nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Tomaszów nisko w rankingu

dodano: 2017-07-29 01:30:00, ostatnia aktualizacja: 2017-07-29 01:33:47

Politechnika Warszawska przeprowadziła analizę i opublikowała ranking przedsiębiorczości we wszystkich gminach i miastach Polski. Uwzględniono w nim liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na każdy 1000 mieszkańców. Dane dotyczą roku 2015. Okazuje się, że najbardziej przedsiębiorcza gmina w Polsce to Karpacz, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypada aż 795,37 podmiotów. Jest to przeszło 28 razy więcej niż np. w Nowym Dworze w woj. podlaskim. Tomaszów Mazowiecki w tym rankingu zajmuje 795 pozycję. Dla porównania Piotrków Trybunalski jest na pozycji 457 a Rawa Mazowiecka na 157.

Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju i autora opracowania pt. „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje też obraz, na ile samorządy wpierają działalność gospodarczą. - Samorządy pierwszej piątki tworzą dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości, jak też działają systematycznie w kształtowaniu konkurencyjności inwestycyjnej – podkreśla.

 

Warto zauważyć, że w gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Jak widać przedsiębiorczość jest podstawowym czynnikiem miastotwórczym. Władze miast, którym leży na sercu rozwój wspierają więc przede wszystkim lokalną przedsiębiorczość.

 

- Od jakiegoś czasu obserwujemy powolny proces umierania lokalnej przedsiębiorczości. Kolejne władze miasta nie zrobiły nic by proces ten wyhamować. Przeceniano wpływ zewnętrznych inwestorów nie inwestowano w mieszkańców i nie podejmowano żadnych działań. Kiedy kierowałem Stowarzyszeniem Pracodawców wielokrotnie podkreślaliśmy, że to lokalne podmioty tworzą u nas wartość dodaną, że bez nich nie ma możliwości zrównoważonego rozwoju  - mówi Mariusz Strzępek, przez kilka lat prezes "BCTM" Stowarzyszenia Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu a obecnie radny Rady Powiatu Tomaszowskiego.

 

Przez ostatnie 30 lat nastąpiła prawdziwa zmiana pokoleniowa. Paradoksalnie ludzie wychowani w tzw. komunie nauczeni byli tego, że muszą sobie jakoś radzić, że muszą brać sprawy w swoje ręce, by zapewnić rodzinie życie na odpowiednim poziomie. Ta tendencja zaczęła stopniowo zanikać. Zdaniem wielu osób problem pojawia się już na etapie szkolnym. Ma on charakter z jednej strony socjologiczno kulturowy, z drugiej systemowy. Edukacja generalnie szwankuje.

 

- Czy słyszał ktoś, by do któregoś tomaszowskiego gimnazjum zapraszano lokalnych przedsiębiorców, którzy poopowiadaliby o swojej pracy i zachęcili młodzież do nauki określonej profesji? Nic dziwnego, że najwięcej chętnych ląduje w liceach. Rodzice wyobrażają sobie swoje pociechy jako prawników, lekarzy i Bóg wie jeszcze kogo. Przedsiębiorczość? Jaka przedsiębiorczość - mówi radny.

 

Odkąd przestał w naszym mieście funkcjonować wspomniany wcześniej BCTM nie ma  w Tomaszowie organizacji, która reprezentowałaby przedsiębiorców. Nie ma też żadnej polityki ukierunkowanej na kreowanie przedsiębiorczości.

 

 

- Taka polityka obliczona na kolejne lata jest bardzo potrzebna. Samorząd posiada wiele instrumentów do kształtowania własnej tożsamości ekonomicznej. To z jednej strony polityka fiskalna, z drugiej prorozwojowe inwestycje oraz właściwa gospodarka gruntami - twierdzi Mariusz Strzępek. 


Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dimos: Multi zakładaj firmę i dawał lepsze stawki. Zgodnie z prawem można płacić 9,7zł netto. Chyba, że nie wiesz co to stawka minimalna brutto? Firmy rozwijają się tam, gdzie urzędnik pomaga. Tam gdzie przeszkadza wszystko umiera?
poniedziałek, 31 lipca 2017, godzina 14:46:37
-1 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @14
Jednostka wojskowa negatywnie wpływa na miasto: No jednostka wojskowa Tomaszów owi przynosi więcej złego niż dobrego. W przypadku wojny Ruscy obrońca nas w peżynę twierdząc, że celowo w obiekty militarne, a Polaczki pochwali haubice w kamienicach TTBSu.

A demograficzne, jak piszesz, mamy kastę która zawyża statystyki, w Tomaszowie tylko nocując. Mają hajs, więc po większość uslug jeżdżą do Łodzi lub Warszawy, nas uważając za dziadów.

Pół Niebrowa z mieszkań służbowych stało się prywatnymi i tak wojaki, którzy przed niczym nas jeszcze nie obronili zyskali lokale pod wynajem.
Taka postPRLowska sprawiedliwość.
poniedziałek, 31 lipca 2017, godzina 00:10:27
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
: Nic dziwnego, że nikt nie zakłada biznesu mając ukończone studia na kierunku Administracja i Zarządzanie, a takich jest w naszym mieście najwięcej.
Każdy chciałby administrować i zarządzać zasobami ludzkimi, tylko pracować nie ma kto.
niedziela, 30 lipca 2017, godzina 20:42:24
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Polski wyrobnik, mały biznesmen, niewolnik: Nie znam osoby po dziennych studiach na UW, PW, SGH, która by chciała mieć własną firmę. Serio.

Wbrew propagandzie "rzuciła dobrze płatna pracę w korporacji, by malować latawce, którymi zachwyca się cały świat", to dla ludzi, którzy lizneli realiów prowadzenia własnego biznesu w Polsce, jest to ostatnia możliwość jaką by rozważali.

Drobne firmy prowadzą dzieci dawnych robotników i biorą zlecenia oddalone od miejsca zamieszkania o 500 czasem i 1500 km. Oczywiście, pseudoliberalna, postkomunistyczna propaganda pieje - "no i dobrze, tak powinno być, wreszcie Ameryka! Montujesz bojlery Niemcom a nawet Czechom" O tym, ze śpisz najczęściej przez te 2 tyg w samochodzie bo nawet na kemping szkoda, o tym już się nie pisze. Rodzina? Jaka rodzina, kariera... montera bojlerow.

Wyrobnicy, którzy za komuny mieli michę, wódę i seks w promieniu 10 km od domu, teraz muszą zrobic prawo jazdy, kupić reno kangu z 2001 roku i pruc co miesiąc do innego kraju UE. Patrzcie jacy światowcy! Standard życia podniósł się? No podniósł! Masz reno kangu z 2001 roku czasem nawet BMW z 1997. Komórki maja wszystkie twoje dzieci. Jedyny kontakt z tobą.

Mamy w zapatrywac się na Rawe? Wiejska społeczność. Uprawa ziemi zaczyna się opłacać od 50 ha. Tyle ma jedynie wierchuszka ZSLu, toteż reszta zakłada bidamikrobiznesy. Bojlery, panele podłogowe, drobna wykończeniowka. Da radę, bo za pół ceny tego co wziąłbym Niemiec czy nawet Czech.

Każdy, kto może pracuje inaczej.
Przerzuwasz własny żołądek z głodu, pracujesz 15 godzinę, ale robisz wszystko by z dużej stabilnej firmy cię nie wypierdolono, bo jest do tego dojdzie, to żywot jak wyżej.
niedziela, 30 lipca 2017, godzina 18:32:25
+1 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @12
multi99: Za te słowa które napisałeś jakbym ciebie spotkał na ulicy dostał byś w pysk : W Tomaszowie ludzie chcą pracować i nawet ciężko .. ale za godziwą stawkę a nie za jałmużnę a może miskę ryżu !!!! Mało tego są jeszcze pracodawcy w Tomaszowie którzy okradają Pracowników : nie wypłacają pensji na czas , odliczają od czasu pracy czas na przerwy na śniadanie , TAKA PRAWDA !!! W POLSCE OBOWIĄZUJE STAWKA minimalna 13 zł brutto a ile dają pracodawcy ???? 11 zł a nawet jeszcze po 10 zł a znam przypadki gdzie stawki na dzien dobry to 9.70 zł netto !!!! O czym my rozmawiamy ????
niedziela, 30 lipca 2017, godzina 12:46:02
+3 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
kiki: Tomaszów biedne miasto ?....
Nieprawda. Wszystko droższe niż gdzie indziej, taniej np. w Łodzi.
Za dużo wojska tutaj i pijaństwa. Ruskie tylko tutaj woleli handlować bo miasto bardzo bogate.
Miasto coraz ładniejsze, a meneli mniej....zanika folkrol...zanika.
Benzyna najdroższa w całym województwie i co tu narzekać.
niedziela, 30 lipca 2017, godzina 11:29:41
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim: Panie Mariuszu, ma Pan rację. Przypominam sobie, jak przed wieloma laty mój Tata mi wielokrotnie powtarzał, że Tomaszów Mazowiecki jest biednym miastem, bez wsparcia ważnych ludzi i jeśli chcemy coś w nim zmienić musimy sami, jako mieszkańcy, o to zadbać!
Lata minęły, a słowa mojego Taty są - jak widzę - nadal aktualne!!!
niedziela, 30 lipca 2017, godzina 09:15:21
+7 (13) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Mewa: Ja właśnie kończę swoją działalność na tym terenie i się wyprowadzam tam, gdzie mnie potrzebują. Wydawało mi isę, że niszę wypełnię, ale się myliłam. Tomaszowianie są do tego specyficzni- nie chcą pracować, a zazdrośzczą komuś, kto coś sobie wypracował latami. Takie "zbutwiałe" społeczeństwo, za dużo pijaków.
sobota, 29 lipca 2017, godzina 18:02:56
+5 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Dimos: Przeglądam komentarze i zastanawiam się czy czytacie ze zrozumieniem. Skoro współczynnik przedsiębiorczości liczony jest na 1000 mieszkańców to nie ma znaczenia wielkość miejscowości tylko jej "klimat" do budowania przedsiębiorczości. Rawa mimo, że mniejsza wyprzedza nas znacznie, Piotrków nieco większy też wyprzedza. Jesteśmy w miejscu, które wypracowaliśmy sobie. Jakie jest wsparcie urzędników dla przedsiębiorczości? Co zostało zrobione? Jakie są projekty? Słyszał ktoś z was aby w naszym powiecie tworzone były spółdzielnie. To są owoce pracy dyrektora POP, obecnego i poprzedniego prezydenta, starosty i sztabu urzędników. Dodam, że od kilku lat starostami i prezydentami zostają urzędnicy i koło się zamyka. Co taki człowiek wie o prowadzeniu firmy?
sobota, 29 lipca 2017, godzina 10:59:25
+1 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Przelicznik: jest na liczbę mieszkańców, to też zakłamuje obraz do porównań.
piątek, 28 lipca 2017, godzina 20:37:36
+1 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ja: Mariusz poniosło mnie. Tomaszów jaki jest każdy widzi, kto nim zarządza też każdy widzi więc pozycja 795 zasłużona. Nawet Rawa Mazowiecka bije nas na głowę. Dobrze, że szpital karze pracownikom obchodzić ZUS i zakładać firmy bo było by jeszcze gorzej z tą przedsiębiorczością. Może kazać członkom rodzin urzędników zakładać fikcyjne firmy?
piątek, 28 lipca 2017, godzina 18:52:23
+2 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Ajdejano: Odnoszę wrażenie, że wszyscy w tym temacie (Autor tematu i wpisowicze) - pływacie po powierzchni tematu: dlaczego Rawa jest tak wysoko (157 pozycja), a TM tak nisko (795 pozycja).
Czepiliście się tych pieprzonych marketów jak, za przeproszeniem, świnia - g..... .

A zaprzeczeniem tej płytkiej dyskusji jest ten cytat z materiału powyżej:
"Przez ostatnie 30 lat nastąpiła prawdziwa zmiana pokoleniowa. Paradoksalnie ludzie wychowani w tzw. komunie nauczeni byli tego, że muszą sobie jakoś radzić, że muszą brać sprawy w swoje ręce, by zapewnić rodzinie życie na odpowiednim poziomie. Ta tendencja zaczęła stopniowo zanikać. Zdaniem wielu osób problem pojawia się już na etapie szkolnym. Ma on charakter z jednej strony socjologiczno kulturowy, z drugiej systemowy. Edukacja generalnie szwankuje."

Ci ludzie wychowani w komunie - zarówno w Tomaszowie jak i w Rawie - rzeczywiście musieli sobie jakoś radzić. Tylko w naszym, robotniczym TM, ta przestępcza komuna musiała trochę uważać (poprzez ub-eków i sb-eków) na tych "raboczich", aby nie zaszumieli, i inaczej traktowała społeczeństwo w TM i w Rawie.
Tak więc, Rawa lepiej przystosowała się do nowej rzeczywistości.

Spytam: co tu ma do rzeczy edukcja w szkole ?!?!
Edukację ekonomiczną wynosi się Z DOMU !!! Ale z domu, który nie był i nie jest opanowany jakimiś socjalistycznymi mrzonkami.

Podstawową sprawą jest podejście samorządu miasta (gminy) do rozwoju tej gminy.
Dlaczego nie podejmuje Pan trzech podstawowych kwestii, decydujących o rozwoju KAŻDEJ gminy:

- tereny inwestycyjne na terenie gminy wraz z infrastrukturą (media techniczne , drogi, itp., itd.),

- ulgi dla potencjalnych inwestorów ( no - przecież nie dla supermarketów, które podatki wyprowadzają za granicę Polski - to złodzieja, okradający nas),

- kompetentni i nie przekupni (łapówy) urzędnicy, którzy pomogą inwestorowi i nie będą mu wchodzić na łapę.
piątek, 28 lipca 2017, godzina 18:23:06
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @6
P.J.: Czy 457 miejsce Piotrkowa w kraju to wielkie osiągnięcie? Ale i to miasto potwierdza, że nie można przedkładać ilość marketów na stan przedsiębiorczości, ponieważ w Piotrkowie także jest ich więcej. Rawa Mazowiecka natomiast to inny przedział... porównuję podobne miasta wg. mieszkańców.
piątek, 28 lipca 2017, godzina 14:25:18
+1 (1) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @5
Nilu: Problem dotyczy całego województwa Łódzkiego? A Piotrków i Rawa to nie łódzkie ?
piątek, 28 lipca 2017, godzina 13:46:51
+6 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @2
J.P.: Wskazanie tak prostej zależności stopnia przedsiębiorczości od ilości marketów jest nieobiektywne. Biorąc pod uwagę miasta podobne pod względem mieszkańców do Tomaszowa, a takie porównanie jest zasadne, porównanie to jest nietrafione. Leszno w woj. wielkopolskim, dwie galerie handlowe, o wiele więcej marketów, a poziom przedsiębiorczości plasuje miasto na 103 pozycji. Podobnie jest z Ostrowem Wielkopolskim. To jest problem o szerszym zakresiei i dotyczący całego woj. łódzkiego.
piątek, 28 lipca 2017, godzina 10:49:30
-1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Kanzas: Więcej marketów w Tomaszowie! :)
piątek, 28 lipca 2017, godzina 10:47:26
+5 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
PRACUJ PRACUJ: Podstawowe pytanie.
Czy uczeni z PW brali pod uwagę "firmy" jednoosobowe, których to "właściciele" musieli je założyć żeby dostać pracę w większej firmie?
Jeśli nie brali tego pod uwagę to cały ten ranking nadaje się do kosza.
Jeśli nie da się tego sprawdzić/zbadać to po co taki ranking?
piątek, 28 lipca 2017, godzina 10:41:02
+7 (15) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @1
Mariusz Strzepek : Za to w Tomaszowie średnią dźwigają pielęgniarki zatrudnione na kontraktach i ratownicy medyczni. Przedsiębiorczość to nie tylko fryzjerstwo. Jest szeroki spektrum usług, które można wykonywać. Kilka lat temu ostrzegałem przed takim upadkiem, mającym związek m.in. z ekspansją marketów i zakłóceniem wewnętrznego obiegu pieniądza. Wtedy nikt tego nie rozumiał.... a i dzisiaj chyba niewielu pojmuje.
piątek, 28 lipca 2017, godzina 09:59:20
+5 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
ja: Taaa z tym, że taki Karpacz kasę robi na turystach. Podobnie inne miasta z pierwszej piątki. Łatwiej wtedy o przedsiębiorczość. A w TM? Ile ma powstać jeszcze zakładów fryzjerskich, punktów ksero i kwiaciarni?
piątek, 28 lipca 2017, godzina 09:39:01

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż