jak i dolnej części zlewni. W ramach projektu zostanie opracowana dokumentacja projektowa oraz pozyskane zostaną stosowne decyzje i pozwolenia.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Sałek - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, od 2018 roku doradca Prezydenta RP – Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski – radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, dr hab. Katarzyna Izydorczyk - zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN, Wojciech Frątczak - dyrektor Wydziału Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Mariusz Biernacki – koordynator projektu, dyrektor Wydziału Planowania i Gospodarowania Wodami, Aleksander Góralczyk - wieloletni pracownik Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownik Stacji Terenowej w Treście.

Udział w spotkaniu wzięli  także wójtowie z gmin powiatu tomaszowskiego: Bogdan Kącki – Wójt gminy Inowłódz, Bogdan Kaczmarek – Wójt gminy Budziszewice, Iwona Łuszcz-Krawczyk – zastępca wójta gminy Rzeczyca, Franciszek Szmigiel – Wójt gminy Tomaszów Mazowiecki. Obecny był Adam Koziełek - dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a także przedstawiciele samorządów z powiatów opoczyńskiego i piotrkowskiego, gmin i miast rozlokowanych wzdłuż Pilicy i Zalewu Sulejowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WuPe 28.07.2021 17:47
Przepławki świetny pomysł, szkoda, że tak późno Polska zaczyna realizować unijne dyrektywy. Niestety to tylko dokumentacje i projekty. Kiedy i czy powstaną realnie? Czy do Pilicy powrócą stada świnek, brzan i innych reofilnych?

Ajdejano 03.07.2021 11:19
Kolejna rewelacja !!! Z zapartym .... stolcem będę obserwował realizację to programu "Pilica LIFE" !!! Należy zauważyć, że w tym tekście powyżej, tłustym drukiem oznaczono takie ogólnie dostępne farmazony o tragicznej kondycji zalewu, ogólne bzdury o zamierzeniach programu "Pilica LIFE" oraz (najważniejsze!!!) wymieniono wszystkich lokalnych "działacy" i "polytyków". którzy za ten program "Pilica LIFE" są gotowi oddać życie.... (ogólny śmiech na sali). PS. Moje przewidywania: ten program będzie nieprzerwanie trwał (oczywiście - tylko w mediach) do najbliższych wyborów: samorządowych, parlamentarnych i potem, potem - po tych wyborach ("cóś" trzeba zawsze odgrzewać - jak zimną kaszankę na patelni po nocnej balandze).

maniek 02.07.2021 17:40
Zmniejszenie zakwitów sinic o 25% nie jest zbyt ambitne, powinno być co najmniej 90 %. Lepiej chyba spuścić wodę i pozwolić Pilicy wrócić do starego koryta, a teren po zalewie traktować jako polder zalewowy. Budowa zalewu była niepotrzebna, nie ma turystyki a zamiast dochodów są koszty.

Ajdejano 03.07.2021 11:53
"maniek": daj se spokój z tymi sinicami i z tym całym programem "Pilica LIFE". Dal niegdysiejszych komunistów, budowa zalewu była konieczna!!! Zaopatrzenie w wodę proletariackiej Łodzi !!! Przy okazji, rozwinęła się turystyka w naszym rejonie. Jednak, komuna miała w głębokiej du.... tę turystykę dla Polaków. Komuna bała się tylko buntu proletariatu.

maniek 03.07.2021 17:13
Wodę należałoby spuścić aby tam dokładnie posprzątać. Po pięćdziesięciu latach na dnie są tony różnego rodzaju śmieci, osady w tym metale ciężkie. No i regularne badanie dopływów Pilicy aby skończyć z nocnym spuszczaniem tam przeróżnych ścieków i szamba.

m&m 06.07.2021 11:06
Bzdury i jeszcze raz bzdury. Było sobie podjechać i zobaczyć te tony śmieci podczas niskiego stanu. Osady i zanieczyszczenia w dnie oczywiście się znajdują, ale ich obecność ma znikomy wpływ na jakość wody. I piszę to na podstawie faktów umieszczonych w pracach naukowych a nie banialuków z głowy. Wszystkie dopływy i nie tylko są regularnie badane w ramach monitoringu wód. Widziałeś coś takiego? Takie duże tabeli z wieeeloma pozycjami, których stężenia bada się co miesiąc. Weź sobie załątw parę takich roczników. Porób analizy, wykresy, bo to by pozwoliło na jakieś zabierania zdania na mądre tematy. Choć jak tu się wypowiadać na mądre tematy, jak się mówi, że na zalewnie nie ma turystyki i to zaorać. Bo te tysiące aut zalewające wszystkie parkingi i lasy latem ,to nie turyści ? Jak można pisać tak gigantyczne bzdury. Jakby ktoś to przeczytał, to by pomyślał, że to jakieś opuszczone przez ludzi bajoro. A Zalew to jedna z większych atrakcji naszego regionu. Jak nie największa...A, że nie zagospodarowana w sposób, w jaki mogłaby być, to już inny temat

maniek 06.07.2021 19:41
Tysięcy ludzi siedzących nad zalewem nazywanie turystami to bzdura. Turysta wykupuje nocleg, posiłki i nie zostawia po sobie śmieci nad brzegiem.

m&m 06.07.2021 10:57
Nie ma turystyki? Znajdź w weekend wolne 5m2 piachu nad zalewem. I nie mówię tylko o dużych plażach. Wystarczy jedna budka z lodami i setki ludzi ma już pretekst żeby podjechać . Wyjdź z domu i zacznij myśleć. Ale zanim wyjdziesz, to poczytaj i podowiaduj się trochę o celowości budowy zalewu czy nawet celowości jego dzisiejszego istnienia zamiast pisać bzdury. A co do tych procentowych założeń. Nie wiem jaki oni punkt odniesienia przyjęli do obliczenia tego spadku. Przecież o 25 czy nawet więcej %, to zakwity się mogą zmniejszyć bez żadnych działań a po prostu ze względu na np. zimę bez opadów śniegu i spływów powierzchniowych spłukujących azot z pól..

Reklama
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama