nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Ile zarabia prezes szpitala - Starosta zapomniał i księgowa też

dodano: 2017-06-23 14:00:00, ostatnia aktualizacja: 2017-06-23 19:33:29

Starosta Kuklliński w sprawie wynagrodzenia prezesa wie... że nic nie wie

Starosta Kuklliński w sprawie wynagrodzenia prezesa wie... że nic nie wie

Tak zwana "dobra zmiana" ma jak się okazuje wiele do ukrycia. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego znalazł się punkt dotyczący informacji z bieżącej działalności Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Mimo posiadanych wcześniej informacji na temat terminu sesji prezes Krzysztof Zarychta nie przybył na posiedzeniem by osobiście opowiedzieć radnym o kierowanej przez siebie spółce.

 


Zwyczajowo podobne informacje trafiały na posiedzenia przynajmniej raz na kwartał. Tym razem przyszło radnym czekać prawie pół roku. Na posiedzenie skierowano natomiast główną księgową, Annę Błachowicz, która miała odpowiadać na zadawane przez radnych pytania. Kobietę, która na co dzień zajmuje się jedynie umieszczaniem poszczególnych pozycji w księgach rachunkowych (i nie można odmówić jej merytorycznego przygotowania i fachowości) postawiono pod murem. Czy prezes spodziewał się,  że będzie ona w stanie powiedzieć cokolwiek o działalności stricte medycznej? To oczywiście tylko pytanie retoryczne.

 

To, jednak co zwraca uwagę w całej tej sytuacji, to fakt, że jeszcze miesiąc temu posada Anny Błachowicz była zagrożona. Dlaczego? Nikt tego nie wie. Na wczorajszej sesji główna księgowa najważniejszej (i jedynej) powiatowej spółki była wyraźnie przestraszona. I chyba nie był to jedynie stres związany z wystąpieniem publicznym, ale coś więcej. Wystarczy tylko stwierdzić, że nie była w stanie odpowiedzieć na stosunkowo proste pytanie dotyczące wielkości wynagrodzenia Krzysztofa Zarychty. Trudno uwierzyć przecież, by fachowiec od finansów nie znał umowy o pracę własnego szefa, równocześnie akceptując wysyłane do niego przelewy.

 

Na pytania dotyczące poziomu wynagrodzenia Krzysztofa Zarychty nie chciał też odpowiedzieć sam Starosta Mirosław Kukliński. Stwierdził, że mają one charakter osobisty, co jest oczywistą nieprawdą, bo spółka ma charakter jednostki finansów publicznych i dane dotyczące wynagrodzeń osób nią kierujących są w pełni jawne.

 

Co ciekawe, to właśnie starosta ustalał osobiście jakie uposażenie prezes Krzysztof Zarychta będzie w spółce otrzymywał. Mirosław Kukliński osobiście i jednoosobowo reprezentuje właściciela spółki i to on jest jednoosobowym walnym zgromadzeniem.  Na sesji zasłaniał się niepamięcią i żądał zadania tego samego pytania w formie pisemnej.

 

Tymczasem wynagrodzenia, jakie otrzymują członkowie Zarządów spółek z sektora finansów publicznych są regulowane w dosyć prosty sposób w krótkiej ustawie o wynagrodzeniach osób kierujących niektórymi spółkami. Rząd "dobrej zmiany" wprowadził ją w czerwcu ubiegłego roku i miała ona ograniczyć kosmiczne zarobki niektórych osób. De facto w wielu przypadkach (jak na przykład w tomaszowskich spółkach) te zarobki wywindowała w górę.

 

 

Przewiduje ona kilka poziomów wynagradzania w zależności od wielkości spółki, liczby pracowników i generowanych obrotów. W przypadku tomaszowskiego szpitala podstawowe wynagrodzenie może wahać się w przedziale od trzykrotności do pięciokrotności podstawy wymiaru. Ta podstawa to obecnie prawie 4,5 tysiąca złotych. Czyli możliwe wynagrodzenie to ok. 13,5 tysiąca minimu lub 22,5 tysiąca złotych maksimum. Różnica jest zasadnicza a radni i podatnicy mają prawo wiedzieć ile starosta płaci osobie, którą zatrudnił, a która nie posiadała wcześniej żadnego doświadczenia w kierowaniu podobnymi przedsiębiorstwami.

 

Ciekawostką jest natomiast to, że ile zarabia Krzysztof Zarychta nie wiedzą także niektórzy członkowie Rady Nadzorczej Spółki, ponieważ kompetencje do podpisania umowy /kontraktu/ ma tylko Przewodniczący RN

 

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że przysłanie na sesję Rady Powiatu głównej księgowej miało charakter całkowicie bezprawny, ponieważ zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych nie jest ona uprawnioną do reprezentowania spółki. 


Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
teżciekawski...: nic do ukrycia.
TCZ rzeczywiście gra w otwarte karty i nie ma nic do u(o)krycia.
Na wizytę kontrolną w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w dniu 23.09.2017 r. wyznaczono mi termin 02.09 2018 r. (nd). Zapracowani.
Nie wiem, czy w tę niedzielę zdążę księdzu E. Wieczorkowi złożyć symboliczną ofiarę na tacę w czasie Mszy Świętej.
PS
A te banery TCZetu o krótkiej terapii onkologicznej wprost porażają. Czarna to i pesymistyczna przyszłość.
środa, 27 września 2017, godzina 18:46:51
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @31
xxx: Czy jesteś osobą głuchoniemą ? Skoro nie słyszysz ani nie widzisz zmian i potrzebujesz listy to mam propozycję...skieruj swą osobę do specjalisty.
czwartek, 20 lipca 2017, godzina 13:01:40
+6 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @58
tomaszowianka: mówię,samorząd może ale nie musi,od dawna nie ma lekarzy i dentystów w szkołach,zawsze to byli za PRL,pewnie że przyda się dentysta i higienistka co to głowy sprawdzi ale to rodzice muszą dbać o zdrowie dzieci ,zresztą dzieci mają chyba dentystę darmo
wtorek, 27 czerwca 2017, godzina 19:18:47
+5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @56
kiki: Co Ty klepiesz. W Boguchwale woj. rzeszowskie to samorząd finansuje utrzymanie w szkole gabinetu lekarskiego i dentystycznego. Można ...można. A u nas to tylko kasa, kasiora i kasiorka ! - reszta się nie liczy.
wtorek, 27 czerwca 2017, godzina 15:21:49
-7 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @54
mała: młody chłopak na dorobku to niech zarabia nie zazdrośćcie mu
wtorek, 27 czerwca 2017, godzina 14:30:39
+5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @55
tomaszowianka: problem braku opieki lekarskiej w szkołach i przedszkolach to chyba w kompetencjach ministra zdrowia
a nie samorządów,nie tylko w Tomaszowie dzieci maja próchnicę,więcej słodkich napojów i batoników na przekąskę zamiast warzyw i owoców,kaszy,sera-tu przyczyny trzeba szukać
wtorek, 27 czerwca 2017, godzina 14:18:40
+4 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
kiki: Dlaczego zajmujecie się takimi pierdołami kto ile zarabia i jak leczy ?...
Zajmijcie się problemem próchnicy wśród milusińskich w szkołach.
Niech przewodniczący komisji zdrowia napisze ile jest gabinetów lekarskich i dentystycznych w szkołach na terenie Tomaszowa a może i w powiecie.
wtorek, 27 czerwca 2017, godzina 12:52:28
+7 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @53
slawek: No bo to jest temat wiodący - ILE ZARABIA PREZES?
poniedziałek, 26 czerwca 2017, godzina 20:26:36
+10 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
...: no.... trzeba zadać pytanie, ile zarabia pielęgniarka w TCZ, albo ile lekarz na etacie (pojedyncze osoby pozostały). z całym szacunkiem, wysokość pensji prezesa, to ciekawa informacja, bo możemy się tym wszyscy ekscytować, ale nic więcej.
nie powinien dziwić fakt, że pielęgniarki jadą do pracy do łodzi lub do poradni (gdzie stawka godzinowa jest 2-3 razy wyższa), a lekarze niebędący w konsorcjach zwalniają się (patrz chirurgia)... no i potem jest problem typu, że brakuje instrumentariuszki na jakimś bloku, albo pielęgniarki anestezjologicznej i operacje stoją. ale na ten temat się nie mówi, bo tematem wiodącym jest, ile zarabia prezes.
poniedziałek, 26 czerwca 2017, godzina 18:50:22
-16 (50) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @35
