Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:38

Co to jest kosztorys inwestorski - sprawdź to szukając projektu domu

Budowa domu wiąże się z kosztami, które trudno oszacować samodzielnie, ważne jest jednak by je poznać jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Jeżeli inwestycja ma być finansowana kredytem, dokładne określenie kosztów budowy jest wręcz niezbędne do jego uzyskania. W tym celu przygotowuje się kosztorys inwestorski, zawierający informacje dotyczące wszystkich etapów budowlanych, z wyszczególnieniem kosztów materiałów oraz robocizny.
  • 08.09.2022 09:18
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest kosztorys inwestorski - sprawdź to szukając projektu domu

Czym jest i co zawiera kosztorys inwestorski?

Kosztorys inwestorski jest sporządzony na podstawie metody kalkulacji uproszczonej, na podstawie dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonywania oraz odbioru robót o charakterze budowlanym, założeń wyjściowych do kosztorysowania oraz cen jednostkowych robót podstawowych. Wartość robót w kosztorysie to suma wartości materiałów oraz urządzeń i konstrukcji, które są konieczne do realizacji inwestycji.
 

Na kosztorys inwestorki składa się:

- strona tytułowa, na której zawarte są informacje o nazwie zamówienia, lokalizacji obiektu i robót budowlanych, nazwa i adres osoby zamawiającej, dane osoby wykonującej kosztorys, wartość robót wynikającą z kosztorysu oraz data jego przygotowania.
- ogólna charakterystyka obiektu budowlanego, ze skróconym opisem technicznym oraz parametrami mówiącymi o wielkości budowanego obiektu, 
- przedmiar robót, 
- kalkulacja uproszczona,
- tabela z wartościami elementów scalonych, będąca sumarycznym zestawieniem robót określonych przedmiarem, zawierająca narzut kosztów pośrednich oraz zysków, 
- załączniki, na podstawie których został sporządzony dokument.

 

W kosztorysie zawarte są informacje, które dotyczą:

prac, jakie powinny zostać wykonane podczas budowy, 

materiałów budowlanych, 

kosztów pracy wykonawców, w formie roboczogodzin,

sprzętu potrzebnego do realizacji budowy (tego, który należy zakupić oraz tego, który należy wypożyczyć).

 

Podane w kosztorysie kwoty są kwotami netto. Z reguły dokument jest ważny przez około 6 miesięcy, o ile nie pojawią się okoliczności wpływające znacznie na koszty materiałów lub roboczogodzin, takie jak zmiana płacy minimalnej czy znaczący wzrost ceny np. stali.

Kto sporządza kosztorys inwestorski, czy można wykonać go samodzielnie?

Kosztorys inwestorski może być wykonany samodzielnie przez inwestora, na podstawie dostępnych w Internecie wzorów, jednak jego profesjonalne wykonanie z reguły wymaga powierzenia tego zadania specjalistom z biura architektonicznego, w którym wybieramy projekty domów lub inżynierowi budownictwa.

 

Wykonując kosztorys samodzielnie, należy podzielić budowę na poszczególne etapy oraz uwzględnić następujące materiały i prace:

- roboty fundamentowe i ziemne, 
- roboty murowe w zakresie konstrukcji parteru i poddasza, o ile występuje, 
- elementy i warstwy konstrukcyjne posadzki na parterze, 
- wykonanie stropu nad częścią parterową wraz z elementami żelbetowymi, 
- elementy żelbetowe w części stanowiącej poddasze,
- konstrukcję oraz pokrycie dachu,
- elementy stolarki okiennej oraz drzwiowej zewnętrznej,
- wykończenie ścian i sufitów,
- ocieplenie w obrębie stropu poddasza, 
- izolacje i posadzkę na poddaszu,
- elewację oraz roboty zewnętrzne, 
- konstrukcje tarasów i wejść, 
- instalacje wodno-kanalizacyjne,
- instalacje centralnego ogrzewania, 
- instalacje elektryczne.

 

Należy pamiętać, że nawet najlepiej wykonany kosztorys może nie przekładać się w pełni na realny koszt budowy. Warto w jej trakcie zapisywać wszystkie poniesione wydatki i zestawiać je z kwotami umieszczonymi w kosztorysie, tak by móc dostosowywać następne etapy budowy do możliwości finansowych. Dzięki takiej analizie możliwy jest wybór tańszych materiałów, gdy przekroczymy budżet, ale również zauważenie oszczędności i możliwość wyboru droższych elementów lub usług, gdy pojawi się na nie przestrzeń.

--- Artykuł sponsorowany ---