Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:00
Reklama
Reklama

"Bohater" wiecznie żywy

Czy ktoś z młodego pokolenia może pamiętać jeszcze kult, jakim otoczona była w czasach PRL postać Janka Krasickiego? Zapewne wszyscy już zapomnieli, że był on patronem komunistycznych młodzieżowych organizacji, wielu szkół a nawet przedszkoli i żaglowców.

Na część „bohatera” budowano pomniki, wykonywano pamiątkowe tablice i nadawano nazwy ulicom. Dopiero po roku 1989 społeczeństwo dowiedziało się kim była naprawdę ta hołubiona przez komunistyczny aparat osoba. Zaczęły więc wstydliwie i po cichu znikać tablice i tabliczki. Czy aby na pewno wszystkie?

Przejeżdżając niedawno przez gminę Budziszewice zauważyłem tabliczkę na placu przed Urzędem Gminy. Na niej widniała nazwa placu im. Janka Krasickiego. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że od wielu lat funkcję wójta w tej gminie pełni Marian Holak, czyli szef tomaszowskiego PiS. Kim był naprawdę Janek Krasicki? Najkrócej można powiedzieć: zdrajcą i mordercą.

Zamordował między innymi Bolesława Mołojca, tomaszowianina, który pełnił funkcję sekretarza PPR. Nie chcę dublować informacji, jakie pojawiają się w innych miejscach, dlatego wszystkich zainteresowanych, w tym pana Mariana Holaka odsyłam do Wikipedii i przy okazji gratuluję, bo Budziszewice, to chyba ostatnie miejsce w Polsce, gdzie żywy jest kult tego komunistycznego zbrodniarza.

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 27.09.2011 12:44
bejc...dopisz sobie "k" i wtedy będzie szkoła....niemilcu.

bejc. 27.09.2011 12:14
Co to jest "szoła" ?To jakaś gwara z obrzeża Tomaszowa?

tomasz tomaszewski 27.09.2011 11:28
Dzieci są nic nie winne,tylko dorośli ,najmądrzejsi nauczyciele .Oni się wszędzie pchają ;polityka,dyrektorzy,WŁADZA.. .

kiki 27.09.2011 11:05
Jejkuuuu.....ale żeście towarzyszu plamę puścili....tylko po zarazie moze nią porażony stawiać zbrodniarza jednego i drugiego nie widząc różnicy między jednym ogryzkiem a fornalem. Qrde...co cimnota to ciemnota ! bejc,do szoły i to dobrej po nauki w prawdzie....gamoniu !

bejc 27.09.2011 09:40
To nie jest wina dzieci ,że chodziły do SP 11.Jestem ciekawa do jakiej szkoły chodziła "kiki" i "Tomasz Tomaszewski".Może do szkoły wszystkim znaną potocznie z nazwy - " do szkoły pod górkę" czyt. majową ? Szkoła Podstawowa nr 7 im. Marcelego Nowotki ul. Ludwikowska 113 Tomaszów Mazowiecki Mówi to coś ogryzkom #8 i #9 ? III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Hojnowskiego w Tomaszowie Mazowieckim to dawny Zespół Szkół Przyzakładowych Zakładów Włókien Chemicznych "Wistom" w skład, którego wchodziły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa i resortowe Technikum Chemiczne oraz Technikum Mechaniczne(do 1991).To twoja szkoła KIKI ?

kiki 26.09.2011 22:50
Dawna szkoła nr.11 wraz z belframi to była wylęgarnia czerwonej zarazy.Pajace co dziś w Tomaszowie rządzą to w wiekszosci absolwenci tej czerwonej szkoły i wistomowskiego chowu z porażeniem siarczkowodorowym !!!

Tomasz Tomaszewski 26.09.2011 21:07
Dawna SP11 miała patrona tego zbrodniarza ,nauczyciele kłamcy,wmawiali dzieciom,że to wzór do naśladowania...

Tomaszowianin 26.09.2011 18:39
Ale z drugiej strony przyznaje ze to skandal !!! I nawet pisza o Budziszewicach na Wikipedi/ Jak bym tam mieszkal to bym wyrwal te tabliczke. To wstyd.

Tomaszowianin 26.09.2011 18:31
Ludzie ! W Tomaszowie rządzi Zagozdon a nie PIS. Nauczcie sie trochę prawa. Starosta jest z Platformy wiec bycie dupą w koalicji i to w powiecie to nie zaraz taka władza

26.09.2011 14:37
W Tomaszowie powinien być porządek. Trzeba zmienić nazwy ulic! Nowe nazwy to : JPI, JPII, JPIII, JPIV, JPV itd. Precz z komuną!!! ( i Bolkiem ).

Przecież... 26.09.2011 12:17
...czarni, czy czerwoni wszyscy kiedyś nosili podobne legitymacje. Do kościoła też chodzili i spowiadali się u tego samego księdza więc o co chodzi?

26.09.2011 11:29
Ja bym jeszcze wspomniał o Franciszku Zubrzyckim, którego upamiętnia tablica na dworcu a z którego to PRLowska propaganda wbrew faktom historycznym zrobiła bohatera podczas gdy był zwykłym, sowieckim sługusem, alkoholikiem i mendą, która na absolutnie żaden szacunek nie zasługuje. Dziwie się, że do dnia dzisiejszego moje miasto czci zdrajcę Rzeczpospolitej. Przypomnę tylko, że Zubrzycki siedział w polskim więzieniu w latach 1938–1939, wcześniej był prokomunistycznym działaczem Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Życie”. Na początku 1942 roku stał się formalnie członkiem PPR. W maju 1942 roku został wyznaczony – pod pseudonimem „Mały Franek” – na dowódcę grupy młodych komunistów, którzy mieli dokonać jakichkolwiek akcji, które przez komunistyczną propagandę miały zostać nagłośnione jako pierwsza akcja bojowa Gwardii Ludowej. W rzeczywistości oddział nie wykonał -żadnych- akcji przeciw Niemcom. W PRL wykreowano go na legendarnego dowódcę bohaterskich walk o wolność. Przemilczano, że w sensie ideowym i partyjnym był zdyscyplinowanymi funkcjonariuszem stalinowskiej konspiracji - krótko mówiąc, Zubrzycki był zdrajcą, agentem obcego mocarstwa, który działał na szkodę chwały Rzeczpospolitej. W Tomaszowie niby rządzi PiS ale za kompana w koalicji wybrał sobie LSD i to pewnie dlatego tablica ku czci sowieckiego agenta, miłośnika Stalina, nadal wisi i szpeci Tomaszów.

xxx 26.09.2011 09:28
I o co ten raban. Maniek nie ma teraz czasu jest zajęty upychaniem swoich podwładnych z UD w radach nadzorczych, czas nagli póki w powiecie kolorowa koalicja.

ajdejano 26.09.2011 09:10
A mnie wcale nie zdziwiło, że Holak - szef PiS-u w powiecie - wcale na tę nazwę nie zareagował. Przecież Holak to typowy terenowy działacz partyjny - jakich tysiące, i to ze wszystkich zafajdanych partii, miesza w całej Polsce. I on - tak jak ci wszyscy pozostali "dupokraci" (tzn. dbający tylko i wyłącznie o usadzenie swoich tyłków na odpowiednich stołkach) mają gdzieś jakieś tam ideały, historię Polski. To są z reguły nieroby, cwaniaki, amatorzy łatwego chlebka i kwaśnych jabłek. To jest totalne badziewie - szemrane towarzystwo.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama