nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Bo nie ma takiej potrzeby i... już

dodano: 2017-04-29 19:13:25, ostatnia aktualizacja: 2017-04-29 19:17:03

Zarząd Powiatu Tomaszowskiego oszczędza na animatorach sportu. Dzięki temu 4 należące do Powiatu Orliki są zamykane na weekendy, czyli wtedy, kiedy najbardziej byłyby potrzebne. Barbara Robak odpowiedzialna za powiatową oświatę uważa, że animatorzy nie wypełniali dotąd swojej animacyjnej roli są więc zbędni.

Program "Moje Boisko – Orlik 2012" zakładał budowę wielofunkcyjnych boisk w każdej gminie. Przez kilka lat powstało ich w Polsce blisko 3 tysiące. Każde z nich kosztowało około 3 milionów złotych. Realizowano je w partnerstwie, w którym brały udział samorządy lokalne, wojewódzkie oraz rząd. Każdy z tych podmiotów finansował powstające obiekty w 1/3 ich wartości.  Hasło przewodnie programu: Zdrowe i uśmiechnięte dzieci – Najważniejsze!!!

 

Pierwszego Orlika oddano do użytku w 2008 roku. Projekty były tak pomyślane, by na boisku piłkarskim o wymiarach 30 m × 62 m ze sztuczną nawierzchnią (sztuczna trawa) można grać w piłkę nożną. Na boisku wielofunkcyjnym o wymiarach 20 m × 30 m ze sztuczną nawierzchnią (tartan) można grać w piłkę ręczną, koszykówkę oraz siatkówkę.

 

Niezwykle ważne jest też zaplecze, które stanowi budynek sanitarno-szatniowy o powierzchni ok. 60 m². Na terenie obiektu dopuszczało się również instalowanie placu zabaw oraz otwartej siłowni. Obiekty są oświetlone i ogrodzone siatką o wysokości 4 m.

 

 

W latach 2008–2012 przeznaczono z budżetu państwa na ten cel blisko miliard złotych. W ciągu pięciu lat z oferty skorzystało łącznie 1668 gmin. Najlepiej pod tym względem wypadło województwo zachodniopomorskie, gdzie powstało 175 obiektów. Program sprawdził się w 100 procentach.

 

Co ciekawe, zakładał on zatrudnianie animatorów sportu. Oni także są współfinansowani ze środków budżetu Państwa. Aby uzyskać dofinansowanie zatrudnienia animatora należy co roku złożyć wniosek. Powiat z tego w tym roku zrezygnował, mimo , że umowa mówi, że animatorzy powinni być zatrudniani przez 10 kolejnych lat.

 

W Powiatowych placówkach oświatowych funkcjonują cztery Orliki. Wszystkie zbudowane w czasach, kiedy Starostą był Piotr Kagankiewicz. Są one w: Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 /samochodowka/; Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 8 /Nadrzeczna/;  Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym /Majowa/; II Liceum Ogólnokształcącym.

 

Tylko boiska w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym czynne są przez wszystkie dni tygodnia. Są one też najmocniej eksploatowane ze względu na bliskie sąsiedztwo Klubu Sportowego Lechia. Trenują tu wszystkie grupły młodzieżowe i dziecięce.  

 

W samochodówce boisko czynne jest od 8 do 22 w dni powszednie - boisko otwierają nauczyciele. W soboty niedziele i święta obiekt jest zamknięty. Podobnie jest w ZSP 8, z tym, że aby uniknąć niszczenia ogrodzenia dyrekcja pozostawia otwartą furtkę. Nieczynne są szatnie i nie włączane jest oświetlenie.

 

- W ubiegłym roku Powiat przystąpił do Programu "Animator". Dzięki temu zatrudnieni byli animatorzy, a Orliki były otwarte przez 7 dni w tygodniu. Ich zadaniem było animowanie środowiska społecznego. Wiele grup korzystających z Orlików jednak animatora nie potrzebuje.  Ludzie umawiają się by pograć w piłkę - odpowiadała na pytania radnego Marka Parady, w czasie ostatniej Komisji Oświaty Rady Powiatu Tomaszowskiego, naczelnik Beata Stańczyk.

 

 

- Odcięto młodzież od Orlików w niedziele i weekendy i nie ma się ona gdzie podziać. Trudno się dziwić, bo  skoro nie ma środków, to nie ma też kto nadzorować. Otwieranie furtek to tylko półśrodki. Miały przecież służyć innym celom. Miała być ta otwartość, by w dniach wolnych, po godzinach pracy szkoły tętniły życiem. Miały odciągnąć dzieci od komputerów. W zadaniach animatora była także opieka nad grupami nieformalnymi młodzieży i dzieci. Trochę to jest przykre -  odpowiadał Marek Parada.

