nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Miał być porządek wyszła kompromitacja

dodano: 2017-04-13 14:38:48, ostatnia aktualizacja: 2017-04-13 14:44:00

Jakiś czas temu Starosta Mirosław Kukliński podjął decyzję w sprawie nowego oznakowania dojazdów Tomaszowa od Strony Smardzewic a dokładnie kopalni Biała Góra. Nowa organizacja ruchu miała uniemożliwić wjeżdżanie ciężarówek na miejskie ulice. O podobnym rozwiązaniu mówiło się juz od dłuższego czasu. Problem jednak w tym, że wdrażając je w życie zapomniano poinformować o tym podmioty zainteresowane, czyli władze kopalni. Niby obowiązku takiego nie ma, ale zwyczajna przyzwoitość nakazywałaby aby nie prowadzić polityki faktów dokonanych. Co prawda Kukliński w czasie sesji Rady Powiatu przekonywał, że zrobił to, by zdążyć zanim podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w Opocznie, ale te wyjaśnienia nie brzmią zbyt przekonująco. Starosta decyzję podjął, później się z niej wycofał. Oznacza to, że nie tylko nie została ona skonsultowana ale także kompletnie nieprzemyślana. Krótko mówiąc: chaos a nie zarządzanie.

Mknące ulicami miasta ciężarówki z piachem są prawdziwą zmorą dla mieszkańców. Od jakiegoś czasu protestują mieszkańcy ulicy Szczęśliwej, próbując blokować nawet ulice. Co ciekawe te protesty dają też argumenty przedstawicielom kopalni Biała Góra do twierdzenia, że przecież przeciwko nim nikt nie protestuje. Takich argumentów używali w czasie wczorajszego spotkania z radnymi z komisji bezpieczeństwa Rady Powiatu Tomaszowskiego.  Tymczasem jest to oczywista nieprawda.

 

Lokatorzy bloków przy ulicy Bartosza Głowackiego protestują i piszą pisma od lat. Bezskutecznie, a przy tej ulicy nie daje się żyć podobnie, jak przy ulicy Szczęśliwej. Tu jest chyba nawet gorzej, ponieważ budynki wzdłuż ulicy to głównie wielorodzinne bloki z lat 50 i 60 tych ubiegłego wieku, więc "poszkodowanych jest znacznie więcej.

 

Co gorsza, najczęściej są to ludzie w podeszłym wieku. Na podobne argumenty oraz to, że ciężarówki jeżdżą w godzinach nocnych prezes kopalni odpowiada, że przecież auta odbierają piach w godzinach od 6 rano do 21 wieczorem. Zapewne to prawda, tylko że ulicami Tomaszowa gnają już puste składy o godzinie 5 rano, wytwarzając przy tym trudny do zniesienia hałas.

 

 

Starosta podjął słuszną decyzję, która miała wyprowadzić ciężarówki z miasta, by chronić nasze ulice (chociaż chyba ważniejszym argumentem powinna być ochrona mieszkańców). Razem z ładunkiem każda z nich waży 40 ton. Oznacza to, że nawet bez stosownego oznakowania pionowego nie mają one prawa do miasta wjeżdżać. Tomaszowskie mosty mają udźwig do 30 ton, a więc nie może poruszać się po nich ani transport z Białej Góry ani też z Grudzenia przez most na ulicy Mireckiego.

 

Samochody z Białej Góry zgodnie z przepisami powinny więc jeździć w kierunku do Sulejowa a następnie Piotrkowa drogą krajową numer 12.  W ten sposób każdego dnia omijałoby Tomaszów kilkaset załadowanych piachem Tirów. Władze kopalni protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu, ponieważ oznaczałoby ono każdorazowo zwiększenie dystansu o 60 kilometrów a więc podniosłoby koszty transportu. Argumentacja to poniekąd prawdziwa, tylko co ona obchodzi kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszego miasta, dla których są one utrapieniem. No więc właśnie prawdziwość argumentacji ma charakter czysto hipotetyczny, bo gdy spojrzymy na obwodnice wielu miast, które już powstały, często odcinki wydłużają trasę przejazdu o kilkadziesiąt kilometrów.

 

czytaj dalej »
podstrony: 1 2

Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Śmiejmy się po naszemu: Wielki, ogromny, wielopiętrowy center przy ul. Słowackiego w Tomaszowie Maz. Tam możecie kupić wszystko. Dowcip : Szef NT przyjmuje do pracy nowego dziennikarza sprzedawcę, dając mu jeden dzień okresu próbnego, żeby go przetestować. Po zamknięciu wzywa szef nowego sprzedawcę wiadomości na dywanik:
- No to ile dziś załatwił pan transakcji? - pyta Nowego.
- Jedną, szefie.
- Co?! Jedną?! Nasi sprzedawcy abstrakcji mają średnio od sześciu transakcji w ciągu dnia! Co pan robił przez cały dzień? A właściwie to za ile pan tę jedną prawdę zagmatwał?
- Za sześć tysięcy tysięcy PLNów. I za 200 tys. inne.
Szefa zatkało.
- Dwie.. ście sze...tysięcy? Na Boga, co pan sprzedał?!
- No, na początku sprzedałem mały haczyk na ryby za niby 199 000 PLN.
- Haczyk na ryby? Za 199 000 tysięcy?
- Tak. Potem przekonałem klienta, żeby wziął jeszcze średni i duży haczyk. Następnie przekonałem go, że powinien wziąć jeszcze żyłkę. Sprzedałem mu cztery rodzaje: cienką, średnią i grubą i bardzo grubą.
Wdaliśmy się w rozmowę.
Spytałem, gdzie będzie łowić. Powiedział, że daleko. Aż nad zalewem sinicowym, dwadzieścia pięć półkilometrów na południe. W związku z tym sprzedałem mu jeszcze porządną wiatrówkę, nieprzemakalne spodnie, rybackie gumowce, i parę masek ponieważ tam mocno smrodem wieje.
Przekonałem go, że na brzegu ryby nie biorą, no i tak poszliśmy wybrać łódź motorową.
Spytałem go, jakie ma auto i wydusiłem z niego, że to dość małe aby odwieźć łódź, w związku z czym sprzedałem mu przyczepę.
- I wszystko to sprzedał pan człowiekowi, który przyszedł sobie kupić jeden, jedyny haczyk na ryby?!
- On przyszedł z zamiarem kupienia podpasek dla swojej żony. Zaproponowałem mu, że skoro w weekend nici z seksu, to może pojechałby przynajmniej na ryby...
sobota, 29 kwietnia 2017, godzina 20:33:23
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
miał być porządek, wyszła moderacja...: po zakończeniu moderacji komentarza 33 uprzejmie proszę o podanie do publicznej wiadomości, że w komentarzu popełniono nieprawdę. Uprzejmie proszę (skoro zauważono konieczność moderacji), kto jest aktualnie właścicielem TKSW i z jakim % prawem własności.
Oświadczenia majątkowe prezesa ze Smardzewic są dostępne publicznie.
KRS też .....62045. Nie da się chować głowy w ...
Wg INFOVERITI to poza D. Jasiczkiem ongiś palce w TKSM palce macza firma Silica Sand Industries S.A.R.L, firma Qurzwerke GMBH. Ale nie M. Kukliński.
Jeśli gazeta NT nie może się ustosunkować do pewnych tematów, to niech ich nie podejmje i wycofuje się z tematu śmieszną moderacją. I z powodzeniem kontynuuje zmiany nazw ulic.
Będzie może wiarygodna.
czwartek, 27 kwietnia 2017, godzina 17:45:43
Komentarz odrzucony. Powód: Komentarz poddany moderacji
czwartek, 20 kwietnia 2017, godzina 16:59:36
+2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @19
Sz. wracu: Jesteś z krwi i kości Polakiem. Żądasz od innych (tu tylko podpisu) a sam od siebie nie wymagasz.
Ta jest najwyższy stopień hipokryzji i braku doceniania innych. A żądanie obwodnicy Tomaszowa: jeśli analizujesz politykę to chyba zauważasz, że szykuje się nam obwodnicę dla całej Polski.

PS Jeśli komuś próbujesz się zwracać uwagę, to warto jest mieć przed sobą aktualny słownik z zasadami pisowni polskiej i interpunkcji. Wtedy tekst będzie prawdopodobnie bardziej autorytatywny.
PS1 Smacznego poświątecznego Jajka Życia.
wtorek, 18 kwietnia 2017, godzina 13:35:15
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @30
maruda: a jak myślisz ile kasy w formie podatku płaci każdy podmiot gospodarczy w tomaszowskiej gminie? Biała Góra to jeden z większych (wbrew pozorom) zakładów pracy na terenie gminy i jak przypuszczam kilkaset tysięcy PLN, jak nie milionów PLN wpłaca w formie podatku do budżetu. Droga z Tomaszowa do Smardzewic nie była remontowana co najmniej 30 lat (nie liczę łatania pozimowego) a przez te 3 dekady tonaż samochodów i liczba pojazdów przemieszczających się tą drogą wzrosła nieporównywalnie - jednym słowem droga powinna zostać gruntownie przebudowana i dostosowana do zwiększonego ruchu pojazdów (najlepiej ze ścieżką rowerową).
poniedziałek, 17 kwietnia 2017, godzina 19:49:31
+7 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dziura na drodze: w jakim stopniu kopalnia Biała Góra dokłada się do drogi któa jest niszczona przez ciężarówki z kopalni? jezdze tamtędy czesto i widać jak są naładowane te ciężarówki,daję sobie rękę uciąć,że przeładowane conajmniej o kilkanascie ton,droga ciągle usyfiona piachem,błotem a przez to bardzo niebezpieczna.
poniedziałek, 17 kwietnia 2017, godzina 09:21:10
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @28
m&m: No tak. Teraz juz wiem. . Nie bede Ci ublizal , ani sie smial, bo to nie ładnie. Tobie trzeba wspolczuc.
poniedziałek, 17 kwietnia 2017, godzina 05:33:02
-5 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @27
Mistrzu: w pisaniu głupot, zajrzyj na stronę linka, który ci podałem i tam pisze jak byk: "Biała Góra – miejscowość w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim w gminie Tomaszów Mazowiecki. Założycielem kopalni był Bohdan Łoziński."
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 18:01:01
0 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @23
m&m: O czym ty mistrzu tu do mnie zagadujesz? Znam historie Białej Góry bez zaglądania w Wikipedię. Co było w szkole z czytania ze zrozumieniem? Niech żadne. Pałka?
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 17:17:26
+4 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @23
m&m: Kur... ludzie czy wam rozum odebrało? Co ma Łoziński czy historia Białej Góry do tego, że kasę na niej niemiec teraz trzęsie. Zachowujecie się jak banda bezmozgow, którym w twarz się pluje a im i tak się wydaje, że deszcz pada. Jak ktoś narzeka, że nasz kraj nie płynie mlekiem i miodem,to dzieje się tak rowniez z powodu takich "doczytanych mądrusiow", którzy myślą, że kopalnia jest polska, bo leży w Smardzewicach. Ja natomiast boleje, ze w zakładzie z taką historia i potencjałem trzeba umiec szprechac po niemiecku.
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 17:07:47
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Do 24: No tak. To rzeczywiście nie jest niemiecka.. ..
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 16:59:54
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @17
Nie doczytałeś: "Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych „Biała Góra”, zostały przekształcone, w roku 1992, w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Ważnym punktem w rozwoju Spółki było przejęcie w 2007 roku większościowego pakietu udziałów, przez niemiecką grupę Quarzwerke GmbH z siedzibą we Frechen."
Nie wiesz co to jest "pakiet udziałów"?
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 15:11:25
0 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @21
Świrgolisz: głupoty jak potłuczony. Nawet nie chce ci się zajrzeć do historii Białej Góry. https://pl.wikivoyage.org/wiki...G%C3%B3ra_(powiat_tomaszowski)
niedziela, 16 kwietnia 2017, godzina 15:04:33
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Buuu...: Kiedy wreszcie obwodnica bedzie? i połaczenie trasy S8-S8 Łódź - Tomaszów
sobota, 15 kwietnia 2017, godzina 23:12:33
+2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
m&m: Tobie trzeba współczuć skoro uważasz, że właściciela kopalni można oceniać po brzmieniu nazwiska patrona ulicy, przy której kopalnia ma biuro...
piątek, 14 kwietnia 2017, godzina 20:41:54
+3 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Tomek: A co się stanie, gdy braknie miejsc do wydobycia ? kiedyś się skończą, zlikwidują lasy i wsie, które graniczą z kopalnią by firma się mogła dalej rozwijać? A co z pozostałościami po wydobyciu, firma będzie miała pieniądze na przywrócenie terenów przyrodzie ? Czy jak jak zwykle to bywa, zniknie i złożymy się na to my wszyscy i nasze dzieci.
Pieniądze wydane na paliwo, przy objazdach, dadzą naszemu państwu dodatkowy dochód z paliw, VAT itp.
Nam mieszkańcom, więcej spokoju.
piątek, 14 kwietnia 2017, godzina 17:34:58
+7 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
wrac: Piszący ten artykuł (ktokolwiek by to był , bo zapomniał się podpisać) chyba jest mieszkańcem Tomaszowa od niedawna lub mieszka na jednej z ulic, której sprawa dotyczy. Nie trzeba być specjalnym wizjonerem aby zrozumieć, że po to się inwestuje w kopalnię aby produkowała więcej. Każdy chce mieć piękny samochód, okna, tynki, kleje, płytki - tylko zapomina, że to wszystko z piasku. Kopalnia istnieje dłużej niż życie większości z nas i będzie istnieć dłużej niż my będziemy żyć. Jeśli tyczy się podatków, to zapomniano napisać o kwotach, które nie są małe tylko wprost nie zasilają budżetu miasta, a budżet gminy. Idąc tą drogą w Warszawie nie budowano by obwodnic, bo wszak tam przemysł ciężki tylko symbolicznie. My jako mieszkańcy Tomaszowa winniśmy wymagać albo żądać aby Prezydent Miasta prywatnie bliski znajomy najważniejszych osób w Państwie Polskim załatwił nam obwodnicę jeszcze za tej kadencji. Tak aby miasto i okolica się rozwijały, a nam żyło się dostatniej. Najlepiej z pracy, a nie wzrostu socjalu.
piątek, 14 kwietnia 2017, godzina 11:42:37
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
ComTM: Kilka lat temu, na jednej z dróg powiatowych pojawił się znak ograniczający wjazd powyżej 10 t. Oczywiście bez uzupełnienia, że nie dotyczy docelowych wjazdów gospodarczych. Próby interwencji rozpocząłem od pana dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. W trakcie rozmowy nieco naiwnie zapytałem, czy w związku z brakiem możliwości wjazdu tzw. TIR-ów mam zamknąć firmę z pozbawić utrzymania kilkudziesięciu osób? W odpowiedzi usłyszałem:" to pański wybór i problem, nie mój". Kilkumiesięczna walka zakończyła się uzupełnieniem znaku o stosowną tabliczkę. Spotkałem osoby w Starostwie, dla których interes społeczny i funkcjonowanie biznesu są ważne, ale do dziś nie jestem w stanie zapomnieć "szczególnej empatii" ze strony wspomnianego dyrektora. Warto pamiętać, że pieniądze w każdym publicznym budżecie nie biorą się z drukarni, ale z podatków. Także obwodnice, drogi, ścieżki rowerowe itp. są finansowane z podatków płaconych przez firmy, które muszą z dróg lokalnych korzystać aby móc funkcjonować. Oczywiste, że byłoby super mieć dobre drogi, ruch ciężarowy wyprowadzony z miast, wokół ciszę i czyste powietrze. Tak samo super byłoby zawsze być młodym, zdrowym i bogatym. Ale życie i codzienność jest trochę inna.
piątek, 14 kwietnia 2017, godzina 10:45:11
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
Pan Samochodzik: Co nie zmiana faktu że obecnie należy ona do niemieckiej Grupy Quarzwerke. http://bialagora.quarzwerke.co.../Firma/Wir
piątek, 14 kwietnia 2017, godzina 08:24:14
+1 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @15
Biała Góra: to największa w Polsce i jedna z największych w Europie odkrywkowa kopalnia piasków kwarcowych Biała Góra mieści się przy drodze Smardzewice – Tomaszów Mazowiecki. Występuje tam ciąg kopalni białych piasków. Jest to największe złoże kredowych piasków kwarcowych (92-99% Si02) w Europie i zapewnia ono w ok. 80% krajowe zapotrzebowanie na piaski szklarskie i formierskie. Założycielem kopalni był Bohdan Łoziński.
Przedsiębiorstwem eksploatacyjnym jest Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych Biała Góra w Smardzewicach, ul. Łozińskiego 6.
Jeśli wg ciebie nazwisko Bohdan Łoziński jest nazwiskiem czysto niemieckim to współczuję ci.
czwartek, 13 kwietnia 2017, godzina 23:26:14

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż