Prestiżowy festiwal wraca do Tomaszowa

  • 14.07.2021, 09:00 (aktualizacja 16.07.2021, 23:01)
  • redakcja
Prestiżowy festiwal wraca do Tomaszowa
Love Polish Jazz Festival zdążył się już mocno wpisać na listę prestiżowych wydarzeń muzycznych dla koneserów tego gatunku muzycznego. Obok Letniej Akademii Jazzu organizowanej przez łódzką Wytwórnię to impreza, na której gościmy od kilku lat niekwestionowane gwizdy, jak Leszek Możdżer, czy Jan Ptaszyn Wróblewski

Wraca

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wraca  Love Polish Jazz Festival – największa taka impreza w regionie ‒ która w trakcie czterech wcześniejszych edycji zdążyła już zdobyć uznanie zarówno wśród artystów, jak i miłośników tego gatunku muzyki. Dotychczas na tomaszowskim festiwalu posłuchać można było takich gwiazd jak m.in.: Nigel Kennedy, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Lora Szafran, Karol Szymanowski, Stanisław Soyka, Ulf Johansson Werre, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Gary Guthman czy Michał Urbaniak.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, zapowiada się równie ciekawie. Głównym koncertom, które odbędą się 17 i 18 września w Arenie Lodowej, towarzyszyć będą jazzowe warsztaty wokalne i muzyczne w Miejskim Centrum Kultury, a także Klub Festiwalowy. Te dwa dodatkowe wydarzenia pozwolą na zintegrowanie wokół muzyki jazzowej szerszego grona mieszkańców miasta. W Klubie Festiwalowym posłuchać będzie można występów wykładowców i uczestników warsztatów, podyskutować o  muzycznych trendach i stylach, wymienić się doświadczeniami i po prostu miło spędzić czas. Chcemy, by przez ten festiwalowy tydzień tomaszowianie żyli muzyką, a zwłaszcza jazzem.   

Plany mamy ambitne i nadzieję, że uda nam się je zrealizować. Wszystko zależy od nas. Jeśli będziemy zaszczepieni, to w mniejszym stopniu narażeni będziemy na kolejny lockdown. Tomaszowianie i nasi goście kochający tę muzykę, będą mogli wpaść na chwilę Tomaszowa. 

- mówi Marcin Witko

Warsztaty jazzowe  – MCK Tkacz

Podczas piątej edycji Love Polish Jazz Festivalu Miejskie Centrum Kultury zorganizuje warsztaty jazzowe dla młodzieży. Warsztaty będą odbywały się w MCK Tkacz w dniach 14–16 września. Organizatorzy zaprosili wybitnych artystów, którzy podzielą się swoją unikalną wiedzą. Zajęcia wokalne poprowadzi Krystyna Prońko. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie i innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, zaś Zbigniew Wrombel nauczy techniki gry jazzowej na kontrabasie i gitarze basowej. Młodzi gitarzyści będą mogli skorzystać z wiedzy wirtuoza gitary Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego. Każdego dnia po zajęciach jeden z tomaszowskich pubów zamieni się w Klub Festiwalowy. 

- W ubiegłym roku edycja imprezy się nie odbyła. Dla tak młodego festiwalu to rzecz bardzo niedobra. Na dłuższą przerwę sobie pozwolić nie można. Festiwal w tym roku będzie miał formę rozszerzoną. Oprócz koncertów będziemy mieli warsztaty. Muzyka jazzowa będzie gościła w Tomaszowie od wtorku  do soboty. Warsztat odbędą się w kilku klasach instrumentów. Poprowadzą je bardzo znani muzycy jazzowi. Po warsztatach będziemy mieli klub festiwalowy, gdzie muzycy biorący w nich udział spotkają się i będą jammować. 

- dodaje dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  Jacek Paprocki

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Warsztaty

14–16.09.2021 (wtorek–czwartek)

•             Krystyna Prońko – wokal

•             Przemysław Raminiak – fortepian – akompaniator Krystyny Prońko

•             Adam Wendt – saksofony i inne instrumenty dęte

•             Marcin Jahr – perkusja

•             Zbigniew Wrombel – kontrabas/basówka 

•             Krzysztof „Puma” Piasecki – gitara

 

Klub Festiwalowy 

 

•             14.09.2021 (wtorek) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

•             15.09.2021 (środa) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

•             16.09.2021 (czwartek) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

               

Koncerty festiwalowe – Arena Lodowa

17.09.2021 – piątek

 

godz. 18.00

Szymon Mika International & Yumi Ito – recital

Lider zespołu Szymon Mika to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu wyróżnień, m.in. zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012).  Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Legendarny amerykański gitarzysta Mike Stern powiedział o Szymonie – „Zachwycający gitarzysta”.

Yumi Ito to polsko-szwajcarsko-japońska wokalistka jazzowa, aranżerka i kompozytorka, laureatka słynnego Montreux Jazz Festival. Yumi mieszka w Szwajcarii, ale jej korzenie sięgają do Polski i Japonii. Współtworzy nietuzinkowe projekty z muzykami z całego świata, każdorazowo wzbudzając zachwyt krytyków. W swoich utworach łączy tradycję jazzową z muzyką klasyczną. Na naszym festiwalu Yumi Ito wykona m.in. piosenkę z repertuaru Ewy Demarczyk – Tomaszów.

godz. 20.00

Jazz Band Młynarski‒Masecki – projekt Płyta z zadrą w sercu

17-osobowy big-band zaprezentuje polski przedwojenny jazz. Muzycy przeniosą nas do czasów, kiedy jazz był synonimem muzyki rozrywkowej najwyższej próby. Artyści doskonale odwzorowują brzmienie przedwojennych orkiestr. Śpiew Jana Młynarskiego przywodzi na myśl dawne warszawskie piosenki uliczne i dansingowe, zaś drugi z liderów, wybitny pianista, Marcin Masecki dopełnia stylistykę starego polskiego jazzu. Jest to projekt pełen pozytywnej energii i wspaniałego swingu. Każdy występ Jazz Band Młynarski‒Masecki to wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Muzycy zapełniają w Polsce największe sale koncertowe.

 

18.09.2021 – sobota

 

godz. 18.00        

Piotr Schmidt Sextet – Komeda nieznany 1967

Piotr Schmidt to trębacz jazzowy, kompozytor, lider zespołów, wykładowca na Akademii Muzycznej
 w Katowicach. Zdobywca niezliczonej ilości nagród i wyróżnień. W 2018 roku nagrał płytę Tribute to Tomasz Stańko, o której Wulf Muller (Sony Music) napisał: „To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”.  Na naszym festiwalu będzie miało wydarzenie szczególne – Piotr Schmidt zaprezentuje – po raz pierwszy w historii – nieznane kompozycje Krzysztofa Komedy z projektu Meine Süsse Europäische HeimatMoja słodka europejska ojczyzna. Do niedawna wydawało się, że dzieła te bezpowrotnie przepadły, jednak w zeszłym roku w archiwach Biblioteki Narodowej zostały odnalezione oryginalne nuty. O Mojej słodkiej europejskiej ojczyźnie Komeda (znany skądinąd ze skromności i powściągliwego podejścia do swojej twórczości) powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Teraz, po ponad pół wieku, publiczność będzie mogła podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy.

 

 

godz. 20.00        

Kuba Badach z Zespołem – Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha

Kuba Badach to jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyka. Kuba Badach na 5. Love Polish Jazz Festivalu przedstawi swój legendarny projekt, w którym oddaje hołd innemu wielkiemu wokaliście. Andrzej Zaucha, bo o nim mowa, choć nie żyje od 30 lat, to jego interpretacje utworów wokalnych są ciągle obecne w przestrzeni muzycznej i inspirują współczesnych wokalistów. W tytule projektu symboliczne jest słowo – Obecny.

Szczegółowe informacje wkrótce na stronach internetowych oraz Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Love Polish Jazz Festivalu.

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.07.2021, 13:15
Świetna wiadomość, bo to wysokiej klasy impreza. Myślę, że to jest zasługa m.innymi jednego, wąsatego tomaszowianina - Tolka.

Pozostałe