nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Raport nie zostawia złudzeń

dodano: 2017-12-07 21:22:53

Jest niewesoło. Opublikowano dane o pomiarach zanieczyszczeń powietrza na terenie Polski. Ponownie jesteśmy w czołówce trucicieli. Polski alarm smogowy analizuje stan atmosfery

 

 Zestawienie obejmuje najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Uwzględniają pomiary szkodliwego pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz zabójczego i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Należy pamiętać, że ranking uwzględniatylko te miejscowości, w których znajdowały się stacje pomiarowe. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenia występować mogą w innych miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów. Dla nas jednak małe pocieszenie.

 

 

Pył PM10 - wszechobecny morderca

 

Średnioroczne stężenia pyłu PM10 według obowiązujących norm nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. Jego obecność nie jest związana z wielkością miasta. Według raportu PAS na liście znajdują się duże aglomeracje miejskie jak: Kraków, Katowice i Warszawa ale przede wszystkim miejscowości średniej wielkości, a nawet bardzo małe osady i miasteczka. Najbardziej zanieczyszczone województwa to śląskie, małopolskie i łódzkie.
 

 

Rakotwórczy benzo(a)piren - "prezent od sąsiada"

 

Benzo(a)piren (BAP) to węglowodór aromatyczny powstający podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jego głównym źródłem w Polsce są gospodarstwa domowe, używające tzw.„kopciuchów” - . Obowiązująca norma to średnioroczne stężenie - 1 ng/m3. Poziom BAP w polskich miastach i miasteczkach jest od lat najwyższy w całej Unii Europejskiej. Rekordowe miasta przekraczają poziom tego rakotwórczego związku 18-krotnie! W czołówce jest Tomaszów Mazowiecki.  

 

 

 




Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
-1 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @18
: Teraz żądacie, aby prezydent miasta wybrany w 2015 r. wszystko zrobił. A gdzie byliście przed 25.X.2015 r.?
Poprzednia władza grzała stołki przez 8 lat i nikt wtedy nie wnosił żadnych pretensji, że smog, że zaniedbane miasto,
a teraz naraz macie wygórowane żądania, aby obecny prezydent w ciągu 3 lat wszystko zrobił. Porównajcie sobie jak wyglądało nasze miasto 4 lata temu, a jak wygląda dziś. Kolosalna różnica.
piątek, 15 grudnia 2017, godzina 09:47:54
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
: Mojemu sąsiadowi komin się nie zawalił, tylko musiał go sam rozebrać i postawić nowy, bo żadne czyszczenie nie pomogło.
piątek, 15 grudnia 2017, godzina 09:36:55
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @22
: Twierdzisz, że nie ma złego węgla. To dlaczego występują różne jego nazwy tzn. groszek, kostka, orzech itp.?
A słyszałeś o energetycznej wartości węgla?
Wartość energetyczna węgla, nazywana jego wartością opałową, jest różna. Zależy od kopalni, w której jest wydobywany i sortymentu (im mniejsze ziarna, tym mniejsza wartość opałowa). Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Dodatkowo obecnie produkuje się wiele różnych typów pieców węglowych, więc rodzaj węgla do nich zawsze powinien być dobierany zgodnie ze wskazaniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej pieca. Znajdują się w niej informacje dotyczące rodzaju węgla i parametrów jakościowych paliwa zalecanego do konkretnego modelu.
Dawno, dawno temu był jeden rodzaj węgla, który wypalał się doskonale. Był to węgiel w dużych bryłach, które trzeba było rozbijać przed włożeniem do pieca, bo się nie mieścił. Możesz go sobie obejrzeć https://pl.wikipedia.org/wiki/...kamiennego Po rozbiciu bryły węgiel wewnątrz lśnił, a teraz przywiozą ci jakieś kamyki oblepione mułem i ile włożysz do pieca, to tyle samo wyciągasz popiołu i jakiegoś gruzu.
piątek, 15 grudnia 2017, godzina 09:30:20
0 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @20
Powietrze: Węgiel jest bardzo dobrym źrółęm ciepła i energii elektrycznej,ale trzeba zmienić piece i ocieplić domy i wtedy będzie efekt,ale większość ludzi ma to w d..ie i nie zrobi tego bo wolą palić byle czym ,bo tak jest dla nich taniej i lepiej.Niemcy w 80% opeirają energetykę o węgiel i nie zmienią tego póki jest co spod ziemi wydłubać.Najpierw niech TBSy ocieplą elewacje kamienic i podłącza gaz do mieszkań bo chętnych nie brakuje.wobraźcie sobie ,że wiele wiele lat temu w kamienicach był gaz i był to gaz karbidowy,a teraz mamy XXI wiek i gazu ziemnego jak nie było tak nie ma,ale ważne ,że są stołki w TBSach dla kolesi co przegrają w wyborach i mają miękkie lądowanie na otarcie łez.
czwartek, 14 grudnia 2017, godzina 22:09:22
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Powietrze: Jakość powietrza się poprawia od 10 lat,ale wcześniej nikt o tym nie gadał ,bo nie było sensu.Dopiero teraz gdy wymyślono jak na tym zarobić,to sprawa nabrała rozpędu i będzie nabierać,bo ktoś na tym zarobi.Sprawa kolejna to sprawa pieców z jakich korzystamy,a mianowicie chodzi o to ,że są one byle jakie i sypiemy do nich wszystko co się pali od butelek plastikowych po płyty meblarskie (odpady) zawarty w tym syf jest nie do zniesienia i przy okazji niszczy piece bo zakleja w nich płaszcze wodne co powoduje zwiększenie zużywanego opału aby nagrzać wodę do ogrzewania mieszkań.Większość ludzi truje powietrze przez zaniedbanie,a nie przez brak pieniędzy na dobry opał czy dobry piec.Pamiętać należy ,że dobry piec to koszt ok. 4-5 tys zł a porządne drewno liściaste powinno się suszyć minimum dwa lata aby było w pełni kaloryczne,a co do węgla to nie ma złego tylko spalane jest niewłaściwie i w złych do tego celu piecach.Nie będę się tu rozpisywał o piecach do węgla bo mi się zwyczajnie nie chce zbytnio tu mądrzyć.
czwartek, 14 grudnia 2017, godzina 22:00:40
+1 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @1
: Sugerujesz, że za PO+SLD z Ewą Kopacz na czele tego problemu nie było? Był, tylko zamiatany pod dywan. W czasie wyprowadzki byłego prezydenta dywan zaginął i problem ujrzał światło dzienne.
wtorek, 12 grudnia 2017, godzina 13:21:27
+3 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Jacek: Moim zdaniem edukacja jest bezsensu bo i tak każdy robi co mus się podoba. A rząd ma wszystko w d... bo Polska ma ogromne pokłady węgla które w zasadzie w prosty sposób można przekształcić w gaz. Można powiedzieć że mamy go nawet więcej niż Kuwejt i Arabia Saudyjska. Tak więc zamiast wprowadzać zakazy i nakazy chyba lepiej było by wycofać ze sprzedaży węgiel i zapewnić stałą w miarę niską cenę gazu. I w ten oto prost sposób było by po kłopocie.
niedziela, 10 grudnia 2017, godzina 01:32:36
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
m&m: Straż miejska do wszystkich nie wejdzie. Miasto powinno postawić przede wszystkim na łopatologiczna edukację. Ludzie machaja ręka, bo nie mają świadomości jak bardzo szkodzą przede wszystkim sobie. powinna powstac jakas ulotka pokazująca dowolnemu mieszkańcowi ile razem z bezpośrednimi sąsiadami sobie fundują każdego wieczora, tygodnia, roku trucizny w czystej postaci. nawet podczas tylko rozpalania jakimś smieciem. Podać jakieś liczby ile razy to przekroczone. Podać statystyki jak bardzo jest to smiercionosne dla Polaków. i jeszcze podać ile statystyczne będą krócej żyć mieszkańcy ulicy i ilu z nich wcześnie umrze i na coś związanego z tymi palonymi smieciami. Takie fakty moze przemowia ludziom do glow. Tyljo ogolna świadomość moze coś pomoc. Karanie mandatami, to walka z wiatrakami, ale takie coś też musi funkcjonować, bo niektórzy naprawdę smrodza sąsiadom prosto w twarz i okna niemiłosiernie.
sobota, 9 grudnia 2017, godzina 11:21:12
+4 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Powiem krótko: Miasto niech zrobi z tym porządek, panie Prezydencie czas zając się porządnie tym smrodem, niech pójdą mandaty w ruch dla tych co trują miasto, nie chcemy żyć w smogu!
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 22:37:42
+4 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
miniu: Tomaszów i Opoczno = Ceramika i wszystko jasne
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 17:40:12
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @14
zejk: Tak, nie było tworzyw, ale paliło się w piecach typu "koza", bo innych nie było więc środowisko spalania nie było w żaden sposób kontrolowane jak choćby w piecach ze sterownikiem automatycznym na eko-groszek/pelet. Powszechne też było wypalanie łętów jesienią na otwartym powietrzu. Przecież jeszcze kilkanaście lat temu w listopadzie całe miasto było zasnute dymem z wypalania liści. Twojemu sąsiadowi to ten komin akurat się powinien zawalić za karę.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 15:13:54
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @13
: Na koniec podam ci linka do ciekawego artykułu dot. gazu https://wpolityce.pl/polityka/...-sieczinem Dowiesz się z niego dlaczego ogrzewanie gazowe w Polsce jest cenowo dla nas nieosiągalne, przynajmniej dla przeciętnego szarego człowieka.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 13:51:06
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @12
: Weź pod uwagę fakt, że dawniej nie było wszelkiego rodzaju opakowań foliowych. Mleko kupowało się w butelce, inne drobniejsze rzeczy w opakowaniach papierowych itp. Np meble były robione z samego drewna, podłogi były drewniane, okna i drzwi również, a gdy coś się uszkodziło to naprawiano też drewnem, lub kupowano drewniane, bo innych wynalazków nie było. Rozejrzyj się dokoła siebie i zobacz ile obecnie w swoim otoczeniu masz rzeczy wyprodukowanych ze sztucznych tworzyw. Jedni te uszkodzone rzeczy utylizują w kulturalny sposób, a inni utylizują poprzez komin. Przykład. Sąsiad wiosną zmieniał wykładzinę podłogową w kuchni. Jej resztki spalił w piecu. Rezultat: jesienią nie mógł korzystać z pieca, ponieważ ściany komina oblepiła masa, która wytworzyła się w czasie spalania resztek wykładziny. To samo dzieje się w czasie spalania w piecu tworzyw sztucznych typu foliówki, reklamówki, meble itp rzeczy.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 13:40:44
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @8
: Piszesz o infrastrukturze gazowej. Załóżmy, że wszyscy przejdziemy na ten rodzaj ogrzewania, a nasz "przyjaciel" ze wschodu zakręci nam kurek?
Umowa gazowa została podpisana w październiku 2010 roku. Na mocy tego porozumienia dostawy gazu ziemnego ze Wschodu zostały zwiększone do poziomu około 10 mld metrów sześciennych rocznie. Z czego wynika, że czy zużyjemy tą ilość gazu, czy też nie to płacimy za zakontraktowany gaz. Kontrakt będzie obowiązywał do 2022 r. czyli jeszcze 5 lat, a co potem?
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 13:20:19
+5 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
zejk: @7
Dawniej smog był tak samo, tyle że nikt tego nie mierzył. Przyjmij do wiadomości, że za smog głównie odpowiada spalanie paliw stałych - węgla, drewna itp. Od dekad tak palono na peryferiach Tomaszowa - Starzyce, Rolandówka, Kaczka, Ludwików, Karpaty. Proszę daruj te brednie o samochodach. Istotnie jest ich więcej, ale spalanie paliwa płynnego w ściśle kontrolowanym środowisku wewnątrz cylindra, gdzie paliwo i powietrze są dawkowane z aptekarską precyzją przez komputer sterujący jest dalece bardziej efektywne niż dosypywanie szufelką do piecyka na oko.

@9
Co sugerujesz? W Polsce mamy przewagę wiatrów zachodnich więc to raczej z TM wywiewa syf do EOP.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 13:04:45
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
: Pociesz się, że będzie jeszcze gorzej. JSW przywróciła właśnie większość przywilejów, których zawieszenie na trzy lata zostało wypracowane ze związkami zawodowymi podczas ostatniego kryzysu.
JSW wyda na ten cel ponad pół miliarda złotych w latach 2018-2019. Górnicy otrzymali też dwie nagrody (ostatnia sięgała 4,3 tys. zł na pracownika) i nagrody barbórkowe. Kto za to zapłaci? Wszyscy Polacy pomimo, że ich przeciętne średnie zarobki m-czne wg GUS-u to 6838,73 zł brutto. https://businessinsider.com.pl...ki/qj4kl77
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 13:00:49
-5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
aleee: Wiadomym jest że upłynie kilka ładnych lat zanim coś się zmieni.
Śmieszy mnie straszenie czarnymi z SM ja ich nie uznaje i większość osób też nie. ostatnio żle zaparkowałem auto podeszli kazali odjechać powiedziałem ze ich nie uznaje i żeby zadzwonili po policję ewentualnie. pokręcili się kilka minut i poszli sobie hahaha.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 12:16:21
+3 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
: A czy nie zastanawia was fakt, że najgorsze wyniki ma Opoczno? A to tylko 30 km od naszego miasta. Smog nie snuje się po powierzchni ziemi, tylko unosi się w powietrzu.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 11:53:08
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Asocial: Wszystko super, co dalej. Dlaczego dalej można sprzedawać kopciuchy, dlaczego dotuje się górnictwo, dlaczego nie ma infrastruktury gazowej w całym kraju, dlaczego wszystkie ekologiczne sposoby ogrzewania są takie drogie, przecież to nie jest jakaś kosmiczna technologia? To jest w gestii rządzących. Dlaczego nie ma kontroli i surowych kar za palenie śmieciami? Na szczęście w tym roku dużo pada i przez to pyłów jest mniej. To wszystko wymaga zmiany prawa i co najważniejsze jego egzekwowania. Ktoś nas dyma.
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 11:41:13
-4 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
kopciuch: Wszyscy tylko piszą mówią o paleniu śmieciami i o złej jakości piecach a jakoś nikt nie weźmie pod uwagę jak bardzo wzrosła liczba pojazdów w mieście no tak bo pewnie te wszystkie pojazdy są elektryczne !!!A te kłęby dymu wydobywające się z Paradyza to tzw para wodna nie szkadzaca zdrowiu nagle wielkie poruszenie bo smog w mieście a dawniej to nie było zostawmy auta w garażach i zamknijmy trujące zakłady i odrazu będzie odpowiedz dlaczego takie duże stężenie smogu!!!
piątek, 8 grudnia 2017, godzina 10:02:28

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
zobacz również
^ do góry