Rodzaje objawów zawału serca

  • 23.09.2015, 13:28
  • Mariusz Strzępek
Rodzaje objawów zawału serca
Zawał serca, nazywany często również zawałem mięśnia sercowego, jak i atakiem serca, dotyczy coraz więcej osób. Zazwyczaj w grupie ryzyka znajdują się osoby po 40 roku życia. Jednak coraz częściej ten problem dotyka również ludzi młodszych, z tego powodu ważne jest, aby dokładnie poznać, jakie objawy towarzyszą tej chorobie.

Typowe objawy zawału serca

 

Jak już wcześniej wspomniano, niestety atak serca występuje u coraz większej grupy osób. Z pewnością bezpośrednią tego przyczyną jest nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Również ogromny wpływ na kondycję tego organu mają różnorodne używki. Zatem jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jakie są objawy ataku serca.

 

Zawał mięśnia sercowego zazwyczaj charakteryzuje się bardzo typowymi objawami. Możemy do nich zaliczyć między innymi ostry ból, który jest odczuwany w klatce piersiowej. Zazwyczaj jest on umiejscowiony w jej środkowej części, tuż za mostkiem. Jeżeli utrzymuje się bardzo długo, przykładowo około 30 minut, należy przypuszczać, iż jest to jeden z objawów zawału serca. Często wielu pacjentów ten charakterystyczny ból określa jako rozpieranie, a także rozrywanie.

 

Może zdarzyć się również, iż odczuwalny będzie ucisk, jak i również dławienie. Zazwyczaj wiele osób nie potrafi wskazać dokładnego miejsca źródła bólu. Na zawał serca również może wskazywać objaw, jakim jest ból promieniujący do lewej ręki, a także do lewej strony klatki piersiowej. Wszystkie wymienione czynniki są pierwszymi objawami zawału, których w żadnym wypadku nie możemy zlekceważyć. Należy w takiej sytuacji niezwłocznie wezwać pogotowie.

 

Nietypowe objawy zawału serca

 

Niestety często może się okazać, iż pacjenci u których także występuje wspomniany atak serca, nie posiadają typowych jego objawów. Z tego powodu nietypowe objawy są lekceważone, ponieważ wiele osób kojarzy zawał wyłącznie z piekącym bólem w klatce piersiowej. Do takich nietypowych objawów ataku serca możemy zaliczyć między innymi silne duszności, które pojawiają się u pacjenta bez żadnego wysiłku fizycznego. Jest to tak zwana duszność spoczynkowa, której nie należy lekceważyć.

 

 

Ponadto może również pojawić się uciskowy ból pleców, umiejscowiony pomiędzy łopatkami. Również możliwe są bóle żuchwy, a nawet krtani. Do nietypowych objawów zawału serca możemy także zaliczyć dokuczliwe bóle stawów barkowych lub też łokciowych, które występują zazwyczaj symetrycznie. Bardzo rzadko spotykane objawy ataku serca to także problemy gastryczne, które występują bez przyczyny. Jest to często biegunka, a także wymioty lub nudności. Tego typu objawom gastrycznym towarzyszy także często bardzo silny ból, który jest umiejscowiony w górnej części brzucha. Są to objawy bardzo zbliżone do ataku choroby wrzodowej, jednak jeżeli dana osoba nigdy nie miała problemów gastrycznych, należy podejrzewać atak serca.

 

Serce jest najważniejszym organem w naszym ciele. Powinniśmy otoczyć je szczególną opieką, ponieważ to od niego zależy nasze życie. Jeżeli będziemy prowadzili aktywny tryb życia, a także zdrowo się odżywiali i tym samym unikali wielu używek, być może zawał serca nigdy nie będzie nas dotyczył.

 

Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medicineMAG portalem medyczny z artykułami i radami na temat medycyny i zdrowia.
Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ateista
ateista 25.09.2015, 14:14
warto byłoby też dodać co należy zrobić w sytuacji ataku serca, bo nie zawsze jest pod ręką telefon lub nie zawsze można z niego od razu skorzystać;
czytałem, że próby kasłania chwilowo pomagają...
ponadto, przeważnie zawsze pojawia się olbrzymi lęk i potliwość;
ratownik
ratownik 30.09.2015, 11:03
lęk przed diabłem? ha ha, podobno w ostatniej chwili niewierzący odzyskują wiarę i gorąco chcą pojednania z Bogiem, czasami kapłan nie zdąży już dojechać...
jadzi
jadzi 30.09.2015, 02:29
To poczytaj lepsze źródła niż fejsbukowy łańcuszek. Bo z tym kasłaniem to bzdura, tylko dodatkowy wysiłek i utrudnienie oddychania.

Pozostałe