Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 00:41
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Prestiżowy festiwal wraca do Tomaszowa

Love Polish Jazz Festival zdążył się już mocno wpisać na listę prestiżowych wydarzeń muzycznych dla koneserów tego gatunku muzycznego. Obok Letniej Akademii Jazzu organizowanej przez łódzką Wytwórnię to impreza, na której gościmy od kilku lat niekwestionowane gwizdy, jak Leszek Możdżer, czy Jan Ptaszyn Wróblewski

Wraca

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wraca  Love Polish Jazz Festival – największa taka impreza w regionie ‒ która w trakcie czterech wcześniejszych edycji zdążyła już zdobyć uznanie zarówno wśród artystów, jak i miłośników tego gatunku muzyki. Dotychczas na tomaszowskim festiwalu posłuchać można było takich gwiazd jak m.in.: Nigel Kennedy, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Lora Szafran, Karol Szymanowski, Stanisław Soyka, Ulf Johansson Werre, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Gary Guthman czy Michał Urbaniak.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, zapowiada się równie ciekawie. Głównym koncertom, które odbędą się 17 i 18 września w Arenie Lodowej, towarzyszyć będą jazzowe warsztaty wokalne i muzyczne w Miejskim Centrum Kultury, a także Klub Festiwalowy. Te dwa dodatkowe wydarzenia pozwolą na zintegrowanie wokół muzyki jazzowej szerszego grona mieszkańców miasta. W Klubie Festiwalowym posłuchać będzie można występów wykładowców i uczestników warsztatów, podyskutować o  muzycznych trendach i stylach, wymienić się doświadczeniami i po prostu miło spędzić czas. Chcemy, by przez ten festiwalowy tydzień tomaszowianie żyli muzyką, a zwłaszcza jazzem.   

Plany mamy ambitne i nadzieję, że uda nam się je zrealizować. Wszystko zależy od nas. Jeśli będziemy zaszczepieni, to w mniejszym stopniu narażeni będziemy na kolejny lockdown. Tomaszowianie i nasi goście kochający tę muzykę, będą mogli wpaść na chwilę Tomaszowa. 

- mówi Marcin Witko

Warsztaty jazzowe  – MCK Tkacz

Podczas piątej edycji Love Polish Jazz Festivalu Miejskie Centrum Kultury zorganizuje warsztaty jazzowe dla młodzieży. Warsztaty będą odbywały się w MCK Tkacz w dniach 14–16 września. Organizatorzy zaprosili wybitnych artystów, którzy podzielą się swoją unikalną wiedzą. Zajęcia wokalne poprowadzi Krystyna Prońko. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie i innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, zaś Zbigniew Wrombel nauczy techniki gry jazzowej na kontrabasie i gitarze basowej. Młodzi gitarzyści będą mogli skorzystać z wiedzy wirtuoza gitary Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego. Każdego dnia po zajęciach jeden z tomaszowskich pubów zamieni się w Klub Festiwalowy. 

- W ubiegłym roku edycja imprezy się nie odbyła. Dla tak młodego festiwalu to rzecz bardzo niedobra. Na dłuższą przerwę sobie pozwolić nie można. Festiwal w tym roku będzie miał formę rozszerzoną. Oprócz koncertów będziemy mieli warsztaty. Muzyka jazzowa będzie gościła w Tomaszowie od wtorku  do soboty. Warsztat odbędą się w kilku klasach instrumentów. Poprowadzą je bardzo znani muzycy jazzowi. Po warsztatach będziemy mieli klub festiwalowy, gdzie muzycy biorący w nich udział spotkają się i będą jammować. 

- dodaje dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  Jacek Paprocki

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Warsztaty

14–16.09.2021 (wtorek–czwartek)

•             Krystyna Prońko – wokal

•             Przemysław Raminiak – fortepian – akompaniator Krystyny Prońko

•             Adam Wendt – saksofony i inne instrumenty dęte

•             Marcin Jahr – perkusja

•             Zbigniew Wrombel – kontrabas/basówka 

•             Krzysztof „Puma” Piasecki – gitara

 

Klub Festiwalowy 

 

•             14.09.2021 (wtorek) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

•             15.09.2021 (środa) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

•             16.09.2021 (czwartek) – od godz. 19.00 – występ wykładowców warsztatów wraz z uczniami

               

Koncerty festiwalowe – Arena Lodowa

17.09.2021 – piątek

 

godz. 18.00

Szymon Mika International & Yumi Ito – recital

Lider zespołu Szymon Mika to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu wyróżnień, m.in. zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012).  Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Legendarny amerykański gitarzysta Mike Stern powiedział o Szymonie – „Zachwycający gitarzysta”.

Yumi Ito to polsko-szwajcarsko-japońska wokalistka jazzowa, aranżerka i kompozytorka, laureatka słynnego Montreux Jazz Festival. Yumi mieszka w Szwajcarii, ale jej korzenie sięgają do Polski i Japonii. Współtworzy nietuzinkowe projekty z muzykami z całego świata, każdorazowo wzbudzając zachwyt krytyków. W swoich utworach łączy tradycję jazzową z muzyką klasyczną. Na naszym festiwalu Yumi Ito wykona m.in. piosenkę z repertuaru Ewy Demarczyk – Tomaszów.

godz. 20.00

Jazz Band Młynarski‒Masecki – projekt Płyta z zadrą w sercu

17-osobowy big-band zaprezentuje polski przedwojenny jazz. Muzycy przeniosą nas do czasów, kiedy jazz był synonimem muzyki rozrywkowej najwyższej próby. Artyści doskonale odwzorowują brzmienie przedwojennych orkiestr. Śpiew Jana Młynarskiego przywodzi na myśl dawne warszawskie piosenki uliczne i dansingowe, zaś drugi z liderów, wybitny pianista, Marcin Masecki dopełnia stylistykę starego polskiego jazzu. Jest to projekt pełen pozytywnej energii i wspaniałego swingu. Każdy występ Jazz Band Młynarski‒Masecki to wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Muzycy zapełniają w Polsce największe sale koncertowe.

 

18.09.2021 – sobota

 

godz. 18.00        

Piotr Schmidt Sextet – Komeda nieznany 1967

Piotr Schmidt to trębacz jazzowy, kompozytor, lider zespołów, wykładowca na Akademii Muzycznej
 w Katowicach. Zdobywca niezliczonej ilości nagród i wyróżnień. W 2018 roku nagrał płytę Tribute to Tomasz Stańko, o której Wulf Muller (Sony Music) napisał: „To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”.  Na naszym festiwalu będzie miało wydarzenie szczególne – Piotr Schmidt zaprezentuje – po raz pierwszy w historii – nieznane kompozycje Krzysztofa Komedy z projektu Meine Süsse Europäische HeimatMoja słodka europejska ojczyzna. Do niedawna wydawało się, że dzieła te bezpowrotnie przepadły, jednak w zeszłym roku w archiwach Biblioteki Narodowej zostały odnalezione oryginalne nuty. O Mojej słodkiej europejskiej ojczyźnie Komeda (znany skądinąd ze skromności i powściągliwego podejścia do swojej twórczości) powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Teraz, po ponad pół wieku, publiczność będzie mogła podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy.

 

 

godz. 20.00        

Kuba Badach z Zespołem – Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha

Kuba Badach to jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyka. Kuba Badach na 5. Love Polish Jazz Festivalu przedstawi swój legendarny projekt, w którym oddaje hołd innemu wielkiemu wokaliście. Andrzej Zaucha, bo o nim mowa, choć nie żyje od 30 lat, to jego interpretacje utworów wokalnych są ciągle obecne w przestrzeni muzycznej i inspirują współczesnych wokalistów. W tytule projektu symboliczne jest słowo – Obecny.

Szczegółowe informacje wkrótce na stronach internetowych oraz Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Love Polish Jazz Festivalu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 14.07.2021 13:15
Świetna wiadomość, bo to wysokiej klasy impreza. Myślę, że to jest zasługa m.innymi jednego, wąsatego tomaszowianina - Tolka.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama