Całościowa ocena geriatryczna

  • 28.05.2018, 20:15
Całościowa ocena geriatryczna
Całościową ocenę geriatryczną ((comprehensive geriatrie assessment, CGA) wykonuje się u osób starszych w celu ustalenia zaburzeń oraz pierwszorzędnych celów leczniczych i rehabilitacyjnych. Oprócz tego zawiera się w niej także ocena osoby dalszej pod kątem zdolności do samodzielnego życia oraz jej potrzeb psychologicznych, socjologicznych i zdrowotnych.

Na czym to polega?

 

Do przeprowadzenia takiej diagnostyki potrzeba kilku osób, tj. lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa i osoby z opieki socjalnej. Ich cząstkowe opinie zbierane są w jedno ustalenie dotyczące ww. zakresu badań.

 

Ocenę stanu czynnościowego bada się za pomocą skali Katza, Lawtona i Bartel. Pierwsza z nich dotyczy wykonywania podstawowych czynności typu mycie się, jedzenie, załatwienie potrzeb fizjologicznych itd. Im większa liczbę punktów dana osoba otrzyma, tym więcej pomocy potrzebuje na co dzień. Natomiast skala Lawtona dotyczy już czynności dnia codziennego bardziej złożonych, np. majsterkowanie, przygotowywanie leków i posiłków, korzystanie z telefonu i gospodarowanie pieniędzmi. Badanie to powtarza się za jakiś czas, w celu ustalenia, czy stan starszej osoby jest stabilny czy też się pogorszył.

 

Natomiast skala Barthel służy do ocenienia sprawności ruchowej człowieka, czyli możliwości samodzielnego wchodzenia po schodach, kąpieli, ubierania się, utrzymywania higieny osobistej itd. Na podstawie tego badania zostają podjęte decyzje, czy pacjent kwalifikuje się do pobytu  w placówce opiekuńczej, czy też nie.

 

Gdzie na badania?

 

Takie badania można wykonać w specjalistycznych placówkach, takich jak ta chirurgia-onkologia.com.pl. Zawsze szukaj miejsc, gdzie prowadzone są specjalistyczne konsultacje geriatryczne, aby ocena była adekwatna do stanu zdrowia bliskiej ci osoby i aby była potraktowana z szacunkiem. Oprócz wymienionych wyżej badań oglądowi zostaje poddany także stan fizyczny człowieka. Wykorzystywana jest tutaj np., skala Nyha, za pomocą której określa się przewlekłą niewydolność serca czy skala Tinettoi, służąca do sprawdzania chodu i równowagi. Kolejne badanie wykonywane jest w oparciu o skalę Nortona, wskazującej na określeniu ryzyka wystąpienia odleżyn, odczytane za pomocą parametrów psychofizycznych pacjenta. Natomiast skala MNA służy do zbadania stopnia niedożywienia seniorów.

 

Całościowa ocena geriatryczna pozwala odkryć zaburzenia kliniczne i psychiczne oraz ocenić  jaka jest skala ograniczenia socjalno-społecznego seniora. Pozwala to na zlecenie konkretnego leczenia, realizowanie go i monitorowanie efektów.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wiki
Wiki 29.05.2018, 00:36
Panie Mariuszu. Wedle mojej oceny postawilby Pan jakiś wiatraczek pracownicom i klientom u siebie w sklepie medycznym na Słowackiego. Można tam się usmażyć w te upały teraz. Ja jestem tylko klientem więc spędzam tam czas kilku minut. A co ma powiedzieć przemiłe,, panska pracownica i przesympatyczna,przyszła Pana synowa???. One tam spędzają kilka godzin dziennie.
Tu wiele zachodu nie potrzeba: zezwoleń czy głosów.Wystarczy odrobina fantazji a będzie to z korzyścią dla wszystkich. Dla właścicieli,personelu i klientów.
Z góry dziękuję i mam nadzieję,że owy wiatraczek pojawi się w te upalne dni.
Pozdeawiam

Pozostałe