Witko to nie Biedroń: Ten drugi obejmował Słupsk zadłużony a dorobił się pokaźnych zysków. Ten pierwsza nadwyżkę po poprzednikach zużył na spłatę długu wyborczego u tomaszowskich klechów którzy nawoływali do głosowania na pis i zorganizował im zeszłoroczne igrzyska antoniańskie. A w efekcie jego hura zakupów długi beda spłacali jeszcze nasi prawnukowie.
niedziela, 25 czerwca 2017, godzina 16:32:47
-17 (45) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @31
I nie zrobi...: on przyszedł tu na stołek tylko po to by przekazać majątek miejski łódzkiej kurii... PODKREŚLAM... nie sprzedać, ale przekazać w formie darowizny ... i nawet się nie zastanowił że daruje nie swoje portki lecz coś co stanowi własność nas wszystkich mieszkańców grajdoła...
niedziela, 25 czerwca 2017, godzina 16:28:13
-30 (66) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @49
tomaszowianka: Większość podpisuje listę obecności i czeka na wypłatę diet
niedziela, 25 czerwca 2017, godzina 09:17:30
-26 (68) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
oxo: Za każdym razem jak oglądam obrazki czy to z sesji rady miasta czy powiatu to większość radnych znudzonych i nie wiedzą co tam robią
niedziela, 25 czerwca 2017, godzina 02:07:23
-25 (69) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
tomaszowianka: odniosłam wrażenie że na sesji tylko pan Mariusz wiedział o co chce zapytać,wiedział co mówi,reszta solidarnie udawała ze temat zarobków nic ich nie obchodzi-a nas mieszkańców obchodzi,jak zwykle kibicuję panu Mariuszowi i dobrze że chce mu się jeszcze pracować na rzecz nas wszystkich,oby więcej takich radnych było
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 23:49:06
+46 (56) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
marian: chłopa ze wsi wygnasz , w drugą strone nie da rady..starosta i obok szanowny pan z ŻELECHLINKA siedzą jak w remizie strażackiej na zabawie..
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 22:27:25
-24 (58) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
rumpel: Szacun dla Redaktora. Taką spowiedź szanuję.
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 21:26:54
+51 (53) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
marian: Polityka nie lubi prawdy, zaś prawda nie lubi polityki.
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 19:24:19
-24 (54) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @37
slawek: to miłe co pan napisał. Ja również lubię się sympatycznie spierać. Dla mnie nie liczy się to kto jest z jakiej partii, z prawa z lewa czy po skosie. Liczą się fakty. Reaguję emocjonalnie jak czytam, że właściwie Polska powstała po wygraniu wyborów przez PiS, a Tomaszów właściwie został założony przez Pana Prezydenta Witko, że przedtem nic nie było. Ale to właśnie przedtem obalono "komunę", zburzono sowietską gwiazdę i wyremontowano Płac Kościuszki i wybudowano chociażby ......."Orliki" czy stadion boczny przy "Lechii" czy nowy Dom Dziecka.Dzięki Pana artykułom możemy zobaczyć arogancję władzy, butę, pychę i hipokryzję. Wierzę, że dzięki pana artykułom i merytorycznym dyskusją na poziomie naszego miasta zrozumiemy, że to nie partie, a samorządy powinny rządzić w naszym mieście. Nie ważny jest krawat czy broszka, a to co pod beretem.
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 15:51:49
-85 (103) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @42
Mariusz Strzepek : Można. Ale to dane do interpretacji. Nie uwzględniają wspólnych numerów IP dla wielu użytkowników. Dzienne odwiedziny to minimum 3000 unikatowych IP. Starndard codzienny to ok. 5000. Maksymalnie co osiągamy to 15.000.
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 15:12:05
+78 (80) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
zxc: Można wiedzieć jaka jest miesiączna liczba odwiedzin NT ?
sobota, 24 czerwca 2017, godzina 15:05:33

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
^ do góry