nie pamiętasz hasła?
Dziś są imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Znamy propozycje nowych nazw ulic. Głosowanie od poniedziałku

dodano: 2017-02-16 12:28:16

W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, w Tomaszowie Mazowieckim muszą zostać zmienione nazwy dwóch ulic: Oskara Lange oraz Teodora Duracza. Inaczej Urząd Wojewódzki wyda zarządzenie zastępcze i sam zdecyduje o ich nowej nazwie. W ramach konsultacji, mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji. Ostateczne nazwy wybiorą tomaszowianie podczas głosowania, które rozpocznie się 20 lutego.
Zgodnie z opublikowaną listą przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim są dwie ulice, których nazwy muszą ulec zmianie. To ul. Oskara Lange oraz ul. Teodora Duracza.

 

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian, trwają konsultacje społeczne podzielone na etapy. W pierwszym, wszyscy mieszkańcy miasta, mogli zgłaszać swoje propozycje nazw ulic. Wystarczyło wypełnić ankietę z propozycją dla danej ulicy wraz z krótkim uzasadnieniem. Można było to zrobić osobiście, listowanie, elektronicznie lub za pomocą MMS. Ten etap trwał od 9 do 31 stycznia. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji.

 

8 lutego br. o godz. 11.00 odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw: ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza w Tomaszowie Mazowieckim. Jego członkowie dokonali weryfikacji zgłoszonych w I etapie konsultacji społecznych propozycji nazw ulic.

 

 

Zespół ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dokonał weryfikacji nazw, które podlegać będą głosowaniu kierując się w szczególności zgodnością propozycji z tradycją i dziejami regionu lub narodu oraz polskimi regułami nazewniczymi lub cechami charakterystycznymi dla danej okolicy.

 

Zespół ds. konsultacji społecznych wyłonił po pięć propozycji nazw, z których mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wybiorą nowe nazwy dla ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza.

 

Propozycje dla ul. Oskara Lange:

1) Bogusława Drozdowskiego

2) Henryka Sienkiewicza

3) Wandy Panfil

4) Lotników Polskich

5) Żołnierzy Wyklętych

 

 

Propozycje dla ul. Teodora Duracza:

1) ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk”

2) Przyjazna

3) Wilanowska

4) Posła Rafała Wójcikowskiego

5) Szyszkowa

 

 

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, nie były rozpatrywane ankiety z propozycjami nazw ulic złożone: w innej formie niż na formularzu ankietowym, po terminie wskazanym w ogłoszeniu, jako anonimowe, a także jeśli proponowane nazwy są: nazwami niezgodnymi z ustawą z  dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu oraz innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 744), obraźliwe, wulgarne, ośmieszające, poniżające oraz nazwami, które już istnieją w mieście Tomaszowie Mazowieckim.

 

Od 20 lutego do 12 marca br. odbędzie się ogólnomiejskie głosowanie nad powyższymi propozycjami nazw ulic.

Wypełnione formularze ankietowe można będzie składać w następujący sposób:

1) w wersji papierowej w poniższych punktach:
a. w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (ul. POW 10/16, parter budynku A, punkt informacyjny) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30, w środy dodatkowo do godz. 17,
b. w Informacji Turystycznej (pl. Kościuszki 29) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, w soboty i niedziele 13.00-21.00, a od 1 marca 2017 r. w godzinach 8.00-16.00.

2) w wersji elektronicznej w formie:
a. skanu ankiety przesłanego na adres email: wgn@tomaszow-maz.pl,
b. zdjęcia ankiety wysłanej na nr tel. 609-021-340
 

Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 17 marca 2017 r. Od poniedziałku (20 lutego) ankietę będzie można pobrać ze strony www.tomaszow-maz.pl

 

Nie będzie trzeba od razu wymieniać dokumentów 

Dokumenty będzie można wymienić wówczas, kiedy skończy się ich termin ważności. Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2  ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat.


Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
-2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @43
ha , ha: Ha , ha , ha , ha !
poniedziałek, 27 lutego 2017, godzina 17:54:06
+4 (4) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @44
edek: My również z sąsiadami mieszkającymi na O.Lange stawiamy na Lotników Polskich, bo jest to nazwa neutralna i pozytywnie kojarząca się.
poniedziałek, 27 lutego 2017, godzina 16:32:16
+4 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Teresa: Ktoś decyduje za mieszkańców ul.o.Lange...to oni powinni mieć decydujący wpływ na nazwę ulicy bo tutaj mieszkają. Zrobiłam mały sondaż i 90 % mieszkańców osiedla nie miało zielonego pojęcia kim był O.Lange.A swoją drogą nie podoba mi się że jedną z propozycji nazwy ulicy jest nazwisko żyjącej osoby Panfil.Nic nie mam do Pani Panfil ani Drozdowskiego ale wolę neutralna nazwę ulicy.Bardziej pasowała Olimpijczyków,Oskarowa ,ale ja i moi znajomi stawiamy na Lotników Polskich.
sobota, 25 lutego 2017, godzina 20:37:24
+2 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
fanpis: Zamiast Langego- 1 Brygady Obrony Terytorialnej im.A. Macierewcza zamiast Duracza - Bohaterskich Kierowców BORu
środa, 22 lutego 2017, godzina 19:08:02
Komentarz odrzucony. Powód: zrobimy to
niedziela, 19 lutego 2017, godzina 11:08:59
-2 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @39
Leonard: Czego się czepiasz rodziny?? Pokazałeś że jesteś jeszcze większy prymityw.
niedziela, 19 lutego 2017, godzina 08:30:12
-21 (35) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Niezly: Mracidburn.. nie unos się bo pieców dostaniesz...
sobota, 18 lutego 2017, godzina 21:02:42
-21 (43) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @38
klug: Brawo!
Udowodniłeś definitywnie jaki Wielgaśny Członek z ciebie!
Szczere wyrazy współczucia dla twojej rodziny!
sobota, 18 lutego 2017, godzina 14:32:29
+18 (40) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @37
mracidburn: Radzę przystopować ze słownictwem, pajacu. Zachowujesz się jak ostatni cham i prymityw - jak chcesz to możemy się spotkać, dam ci w ryj i będziesz chyba ukontentowany, ty prostaczku zasikany.

Posłowie reprezentujący Naród niemalże jednogłośnie uchwalili Ustawę dekomunizującą nazwy ulic a zatem to ludzie zdecydowali! Od lat domagano się przepisu, dzięki któremu usunięto by zdrajców, bandytów i inną komunistyczną swołocz z nazw ulic. Wreszcie tego dokonano i jak widać komuś się to nie podoba!

Twoje porównanie jest tak samo prymitywne jak ty i tak się ma do sprawy jak komunizm i postęp zestawione razem. Nikt nie może ustawą zmusić mnie do zmiany imienia moich dzieci - gdybyś miał mikrogram oleum w tej pustej jak meczet nocą łepetynie to wiedziałbyś dlaczego.

I to była ostatnia moja odpowiedź w tej parodii dyskusji - nie mam zamiaru tracić swojego jakże cennego czasu na czerwonego debila. Precz prostaku!
sobota, 18 lutego 2017, godzina 14:09:07
-17 (37) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @21
Buuu...: Ty masz chyba nierówno pod kopułą.. po twoich wypowiedziach widac jakim jestes sługusem obecnej władzy. Jak Ci mówic ze mieszkańcy tej ulicy sie przyzwyczaili do nazwy Oskara Lange i nie chcą żadnych zmian i mimo zebranych podpisów władza chce ją zmienic to ty ty i tak swoje.. To podobnie jakby Twojemu dziecku nagle chcieli zmienic imie na jakis AHMED to tez bys sie nie burzył? Nie lepej beznadziejną nazwe dac ulicy bo tak jest lepiej.. Widac ze mogłes maczac w tym palce co do tych zmian bo tak przesz przy swoim jednostronym podejsciu.. A z resztą szkoda słów na ciebie i czasu.. Jestes `tak samo beznadziejny jak twoje wpisy..
sobota, 18 lutego 2017, godzina 13:09:53
-23 (37) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @35
klug: Masz rację. Lubił silnych i szedł po "trupach", by tę siłę u kogoś kto jego zdaniem rokował (często się mylił) wyzwolić. Nie chcę pisać ze szczegółami, lecz efekt jego starań był taki, że masę uczniów odstręczył od wszelkiego sportu.
Był fatalnym nauczycielem wf-u w podstawówce! Powinien pracować tylko w klubie, gdzie dzieci przychodziły dobrowolnie.
sobota, 18 lutego 2017, godzina 12:33:25
-27 (37) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @31
tomaszowianka: lekko przesadzasz,Drozdowski był nauczycielem dla silnych ,dzięki takim jak ON miło patrzeć i słyszeć o panczenistach polskich zdobywających medale ,dzięki takim jak on pośrednio będziemy mieć piękny kryty tor łyżwiarski bo jak to mówią,,kropla drąży skałę,,
sobota, 18 lutego 2017, godzina 10:19:19
-23 (39) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @30
klug: To władza powinna pójść jeszcze krok dalej i przedstawić ciemnemu ludowi do wyboru tylko jedną kandydaturę.
Tylko nie pisz, proszę, jak ciebie wołają, bo nt czytają również kobiety, duchowni i nieletni.
sobota, 18 lutego 2017, godzina 09:35:48
-19 (43) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @29
klug: " prowadząc tę pseudo dyskusję z takim idiotą jak ty, tylko się ośmieszam i poniżam". Nie po raz pierwszy piszesz w tym stylu, a póżniej zawzięcie pyszczysz. Założę się, że masz z tego seksualną satysfakcję, ty świntuszku.
Na PiS głosowało kilkanaście % uprawnionych (!), a pisiory się zachowują jakby ich poparli wszyscy (prócz mnie oczywiście).
Gdzie wyczytałeś, że ja twierdzę, iż wszyscy są przeciw złej zmianie?
Nie chce mi się z tobą gadać. Trzym się Pisiorska Wycieraczko.
sobota, 18 lutego 2017, godzina 09:27:57
-13 (21) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
: Można wiedzieć jakie masz te dokumenty? A gdzie w dowodzie osobistym masz wpisaną nazwę ulicy, bo ja nie mam. W prawie jazdy jest. A jeśli chodzi o pocztę, to przecież każdy listonosz doskonale wie, że ulica ma zmienioną nazwę i przesyłkę doręczy.
sobota, 18 lutego 2017, godzina 09:13:44
+19 (29) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @8
wupe : Żartujesz chyba? Nauczyciel, który za bardzo nie lubił dzieci i swojej pracy...
sobota, 18 lutego 2017, godzina 00:17:31
+14 (36) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @25
:))): To podpisz się imieniem i nazwiskiem, cwaniaczku.

Smerfy to niepoważna nazwa, zwłaszcza, że chodzi o dużą ulicę. Projekt zakładał, że tego typu pomysły będą ignorowane, ale tobie jak widać, ubeckie nasienie, przeszkadza, że ulica nie będzie nazywała się Stalina albo innego lewackiego zbrodniarza albo chociaż tego durnia od bulu.
piątek, 17 lutego 2017, godzina 22:45:10
+21 (45) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @27
mracidburn: Wiesz czemu tylko tyle zdołałeś przeczytać? Bo cię to wszystko przerasta. Cierpisz na skrajną dysfunkcję intelektualną, prowadząc tę pseudo dyskusję z takim idiotą jak ty, tylko się ośmieszam i poniżam.

Gdybyś miał odrobinę oleum w tym pustym jak meczet łeb to wiedziałbyś, że posłowie spełnili wolę swoich wyborców - nie chcieli komunistów w nazwach miast stąd taka a nie inna ustawa.

Nadal, kłamco jeden, nie udowodniłeś, że WSZYSCY (absolutnie) mieszkańcy rezydujący przy ulicy agenta NKWD Langego byli p-wko zmianie. Ty po prostu pier...dzielisz trzy po trzy.

Daruję sobie dalsze wywody z przyczyn wyżej wymienionych.
piątek, 17 lutego 2017, godzina 22:43:21
+2 (10) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Jan Nowicki: Dla ul. Oskara Lange proponuję nazwę Twaroga, a dla tej drugiej Kunegundy, albo Pomidorowa, też dobra
piątek, 17 lutego 2017, godzina 18:38:42
-19 (43) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
dodaj odpowiedź
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @24
klug: Przeczytałem tylko ~ 3. wersów twego tekstu (na więcej szkoda mego czasu, no i te torsje).
Władza nie powinno nakazywać, tylko słuchać i wykonywać polecenia ludu (Suwerena).
W tym przypadku Suweren chce, by był Lange, więc miejsce twarzy władzy jest w kuble.
Na tym polega demokracja. Głąb poniał?
piątek, 17 lutego 2017, godzina 17:52:26

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
zobacz również