4 czerwca uczczono również w Tomaszowie

  • 04.06.2018, 22:21
  • Mariusz Strzępek
4 czerwca uczczono również w Tomaszowie
Dzisiaj kolejna rocznica wyborów w których wystartowała opozycja demokratyczna. Dzięki wyborom 4 czerwca 1989r w Polsce powstał pierwszy od II wojny rząd niekomunistyczny, którego premierem został Tadeusz Mazowiecki. Dzięki temu ruszyła zmiana systemu i przetoczyła się dalej przez Polskę i całą Europę Wschodnią. Dziś na zaproszenie Barbary Klatki oraz PO i Koalicji Obywatelskiej grupa ok 30 osób uczciła tę datę - przy skwerze, który dzięki Grzegorzowi Haraśnemu nosi nazwę właśnie 4 czerwca

Około 15 lat temu nieżyjący już ŚP Grzegorz Haraśny, jako ówczesny Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Tomaszowie Mazowieckim, zapoczątkował tę lokalną tradycję - nadał nazwę skwerowi oraz spowodował, że znajduje się na nim specjalny obelisk pamiątkowy ku pamięci pierwszych wyborów "prawie" demokratycznych z 4 czerwca 1989 roku. Dzisiaj grupa około 30 osób z PO i Koalicji Obywatelskiej upamiętniła kolejny raz tę rocznicę. W historii naszego narodu niewiele jest przykładów, gdy poprzez rozmowę i dialog udawało się zmieniać Polskę. Dzięki tym wyborom zmiana ustrojów przetoczyła się przez Polskę i dalej przez całą Europę Wschodnią. Chwilę później runął Mur Berliński. Dziś jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, ale warto pamiętać, gdzie byliśmy w 1989 roku czyli prawie 30 lat temu.
 

Wiele osób wie i dostrzega, że ówczesne wybory nie były w pełni demokratyczne. Wiem. Zdawałem wtedy w II LO w Tomaszowie maturę i pamiętam tamten klimat i czasy. Ale jednak to właśnie dzień 4 czerwca był kamieniem, który rozpoczął lawinę zmian w Europie. To był koniec pewnej epoki i początek przebudowy Polski. Zmieniliśmy orientację ze Wschodu na Zachód. Zaczęliśmy zmieniać gospodarkę. Rozpadł się cały pojałtański blok wschodni. Narody Europy Wschodniej i Centralnej zaczęły własną wersję budowę demokracji i gospodarki rynkowej. Nie uniknięto błędów.

 

I co najważniejsze to to, że odbyło się to wydarzenie wbrew naszym złym tradycjom. Mimo wrogości i podejrzliwości to jednak w dialogu. Udało się nie dopuścić do interwencji wojsk radzieckich choć to może raczej wynikało ze zmian w ówczesnym ZSRR i reform Gorbaczowa.
 

O tym jak nie umiemy sprzedawać na świecie swoich dokonań i zalet naszej historii możemy pisać elaboraty. Kolejnym na to dowodem jest fakt, że świat zapamiętał nie nasz 4 czerwca, ale spektakularny upadek muru berlińskiego jako dziejowy przełom. Zbyt często kłótniami i swarami, gonieni bieżącym interesem. zapominamy o pięknych kartach naszej historii. Marnujemy nasze karty atutowe jak choćby postać Lecha Wałęsy. Kiedyś w międzywojniu szczególnie endecja szaleńczo atakowała J. Piłsudskiego i zarzucała mimo wszystko co najgorsze. Mało kto o tym dziś o tym pamięta, ale tak było.  W tym to, że był niemieckim agentem. Dziś z twórcy Solidarności i pierwszego Prezydenta Polski, którego kampanię wyborczą prowadził niejaki Kaczyński i PC czyli dzisiejszy PIS, robi się zdrajcę i agenta PRL. Wałęsa odebrał władzę tym, którzy go sadzałi w więzieniach jako ich agenta??? Człowieka, który za wkład w demokratyczne zmiany otrzymał od świata nagrodę Nobla. Może kiedyś wreszcie zmądrzejemy, a może  i nie? Póki co tak jak i po wściekłych atakujących Piłsudskiego endeckich bohaterów ostatniej minuty, tak i po atakujących Wałesę Piotrowiczzach czy pisowcach zapewne historia nie będzie pamiętać. Tylko naprawdę czegoś szkoda. Szkoda też marki jaką możemy budować na świecie jako lidera demkratycznych przemian.... 

 

Póki co w Tomaszowie kolejny raz uczczono 4 czerwca 1989 roku jako dzień bezkrwawej zmiany władzy i początek zmiany systemu politycznego w Polsce i Europie. Tym razem zapraszała Barbara Klatka oraz PO z Koalicją Obywatelską, ale ŚP Grzesiek Haraśny pewnie by się uśmiechnął spod okularów i brwi i do niej i do każdego z uczestników ..

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jak to?
Jak to? 06.08.2018, 11:51
Na zdjęciu wołami wybite ekstraordynaryjnie "autor: J. Kowalewski" A przecież pan Jacek Kowalewski jest na zdjęciu...

To jest autorem czy nie jest?
?
? 06.08.2018, 11:49
Panu Zdonkowi, chyba już się spieszyło? Czy nie?
Edek
Edek 07.06.2018, 08:50
jak zwykle na czele zawsze potrafi się dokleić do grupy Andrzej emeryt.
AK-47
AK-47 06.06.2018, 20:27
Autorze i jeszcze o tej karcie atutowej: "Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem"......
AK-47
AK-47 06.06.2018, 20:18
Proszę pozdrowić sekretarza KC PZPR.....autorze!
06.06.2018, 18:04
Co do Wałęsy to z wypowiedzi wynika, że nie ma pan zielonego pojęcia o czym pisze. Nikt z niego nie robi współpracownika bo nim był. Zdanie o aresztowaniu z 3 znakami zapytania? Mocno pana dziwi, że swoi aresztują swojego? No tak PO, wszystko tłumaczy;-) W waszych strukturach sprawy zamiata się pod dywan;-) A na poważnie, to polecam zaznajomić się z tematem, wątpliwości jak do tego doszło zostaną rozwiane. Użyty Piłsudski jako cierpiętnik, anioł bez skazy... Poważnie? Książka do historii, którą pan używał w II LO uczyła, że ,,po wojnie wielu Polaków wyjechało na Syberię za chlebem", wiem, bo odziedziczyłem ją po siostrze;-)
Zapomnieliscie???!!!!!!
Zapomnieliscie???!!!!!! 05.06.2018, 09:46
$ czerwca to jescze jedna znamienna data, 4 CZERWCA 1992 roku, to zamach na demokracje, zamach stanu, pucz, jak kto chce tak moze nazwac...... Warto obejzec film Jacka Kurskiego" Nocna zmiana" Tam doskanale widac kto jest kto!!!!!!! Ci ludzi ktorzy dzis w gebeie maja frazesy typu wolne media, demokracja, konstytucja itp dopuscili sie w 4 czerwca 1992 roku zamachu na legalnie wybrany rzad, zakwestionowali wypelnianie woli Sejmu RP ktory uchwalił i zobowiazal Ministra Spraw Wewnetrznych do opublikowania listy tajnych agentow SB komunistycznej Polski
♥
06.06.2018, 08:47
Warto przejrzeć Listę Wildsteina. Znajdziecie tam wiele nazwisk osób, które współpracowały z SB tzw. Tajnych Współpracowników,
którzy zajmowali się donosicielstwem. Znajdziecie tam wiele nazwisk, które Wam się skojarzą się z mieszkańcami naszego miasta. Należy wiedzieć tylko gdzie dana osoba pracowała i na jakim stanowisku.
Wszystko
Wszystko 04.06.2018, 23:56
pięknie, ale zapomniał pan napisać o nietykalności dla bandytów często mających krew Polaków na rękach, super emeryturkach SB-eckich, orżnięciu społeczeństwa, złodziejskiej prywatyzacji, zniszczeniu rynku wewnętrznego brakiem ceł, pozostawieniu czerwonych przy korytku... Porównanie Wałęsy do Piłsudskiego to grube nadużycie. Z jednym się zgodzę, był to jakiś przełom. Szkoda, że opozycja nie poszła krok dalej i nie odsunęła czerwonych od życia publicznego jak to zrobili Czesi i Słowacy. Tam z tego powodu jakoś wojny nie było.

Pozostałe