nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

M. Witko: To teraz czas na fakty

dodano: 2017-07-06 22:23:36, ostatnia aktualizacja: 2017-07-06 22:30:31

Ostatnio czytam, że za mojej kadencji zadłużenie jest rekordowe i rekordowo wzrasta. Te rewelacje są tak samo prawdziwe jak te, że wybieram się za rok na stanowisko ambasadora Mołdawii. Choć bardzo sobie cenie przyjazne stosunki z Mołdawią, a Mołdawianie to wspaniali ludzie, to Tomaszów jest dla mnie najważniejszy i nie mam zamiaru zostawiać go w połowie drogi. Teraz czas na fakty.

Zadłużenie Tomaszowa, odkąd zostałem prezydentem spada. W 2015 roku miasto zaciągnęło 1.6 mln zł kredytu, a spłaciło (o czym już nikt tak chętnie nie pisze), 6.03 mln. zł. W 2016 roku zaciągnęło 8.459 mln zł, a spłaciło 12.13 mln zł. Z tego prostego rachunku wynika, że w przeciągu dwóch lat, miasto obniżyło zadłużenie. Od kilku lat gminy nie mogą zadłużać się na wydatki związane z bieżącą działalnością, a tylko na deficyt budżetowy wynikający z realizowanych w mieście inwestycji oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek.

 

Obecnie spłacam długi poprzedników. W 2010 roku miasto zaciągnęło kredyty i pożyczki na kwotę 45.171 mln zł, przy czym spłaciło tylko 14.467 mln zł, a wydatki majątkowe wyniosły 38.108 mln zł. W 2011 roku kwota zaciągniętych kredytów i pożyczek wyniosła 23.166 mln zł, a spłacono 18.277 mln zł, wydatki majątkowe wyniosły 17.681  mln zł. W 2012 roku kredyty i pożyczki zaciągnięto na kwotę 17.513 mln zł, spłacono 17.171 mln zł, wydatki majątkowe wyniosły 20.41 mln zł. W roku 2013 kredyt zaciągnięto na 19.740 mln zł, a spłacono 19.026 mln zł, przy wydatkach majątkowych na poziomie 25.38 mln zł. Rok 2014 to kredyt w kwocie 7.349  mln zł przy spłacie 2.240 mln zł, a wydatkach majątkowych na poziomie 34.822 mln zł.

 

Jak łatwo zauważyć z powyższego zestawienia, do 2014 roku miasto systematycznie podwyższało zadłużenie. Realnie spadło ono dopiero w latach 2015 – 2016. Rok 2017 to rok największych inwestycji w historii miasta. Wydatki z tego tytułu będą sięgać 97 mln zł i są przeszło 2,5 krotnie wyższe pod względem inwestycji niż w roku do tej pory rekordowym 2010. Biorąc pod uwagę powyższe, zapewniam, że komornik nie będzie pukał do naszych drzwi. Dlaczego zdecydowaliśmy się na obligacje? Korzysta z nich wiele gmin, które trudno nazwać biednymi.

 

Obejmując urząd zapowiadałem inne podejście do finansów. A dokładnie takie na miarę XXI. Obligacje są alternatywną w stosunku do kredytu formą finansowania deficytu budżetowego i spłaty wcześniejszych zobowiązań. Charakteryzują się bardziej elastycznym oprocentowaniem niż kredyt (każda z serii może mieć inne oprocentowanie), istnieje możliwość negocjacji warunków emisji, przy zaciąganiu kredytu nie ma możliwości negocjacji warunków po otwarciu ofert w postępowaniu o zamówienia publiczne. Obligacje charakteryzuje ponadto elastyczny sposób uruchamiania środków, co ma bardzo duże znaczenie przy tak dużym budżecie inwestycyjnym. Dodatkowo procedura pozyskania środków przy obligacjach jest stosunkowo prostsza i krótsza.

 

Podsumowując, nie wycofam się z prowadzonych i planowanych inwestycji. Tomaszów za długo tkwił w letargu. Musimy maksymalnie wykorzystać moment i możliwość ściągania do nas środków zewnętrznych. Nie znaczy to jednak, że miasto „pójdzie z torbami”, co wyżej mam nadzieje udowodniłem. Budżet można analizować na wiele sposobów. Będę wdzięczny za rzetelne i uczciwe informowanie o nim.  Nie sposób dziś nie zadać sobie pytania, z czyich ust najczęściej padają kłamliwe zarzuty o rekordowym zadłużaniu przeze mnie miasta? Czy czasem to nie są te same osoby, które mozolnie „dbały” o to, żeby miasto w 25-letnim marazmie tkwiło?

 

Obejmując stanowisko miałem do wyboru, siedzieć z założonymi rękami i ograniczyć się jedynie do spłacania długów zaciągniętych przez poprzedników lub zakasać rękawy i wydobywać Tomaszów z marazmu. Wybrałem to drugie, bo tego oczekiwali ode mnie mieszkańcy.
 

 

Marcin Witko - Tomaszów, moja miłość

Marcin Witko - Tomaszów, moja miłość

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a następnie studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku Zarządzanie w Oświacie i Dydaktyka Przedsiębiorczości

 

 

Doświadczony samorządowiec, radny Rady Powiatu Tomaszowskiego oraz Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego. W latach 2011-2014 był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Obecnie Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Członek Narodowej Rady Rozwoju.

więcej »

Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @82
wupe : Znienawidzona przez PiS UE? TVNu się chyba naoglądałeś za dużo. Na czym chcesz by Tumanów zarabiał bez czynienia inwestycji?
środa, 19 lipca 2017, godzina 01:15:25
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @101
nie wspólpracownikowi: tylko bratu. To brzmi dumniej.
wtorek, 18 lipca 2017, godzina 19:03:49
+2 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @101
D.: No, to prawda. Zostawił MZK. I efekt jaki jest każdy widzi - co roczne wydawanie kasy na stare graty, które się sypią - przeciętny wiek 20 lat i po milion kilometrów na liczniku. Brawo. Ile na to wydaliśmy przez te 8 lat. Zdaje się redaktor Strzępek kiedyś to podliczał w jakimś artykule. Wydatków na paliwo do palących jak smoki trupów, części do nich i armię mechaników już nikt nie jest w stanie zliczyć...
wtorek, 18 lipca 2017, godzina 00:17:32
+4 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @100
N: Zagozdon nie wyrzucał nauczycieli, dyrektorów i część prezesów. Przykład MZK jak zastał tak po 8 latach zostawił. Nie był partyjny i nie musiał ciągnąć partyjnych kolegów na stołki. Co do Warszawskiej jest lepiej niż było. ZGWK zawsze była partyjna przepychanka radnych a w Ciepłowni dał stołek swojemu współpracownikowi. Wniosek jest jeden im bardziej partyjny prezydent tym większy wyścig do koryta.
poniedziałek, 17 lipca 2017, godzina 23:15:49
-1 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @98
D.: Warszawską i cześć Antoniego zaprojektowało województwo. Ani poprzednia, ani obecna tomaszowska władza. Natomiast to za Zagozdona województwo konsultowało projekt z miastem i to on zgodził się na taki jego kształt - znaczne zawężenie Warszawskiej etc.
A co do przynależności partyjnych - chyba nikt nie zaprzeczy, że Z. było bliżej do PO niż PiS. Nie przypominam sobie aby szefowie spółek w jakikolwiek byli związani z PiS itd.
poniedziałek, 17 lipca 2017, godzina 11:49:45
-4 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @98
Po: nie rządziło, ale radzie miało swoich ludzi. Lubię takie brednie. W radach nadzorczych też nie mieliście swoich? Bidulki z po siedziały i brały kasę za nic nie odpowiadając? Super układ.
poniedziałek, 17 lipca 2017, godzina 10:36:24
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
N: Panie Mariuszu. Harasny podpisał zgodę na budowę galerii za co miał postawione zarzuty. Witko jako poseł zbierał podpisy celem zablokowania budowy w/w galerii. Szanowny D. PO w Tomaszowie nie rządziło. Obecnie w starostwie jest koalicja PO PIS i PSL. Poprzedni prezydent nie był partyjny ale miał rade miejską, którą rządził PiS. W przypadku starostwa dług jest redukowany a w przypadku miasta utrzymywany mimo sporych wpływów z rozlicznych projektów unijnych. Co do remontów ulic. Zagozdon przebudowa centrum z Kagankiewiczem opracowali przebudowę Antoniego i Warszawskiej. Chopina tez było zaplanowane. W takim kontekście tylko tor i MZK jest samodzielnym projektem obecnego prezydenta. Na remonty ulic zawsze były środki i nie trzeba tym specjalnie się chwalić. Brakuje konkretnych pomysłów na rozwój miasta. Taką eksplozję jaką Tomaszów przeszedł na przełomie XIX i XX. Brakuje kogoś z wizją. Pytanie czy wizjonera może zostać prezydentem.
poniedziałek, 17 lipca 2017, godzina 08:26:40
-7 (13) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @93
D.: Już wam sie wszystko pokręciło - raz piszecie ze PiS jest blee, Witko blee a poprzednicy byli super, później ze poprzednicy to jednak tez PiS, jeszcze wcześniej pisaliście, ze obecni pisowcy byli w PO i nie wiem już czy waszym zdaniem wtedy byli OK czy nie. Tak to jest jak sie na wszystko patrzy okiem politruka, który uważa tylko siebie za kompetentnego (chodź jegoo komentarze pokazują coś skrajnie odmiennego).
Prawda jest taka, że Witko wywalił szereg cwaniaczków co siedzieli na stołkach od lat i teraz szaleją.
niedziela, 16 lipca 2017, godzina 12:53:20
+5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @94
klug: Jak już dałeś głos, to napisz co pis (w tym Witko), by Galeria Mazovia nie powstała!
Adrian Witko był przeciw tej inwestycji!!!, a po osadzeniu na tronie radykalnie zmienił zdanie!!! i przecinał wstęgi tam i na innych inwestycjach rozpoczętych przez Zagozdona!!!
Strzępek, jeśli się zakochałeś w Witko to wasza sprawa. Postaraj się jednak, by to uczucie nie przysłoniło Ci choć trochę realizmu.
niedziela, 16 lipca 2017, godzina 11:44:12
+4 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
do pięterka - Agnieszka Klepaczewska: A co cię obchodzi jakiś tam Tomaszów Maz. Siedzisz tam w tym zapyziałym Heaton Norris, Stockport, United Kingdom to nie zabieraj głosu w naszych sprawach, bo jeszcze sama zapadniesz w letarg.
sobota, 15 lipca 2017, godzina 14:22:32
-5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @86
Mariusz Strzepek : Muszę to napisać. Nikt na Grzesia Harasnego nie pisał donosów. Co wy tu wypisujecie? Zawiadomienie dotyczyło sprzedaży terenów nad Wolborka przy Nowowiejskiej. Grzegorz tę sprzedaż oprotestowywał. Zarzuty dostał niejako rykoszetem. Z tego co wiem miał bardzo dobre relacje z prezydentem.
sobota, 15 lipca 2017, godzina 12:42:29
+7 (15) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dinos: Najemny pisarzu, o jakich utraconych stołkach piszesz? W kraju tak, stołki straciła koalicja PO PSL. W Tomaszowie 3 kadencja to PiSowskie rządny radnych. Poprzednik Zagozdon przyłączył się do koalicji i tak 10 lat korytko ma PiS. Strach przed utrat koryta wymusza najmowanie płatnych pochlebców. Realnej opozycji w Tomaszowie nie ma... W poprzedniej kadencji radni PiS uchwalili płatna strefę parkowania. W tej kadencji ja krytykują. Śmieszne te samorządowe rozgrywki. Miasto stoi w miejscu i będzie stać do czasu gdy będzie PiS przy korycie. Mają dobrego aktora w roli prezydenta i to jest ich prawdziwy sukces.
sobota, 15 lipca 2017, godzina 12:34:16
-10 (18) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @91
D.: Opozycyjny frustraci, którzy rwą się do władzy nie wmówią nam, że miliony pozyskane na tor czy autobusy to nie jest sukces. Nikt nam nie wmówi, że nie jest prawdą, że wzrósł od 2015 do 2017 o ponad 1/3 i jest najwyższy w historii tego miasta. Nie wmówią nam manipulatorzy, że nie jest prawdą, że wydatki na inwestycje - 90 mln to kolejny rekord, itd..., itd...
Takie są liczby, których nie zmanipulujecie choćbyście założyli tu 1000 nickow.
piątek, 14 lipca 2017, godzina 18:49:05
+8 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dimos: Dobry samorządowiec przyciąga inwestorów. Dobry samorządowiec nie chwali się wymiana chodnika. Dobry samorządowiec nie szuka kolejnych kredytów i nie rozdaje z miejskiej kasy na "darmowe" zabawy. Pisowskim pisarz nie powie nam , że białe jest czarne!
piątek, 14 lipca 2017, godzina 17:49:29
-9 (15) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
D.: I myślisz, że jak będziesz wciąż pisał pod innymi nickami to ktoś uwierzy, że Witko ma tylu przeciwników? Powtarzanie w kółko tych samych bredni nie spowoduje, że ludzie staną się ślepi.
piątek, 14 lipca 2017, godzina 17:44:49
+6 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @88
henio: jego poprzednikiem między innymi był pan Kukliński (wtedy z PO) ale ten to jest już chyba dobry no nie??Starostą był pan Kagankiewicz (wtedy z PO) ale ten to chyba jest już teraz dobry no nie?? to tak na marginesie w sprawie oceniania poprzedników. A we wpisie 86 Ja: ma rację, jest tu etatowy PRowiec bo zwróćcie uwagę jak musi odpowiadać na argumenty to się zaczyna znowu o komunie o utraconych stołkach o powrocie do władzy, no to typowe jeszcze brakuje o esbekach,ubekach,zdrajcach ojczyzny. A tu powinna być dyskusja NA TEMAT co Szanowny Pan Prezydent Witko zrobił dla Tomaszowa w trakcie swojej kończącej się kadencji. I z całości wpisów można wysnuć wniosek, że licho to wygląda. Same imprezowania na Placu Kościuszki (został wyremontowany przez poprzednika) wcale nie musi wynikać, że sie jest dobrym Prezydentem.
piątek, 14 lipca 2017, godzina 06:22:09
-9 (13) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @86
D.: No właśnie. O tym właśnie piszę. Było, że Witko zadłuża - przedstawiono dane powyżej, że guzik prawda. To dawaj pisać, że nic nie zrobił - piszesz co zrobił to teraz będzie, że nie tworzy miejsc pracy (a propos - chyba męczy cię sentyment do komuny, to ona tworzyła "miejsca pracy". Żadna władza w gospodarce rynkowej się tym nie zajmuje). To nie ja jestem pisarzem. Są tu tacy, którzy jak sądzę potracili ciepłe posadki i marzy im się powrót do władzy. Więc nieustannie będą wyszukiwać i przeinaczać. Dlatego właśnie dyskusja nie ma tu sensu. Są na szczęście wybory i one pokażą jak ludzie oceniają W. a jak jego poprzedników.
czwartek, 13 lipca 2017, godzina 22:41:21
+10 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
teżciekawski...: P. Prezydencie.
Coś mi w tych pańskich samoapoteozach nie gra.
Ja już sam straciłem wiarę w słuszność decyzji podjętej podczas głosowania na Pana.
Ciągle słyszę, że wszystko, co robi się np. (podkreślam: np.) na tomaszowskich drogach, to wina f-my Skanska. Że p. się denerwuje.
Drogie znaki ograniczające szybkość do 20 (LANGE 40) km/h ustawiane po każdym skrzyżowaniu po wydaniu dużych pieniędzy na remonty utrudniające poruszanie się po tych pseudonowoczesnych ulicach to nie jest sukces. Tu radzę odwiedzić np. Opoczno, Piotrków...
Takie drobiazgi: Lange i ZGC, Zgorzelicka i Instal-ZED. Skanska zakończyła Zgorzelicką, a już ciepły asfalt na skrzyżowaniu Zgorzelicka- Fabryczna rżnie firma piotrkowska (!). Zapomnieli w ZGC o konieczności zlecenia wbudowaniu odejścia do przyłącza. Może też o innych następnych przyłączach też sobie wkrótce przypomną. Rezerwa jest duża.
Brakuje chyba Panu pracowników kompetentnych i odpowiedzialnych za koordynację prac inwestycyjnych.
I dwa razy kopiemy w tym samym roku na tej samej ulicy, dwa razy płacimy za robotę. I mamy sukces, którym się chwalimy: dwa razy większe wydatki na inwestycje.