 

Powstaje też pytanie co będzie się działo z Orlikami w okresie wakacji. - Jest tylu pracowników w szkołach, że jak będzie dobra wola to obiekty będą otwarte w czasie wakacji. Ktoś zawsze jest na terenie placówki a w okresie wakacji nie wszyscy od razu idą na urlop - mówiła Barbara Robak.

 

Dlaczego nie będzie animatorów, którzy mogli by się opiekować młodzieżą i obiektami? Połowę kosztów pokrywa ministerstwo. Koszty dla Powiatu to 1000 złotych miesięcznie. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wniosek. Starostwo Powiatowe od tego odstąpiło. Barbara Robak argumentuje, że pula środków na ten cel w tym roku była niższa. Rząd postanowił ograniczyć koszty w tym zakresie.

 

Nie przeszkodziło to jednak w złożeniu wniosków placówkom zarządzanym przez miasto. Na przykład w Szkole Podstawowej numer 12 zatrudniono dwóch animatorów sportu. Są nimi Kosylak Mariusz  oraz Zając Robert. ​Dzięki temu godziny otwarcia to: od poniedziałku do piątku w godz. 17.30 - 21.30 orz w soboty i w niedziele w godz. 10.00 - 18.00. 

 

- Analizowaliśmy właśnie tą animację sportową w ostatnich latach i w ocenie Zarządu nie wypadła ona najlepiej. Bazowaliśmy na informacjach od dyrektorów szkół i własnych obserwacjach - tłumaczyła decyzje Barbara Robak, dodając, że potrzeba animacji na powiatowych obiektach nie istnieje.

 

W każdym razie radni złożyli wniosek o udostępnienie obiektów także w weekendy. Jak się odniesie do niego Zarząd Powiatu, pokaże najbliższa przyszłość. 

 

czytaj także

Czy orliki będą zamykane?


Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @10
xXx: mała poprawka w SP nr 12 też podobno są zatrudnieni Panowie ale już bez dofinansowania ministerialnego a jedynie ze środków miasta
wtorek, 2 maja 2017, godzina 12:12:15
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
xXx: Jedyny orlik oficjalnie z animatorem to w orlik przy gimnazjum nr3. W tym roku animatorzy maja do wypracowania 138 godzin w miesiącu. Jesli boisko jest czynne przez 6 h dziennie od pon. do piątku to wychodzi że po 4 tygodniach już mamy 120h plus kilka dni ponad to i na weekendy godzin już nie wystarczy (a szkoda). Z tego co wiem boisko to ma niemal pełne obłożenie (przez problem z pozostałymi obiektami). Na pytanie co z sobotami usłyszałem od animatora że na sobotę nie prowadzi rezerwacji aby obiekt był ogólnie dostępny a jego numer jest podany do publicznej informacji i z przyjemnością zawsze udzieli informacji czy boisko będzie czynne czy nie. Inna ciekawa sprawa to taka że podobno animatorzy poraz kolejny nie dostają terminowo wypłat od fundacji rozwoju kultury fizycznej (informacja z FB ze strony fundacji).
niedziela, 30 kwietnia 2017, godzina 18:21:44
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
oko: co zrobisz chłop ze wsi wyjdzie ale wieś z chłopa nigdy...
niedziela, 30 kwietnia 2017, godzina 18:14:23
-4 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: Do wpisu nr 4: człowieku - może ty byłeś w tym ucywilizowanym zachodnim świecie, ale przypuszczam, że tylko na zmywaku w jakiejś knajpie. I - o czym ty biedaku piszesz ?!
Czy kiedykolwiek jeździłeś po naszych wsiach-pipidówkach i czy gdziekolwiek widziałeś - barani łbie - jakiekolwiek dzieci wiejskie na tych orlikach ?!?! Więc nie wychylaj się z tą twoją zachodnią Europą.
Z ch.... się urwałeś ???

