Mieszkanie w TM na Plus

  • 29.09.2021, 21:50 (aktualizacja 29.09.2021, 22:31)
  • redakcja
Mieszkanie w TM na Plus
Wczoraj oddano oficjalnie do użytku 75 nowych mieszkań zbudowanych przez miasto w ramach lokalnego programu Mieszkanie TM Plus. 10 rodzin odebrało już klucze do swoich lokali. Inwestycja powstała między ul. Borek a Norberta Barlickiego w Tomaszowie. W uroczystym oddaniu budynku do użytku udział wzięli m.in.: minister Waldemar Buda, senator Rafał Ambrozik, poseł Grzegorz Wojciechowski, prezydent Marcin Witko i prezes TTBS Wacława Bąk

"Mieszkanie TM Plus" to projekt skierowany do osób, dla których dotychczasowa oferta miasta czy deweloperów nie była dostosowana do ich możliwości finansowych czy potrzeb. Prezydent Marcin Witko zaprosił do uczestnictwa w projekcie zarówno młodych ludzi zaczynających swoją karierę zawodową, którzy nie mają na tyle ustabilizowanej sytuacji finansowej aby pozyskać kredyt hipoteczny, jak również rodziny z dziećmi, dla których balast w postaci kredytu długoterminowego znacznie ogranicza możliwości inwestowania w siebie i swoje pociechy, ale także osoby, które wynajmują mieszkania na rynku ponosząc w zasadzie wydatki o wyższej wartości niż proponowane przez TTBS. Co ważne zaproszenie do ubiegania się o mieszkanie  skierowane zostało również  do osób spoza Tomaszowa Mazowieckiego, aby zachęcić ich do osiedlania się w mieście, jak również do tych, które zamieszkują już mieszkaniowy zasób Gminy i chciałyby poprawić swoje warunki mieszkaniowe. nie są to jednak typowe lokale komunalne, budowane wcześniej w ramach KFS. Tutaj lokatorzy mają atrakcyjną opcję przejmowania mieszkania na własność. 

Czynsz w Mieszkaniu TM Plus obejmuje stawka najmu zawierająca w sobie także ratę kredytu.  Najważniejsze jednak jest to, że uczestnicy tego projektu nie są obciążeni długoterminowym kredytem. W przypadku utraty pracy lub, gdy będą mieli przejściowe kłopoty finansowe, nie stracą prawa do mieszkania. Gdyby lokatorzy chcieli zrezygnować z mieszkania, bo na przykład wejdzie w grę emigracja zarobkowa, to mają możliwość zdania lokalu a Spółka odda im nie tylko partycypację w wartości nominalnej, ale również kaucję i spłacony dotychczas w czynszu najmu kapitał lub jego większość.

 "Mieszkanie TM Plus" adresowane jest również do rodzin, w skład których wchodzą osoby niepełnosprawne, dla których znoszenie wózka inwalidzkiego z drugiego piętra jest nie lada wyzwaniem, czy osoby starsze, dla których wchodzenie na trzecie piętro wymaga często ogromnego wysiłku. W projekcie każdy z budowanych budynków wyposażony będzie w windy.

 Wiele osób myli tomaszowski program budowy mieszkań z programem rządowym. Projekt jest w jakimś stopniu na nim oczywiście oparty ale różnice wynikają z preferencji lokalnej społeczności. Przede wszystkim w rządowym programie najemcą może być wyłącznie osoba fizyczna, nie można podnajmować mieszkania, ustawodawca wprowadził ograniczenie co do liczby mieszkań na wynajem z opcją jego wykupu  - max. 30% lokali  w danej inwestycji mieszkaniowej, umowa sprzedaży może być zawarta po min 15 latach. Ponadto ramy rządowego Programu oraz zasady jego realizacji zostały określone w Ustawie, zatem jakiekolwiek zmiany wymagają długiego procesu legislacyjnego. Dlatego nasz projekt jest bardziej elastyczny.  obecnie stał się pierwowzorem rozwiązań jakie zaproponowano w Polskim Ładzie. 

Oddane wczoraj mieszkania to pierwszy etap inwestycji. W ramach projekty zostanie także zrewitalizowana kamienica przy ulicy Barlickiego. Do niej zostaną dobudowane kolejne dwa mieszkalne budynki, tworząc atrakcyjną architektonicznie pierzeję. 

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Jeszcze w tym roku chcemy zamknąć nabór wniosków w ramach drugiego etapu. Jest on już zaprojektowany, więc miejsce w którym jesteśmy zamieni się jeszcze na jakiś czas w plac budowy. Ta kamienica, która już nie jest zasiedlona przez mieszkańców, plus dwa jeszcze bloki to będzie właśnie drugi etap tej budowy. Zdecydowaliśmy się kilka lat temu na autorski model budowy mieszkań. Budynki które oddajemy dziś mieszkańców zostały wykonane w bardzo dobrym standardzie. W dodatku są one niedrogie, bo średni koszt wybudowania jednego metra kwadratowego mieszkania nie przekroczył 4 tysięcy złotych. 

- mówił Marcin Witko

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JZ
JZ 13.10.2021, 06:25
Wiencej oficjeli niż mieszkańców.
Gdyby w godzinach pracy się nie bujali po takich teatrzykach tylko pracowali to by i wpisowe ze 20 tys. było mniejsze.
Jakby deweloper w takiej obstawie otwierał bloki to by mu kadry brakło nawet robotniczej
😁😁😁😁😁😁😁😁
***** ***
***** *** 10.10.2021, 07:20
Wszystko co państwowe czy komunalne jest gorsze od tej roboty jest profesjonalny wolny rynek a nie amatorzy politycy.
Niech się lenie zajmą zadaniami własnymi gminy bo wszystko leźy i kwicxy !!!!!
Mieszkanka Tomaszowa
Mieszkanka Tomaszowa 09.10.2021, 19:12
Masakra , ściany w mieszkaniu pękają i jest to blok który nie ma komórki ..... Jaki blok w tych czasach nie ma komórki ....i czemu nikt nie informował o tym wcześniej , podejście ludzi pracujących w ttbs to koszmar .
Naczelnik
Naczelnik 10.10.2021, 07:21
Fuszerka - ściany nośne miasto pozwoliło zrobić z pustaka/bloczka gr. 18 cm a nie 24-25 cm.
To się nadaje do NIK, CBA !
Brawo PiS!
Brawo PiS! 02.10.2021, 19:03
Postkomunistyczne pieski złorzeczą (sami dostali na talerzu na start mieszkanie, często skitrane przez rodziców z majątku wspólnego), a karawana idzie dalej. Koszt na poziomie 1200, aaa niech będzie nawet 1500 złotych miesięcznie z czego połowa to spłata kredytu to jest nadal rewelacyjna oferta dla młodych ludzi. Zatęchłe nory w TTBSie gdzie nieraz ludzie sami muszą wymieniać ...podłogi, blakony (Warszawska), to są SAME czynsze 800-900 złotych. U prywaciarzy do 2,000 samego czynszu. Tutaj? Tyrasz, ale mając bliską perspektywę własności. Brawo PiS!
ObserwatorTM
ObserwatorTM 04.10.2021, 12:22
Proszę jednak spojrzeć na to trochę z szerszej perspektywy. Jeżeli z tego 1500 zł, połowa to rata kredytu to czynsz wynosi 750 zł + opłaty takie jak: woda, śmieci, ogrzewanie. W spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych przyjmijmy, że czynsz też tyle wynosi tylko z tą różnicą, że w jego skład wchodzi: woda, śmieci, ogrzewanie.
Czyli realne, comiesięczne opłaty w tych mieszkaniach to będzie 1500 zł + 750 zł raty kredytu, więc jeśli kogoś stać na takie opłaty i ma minimum 10 % wkładu własnego (tak jak w programie min. 35 tyś. zł,) może spokojnie starać się o kredyt mieszkaniowy na nieruchomość którą sam wybierze, w dowolnej lokalizacji, a jeśli tak to co jest tą rewaluacyjną ofertą dla młodych?
"Tyrasz, ale mając bliską perspektywę własności." przy takiej racie ta bliska perspektywa to 30 lat, przez które co miesiąc płacisz 750 zł. czynszu w którego skład nie wchodzą, żadne opłaty - czyli właściwie przez ten czas spłacisz równowartość dwóch mieszkań. Proponuję przekalkulować i porównać te wyliczenia z ofertami tradycyjnych kredytów hipotecznych.
sisi
sisi 30.09.2021, 21:25
Z tego co wiem to stawki są ponad 20 zł za m2 + opłaty za wodę, śmieci, ogrzewanie i inne rachunki. czyli około 1500 w górę, a kredyt może zdrożeć i to drastycznie bo mamy bardzo niskie stopy %.
Albo na minus
Albo na minus 01.10.2021, 10:49
20 zł za 60 m2 to już masz 1200 zł, z czego połowa to rata kredytu czyli masz 600 zł samego czynszu, w którego skład nie wchodzi nic z tego co wymieniłeś - więc za co ta opłata?
"średni koszt wybudowania jednego metra kwadratowego mieszkania nie przekroczył 4 tysięcy złotych" - chyba netto :)
starykawalerzżoliborza
starykawalerzżoliborza 30.09.2021, 11:42
Szacowane stawki czynszu za m² dla lokali mieszkalnych z różnym udziałem partycypacji (bez opłat za media):
- mieszkanie 60 m² od 14,50 zł do 18,50 zł co daje od 870 zł do 1 110 zł miesięcznie - szału nie ma szczególnie że to ma być dla dzietnych i biednych rodzin

Pozostałe