Prawym okiem: długi... a co to takiego?

  • 31.05.2018, 20:21
Prawym okiem: długi... a co to takiego?
Kampania wyborcza jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęła ale nie da się ukryć, że jest już w toku. Polityczna walka trwa. Póki co nie skupia się jednak na programach i propozycjach dla miasta. Tematem dominującym opozycyjnego przekazu jest zadłużenie miasta. Ktoś wybiera taką formułę prowadzenia samorządowej kampanii. Czy ma rację? Oczywiście przekonamy się jesienią. Może się jednak okazać, że ta droga prowadzi do... nikąd. Dlaczego?

 

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. 80 procent wyborców nie interesują magistrackie długi. Kogo obchodzą kredyty, obligacje i pożyczki? Śmiem twierdzić, że niewielu. Nie wierzycie? Zapytajcie sąsiadów. Albo nie będą wiedzieć nic na ten temat, albo odpowiedzą tak, jak zagadnięty przeze mnie niedawno na ulicy młody człowiek: no długi są ale przecież coś się za te pieniądze robi. Nawet jeśli ktoś czyta informacje w TIT, czy innych środkach masowego przekazu, pokazujące rozkład długu na jednego mieszkańca i trendy demograficzne, to nie traktuje ich w sposób osobisty, pozostają więc one bez wpływu na decyzje wyborcze.

 

- Edukacja głupcze - parafrazowany slogan z gabinetu owalnego, niezbyt lubianego przeze mnie Prezydenta USA. Może od niego warto zacząć. Edukacja ekonomiczna w naszym kraju to niestety zimny trup. Niby na studiach (prawie na wszystkich kierunkach) uczą jakiś podstaw makro i mikroekonomii, programy ślizgają się po zagadnieniach finansowych ale najczęściej odbywa się to na zasadach "zakuć - zaliczyć - zapomnieć". Efekt? Dziesiątki jeśli nie setki) tysięcy absolwentów wyższych uczelni z wiedzą na poziomie przedszkolaka.

 

Dług publiczny jest  publiczny a więc nie nasz (w komunie publiczne równało sie niczyje), więc nie ma się czym przejmować. Tymczasem przekroczył on wielokrotnie poziom jaki doprowadził do upadku Edwarda Gierka. Czy ktoś widzi w nim źródło przegranych przez PO wyborów? Bardziej niż "dług" (a przecież zainstalowano słynny licznik Balcerowicza, który zresztą ostatnio mocno przyspieszył) oddziaływało słowo "ośmiorniczki". Śmieszne? Trochę tak. Smutne jednak zarazem.

 

Edukacja ekonomiczna, która powinna być elementem kształcenia już na poziomie podstawowym, prowadzonym w formie ćwiczeń i warsztatów, tak naprawdę nie istnieje.

 

Nie tylko jednak o świadomość i edukację chodzi, ale również o psychologiczny mechanizm wypierania. To dokładnie tak jak z paleniem papierosów. Przecież wszyscy wiedzą jak bardzo są szkodliwe, że są przyczyną licznych chorób, a mimo to ludzie wciąż po nie sięgają (używając przy tym różnego rodzaju często zabawnych - wymówek). Do czasu... aż lekarz wyda diagnozę: choroba nowotworowa. Niby mieliśmy świadomość... a jednak. Przecież sięgając po "śmierdziucha" nie myślimy za każdym razem o tym, że niesie on śmierć, a jeśli nawet pomyślimy, to wydaje nam się, że kostucha po nas jednak nie przyjdzie, że nas choroba nie dotknie.

 

 

- No i co że się zadłużają, ale ja nareszcie coś z tego mam - kiedyś usłyszałem od pewnego znajomego. Cieszył się z długu, bo mógł na plenerówce obejrzeć koncert średniej klasy muzycznego wykonawcy. Uświadomiłem sobie, że w ten sposób myśli większość. Wszelkie dyskusje nie mają sensu. W ubiegłym tygodniu redaktor Jacek Mrozowicz z TIT obliczył, że na każdego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego przypada 1,5 tysiąca złotych długu wygenerowanego przez  samorząd. Nie do końca się z nim zgadzam, bo przyjął on założenia, że liczba mieszkańców miasta jest taka, jak w oficjalnych wykazach. Moim zdaniem realna liczba tomaszowian to 50 tysięcy osób. Oznacza to kwotę 1,8 tysiąca złotych. Dlaczego zwracam uwagę na tę różnicę w wyliczeniach? Bo uważam, że są one bez znaczenia. Równie dobrze mogłoby to być 50 tysięcy złotych na mieszkańca. I tak ludzie mieliby to tak samo w... sami wiecie gdzie.

 

Problem może stać się zauważalny, kiedy miasto utraci zdolność kredytową i nie będzie już za co kupować, dotować i inwestować. Wtedy może okazać się, że niezadowolenie ludzkie wpłynie na wyniki wyborcze, ale i tak nie będzie to informacja o tym, że przyczyną jest dług, ale bardziej to, że nie ma pieniędzy na zniszczony chodnik, na pomoce naukowe w szkołach, na wynagrodzenia dla nauczycieli, na dotacje dla Stowarzyszeń, na piłkarzy Lechii, łyżwiarzy Pilicy itd. Znowu pytanie: dlaczego? Bo ten brak, to już jest coś co można odczuć w sposób osobisty.

 

Kilkanaście dni temu opublikowane zostały dane Krajowego Rejestru Dłużników. Wynika z nich, że przeterminowane zobowiązania Polaków wzrosły w I kw. tego roku o ok. 1,24 mld zł, podczas gdy w tym samym czasie przed rokiem wzrost przekraczał aż 2 mld zł. Równocześnie dane te pokazują, że wzrosła liczba dłużników. Średnia wartość zadłużenia przypadająca na jednego niesolidnego dłużnika w kraju wynosi 24 tys. 423 zł.  

 

Dane te pokazują jaki mamy stosunek do zaciąganych zobowiązań i kredytów w ogóle. Gigantyczna liczba osób zwyczajnie lekce je sobie waży. Kiedyś pewien znajomy, pracujący w dużym markecie AGD opowiadał mi o zakupach na raty, jakich się u nas dokonuje. Telewizory po 10 tysięcy złotych sprzedaje się w kredycie osobom, których po prostu na to nie stać. Sporo więc pracy mają komornicy i windykatorzy.

 

Podobnych przykładów możemy też szukać na samorządowym podwórku. kilkanaście milionów złotych to długi lokatorów TTBS nie wzięło się znikąd. To co najmniej kilka tysieścy osób nie płacących czynszów (7800 głosów dało obecnemu prezydentowi udział w II turze). Ktoś chce tym ludziom tłumaczyć, że zadłużenie jest złe? Ci którzy mają tę świadomość, nie potrzebują takiego tłumaczenia, a pozostali... no cóż, napisałem już wyżej. Ktoś chce komuś tłumaczyć, że dzieci, że wnuki, że ktoś musi spłacić? Żart....

 

Jeśli ktoś w kampanii używa argumentu długu publicznego jako głównego i najmocniej akcentowanego argumentu, to zwyczajnie nie zna i nie czuje otaczającego go (polskiego i ale i tomaszowskiego) świata, nie pojmuje też ludzi wśród których przyszło mu żyć. Jeśli piszą na ten temat dziennikarze, wyrażając niepokój o stan finansów publicznych, to wszystko jest ok, bo sprawują nadzór na działalnością organów administracji publicznej, ale jeśli na długu koncentrują się politycy, to jednak są oni mało wiarygodni i strzelają sobie zwyczajnie w sam środek stopy.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zalekniona, sfrustrowana szczurzyca
Zalekniona, sfrustrowana szczurzyca 3.09.2018, 05:37
Poza tym chamra od równouprawnienia to autorka pierwszego wpisu o tym "smialym" tunelu w Łodzi.

Ucielesnienie tomaszowskich kompleksów, slabo wyksztalcona, w zasadzie bez żadnego doświadczenia (skoro po 25 latach pracy w gazecienie nie potrafi się przeprowadzić relacji z własnego spotkania z wyborcami, już o prowadzeniu portalu nie wspominajac. O czym tu mowa?), pogardzajacego calym otaczajacym ja obcym, katolickim światem.

Podniecenie się Łodzią w czasach gdy ludzie z Tomaszowa jeżdżą do pracy do 2 czy nawet 9 milionowych miast w Europie, jest kwintesensja twojego żałosnego życia.

I nie ma tutaj Panie Mariuszu przesady, proszę nie wycinać. Są werfikowalne dowody na te tezę, dowody których przytaczac nie muszę. Kazdy wie gdzie mozna poczytac.

Ode mnie nikt nie odchodził, ode mnie nikt nie uciekał, nikogo do niczego nie zmuszalem. Od niej tak i ona owszem. Toksyczny babsztyl, którego źródeł postawy trzeba szukać w rodzicach, nie wiem czy w braku miłości od nich, na pewno ogromnym skrywanym głęboko lęku, którego już w tym wieku u niej nie da się uleczyć. Zalekniona, w poholokaustowej Polsce, żydowska szczurzyca.

Co by nie zrobić, ona i tak będzie kąsać. A jeśli jej się na to by pozwoliło to i przegryzie człowiekowi tętnice szyjna. Bo w sumie dlaczego? My dla nich nie jesteśmy ludźmi.

Co by o mnie nie mówić, ja takich skolonnosci nie mam. Poza rodziną może nie wykazuje empatii, ale też ludziom krzywdy nigdy bym nie wyrządził, jeśli nie byłaby to obrona.

Zalekniona, żyjąca w przekonaniu zmarnowanego nie ze swojej winy życia, szczurzuca - tak.

Trzeba pokazywać ludziom z kim mają do czynienia.Bo to jeszcze krzywdy może narobić. Nie wstydzi się by obsrac w Polityce rodzinne miasto...
vlad_palovnick
vlad_palovnick 3.06.2018, 11:50
Do ludzi przemawiają wyłącznie te pieniądze, które wypływają z ich własnej kieszeni. Dlatego-mam nadzieję-przynajmniej właściciele domów jednorodzinnych przekonali się już w którą stronę to zmierza i kto faktycznie spłaca zaciągnięte kredyty-podatek od nieruchomości na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrósł o ok. 30%. Raczej należy podejrzewać, że to nie koniec wzrostu-vide "bezpłatna" komunikacja, czy też Arena Lodowa z menadżerem, który do cv mógł sobie wpisać jedynie funkcję małomiasteczkowego fotografa.
Ja
Ja 2.06.2018, 22:57
Do 22... kurcząca? A PIT w mieście z roku na rok rośnie:D Biedna ta opozycja...:D A Tit obok obiektywności to nawet w kolejce nie stał. Nigdy:)
Zejk
Zejk 7.06.2018, 13:21
Widzisz różnicę między bazą podatkową a bieżącymi wpływami? Potrafisz na to nałożyć prognozy demograficzne? Zarówno te bezwzględne o przyroście naturalnym, starzeniu się społeczności naszego miasta jak i te względne dotyczące migracji. Osobisty przykład mojej klasy z liceum, gdzie po studiach mniej niż połowa z nas wróciła i pracuje w Tomaszowie utrzymując tutaj swoje rodziny. Za chwilę (perspektywa kilku lat) pokolenie wyżu demograficznego lat 50-tych będzie na emeryturach. Popatrz teraz na zadłużenie miasta w perspektywie dekady lub dwóch. Też widzisz ciemność?
vlad_palovnick
vlad_palovnick 3.06.2018, 12:02
Wskaż źródło z którego wywnioskowałeś że PIT w mieście rośnie. I dodaj jeszcze co miałeś na myśli-czy związaną z podatkiem dochodowym subwencję dla gmin? Jeśli tak to w jaki sposób rozdzieliłeś tę pochodzącą z CITu od tej pochodzącej z PITu.
Dimos
Dimos 5.06.2018, 10:26
Ja (klika osób, chodzi o tego co chwali Witko) to urzędnik zatrudniony w celach związanych z marketingiem politycznym. Ma dostęp do danych o wpływach z PIT. Logiczne jest, że przy malejącym bezrobociu, uszczelnianiu podatku, wzroście minimalnego wynagrodzenia wzrosły wpływy z PIT. Pytanie czy znacznie rosną wpływy z CIT? Może nam "urzędnik" odpowie.
ja
ja 7.06.2018, 07:57
Wystarczy wejść w bip i budżet... trochę wiedzy:D
Zejk
Zejk 2.06.2018, 00:26
@17.

Po pierwsze - żaden ze mnie likwidator.
Po drugie - odnieś się może do tego co napisałem, czyli kurczącej się bazy podatkowej w naszym mieście i perspektywy spłaty zadłużenia w dającej się przewidzieć przyszłości.
Po trzecie - zobacz lineup imprez i wydarzeń biletowanych na "Narodowym" dodaj do tego wynajem powierzchni komercyjnych i konferencyjnych. Przenieś teraz zachowując skalę na naszą Arenę. Ile biletów trzeba sprzedać co miesiąc i ile powierzchni wynająć, żeby przebić BEP? Narodowy to obiekt w stolicy, z bazą noclegową i bogatą ofertą. Arena to obiekt bez bazy noclegowej na prowincji i z wyspecjalizowaną ofertą. Może pora spojrzeć realnie na to przedsięwzięcie zamiast zaklinać rzeczywistość. I skończ już z tym "wystarczy nie kraść".
Po czwarte - daruj sobie wycieczki osobiste o miłośnikach harnasia, poganiaczach plebsu itp. To nie służy rzeczowej dyskusji.
1.06.2018, 23:32
Czasy się zmieniły. Uważam, że o ekonomii można było biadolić w latach '90. Teraz każdy żyje ponad stan i to taki styl życia. Wokół niego kręci się gospodarka, a ekonomia jako nauka znaczy tyle co filozofia;-) Banki nie dopuszczą by Tumanów stał się bankrutem, bo nic na tym nie zarobią i nie będzie zabawy. W dużych miastach za byle jaką pracę płacą czasem niepoważnie duże pieniądze - to jeszcze bardziej psuje społeczeństwo. Projekt Mieszkanie+TM leży, bo ludzie nie mają kasy, jeśli jednak spojrzymy na powstające jak grzyby po deszczu supermarkety i pełne bagażniki aut (bo każdy w TM musi mieć swój samochód) to dowodzi, że jest inaczej, a priorytetem w życiu nie jest bezpieczeństwo, stabilizacja, przyszłość, ect. Mam przed sobą ofertę pewnego sklepu z Tumanowa przygotowaną na dzień dziecka, np. PS4 1500,-, iPhone 3500,- ja dostawałem cukierka do buta. A jak kasa się skończy, to wiadomo emigracja. Czasy są inne. Da radę żyć na kredyt. Cały pic z UE, to kredyt.
Smol biznes
Smol biznes 1.06.2018, 19:42
Mnie juz teraz tylko interesuje od kiedy podatki w gore i o ile, bo to juz jest pewne. A drogi do firmy jak nie mialem tak nie mam, za to wkolo jest wesolo czlowiek w pracy malpa w zoo.
Zejk
Zejk 1.06.2018, 15:48
Nie sam dług jest tu problemem, ale kurcząca się w naszym mieście baza podatkowa. Społeczność Tomaszowa szybko się starzeje, a młodzi uciekają do większych miast. Nie ma się co łudzić, że emeryci spłacą te długi, bo ich kontrybucja do lokalnego budżetu jest znikoma. Zamiast na wodotryski typu Arena Lodowa, zadłużać się trzeba było na inwestycje tworzące miejsca pracy. Na koniec wykład polecam na wyrobienie sobie perspektywy.
https://youtu.be/ebETaIBzetk
2.06.2018, 10:56
Ale kto ma pracować w opustoszałym mieście? Najpierw trzeba stworzyć infrastrukturę, by młodzi zostawali. Współcześni młodzi, to konformiści. Większość z nich myśli jak tu sobie kupić nowego smartfona z super aparatem niż odłożyć na mieszkanie. Poważne pieniądze nie są im teraz potrzebne, rozrywka tak.
F.Ossendowski
F.Ossendowski 3.06.2018, 17:00
65 tysięcy mieszkańców to cel, po osiągnięciu którego powinniśmy w Tomaszowie klaskać uszami. 70 tysięcy Tomaszów miał tylko raz!

Nie było lepszej infrasturuktury. Ludzie do Tomaszowa przyjeżdząli na fali entuzjazmu po zmianie ustroju i w związku z brakiem perspektyw prowadzenia opłacalnych gospodarstw rolnych. Ludzie przyjeżdzali tu mimo, że szanse stabilnej pracy topniały w związku z zamykaniem czy ograniczeniem produkcji największych PRLowskich zakładów.

Ludzie patrzcie w statystyki! 70 tysięcy mieszkańcow Tomaszów miał w... 1995 roku.
Chociaż jakieś ogólne pojęcie!

https://pl.wikipedia.org/wiki/...owieckiego
Do kolejnego likwidatora
Do kolejnego likwidatora 1.06.2018, 16:46
Arena Lodowa była odnowienie istniejącego w mieście toru, powstałego w drugiej połowie lat 70tych.

Nie działa jeszcze roku, a już wszyscy wiedzą że nie będzie się opłacać. Stadion Narodowy też miał się nie opłacać, a finansuje się i nawet zarabia.

Mieli nie odnawiac? Było łyżwiarstwo w Tomaszowie, miasto ma tradycje olimpijskie w tym sporcie, więc dlaczego mieli nie wyremontować sypiącego się już obiektu. Przecież tam nawet już parking był organizowany!

To że niektórzy w Tomaszowie uważają się za lepszych, w mieście jedynie są by zarządzać "bydlem, plebsem, bekartami po PRLu" nie znaczy, że mamy na takich głosować. Tym bardziej, że jak się popatrzyłem bliżej to sami są zwykle niedoceniany, pozatrudniani po rodzinie.

Miasto zyskalo obiekt który jest ikoną. Rozpoznaje nas po nim cała Polska. Ma potencjał do zarabiania na siebie i będzie zarabiał byle nie dopuścić złodziejstwa do zarządzania nim.

Już LOT miał byc likwidowany, bo wg Tuska Polska nie musi mieć linii lotniczych... Proszę sobie wygooglowac konkretną wypowiedź, jest chyba nawet nagranie z jakiejś konferencji.

Szósty pod względem ludności kraj w Europie... Pepiczki mają, uruchamiają pod nimi tanie submarki, 36 milionowek Polski nie stać...

Dziady! Złodzieje!

Wystarczył rok wolny od złodziejstwo. LOT lata, LOT zarabia, LOT uruchamia kolejne połączenia, jak ostatnio Singapuru...

Takze zluzuj majty. Coraz więcej Polek chodzi już zapalonych, spokojnie. Siedzisz w jakiejś warszawskiej norze po 6sciu na pokoju? Sączysz Harnasia po robocie na budowie?

W Tomaszowie jeszcze ktoś został, spokojnie.
jam
jam 1.06.2018, 07:52
Panie Redaktorze, taki felieton to jak orka na ugorze. Miliardy publiczne są jak witaminy, nikt ich nie widział. Żeby zaniepokoić niedoborem, trzeba dług publiczny opakować w kolorowe opakowania jak witaminy. Sorry ale taki mamy klimat.. a właściwie społeczeństwo.
44
44 1.06.2018, 15:54
Nie wiem czy orka na ugorze. Gdyby to chociaż były konkretne dane. A przede wszystkim weryfikowalne źródła.

A tak "w Ticie sobie wyliczył dług na 1 mieszkańca..."

Jakby TiT miał w Tomaszowie opinie bezstronnej gazety :)

Poza tym teraz tym bardziej dramatyzują, podkręcają tezy bo jednak oni czy też on, bo tam zdaje się jest jeden etat, żyje ze sprzedaży egzemplarzowej. A ta spada, co można zaobserowac po rozmowach w sklepach. Po prostu czy są zwroty czy nie. Internetowe wydanie ma archaiczne, nie sądzę by za te PDFy wiele osób płaciło. Z rok temu dopiero dowiedzieli się o Facebooku. Zasięg ma większy bo ludzie jeden egzemplarz czytają w kilka osób, no ale kasy z tego nie ma.

Zatem gdy napisze, że 1,500 zł za dwa lata każdy z nas będzie musiał płacić za fantazje prezydenta, to parę osób więcej kupi gazetę.

Teksty pisane na kolanie, o Oskarze Lange pisał na podstawie Wikipedii :)) Dziennikarz z miasta w którym Lange urodził się i dorasta jako główne źródło przedstawia medium społecznościowe, edytowane przez ludzi którzy czasem w Tomaszowie nawet nigdy nie byli. To jest TiT - wiarygodne, źródło.

Potem tutaj, łatwą ręką obniżanie populacji miasta o 10 tysięcy... Na podstawie czego? Własnych obserwacji?
2.06.2018, 10:53
TiT nie nadążył, jak ekonomia za współczesnym światem;-) A świat się zmienił. Facebook, Instagram - podstawa, tak samo jak wielkie zakupy w supermarkecie, nowy smartfon, zmiana auta, wielki TV na ścianie, piwo kraftowe za 20 zł, kablówka za 100 zł (choć połowę kanałów można mieć za darmo), pizzeria parę razy w tygodniu, ect.
^
^ 31.05.2018, 16:19
Panie Mariuszu
Wg zapowiedzi Prezydenta Miasta i obecnego kandydata miasto miało liczyć ponad 100.000 mieszkańców to wtedy dług na mieszkańca wynosił by mniej niż 1.000 zł.
^
^ 31.05.2018, 16:12
"Kilkanaście dni temu opublikowane dane Krajowego Rejestru Dłużników"
Kiedy na tej liście znajdzie się Tomaszówek.
Ja
Ja 31.05.2018, 14:15
Największe inwestycje jakie zrobił Zagozdon to pl. Kościuszki i rozbudowa oczyszczalni z kanalizacją. W ostatnich latach pojawił się dach nad torem. Dług urusł i wraz z ukrytym w obligacjach daje nam blisko 2.000zł na mieszkańca. Problem w tym, że nie da się robić nowych projektów z takim balastem. W artykule zabrakło informacji, że wpływy z MZK spadły o 6 mln rocznie. Perspektywa dla Tomaszowa to bieda.
@
@ 31.05.2018, 16:10
Już w 2017 r. pisałem, że dług każdego mieszkańca (uwzględniając: noworodki i najstarszych seniorów) naszego miasta w 2018 r. wyniesie ok. 2.000 zł. Wtedy dużo osób się śmiało w komentarzach. Co mogą dzisiaj powiedzieć te osoby - widzę płacz.
2.06.2018, 10:48
Nikt nie płacze, większość się cieszy z inwestycji;-)
abc...
abc... 31.05.2018, 12:16
Dostać kredyt czy kupić coś na raty jest łatwo ale spłacić to już problem który nie każdy umie rozwiązać. Bierze się następny żeby spłacić poprzedni... I zadłużenie rośnie... Taki teraz styl życia na pokaz... Kiedyś się oszczędzało a później inwestowało...
Ale jest takie miasto w Polsce którego zadłużenie maleje...
iwo
iwo 31.05.2018, 12:12
A tomaszowek na ile jest zadluzony?
news
news 31.05.2018, 11:23
Najbardziej zadłużony kraj świata to Japonia. W stosunku do PKB krajowy dług wynosi... 230 procent! Warto dodać, że w zestawieniu wysokości długu pod względem jego wartości Japonia zajmuje drugie miejsce na świecie - nominalnie tylko Stany Zjednoczone Ameryki mają większe zadłużenie. Cały glob buja na kreche ...
a co na to UĆ
a co na to UĆ 31.05.2018, 11:22
Zadłużenie na koniec 2018 r. ma wynieść 2 mld 835 mln zł; to o 82 mln więcej od planowanego na koniec tego roku...
ja
ja 1.06.2018, 05:49
dobre porównanie. Łódź ponad 10 razy większa podnosi się z szarych rozpadlin. Ma pięknie zagospodarowaną Piotrkowską i realizowane są śmiałe projekty w tym przebicie tunelu między Fabryczną a Kaliską. Przy tej skali dług na osobę jest niewiele większy niż w Tomaszowie. Szokujące!
"Śmialy" tunel :))
"Śmialy" tunel :)) 3.09.2018, 05:15
Jeśli będą budować ten tunel w takim tepie jak Fabryczna, to o Zdanowskiej nikt już w Łodzi pamietac nie będzie.

Na razie dostali dotację unijna nie pokrywajaca polowy kosztow budowy. Zobaczymy o ile sie ona wydluzy i o ile powieksza sie te koszty.

Zobaczymy ile z tego pójdzie na projekty, konsultacje inne okoloinwestycyjne bzdury przy których oblawia się kilka urzędniczych rodzin, zatrudnia się masę zbędnych "specjalistow" jak nasza chamra od równouprawnienia, a ludzi skazuje się na wieloletnie utrudnienia w komunikacji, no i właśnie na długi.

Sam projekt jest na tyle "smiały", co tunel srednicowy w Warszawie i większość tego typu rozwiązań które i na zachodzie i w dużych miastach ZSRR już od dawna sa.

Własne pod względem transportu Łódź jest zacofany. Kolej miejska funkcjonuje w dużo mniejszym Gdańsku, Wrocławiu, nie mówiąc o Katowicach.

Wszystko co w tym obszarze powstanie w Łodzi będzie dla Ciebie "smiale"
Od kiedy pamiętam nie lubiłem miasta, bo obserwować mi je przyszło na przełomie ustrojowej w czasie gdy nie szanował się ani tradycji, ani specjalnie ludzi tylko nasladowalo się bezrefleksyjnie wszystko co szło z zachodu. Łódź szczególnie N to była narażona, bo większość jej mieszkańców pochodzi ze wsi, czego się wstydzą.

Teraz tożsamość polska trochę krzepnie, ludzie przestają się wstydzić swojego codziennego życia, zaczynają otwarcie mówić o tym skąd przyszli. Zobaczymy jak będzie dalej, bo to też się wiąże z konfliktami i klasowym ... no i - nie chcę popadać w obsesje, ...ale i etnicznymi.

W Łodzi próbują odbudowywać życie Gminę Żydowską - w charakterze takim w jakim funkcjonowała przed 1918. Silną, zamozna, bardzo wpływowa, choć ilosciow oczywiście nieliczna. Na razie idzie tak sobie, przy zerowym sprzeciwie i gromkich barwach, a dla Polaków będzie to po prostu szkodliwe w przyszłości.
45
45 1.06.2018, 15:17
Bo i budżet trzeciego największego polskiego miasta większy.

Podaj choć jeden argument dla którego mBank miałby miec swoją główna siedzibę w 60btysiecznym Tomaszowie. Poproszę...

Bo to są podatki. Największy bank internetowy w Polsce. W Łodzi dużo wcześniej zanim Zdanowska w ogóle brała pod uwagę kandydowanie.
♥
1.06.2018, 16:18
Bank mBank miał swój oddział w Tomaszowie przez pewien okres czasu. Mieścił się na ul.Warszawskiej vis-a- vis ul.Kołłątaja.
Obecnie już go nie ma.
Ja
Ja 1.06.2018, 17:10
Ma nadal na POw
44
44 1.06.2018, 17:25
I to większy. Tylko co to ma dorzeczy.pl
ja
ja 31.05.2018, 10:58
To mam pytanie. Kredyty sa zaciagane nie na koncerty, a glownie na wklad wlasny do unijnych dotacji. Miasto ma z nich wiec nie korzystac? Znowu przespac moment? Coz tego, ze dlug sie nie powiekszy, jak nadal miasto bedzie tkwilo w marazmie. Czy biznes nie bierze kredytow? Moim zdaniem teraz jest czas na kredyty, zeby siegac po te pieniadze, a jak unia przestanie sypac, przyjdzie czas na ich splacanie.
77
77 31.05.2018, 15:07
Do tego obniżyli uposażenie samorządowców, więc obsługa tego jest tańsza niż dawniej.

Pozostałe