Do wpisu nr 6: jeśli chcemy przekazać, że ktoś pisze od rzeczy, to my sami nie powinniśmy pisać, że ktoś "piepszy" od rzeczy, tylko: pieprzy od rzeczy.
niedziela, 30 kwietnia 2017, godzina 13:55:26
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Gosc: Ostatnio próbowałem się dostać z dzieckiem w sobotę na orlik nadzorowanych przez starostwo jednak nie udało mi się, był zamknięty. Jestem wściekły ponieważ syn uwielbia grać w piłkę, zresztą ja trenuje w klubie sportowym, a ja wolę wyjść z nim na orlik niż ma siedzieć w domu przed komputerem. To nie są duże koszty w budżecie na oświatę, można zaoszczędzić pieniadze na czym innym niż na animatora była to niezastąpiona osoba. Z tego co slyszaLem dużo dzieci uwielbiało przychodzić do pana ręką na II LO i tam spędzać wolny czas. Z drugiej strony to był również przychód dla tych osób, a wiadomo jak u nas w mieście jest z pracą. Panią Robak w tej kwestii się nie popisała.
niedziela, 30 kwietnia 2017, godzina 09:38:45
+7 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Xxx: Pan Ajde to jak walnie kilka Luf to piepszy od rzeczy
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 20:45:53
+3 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Aaaa: A tyłu mgr od fikołków się nudzi a zagonić ich na orliki
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 20:15:00
+16 (18) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
oko: Basia to wiadomo że pierdoły opowiada ale ten alejajo czy coś tam. Byłeś kiedyś w cywilizowanym świecie wiesz jak to wygląda czy chcesz aby nasze dzieci zawsze były uwalone w piachu, brudzie i etc. W takich Niemczech to są na każdym kroku we Włoszech również, A animator sportu jest po to aby nie było tam palenia fajek picia alkoholu i jeszcze jakieś gówna. Na niektórych orlika są prowadzone rozgrywki piłkarskie ale w sumie to masz racje zaorać to wszystko i wtedy będzie lepiej!!!!!!!!!! Te pieniądze nie są utracone tylko zainwestowane w nasze dzieci młodzież prospołeczny i aktywny styl życia !!!!!!
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 19:21:25
+12 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Gali: Co ta baba wygaduje nie mogę słuchać jej głupich tłumaczeń przegapiła czas na złożenie wniosku o dofinansowanie, a teraz gada bzdury. Jak już nie chce dawać kasy na animatorów trzeba założyć monitoring i czujki ruchu żeby się światło zapalało jak ktoś jest na boisku po 5 minutach gdy czujka nie wykrywa ruchu gasi światło i nie ma problemu. Takie rozwiązanie jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii gdzie boiska są otwarte 24h
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 19:03:57
+18 (18) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
tomaszowianka: otworzyć te ,,Orliki,,niech dzieci i młodzież,dorośli korzystają,kamery założyć i rozrabiaków nagrywać bo zamknięte będą jednakowo niszczały,a dofinansowanie z Funduszy było konkretnie na boiska i rekreacje więc się ubiegano,korzystajmy z tego co mamy
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 14:53:56
-18 (24) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: Rządząca porąbana PO razem z burakami z psl zorientowali się, że można wyciągnąć kasiorkę z funduszy europejskich na takie pierdoły jak: sztuczne boiska do piłki nożnej, do piłki ręcznej, do piłki siatkowej, do tenisa ziemnego, jakieś mini parki wypoczynku i odnowy (plenerowe jakieś alejki z ławeczkami, plenerowe siłownie i inne tego typu duperele).
To wszystko w dużej części powstało - na wsiach, gdzie dzieci i młodzieży jest tyle co kot napłakał.
Wójtowie w 2012 roku łapali te debilowate programy - jak młody indor kluchy. Dlaczego??? Bo już za dwa lata (2014 r) miały być wybory samorządowe.
I realizacja takiego boiska, mini parku - to miały być duże plusy dla każdego wójta-cwaniaka.
Tylko: po kiego groma ludziom na wsiach te obsrane boiska do piłki ręcznej, siatkowej, te mini parki odpoczynku i rekreacji ?!?!
Ci porąbani lokalni działacze polityczni - te lokalne cwaniaczki też nie użyli swoich mózgów do myślenia w kategoriach rozsądku. Całe ich debilowate myślenie (każdej władzy i w każdym czasie) - to myślenie o tym jak zrobić w ch....tych durnowatych wyborców, aby na mnie zagłosowali.

I teraz jadę np. przez takie wiejskie pipidówki jak: Łazisko, Chorzęcin, Budziszewice -Węgrzynowice, Czerniewice, Żelechlinek, Rokiciny, itd., itp. i widzę te pozamykane obiekty.

Ta Basia ma rację: w piz..... pozamykać te badziewia, bo tam nigdy nic nie będzie się działo. Basia jest z Kwiatkówki i ona najlepiej wie jak to wygląda "w praniu".
Tylko jest jeden drobny, ale istotny szczegół na niekorzyść naszej Basi: przecież Ona poniewiera się jako tzw. lokalny - gminny, powiatowy, wojewódzki - tzw. "polytycny" działacz ze strony buractwa i co ??? Dopiero teraz przejrzała na oczęta ?!?!?!

I na przykładzie Basieńki wychodzi zwykłe cwaniactwo, jak większości tych tych różnych niby "polytyków", którzy mają w dupie jakieś społeczne publiczne (NASZE !!!) pieniądze .
TO ZUPEŁNE DNO !!!!

PS. Tylko kto zwróci te utracone nasze - podatników i unijne pieniądze ?!?! Przecież Basia tego nie zwróci.
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 13:47:24

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż