nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Podróże małe i duże

dodano: 2017-08-02 21:00:03, ostatnia aktualizacja: 2017-08-02 21:12:28

Transparentność, czy bardziej po polsku przejrzystość, to podstawa funkcjonowania sfery publicznej i to nie tylko w Polsce. Łatwy dostęp do publicznych pieniędzy stanowi pokusę dla osób, które chciałyby korzystać z nich w sposób nie do końca zgodny z prawem lub etyką. Od jakiegoś czasu docierały do nas sygnały o dziwacznych sposobach korzystania z delegacji służbowych. Informowano nas o rzekomych przypadkach wyjazdów rekreacyjnych na narty, czy pielgrzymkach do miejsc świętych, które przecież nie mają nic wspólnego z funkcjonowaniem administracji publicznej.

Co ciekawe, pracownicy tomaszowskich urzędów twierdzą, że część ze "służbowych" wypraw ma charakter rodzinno - towarzyski. Poprosiliśmy więc o zestawienia wyjazdów z ostatnich 3 lat a więc od początku obecnej kadencji samorządowej zarówno Urząd miasta, jak i starostwo Powiatowe.

 

Z podobny zapytaniem wystąpiliśmy też do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Jak się okazało, tylko magistrat odpowiedział nam szybko i bezproblemowo. Starostwo i TCZ odmówili odpowiedzi na postawione pytania.

 

Poprosiliśmy więc o wykaz wyjazdów służbowych /poza teren powiatu tomaszowskiego/ poszczególnych członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego z uwzględnieniem zarówno wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych. Interesowały nas przede wszystkim cele oraz poniesione koszty 

 

Tak przedstawiają się koszty wyjazdów służbowych pracowników Urzędu Miasta

 

 

Z kolei na takim poziomie kształtują się koszty użytkowania samochodów służbowych. 

 

 

Po ponad miesiącu od daty wysłania pism do Starostwa oraz Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, zamiast rzeczowej odpowiedzi otrzymaliśmy dwa sześciostronnicowe elaboraty prawnicze /identycznej treści/, które streścić można w poniższym ich fragmencie. Przy czym warto zwrócić uwagę, że obie jednostki samorządu terytorialnego prowadzą taka samą księgowość i nic nie stoi na przeszkodzie, by przekazać zbiorcze zestawienia danych według paragrafów. Chyba... że faktycznie ma się coś do ukrycia. Wtedy działania powiatowych notabli wydają się być uzasadnione. 

 

Polecamy także 

Podróżować, podróżować, jest bosko

 


Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
^: Do Pana Arkadiusza Pawła Gajewskiego.
Może pan jako fachowiec uświadomi wyborców ile to mamy w naszym kraju rodzajów księgowości (księgowość musi być czysta i przejrzysta tak jak 2 + 2 jest około 4).
piątek, 4 sierpnia 2017, godzina 16:43:25
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Edek: Panie Mariuszu proszę o publikacje wyjazdów na szkolenia w Powiatowym Urzędzie Pracy Tomaszów Maz. w latach 2014-2017.
piątek, 4 sierpnia 2017, godzina 14:02:26
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @14
@: Księgowym nigdy niebyłem i niejestem. Jeżeli uważasz, że "jakichś rozliczeniowych dupereli" z publicznych pieniędzy wydawanych przez urzędników to jest dla mieszkańców nieważne i nie można ich o tym informować. Ciekawe czy kiedykolwiek poza swoją kasą miałeś (aś) rozliczać pieniądze innych osób, organizacji (zapytaj dobrej księgowej o prawidłowość takich rozliczeń).
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 21:11:19
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @8
@: Podaj konkretne przykłady do zadanych pytań.
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 21:00:18
0 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @10
Ja: A mógłbyś podać te dokonania Biedronia? Bo to raczej on z eventow slynie:D
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 17:34:56
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
M.B.: Panie Mariuszu - czas wakacji i podróży siē zaczął-więc proponuję zebrać grupē chętnych i "spacerowiczöw" i ZAFUNDOWAĆ Panu staroście wycieczkē do gorącego RIO. Tanecznym pläsom (między paragrafami) nie będzie końca! Proponuję opracować ciekawy program i wyjątkowe atrakcje!! A teraz möwiäc już poważnie, krótko i dobitnie - DZIAŁAJCIE do cholery!!!
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 15:50:00
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: Mój dopisek: ci wszyscy lokalni, tzw. "politycy"
(raczej - polytykiery za dychę) powinni mieć świadomość, że nawet to lokalne społeczeństwo, m.innymi - te lokalne mohery i nie tylko - zawsze mają tę swoją mądrość i, niestety, zawsze pójdą do wyborów i ZAWSZE najlepiej wiedzą, na kogo głosować.
Dotyczy to tylko Prezydenta Witko - jest wybierany w wyborach bezpośrednich.

Natomiast Starosta ? Zupełne bezhołowie. Po wyborach: zobaczy się - kto po nas (PiS) zajmie drugie miejsce - to wtedy skumamy się z byle kim - aby tylko mieć tę przewagę w radzie powiatu ( rada liczy 23 radnych - obiboków i cwaniaków).

I to jest nasza polska lokalna rzeczywistość.
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 14:28:44
-2 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: Do wpisów nr 2 i 6: albo jesteś taki głupi, albo taki złośliwy. Sensem materiału powyżej było pokazanie podejścia dwóch facetów z tej samej, partyjnej kliki. Jeden, tzn. p. Prezydent Witko potrafi być normalny i wyjaśnić temat. Natomiast drugi facio z PiS-u
(starosta) , zamiast zachować się tak jak p. Witko, kręci się - jak to gówno w przerębli. Pomijam te koszty podróży, ale na tym przykładzie widać różnicę jednej - dwóch klas pomiędzy obydwoma facetami.

A ty - jak ten lokalny zasyfiały księgowy - czepiasz się, jak ta świnia gówna - jakichś rozliczeniowych dupereli.
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 13:58:23
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @5
M.B.: Popieram - zaskarżyć! - za niewywiäzywanie siē z powierzonych obowiązków służbowych określonych regulaminem organizac ST, , reg zadań szczegöłowych oraz kodeksem etyki pracowników Starostwa (a tu rozdz IV-wykonywanie zadań -par4pkt2-należycie i wyczerpująco informować strony o okolicznościach faktycznych i prawnych, par5pkt4-pracownik w szczególności nie może czynić użytku z uprzywilejowane dostępu do informacji, par6pkt3i4-ujawniać wszystkie fakty, ostrych posiada wiedzē; załatwia sprawy bez zbędnej zwłoki...wnikliwie i szysków, par9.1-w kontaktach z obywatelami udziela kompetentnych i wyczerpujäcych odpowiedzi). Gdyby TAKA niekompetencja i niesubordynacja zawodowa zdarzyła siē w firmie, oświacie lub spółce podległej-natychmiast zadziałałoby prawo dyscyplinarne - szczegölnie przy braku rozliczeń finansowych i ich zadawaniu (że zwolnieniem włäcznie!). Panie Starosto! Miał Pan swöj wspaniały udział w historii naszego miasta i regionu. Dlatego wyborcy na Pana bardzo liczyli i głosowali Niestety zmienił siē Pan mentalnie nie doröwnujäc swojemu wzorcowi sprzed lat. Dziś to tylko orła cień. Brak honoru -panie starosto!!!! Bo przyjął pan obowiązki funkcjonariusza państwowego i MUSI Pan należycie siē z nich wywiäzywać!!! A jeśli nie -to proszē wspomnieć słowa Pana Wołodyjowskiego " Kończ Waść....."
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 13:48:02
+5 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Zawiedziony: Czy artykuł w jakiejkolwiek formie kwestionuje wydatki pracowników UM? Nie. Przedstawione tabele świadczą że UM jest wstanie przedstawić rozliczenie delegacji swoich urzędników. Problemem jest Starostwo Powiatowe - Starosta, zarząd- ta instytucja w sposób bez ceremonialny odmawia dostępu do informacji publicznej. Czyżby wróciły czasy "WŁADZA SIĘ SAMA WYŻYWI" a Wam "WARA OD PAŃSKIEGO STOŁU" - Szanowny Panie Starosto, Szanowny Zarządzie Powiatu - nie długo wybory i za "PAŃSKIM STOŁEM" ponownie nie zasiądziecie.
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 08:39:00
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @1
Bo to jest: świętojebliwy pisowski burak... Pewny siebie dzięki partyjnemu poparciu chamski arogant...
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 08:34:23
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @9
Ng: Czyli co, jak nie siedzą na doopie (choć jakiejś wybitnej działalności to ja tu nie widzę, bo w porównaniu do Biedronia i Słupska to właściwie tylko eventy u nas są na tapecie) to mogą potencjalne wałki na boku kręcić?
czwartek, 3 sierpnia 2017, godzina 07:17:07
-5 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ja: Mam propozycję. Niech urzędnicy i prezydent siedzą na d... i nic nie robią. Już raz tak było. To wam widać pasuje.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 23:49:51
-1 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
Ja: I zawieraja
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 23:46:50
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @5
*: Coś drogi ten transport, a może dla porównania ktoś poda jaką kwotę otrzymuje pracownik (faktyczna kwota) za używanie własnego samochodu.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 22:54:55
+4 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @3
@: Faktyczne koszty eksploatacji samochodów służbowych Urzędu Miasta powinny zawierać:
- koszty użytkowania samochodów (przeglądy, ubezpieczenia, naprawy i inne),
- koszty zakupu paliwa.
- wynagrodzenie kierowców,
- i inne koszty związane z eksploatacją samochodów.
Koszty wykazane w tabelkach 2 i 4 nie dają pełnego obrazu.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 22:50:25
+9 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
question: Cieszy mnie, że UM stara się być transparentne. Jednak dziwią mnie wyniki zestawień z dwóch tabel - przejechanych kilometrów i kosztów na paliwo. Otóż możemy sobie z tego policzyć ile kosztował kilometr takiej podróży. I tak Soda: 2014 - 2,33, 2915 - 2,79, 2016 - 3,17, 2017 - 2,48; Peugeot: 2014 1,57. 2016 - 2,03, 2016 - 2,22, 2017 - 1,64. Dziwnym jest fakt, że w ostatnim roku znacznie spadł koszt jednego kilometra nie odnotowując zbytnich ruchów cen paliwa w tym okresie w porównaniu z rokiem poprzednim. Druga sprawa to koszt delegacji krajowej Pana Prezydenta w 2016 r. to 83 zł. W żaden sposób nie mogę się doliczyć kwoty 83 zł. Dieta w 2015 r. wynosiła 30 zł. Zakładam, że była to delegacja 2-dniowa, ponieważ wykazany został nocleg.Czyli 2x30=60. Zostaje nam 23 zł. Ponieważ śniadanie z reguły jest wliczone w cenę noclegu chyba powinieniem doliczyć 1 obiad - 50% wartości diety, czyli 15,00. 60+15=75. Zostaje na 8 zł. I tu mam dylemat bo kolacja to 25% diety - 7,5 (0,5 zł za mało). No i zastanawia mnie cena tego noclegu - to chyba był Marriot albo inny 5-gwiazdkowiec, bo prawie 899 zł za jeden nocleg to chyba lekka przesada. Chyna, że to było więcej noclegów - ale wtedy nie zgadza mi się koszt delegacji.
Sprawa druga - odmowa odpowiedzi i udzielenia informacji publicznej na temat wydatkowania środków publicznych należy się jak psu zupa. Odmowa udzielenia takiej informacji zdecydowanie nadaje się do zaskarżenia.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 21:06:41
+8 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Przecież: to pieniądze podatników, mamy prawo wiedzieć. Drążyć temat do skutku.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 20:20:23
-1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @2
Ja: W tych tabelkach masz uwzględnione te dane.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 20:10:01
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
@: Bardzo ciekawe zestawienie. "Podróże służbowe" należało by jeszcze dodać kilka rubryk:
- noclegi krajowe,
- noclegi zagraniczne,
- ile osób wyjechało na delegacje krajowe,
- ile osób wyjechało na delegacje zagraniczne,
- jakim transportem i jaki koszt przejazdów: PKS, PKP,
samolot, samochód służbowy (z kierowcą i bez),
- przejechane kilometry samochodów po kraju,
- przejechane kilometry samochodów za granicą.
Podanie wszystkich danych pokaże dopiero cały obraz wydatkowanych pieniędzy na podróże małe i duże.
środa, 2 sierpnia 2017, godzina 16:07:37

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
^ do góry