Bo chodzi o to, by być mądrym... przed szkodą

  • 27.08.2015, 10:40
  • Mariusz Strzępek
Bo chodzi o to, by być mądrym... przed szkodą
Poniżej list, który dwa tygodnie temu do Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Marcina Witki i jego zastępcy Tomasza Jurka, wysłał były wiceprezydent Grzegorz Haraśny. Jak twierdzi autor do dzisiaj nie otrzymał odpowiedzi. Tymczasem list porusza bardzo ważny temat planowania przestrzennego w dłuższej perspektywie czasowej oraz bieżącego "łatania" dziury budżetowej za pomocą wpływów ze sprzedaży miejskiego majątku. Przy okazji warto wspomnieć, że jest to kolejny przypadek, kiedy miasto chce sprzedać należącej do niego nieruchomości, bez żadnych planów, koncepcji i pomysłów na przyszłość.

Szanowny Panie Prezydencie.

Dotarła do mnie informacja o przetargu na sprzedaż działki położonej w Tomaszowie przy ulicy Krzywej 4/6. Zwracam się do Pana z prośbą o skorzystanie z przysługującego Panu prawa i jego odwołanie. Sprzedaż tej działki uniemożliwi zrealizowanie w przyszłości inwestycji drogowej polegającej na połączeniu osiedla Niebrów z ulicą Barlickiego w przebiegu: ulica Kwiatowa, nowa ulica na obrzeżach ogródków działkowych, Krzywa, Barlickiego. Powstałaby nowa ulica która mogłaby przejąć część ruchu z ulicy Warszawskiej, której komunikacyjnie poprawić się nie da bez zakrojonych na szeroką skalę wykupów nieruchomości. Zresztą (moim zdaniem) nie powinno się tego robić, ponieważ warto utrzymać i oczywiście wzmacniać istniejącą już pierzejową zabudowę Warszawskiej.

 

Nowa ulica byłaby zwierciadlanym odbiciem ulicy Długiej, oczywiście bez jej mankamentów. Komunikacyjnie wartość tej nowej ulicy wzrośnie po otwarciu Galerii Tomaszów. Ponadto nowa ulica otworzyłaby  nowe tereny inwestycyjne, dzisiaj zamknięte. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia gospodarki przestrzennej, ale i z punktu widzenia budżetu miasta. Większość nieruchomości położonych po tej stronie Warszawskiej, pomiędzy Szeroką a Barlickiego jest wszak własnością miasta, własnością która raczej nie jest dochodowa.


Dziesięć lat temu napisałem list otwarty do ówczesnego Prezydenta Miasta, poruszony decyzjami Miasta dotyczącymi gospodarki przestrzennej, moim zdaniem błędnymi, być może nawet przestępczymi. Między innymi, w liście tym rzuciłem pomysł budowy tej nowej ulicy. Prezydent zbagatelizował temat i pozwolił temu, kto podejmował w/w decyzje odpowiedzieć.

 

Treści odpowiedzi oczywiście Pan Prezydent się domyśla. Smaczku tej sprawie nadaje fakt że niedawno ukazała się książka owego decydenta, który fakt tego listu upublicznia, dodatkowo ośmieszając ówczesnego swojego szefa.

Panie Prezydencie, moja propozycja w sprawie budowy tej nowej ulicy została potwierdzona w pracach nad nowym planem zagospodarowania miastem. Biuro projektowe które ten przygotowywało uznało to za logiczną konieczność.

 

Panie Prezydencie, nie wszystko co robili Pana poprzednicy, robili źle. To nieprawda, że jeśli będzie negował wszystko to będzie to dobrze dla miasta. Rozumiem że Pan Prezydent szuka dzisiaj pieniędzy, by zrealizować swoje obietnice wyborcze, ale może warto zastanowić się nad tym aby z nich dzisiaj się wycofać albo znaleźć takie źródła finansowania, które nie będą niszczyły możliwości rozwojowych miasta.

 

Cieszę się bardzo, że w ostatnim czasie nie przeszła uchwała w sprawie łącznika między Św. Antoniego a Głowackiego, gdyż faktycznie tam powinien być nowy łącznik komunikacyjny, nie w takim przebiegu jak podaje redaktor Strzępek ale jednak. Nowy łącznik pozwoli zamknąć obecnie istniejące, trudne i niebezpieczne skrzyżowanie Św. Antoniego/ Głowackiego. Ponadto w wyniku tej inwestycji pojawią się nowe, może niezbyt duże, ale jednak tereny inwestycyjne, a wartość tych istniejących znacząco wzrośnie. O projekcie uchwały w sprawie w/w łącznika dowiedziałem się poniewczasie. Gdybym wiedział wcześniej to oczywiście ostrzegłbym pana wcześniej przed procedowaniem tej uchwały.


Wracając do działki przy Krzywej 4/6, jako ciekawostkę mogę podać że w okresie międzywojennym była własnością społeczną i mieściła tam się siedziba Tomaszowskiego Uniwersytetu Robotniczego. Budynek do niedawna był wykorzystywany do celów mieszkaniowych przez TTBS. Niestety, zaniedbany, spalił się.


Panie Prezydencie jeszcze raz proszę o o unieważnienie przetargu. Gdyby potrzebował Pan dodatkowych informacji w tej, ale i w każdej innej sprawie zawsze znajdę czas dla Pana.
Może warto wykorzystać i wiedzę i doświadczenie byłego co prawda, ale jednak samorządowca, nadal mocno związanego z Tomaszowem, dla którego nie jest obojętna przyszłość tego miasta.

 

Obywatel Tomaszowa
Grzegorz Haraśny

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...też ciekawski
...też ciekawski 10.09.2015, 15:29
Przepraszam też za brytana na minusie. Obserwując NT wydaje się, że granice sukcesu są już mocno przekroczone i zaczynają je wyznaczać porażki.
I tak nigdy nikt chórowi pochlebców nie wypomni ich poziomu artystycznego.
...też ciekawski
...też ciekawski 09.09.2015, 15:36
I tej witki już nie da się poprawić? Kontynuujmy! Do bólu.
Włodzimierz Malczewski
Włodzimierz Malczewski 28.08.2015, 22:39
Panie Grzegorzu. Zwrócono mi uwagę na Pana zainteresowanie moją skromną osobą. Wszedłem na stronę NaszTomaszów.pl i jest! Nawet dwukrotnie. W liście do aktualnego prezydenta i jego zastępcy, a także w polemice. Domyślam się, że przeczytał Pan ”Moje Miasto”, i co? Stwierdziłem, że identyfikuje się Pan z postacią z tej powieści. Dlaczego z tą? No, każdy wybiera co chce. W poprzednich moich książkach „Bitwy Aniołów” i „Powiedz mi dlaczego” są ciekawsze, choćby Max – Michael, niesamowity Moe Mayo, czy Kim Benson lub Roy, a z „Mojego Miasta” główny bohater i Czas. W każdym z nich czytelnik może odszukać siebie. Potrzebna jest tylko odrobina chęci, pomysłowości.
A teraz odnośnie Pana krótkiej recenzji, a w zasadzie pańskiego bełkotu. Tak odebrałem te kilka Pana zdań. Żaden inny wyraz na określenie tego nie przychodzi mi do głowy. No, można co najwyżej dodać do niego jeszcze jeden: „pseudonaukowy”.
Jeśli chodzi o moje powieści, to każdy może mieć swoje zdanie. Nikt nikomu niczego nie jest w stanie zabronić. Jeden tak uważa, inny inaczej. Polecam Panu stronę Pani Anny Sikorskiej – poetki, felietonistki, recenzentki: http://annasikorska.blogspot.c…l i żeby Pan nie kombinował, napiszę od razu, że nie znam jej.
Polecam też Panu poprzednie moje powieści: „Bitwy Aniołów” i „Powiedz mi dlaczego”.

Pozdrawiam Pana serdecznie i z perspektywy tych lat, które przepracowałem z Panem, mogę szczerze powiedzieć, że jest z Pana fajny chłop.
I bądź Pan nadal taki. Bądź mężczyzną i miej prosty kręgosłup, bo o to w dzisiejszych czasach bardzo trudno.
brytan
brytan 29.08.2015, 15:28
Proszę o informację ile egzemplarzy pańskich książek sprzedano i
czy pańskie książki są dostępne w tomaszowskich bibliotekach?
Włodzimierz Malczewski
Włodzimierz Malczewski 29.08.2015, 20:04
Książki sprzedają się dość dobrze. Po "Powiedz mi dlaczego" chętnie sięgają kobiety, natomiast "Bitwy Aniołów" jest powieścią sensacyjną (bohater to polskim gangsterem) więc bardziej skierowana jest do mężczyzn. "Moje Miasto" wydałem w 2015 roku i powieść wzbudziła duże zainteresowania, zwłaszcza w naszym mieście. Wiem, że dwie pierwsze pozycję są w tomaszowskich bibliotekach, myślę że "Moje Miasto" również.
brytan
brytan 31.08.2015, 17:53
Dziękuję za info. Poszperam w bibliotekach. Warto poznać opinie różnych stron, którym coś się chce.
Ppzdrawiam.
Grzegorz Haraśny
Grzegorz Haraśny 28.08.2015, 15:48
Do Dareka. Wiedziałem że prawda zaboli i prędzej czy później Pan się odezwie .
Gdy pisałem list do Prezydenta Kuklińskiego z w tej sprawie, wiedzy o wzroście wartości mojej nieruchomości nie miałem, wiedziałem natomiast że ta droga jest niesłychanie potrzebna z punktu widzenia i komunikacyjnego i z punktu widzenia planowania przestrzeni miejskiej. To że podniesie się wartość nieruchomości, w większości będących własnością miasta jest tylko dodatkowym argumentem za budową tej drogi. Wiem że Pan, to samo co pisze dzisiaj mówił poza plecami wtedy gdy pracowałem w Urzędzie. Zabrakło Panu odwagi aby powiedzieć mi to wprost. Zachowanie trolla.
A teraz książka . Wydaje mi się że jest Pan na prowizji od sprzedaży ? Taka reklama…
Książkę kupiłem z ciekawości. Wiedziałem że jest coś o mnie- dlatego. Ciekawe że Pan Malczewski tak dobrze zapamiętał mój list do Prezydenta sprzed dziesięciu lat. Wiem dlaczego. Nie pochwalam ale rozumiem. I to tyle dobrego na temat książki. Reszta to grafomaństwo i bełkot głównego bohatera piszącego z pozycji „ ja jako były mężczyzna…” Bohatera o tak wybujałym ego że klękajcie narody.
Wierzę że bohater nie jest alter ego autora książki. Ale cóż, mogę się mylić.
jan
jan 28.08.2015, 14:32
Gdzie tą książkę na kupić?
Basia
Basia 28.08.2015, 21:33
W księgarniach na Placu Kościuszki i w Internecie. Polecam ci pozostałe książki autora: "Bitwy Aniołów" i "Powiedz mi dlaczego.
Dareka
Dareka 28.08.2015, 07:39
Do Pana Grzegorza Haraśnego
Komu jest potrzebna ulica łącząca ulicę Krzywą z osiedlem Niebrów.? Odpowiem. Właścicielom działek położonych przy ulicy Warszawskiej. Dzięki niej działki będą miały dostęp do dwóch ulic, a więc ich wartość wzrośnie przynajmniej dwukrotnie (możliwość podziału działek na dwie lub więcej). A teraz pytanie do Pana Grzegorzu. Kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednej z nich? Proszę odpowiedzieć.
A co do książki o której Pan wspomina: "Moje Miasto" Malczewskiego jest wspaniałą satyrą pokazującą ludzi władzy w takim mieście jak nasze. Bez trudu odnajdujemy w niej ludzi rządzących miastem (może być Pcim jak i nasze miasto). Odnajdujemy na jej kartach byłych i aktualnych prezydentów (i wiceprezydentów), mądrych i durnych radnych, prezesów i innych cwaniaczków, i miejskich głupków. Polecam ją choćby dla nostalgicznych powrotów do dawnych czasów Mojego Miasta.
Dwupasmowa orzeszkowa
Dwupasmowa orzeszkowa 27.08.2015, 17:57
Legionów z dwoma pasami - i co z tego zostało ...
&
& 27.08.2015, 17:43
Dla Pana Prezydenta i Rady Miasta projekty inne niż ich nie są brane pod uwagę jako coś mądrzejszego i lepszego.
ja
ja 27.08.2015, 14:09
HEh. Idą wybory, trzeba odkurzyć pana haraśnego:) Skąd wiecie, ze bez pomysłu? Bo się w dziennikarzami nie konsultował? Realizuje plan, który przyjęli poprzednicy. Widać, że opozycja rzuca jak może kłody pod nogi... Ciekawe co jeszcze wymyślą...
marek
marek 27.08.2015, 13:44
Chcialem zwrocic uwageze pan Harasny piszac ten list wyraza swoja opinie i bezustannie przypomina cytuje"moim zdaniem" Niech krytykujacy poczynania Prezydenta wezma pod uwage to ze moze byc tez inne zdanie od zdania p. Harasnego
orto do nr 3 - N
orto do nr 3 - N 27.08.2015, 12:56
Panie N - jeśli już to pisze się Panie Prezydencie , a nie Panie " Prezydęcie" i Pana Prezydenta , a nie Pana "Prezydęta"
brytan
brytan 27.08.2015, 14:10
Toż przecież mamy demokracyję i wolność słowa i wyrazu!
AK-47
AK-47 27.08.2015, 15:39
Ale zasady nadal obowiązują.
brytan
brytan 27.08.2015, 16:26
To ważniejsze są skostniałe zasady czy wolność?
Teachers leave them kids alone?
AK-47
AK-47 27.08.2015, 17:04
Zasady i wolność? One się nie wykluczają. Wręcz przeciwnie. To bez siebie stają się pustymi słowami.
W tym przypadku można być niezrozumianym......A czytający może się poczuć obrażony.
brytan
brytan 27.08.2015, 19:12
Che Guevara rzekł do tambylców: Prawda Was wyzwoli. Po czym Jego Kałach przemówił do księży i innego barachła.
A tak w ogóle to o co ci chodzi?
AK-47
AK-47 27.08.2015, 19:34
Ale to On skończył jak barachło. Prawda go wyzwoliła od trosk świata doczesnego czy M-16?
O co mi chodzi?
O zasady.
N:
N: 27.08.2015, 12:23
Kolejna głupia i nieprzemyślana decyzja Pana Prezydęta. Ciekawe, ile pieniędzy publicznych zapłacimy za pochopną decyzję w sprawie budowy ulicy (nieprzejezdnej) Chopina. Obecnie nie ma możliwości odprowadzenia wód opadowych (odwodnienia ulicy) do kolektora w ulicy Warszawskiej i trzeba będzie ponosić dodatkowe koszty na tymczasowy zbiornik na wodę. Kto za to zapłaci Panie Prezydęcie?
kiki
kiki 27.08.2015, 11:31
Przemyślana inicjatywa, oby tylko znalazła zrozumienie i troskę o zagospodarowanie tego terenu.
Mam nadzieję, że zespół pałacowy i park wokoło niego ocaleje.
Pozostała zabudowa slumsów razem z ruderami i garażami powinna zniknąć nim powstanie galeria i nowoczesny pasaż wypoczynkowo-parkowy.
Tak jest na ulicy Krzywej, Borek, Szerokiej i Barlickiego.
Jolanda
Jolanda 27.08.2015, 11:11
Bardzo mi sie podoba , pieknie , ze ktoś jest zainteresowany sprawami spoleczeństwa i widzi dalej jak koniec swojego nosa. Potrafi przewidzieć konsekwencje nieprzemyślanych czynów , no prosze , tak tez mozna ! Teraz dlaczego tak dlugo schodzi z odpowiedzia panu Prezydentowi ? Moze publikacja tutaj pomoze ?

Pozostałe