nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

.. Bo najważniejszy jest Tomaszów

dodano: 2018-09-19 21:11:02
autor: Joanna Sztymelska

Dzisiaj w godzinach popołudniowych miała miejsce pierwsza w tych wyborach konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Witko. Zaprezentowano klip wyborczy oraz kandydatów do rady miasta oraz powiatu. Marcin Witko zapowiedział też specjalną konferencję programową. Wśród propozycji dla mieszkańców znalazł się też pomysł utworzenia Rad Dzielnic. Poniżej więcej na ten temat.

 

Budżet Obywatelski - Karta Tomaszowianina - Rady Dzielnic

 

Od kilku lat w funkcjonuje w Tomaszowie budżet partypacyjny, zwany także obywatelskim. Teraz formę współwładztwa mieszkańców Marcin Witko oraz jego komitet chcą rozszerzyć.

 

- Chcemy wsłuchiwać się w głos tomaszowian na bieżąco. Tworzymy więc kolejną formę aktywności obywatelskiej z realnym wpływem na najbliższe otoczenie i własnym budżetem.  

 

Podstawą prawną do utworzenia Rad Osiedli jest ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 roku. Przewiduje ona możliwość tworzenia przez gminy jednostek pomocniczych w postaci dzielnic miejskich i osiedli.

 

UWAGA!

Obecnie funkcjonujące Rady Osiedli nie wchodzą w skład struktury administracji samorządowej, są jednym z organów statutowych Spółdzielni Mieszkaniowych i reprezentują nie ogół mieszkańców na danym terenie a jedynie członków spółdzielni. Marcin Witko proponuje, aby Rady Osiedli stały się częścią administracji publicznej. Traktuje je jako forum aktywności grup ludności i artykulacji ich interesów. Dlatego też dla odróżnienia nazywać się będą Radami Dzielnic.

 

Cele jakie przyświecają przy tworzeniu Rad  Dzielnic

- realizacja zasady pomocniczości,

- upodmiotowienia wspólnot lokalnych i obywateli,

- konsultacje decyzji podejmowanych przez władze publiczne,

- zwiększenie efektywności podejmowanych decyzji i działań

- idea lokalizmu.

 

Zasada pomocniczości zakłada, że wszelkie kompetencje władz powinny być przekazane na najniższy poziom, na którym mogą być realizowane . Przeprowadzamy więc decentralizację procesu decyzyjnego.  

 

Upodmiotowienie, czyli możliwość kształtowania otoczenia społecznego i przestrzennego, by było ono zgodne z oczekiwaniami osób zamieszkujących na danym terenie. Obejmuje zdolność do samostanowienia. Rady Dzielnic mimo tego, że będą częścią miejskiej struktury administracyjnej,  dają możliwość oddolnej aktywności obywateli.  Uzyskanie przez mieszkańców poszczególnych rejonów miasta możliwości decydowania jest ich faktycznym upodmiotowieniem.

 

Rady Dzielnic mają mieć też  funkcje legitymizujące (władze realizują potrzeby i wartości zgłaszane bezpośrednio przez obywateli).

 

Rady dzielnic czynić mają władze samorządowe bliższe ludziom. Łatwiej mogą one odczytywać potrzeby i podejmować decyzje. To też pole do działania i aktywności dla poszczególnych radnych miejskich.

 

Rada Dzielnicy = transparentność decyzji = demokracja lokalna

 

Dzięki Radom Dzielnic można osiągnąć  większą efektywność działań. Kluczem jest dostosowaniem ich do faktycznych potrzeb tomaszowian.  

 

- Zależy nam także na budowie silnych więzi społecznych. /Wiele osób wspomina sąsiedzkie relacje sprzed kilkudziesięciu lat, które w wielu miejscach po prostu zanikły/. Te relacje to nie tylko poranne "Dzień dobry" ale też wzajemna pomoc - twierdzą autorzy projektu. 

 

 Jako samorząd otwieramy możliwości do działania, aktywności i współdecydowania.

 

 

 




Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
-1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
Quick: A widzisz konkurencję dla Witki w Tomaszowie? Podaj przykład choć jeden tylko realny.
piątek, 21 września 2018, godzina 21:47:54
+5 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Gs: O widzę że sztab Jarka nie śpi tylko wpisy dodaje. A może to sam zainteresowany?
piątek, 21 września 2018, godzina 21:13:54
-4 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @12
joł: Ja z miła checią zagłosuję na Jarka bo jego zaangażowanie w pewnej sprawie bardzo pomogło mi i moim sąsiadom. Przynajmniej angazuje się w to to obiecał ze zrobi. Mam nadzieję że Jarek będzie kolejne 5 lat radnym.
piątek, 21 września 2018, godzina 07:48:25
+4 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @12
Ola: Po nie ma pomysłów, to równa do swojego poziomu. Innego nie znają.
czwartek, 20 września 2018, godzina 21:14:31
+4 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @9
Ola: A co PO zrobiło ze smogiem przez ostatnie 8 lat? Kiedy mieli na to realny wpływ bo mieli i rząd i województwa i większość samorządów w pl? Teraz wymagacie rozwiązań od miasta, które nie ma wpływu na systemowe rozwiązania - a tylko takie pomogą.
czwartek, 20 września 2018, godzina 21:13:22
+4 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
Ola: Akurat o stołeczki to walczy po i n:) Wystarczy spojrzeć na listy. Mnóstwo ludzi oderwanych od tych stołków. Za ich czasów TM się tak nie zmieniał, wiec na mój głos nie maja co liczyć. A były kierownik schroniska (ten od Hanki, to już w ogóle szczyt na ich listach)
czwartek, 20 września 2018, godzina 21:11:56
0 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: "Jarkowi dobrze z brodą..." ( o zdrajcy po - Batorskim) , "stu procentowy facet to i lgną do niego niewiasty" (o Preziu).
Wszyscy wiemy, kto to jest ten fałszywy Batorski i wiemy też, że Prezio specjalnie nie ugania się za dziewuchami.

Ludzie !!! Porąbało was ?!?!?! Cza ta lokalna-wsiowa kampania musi schodzić na takie dno ?!?!?!
czwartek, 20 września 2018, godzina 17:49:09
-6 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
Jarek, pochodz trochę. Nie gol brody.: W PO nie bylo już dla niego miejsca. Od samego początku Gajewskiemu przeszkadzała aktywność Jarka, podczas gdy w PO nie robili nic. PiS nie wchodził w grę, więc to Jarkowi zależy na komitecie Witki, nie odwrotnie.

Niech się cieszy z tego co dostał. Promocja w swoim okręgu to już jest jego sprawa. Pochodzić po mieszkaniach, porozmawiać, zachęcić. Nie tylko ulotki. Ja czytam wszystkie, ale wydaje mi się, że przy masie ulotek marketowych, taki nudny świstek wyborczy zazwyczaj wyrzuca się do kosza lub odkłada by kosz nią wyłożyć.

Jest jeszcze miesiąc. Gdyby jednego dnia odwiedził 2-3 bloki, osobiście zagail przedstawiając się podczas podawania ulotki, mówiąc przy tym "ostatnie miejsce na liście Witko" to wzmocniłby szansę. To jest niestety taka robota.

Spotka ordynarusow, niechetnych, jakiejś tam części nie zastanę, ale gdyby do mnie przyszedł to wywarłby pozytywne wrażenie.

Tej brody niech nie goli, bo wyróżnia się.
czwartek, 20 września 2018, godzina 13:25:27
-4 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
Ola: stuprocentowy facet to i lgną do niego niewiasty
czwartek, 20 września 2018, godzina 12:43:25
+3 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
hdje: a co ze smogiem? jest jak było brawo wy. my trujemy się dalej.
czwartek, 20 września 2018, godzina 08:46:30
+8 (18) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
x: Same stare twarze z pis prócz jednostek. Taki pis plus jak dla mnie ale i tak idę na wybory. Jest parę wartościowych osób które może wg mnie coś znaczą i robią a reszta to przypinki. Szanuję Pana Marcina ale uważam że powinien w większości zmienić tam skład osobowy...
czwartek, 20 września 2018, godzina 07:50:17
+18 (24) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @4
Pan Samochodzik: I tu kłania się elementarny brak znajomości układania list wyborczych - jak został schowany ???? Schowany to mógł zostać wewnątrz listy a nie na końcu - wystarczy że dobrze się wypromuje i mandat ma w kieszeni. A tak na marginesie to hasło powinno brzmieć - Bo najważniejsze są stołki - wiele z tych osób ma nóż na gardle - przegrana Witko to utrata funkcji i dobrze płatnych stanowisk.
czwartek, 20 września 2018, godzina 07:42:56
-9 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Mirek: Przepiękne niewiasty otaczają naszego genialnego Prezydenta, no cóż konkurenci z innych list muszą też być aby miał z kim wygrać.
czwartek, 20 września 2018, godzina 07:39:50
-5 (15) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
hmh: Głosujemy na człowieka nie na numer listy. Osobiście mam nadzieję, iż p.Batorski znajdzie się w RM, gdyż jest młody ambitny zaangażowany i jeszcze chce coś zmieniać na lepsze w Naszym mieście.
czwartek, 20 września 2018, godzina 07:37:49
-11 (23) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @3
Zgadzam się, ale...: Tylko szkoda, że Batorski został tak schowany na końcu listy. Na pewno jest we właściwym towarzystwie, ale wdzięczność ludzka za to wszystko co zrobił może nie przetrwać szukania na samym końcu listy. Byłaby to wielka strata, dlatego może się ludzie wysilą, żeby odszukać nr 10. Uczciwie rzecz biorąc - powinni.
środa, 19 września 2018, godzina 23:03:41
-12 (30) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Optymistyczna intuicja: Jarkowi dobrze z tą brodą. Już nie jest takim blokersem. Wypowaznial, ożenił się, można powiedzieć że zdał egzamin z odpowiedzialności. Mam coś przeczucie, że idą dobre lata dla Tomaszowa. Też tak czujecie?
środa, 19 września 2018, godzina 22:19:01
-3 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
ja: Swietny pomysl!
środa, 19 września 2018, godzina 22:00:41
-9 (33) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dziekuje: Panie Mariuszu, Panie Jarku bardzo miło Panów widzieć w obozie zmiany! Dziękuję, że się zdecydowaliscie.
środa, 19 września 2018, godzina 21:34:02

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
 Przypominamy o ciszy wyborczej