nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Emmy, Flory, Jana
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

dodano: 2017-09-06 20:00:00, ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 21:12:07
autor: Marek Stefański

W Tomaszowie jego imię noszą III Liceum Ogólnokształcące oraz jedna z ulic. We wrześniu 1939 roku dowodził 45 Pułkiem Piechoty Strzelców Kresowych, który walczył z wojskami niemieckimi na terenie naszego miasta. Mowa o pułkowniku Stanisławie Hojnowskim.
 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 

Stanisław urodził się 28 czerwca 1893 roku w Jadownikach (pow. Brzesko w Galicji). Jego rodzicami byli Andrzej oraz Anna z Lubowieckich. Ukończył gimnazjum w Bochni. W 1912 zdał maturęi od 1 października tego roku służył w armii austro-węgierskiej. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie służył w 16 pułku piechoty (był m.in. dowódcą kompanii, następnie III batalionu) z którym uczestniczył w wojnie 1920 roku.

 

22 lipca 1922 przeniesiony został do 85. pp. Tam objął stanowisko dowódcy III batalionu. Stopień majora uzyskał 17 grudnia 1924 roku. Od 30 września 1927 r. służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, gdzie z dniem 1 stycznia 1930 roku otrzymał awans do stopnia podpułkownika. 1 kwietnia 1932 roku został zastępcą dowódcy 15. pp. Gdy ukończył kurs dla dowódców pułku w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie, objął w dniu 9 grudnia 1935 roku dowództwo w 45. pp w Równem (wchodzącego w skład 13. Dywizji Piechoty). Na awans na stopień pułkownika czekał trzy lata (do 19 marca 1938 roku). Zginął w Tomaszowie w nocy z 6 na 7 września w trakcie dowodzenia swoim pułkiem walcząc z oddziałami niemieckimi.

 

Był dowódcą spokojnym i stanowczym, który dbał o swoich żołnierzy. Za wzorowe przeprowadzenie manewrów pułkowych marszałek Rydz-Śmigły ofiarował mu złoty sygnet. Miejscem jego wiecznego spoczynku stał się Cmentarz Wojenny przy ul. Smutnej.

   

Warto, choćby w takim „telegraficznym” skrócie, wskrzesić pamięć o człowieku, którego los, poprzez wydarzenia Kampanii Obronnej 1939 roku został na wieczność związany z naszym miastem. W następnym tekście postaram się zarysować działania dowodzonego przez pułkownika Hojnowskiego 45 pp. w walkach na terenie Tomaszowa.

 


 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

 · 

   Reklamuj się w NaszTomaszów.pl     

Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+4 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @20
Porównując: Świerczewskiego, który całe życie wysługiwał się komunie i miał na rękach krew tysięcy ludzi do płk.Hojnowskiego, który zginął w obronie niepodległej Polski pokazałeś/aś, że nie szanujesz ich krwi. Nawet nie chcę wiedzieć kto cię wychowywał i czego uczył. Żenada...
czwartek, 7 września 2017, godzina 18:59:14
+2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @17
Przypodobać władzom???: otóż nie władze po prostu włażą pozostałemu kaczorowi w kuper
czwartek, 7 września 2017, godzina 18:47:59
+2 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
I mamy "wdzięczność !!!": w miejscu gdzie pułkownik zginął jest rondo które zamiast nosić jego imię nazwano na cześć bohaterskiego pisowskiego trola - brata gnoma z żoliborza
czwartek, 7 września 2017, godzina 18:44:48
+3 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @13
No więc wlasnie: Dbać o to co już jest, a nie nadawać nowym miejscom patrona, by po imprezie piętrzyly się tam kilogramy liści i innego syfu.

Co do liceum na Nadrzecznej, po wykastrowaniu szkoły z klas profilowanych, a wcześniej pozbyciu sie technikum, to fabryka bezrobotnych jeśli chodzi o uczniów, a dla cwanszych nauczycieli, polityczna trampolina. Chemik istniał że względu na Wistom, potem zabrakło pomysłu na zagospodarowanie szkoły więc utworzono kolejne liceum, bo w takim może uczyć każdy po jakichkolwiek studiach, a i dostać się można z ulicy.
czwartek, 7 września 2017, godzina 13:39:53
-2 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @19
Był na sluzbie: No i co z tego? Powtarzam, taka była jego rola, to była jego praca, za którą zresztą przed wojną ponad przeciętnie był wynagradzany.

Heroizmem jest, że wykonywał swoje obowiązki? Już pomijając slużbę wartością która jest immanentną częścią tego zawodu i ma o niej świadomość, każdy który poważnie traktuje ślubowanie. Budują mity, odpisują historie, która jest powszechnie znana. PRLbis i męczennik Świerczewski.

Zginął, jest już wystarczająco upamiętniony, a dzisiejsze inicjatywy to tylko bicie piany tych, którzy w inny sposób grosza na życie zarobić nie potrafią.
czwartek, 7 września 2017, godzina 13:26:02
+3 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @18
Marek Stefański: A czy jest Pan pewien, że zna całą historię , jaka wydarzyła się w Tomaszowie między 5 a 7 września 1939 r.? Poza tym nie był jeden z wielu, tylko dowódcą pułku, jego śmierć doprowadziła do dezorganizacji jednostki...
czwartek, 7 września 2017, godzina 11:32:13
-4 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Był na służbie: Nudzi mnie już ta historia. Oddał życie, oddał życie. Był na służbie, do potyczki doszło właśnie tutaj, gdyby doszło gdzie indziej to zginął y gdzie indziej. Batorskiego nie ma pomysłu na swoją kadencję radnego, to odgrzewany kotlety. Koleś jest upamiętniony na cmentarzu, jak wielu innych żołnierzy, no i czego jeszcze więcej potrzeba? Moim zdaniem to są bzdury.
czwartek, 7 września 2017, godzina 10:35:45
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
Zdjęcia: są z 2013r. Aktualnie wygląda to inaczej, warto czasem sprawdzić.
czwartek, 7 września 2017, godzina 09:55:45
+9 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @13
SLAWEK: w miejscu w którym zginął plk.Hojnowski (mniej więcej) jest rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich z pięknymi rabatami doglądanymi regularnie. To rondo powinno mieć nazwę płk.Hojnowskiego (zrobił raczej trochę więcej dla Tomaszowa niż Państwo Kaczyńscy) i to jest WSTYD bo tomaszowiacy wskazywali nazwę dla tego ronda jednak władze lokalne musieły sie troszkę przypodobać władzom centralnym. Dziś nie rządzi TM pan Zagozdon lecz pan Witko więc za skoszoną trawę, chwasty i ogólny wygląd odpowiada raczej ten drugi i to jest WSTYD.
czwartek, 7 września 2017, godzina 09:22:16
-3 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
ooo: Przede wszystkim to był żołnierz który prawidłowo spełnił swoją powinność broniąc kraju przed agresorem. Przez lata pokoju pobierał od społeczeństwa za to pieniądze, a więc za wszystko miał zapłacone, wykonywał swój zawód - jak inni...
czwartek, 7 września 2017, godzina 09:21:03
Komentarz odrzucony. Powód: Ponieważ stały się nieaktualne
czwartek, 16 maja 2013, godzina 00:19:56
+5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
JDM : Żenujący nadzór Wydziału Inżyniera Miasta nad cmentarzem wojennym oraz brak zainteresowania szkoły której płk Hojnowski jest patronem - tyle można powiedzieć. Kolejny "kwiatek" do antywyborczego kożucha prezydenta Zagozdona.
Dziś byłem i widziałem, część trawy skoszona i leży jeszcze nie zebrana część jako chaszcze stoi spoza których wyglądają biało-czerwone chorągiewki zatknięte na grobach. WSTYD!
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 22:51:09
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
hugo: A może wysypisko miejskie otrzyma imię "Kiełbasińskiego" - pierwszego szefa UB w Tomaszowie ?
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 21:00:16
+2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
kiki: Warszawską ulicę powinno się przemianować na ul.pł.Hojnowskiego li tylko po to, by potomkowie szwabów tomaszowskich po wsze czasy mieli w świadomości jakiej zbrodni (bo to była zbrodnia) dopuścili się Niemcy na wycofujących się wojsku polskim.
Jest to niezbędne dla pamięci,świadomości i tożsamości narodowej dla przyszłych pokoleń Polaków.
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 16:48:30
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @9
Mordimer : Zdjęcie pierwsze i drugie na pewno... Nawet datę mają w prawym dolnym rogu... Co do trzeciego, nie mam pojęcia :)
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 16:03:48
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Tak było: Które z tych trzech zdjęć przedstawia stan aktualny, z maja 2013?
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 15:00:53
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Mordimer : Kolejny mój tekst, jak zaznaczyłem, planuję poświęcić właśnie walkom 45. pp. w Tomaszowie... A ulica imienia pułkownika Hojnowskiego też w Tomaszowie jest, tylko jako boczna uliczka...
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 14:33:07
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
AK-47: Te walki z bojówkami jak je nazywasz, to druga co do wielkości bitwa z niemiecką V kolumną we wrześniu 1939r( Pierwsza to oczywiście Bydgoszcz.). W bitwie tej brali też udział niemieccy spadochroniarze.
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 12:44:50
+2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
radza: Ciekawy jest wątek walk jakie w Tomaszowie toczyły się w 1939 roku pomiędzy właśnie 45 pułkiem a bojówkami Tomaszowskiej mniejszości niemieckiej kosztowało to 110 zabitych polskich żołnierzy, ciekawe w jakich okolicznościach zginął płk Hojnowski. Warto o tym wiedzieć i pamiętać jeśli jacyś "wypędzeni" przyjadą odzyskać "haimat".
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 12:10:15
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @3
KCh : W całej Polsce jest tylko jedna ul. Stanisława Hojnowskiego i to właśnie w Tomaszowie. Znajduje się ona w okolicach ul. Opoczyńskiej, choć nie łączy się z nią bezpośrednio.
poniedziałek, 13 maja 2013, godzina 10:49:44

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
zobacz również
^ do góry