P. Prez. Najtrudniejsze są sukcesy, których nie wypada przedstawiać na wykresach.
czwartek, 13 lipca 2017, godzina 19:54:11
+13 (17) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ja: Najgorsze jest to, że Witko ma etatowego PRowca. 8 godzin dziennie siedzi i pisze propagandowe bzdury. Ludzie tu prawdę piszą o nieudolnym zarządzaniu ale najemny pisarz wszystko przekręca. Smutna rzeczywistość. O donosach na Haraśnego wszyscy pamiętamy. Jeszcze zabrakło wątku niszczenia kilku lokalnych przedsiębiorców za to, że odnosili sukces. Fakty są takie, że nie ma nawet jednej inwestycji prywatnej z nowymi miejscami pracy. Płatny pochlebco daj przykłady nowych miejsc pracy i pisz na temat.
czwartek, 13 lipca 2017, godzina 17:55:05
-9 (13) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @82
D.: I weź tu z takim podyskutuj - pyta co Witko zrobił, wymieniasz 5 razy a ten znów swoje, że nic nie zrobił. A jak już nie może zaprzeczyć, że coś stoi to wyjeżdża z tekstem, że to się nie liczy bo to za pieniądze "znienawidzonej Unii Europejskiej".
Nie sądzę aby Witko jej nienawidził ale nawet gdyby tak było to wolę aby jej nienawidził ale ciągnął z niej kasę dla miasta niż tak jak prezydenci-poprzednicy ją niby kochali tylko guzik miasto z tej miłości miało.
czwartek, 13 lipca 2017, godzina 01:00:48

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż