Tomaszowianie porządkują kirkut

  • 09.08.2015, 04:23
  • Karolina Ososińska
Tomaszowianie porządkują kirkut
Ruszyła społeczna akcja mająca na celu uporządkowanie cmentarza żydowskiego. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do pomocy w pracach.

Inicjatorami przedsięwzięcia są młodzi tomaszowianie, Aleksandra Koselak oraz Krzysztof Karbowiak. – Pomysł jest nasz, jednak samą akcję przeprowadzamy we współpracy z Ośrodkiem Kultury „Tkacz” – mówi Aleksandra Koselak. – „Tkacz” ułatwił nam załatwienie formalności i uzyskanie zgody na przeprowadzenie prac porządkowych u właściciela cmentarza, Gminy Żydowskiej w Łodzi.

 

Celem akcji jest uprzątnięcie i odgruzowanie terenu cmentarza żydowskiego, a także usunięcie chwastów i zarośli w pobliżu macew. Młodzi tomaszowianie pragną kontynuować podjętą inicjatywę – Liczymy na dalszą współpracę z Gminą Żydowską. Z uwagi na powierzchnię cmentarza, ta akcja jest dopiero pierwszym krokiem – dodaje Aleksandra Koselak. – Jako że ten cmentarz jest jedyną namacalną pozostałością po Żydach w Tomaszowie, warto o niego zadbać.

 

Prace porządkowe, zaplanowane początkowo na okres trzech dni, potrwają do piątku (7 sierpnia) i odbywać sie będą w godzinach 16.00-20.00. Młodzi organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich chętnych do udziału w akcji. – Sprzęt jest na miejscu, a każda para rąk się przyda – zapewnia Krzysztof Karbowiak.

 

Zainteresowani udziałem w akcji powinni pamiętać o odpowiednim ubraniu (długie spodnie, wygodne buty), warto wyposażyć się także w preparaty odstraszające insekty. Mężczyźni przebywający na terenie cmentarza, zgodnie z żydowskim prawem, muszą nosić nakrycie głowy.

 

Cmentarz żydowski w Tomaszowie Mazowieckim, został założony w 1831 r. na działce przy ul. Smutnej, ofiarowanej społeczności żydowskiej przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego. Brama cmentarza znajduje się przy ul. gen. Grota-Roweckiego. Do dziś na powierzchni ok. 2,9 ha zachowało się ok. 2 tysięcy nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1843 r. 

 

Cmentarz żydowski (kirkut)

 

Karolina Ososińska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (75)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 13.08.2015, 15:39
Dlaczego usuwany jest mój komentarz odnoszący się do sprawy cmentarzy i dbałości o nie, w opinii Israela Singera prezesa Światowego Kongresu Żydów z roku 1996 i jego stosunku do Polski i Polaków.
Co za tajemna siła przeszkadza by wiedza ta dotarła do mieszkańców Tomaszowa ?....
Czyżby zmowa masonerii z żydami?...proszę o odpowiedź.
Encyklopedia tego nie ukrywa.
do@ 59
[email protected] 59 09.08.2015, 19:12
Przeczytaj wywiad z Szalom ber Stambler http://czat.onet.pl/1631215,0,…
Jacek F,
Jacek F, 09.08.2015, 16:59
Wielki szacunek dla Tych młodych ludzi, Pana Krzysztofa i Pani Katarzyny.Jestem dumny , że w moim mieście są Tacy ludzie w dodatku młodzi
#
# 10.08.2015, 21:58
Panie Krzysztofie i Pani Katarzyno od kiedy zrobicie wielkie sprzątanie na cmentarzu ewangelickim. W organizowaniu akcji sprzątania cmentarzy macie już doświadczenie (byle przed listopadem).
Lidia
Lidia 11.08.2015, 09:12
tak, bardzo przydałby się porządek na Cmentarzu Ewangelickim a ileż tam mogił zasłużonych tomaszowian pochodzenia niemieckiego i aż wstyd że mogiły są w takim barłogu!
11.08.2015, 10:08
ale dlaczego my mamy sprzątać cmentarz ewangelicki skoro PASTOR pobiera sporą kasę za groby katolickie na swojej części cmentarza ... Niech sobie wynajmie firmie sprzątającą ....
bezrobotna
bezrobotna 11.08.2015, 11:11
słuszna racja, mułów do roboty darmowej szukać a zapłacić w euro to i niejeden chętnie dorobiłby
emeryt
emeryt 11.08.2015, 21:06
tylko pieniądze, pieniądze a najlepiej euro! a może więcej serca i szacunku dla tych co budowali to miasto
babcia
babcia 12.08.2015, 15:10
....no tak, nasi przodkowie budowali to miasto ale niewiele już z tego pozostało, po fabrykach ani śladu!
Obcy
Obcy 12.08.2015, 16:56
Nie ma fabryk to prawda ale pozostał nienaruszalny Kirkut i macie o niego dbać
Czyli
Czyli 11.08.2015, 22:56
rodziny Ostrowskich.
Sara
Sara 13.08.2015, 16:40
Ostrowscy załozyli to miasto ale samą budowę fabryk i domów to możemy jedynie zawdzięczać sprowadzonym tu Żydom a póżniej osiedlającym się Niemcom, Polacy byli klasą wyrobników przyjmowanych do żydowskich i niemieckich fabryk i pomimo że pracowali, żyli w biedzie i co tu dopiero mówić o inwestowaniu w kamienice czy zakłady...
Sama
Sama 15.08.2015, 02:06
sobie odpowiedziałaś, na początku byli Ostrowscy, a oni raczej Żydami nie byli.
Ajdejano
Ajdejano 09.08.2015, 13:20
Iluż tu litościwych nad losem pejsoli znalazło się na tym forum. Sam Admin stwierdził, że ma wielu pejsowatych znajomych i w kontaktach z nimi nie zauważył, aby jakoś nerwowo podchodzili do takich wrednych wpisów, jak np. moje.

PS. Zachęcam do odwiedzenia - od czasu do czasu - dzielnicy Kazimierz w Krakowie. To dzielnica żydowska. Tam będziecie mieli okazję przekonać się, jak pejsole potraktują Was (Polaków) w sytuacji, gdy wymknie Wam się cokolwiek, co świadczyłoby o tym, że nie pozostajecie w wielkim uniżeniu i podziwie dla nich. Miałem okazję tego doświadczyć - nawet na Runku Głównym w Krakowie.
Dobrze że policmajstry puścili do mnie oko i po wylegitymowaniu mnie, stwierdzili: idź Pan stąd - widzi Pan, w jakim g...... Pan się znalazł.
kiki
kiki 09.08.2015, 10:27
Czegoś nie potrafię zrozumieć : -jeżeli żyd brzydzi się zmarłym żydem bo jest nieczysty, czyli niekoszerny, to z jakiej racji mamy ich hołubić ?...
Nie dbają o swój cmentarz to niech założą fundację, która to za nich zrobi albo sami się wezmą za robotę a jeśli nie chcą tyrać, to zrobić trzy metrowy nasyp ziemny i odkupić ten teren, postawić bloki, albo pobudować inne budynki użyteczności publicznej, albo jakiś obiekt strefy ekonomicznej.
Wiem, że żydzi tereny po dawnych kirkutach sprzedawali na określonych warunkach....tzn. po nawiezieniu ileś tam grubej warstwy piasku.
dziadek
dziadek 09.08.2015, 09:14
czytam w porannym newsie; że ROTHSCHILDOWIE PRZEJĘLI KONTROLĘ NAD POLSKĄ --- to dlaczego oni nie dbają o mogiły swych braci w wierze

https://wiernipolsce1.wordpres…-polska/
najpierw
najpierw 09.08.2015, 12:56
trzeba wniknąć w pewien dualizm,aby zrozumieć,ale to już głebsze pokłady wiedzy skromnie nieosiągalne dla wielu.
Paweł
Paweł 09.08.2015, 13:24
Czepianie się pejsatych . Panowie naród zdolny , mądry , cwany to 20 tysięcy pejsów w Żydopolsce kontroluje 39 mln głupich gojów i to są fakty . I tłumaczenia jakie : bo my durni , bo my głupi .
Moja prapacia które mieszkała w przedwojennej miejscowości , gdzie 90 % ludzi to pejsaci po prostu ich nienawidziła i miała taki komfort życiowy ,że nie musiała prać ich zasranych gaci , czy palić im w piecu w zimie , aby sobie kupić chleb.
Oto jej tylko małe wspomnienia na temat pejsatych a znała ich dobrze :
1. Wiele przypadków gdzie pejs o mało nie zabił polskiego dziecka za zerwanie jednego jabłka z jego sadu .
2. Powszechne nazywanie polskich dzieci durnymi gojami , idiotami znane słowa niejednokrotnie słyszane przez moja prababcię :
„Tylko dziecko nie zbliżaj się do tego zasranego goja i nie bierz od niego kiełbasy”. To zwrot dorosłych pejsów do ich dzieci , które pawiły się z małymi gojami .
To są fakty o których każdy wie . Pozdrawiam.
drogi Panie
drogi Panie 09.08.2015, 14:01
akurat tego o czym Pan piszesz nie mialem na myśli.Z całym szacunkiem,ale moje przesłanie jest skierowane ku dialogu i egzystencji człowieka z człowiekiem tak jednego jak drugiego i w tym kontekście trzeba znależc kompromis
kiki
kiki 09.08.2015, 14:27
Jaki kompromis ?...za to, że jak ich Słowianie - Polacy przyjęli na swoje tereny żydłactwo widziało w nas niewolników i potajemnie handlowali nami ?...tzn. Słowiankami i młodzieńcami Słowian ?...
Żydzi są zdolni twierdzisz, ale my Polacy jeszcze zdolniejsi i posiadamy człowieczeństwo, czego pejsole nie mają.
09.08.2015, 16:16
Handlowali? A z krwi dzieci robili macę, nieprawdaż? Czasem się zastanawiam skąd to się w Tobie bierze.
kiki
kiki 09.08.2015, 17:03
Czytaj, myślicielu - dużo czytaj. W Sandomierzu jest malowidło przedstawiające mord dziecka polskiego na macę.
A tak po przyjacielsku to poczytaj Talmud Niemojewskiego i Przez Morze Czerwone ku Gettom Europy.
Miłej lektury przyjacielu.
tyle w temacie
tyle w temacie 09.08.2015, 15:26
typowy antysemicki wpis, akysz!
czytelniczka
czytelniczka 09.08.2015, 18:41
mam pytanko bo pan w temacie, czy wszyscy koszerni mieli obowiązek obrzezania? założyłam się ze znajomą która twierdzi że były wyjątki u niektórych a ja twierdzę że oni wszyscy poddawali się temu głupiemu obyczajowi obrzezania...
czytelnik
czytelnik 09.08.2015, 19:05
,,wiekszosc Amerykanow bez wzgedu na religie jest obrzezana. Ty swoich synow nei obrzezalas, bo jestes Polka. Moja ciotka tez jest i w dodatku nieco fanatyczna katoliczka a syna obrzezala. Nie masz mozliwosci sprawdzic jak wyglada wiekszosc facetow w szatni na basenie, YMCA itp, ale popytaj znajomych to Ci powiedza, ze 90% facetow jest tam bez napletka. Choc ulega to zmiana ostatnimi laty odchodzi sie od obrzezania, obecnei jakies 40% jest obrzezane ale w latach 70 i 80 az 80% bylo obrzezane.,,
czytelniczka
czytelniczka 09.08.2015, 21:15
tzn, wygrałam zakład! bo nie wszyscy poddają się temu obrzędowi i miałam rację, znajoma twierdzi teraz że ci obrzezani to mają świra w temacie seksu, ale to temat nie na tym forum...
Kuba
Kuba 11.08.2015, 11:17
czytelniczko lepiej poczytaj ten artykuł, raczej nie mają świra w temacie seksu... cytat; Młodzi dorośli Żydzi, chłopcy, muszą walczyć z chęcią popełnienia jednego z mnajbardziej piętnowanych grzechów, jakim jest masturbacja. W związku z tym, powinni stosować zalecenia, dzięki którym nie dopuszczą do wzwodu swojego członka. Do głównych zaleceń należą: nie zbliżanie się do kobiet, nie przyglądanie się kopulującym zwierzętom, nie dotykanie genitaliów, nawet podczas sikania i przede wszystkim unikanie spania na wznak. Masturbacja kobiet jest mniej cenzurowana. Kobiety w czasie masturbacji nie tracą nasienia, dlatego wolno im trochę więcej.
http://dandi.pinger.pl/m/24388…
czytelniczka
czytelniczka 11.08.2015, 14:29
bardzo pouczający artykuł, dzięki
kiki
kiki 08.08.2015, 20:52
Po co sprzątać kirkut, jeśli problemem staje się wyrywanie nawet chwastów na żydowskim cmentarzu ?...
czytelniczka
czytelniczka 08.08.2015, 19:19
Powieśmy plakaty w mieście ,,CAŁY TOMASZÓW PORZĄDKUJE SWÓJ KIRKUT" - i porządeczek nastanie w mig, rzesze mieszkańców w czynie społecznym wesprą tę akcję
kiki
kiki 08.08.2015, 16:36
Żydzi sprzedają i cmentarze. Jeżeli twierdzi się, że żydów w Tomaszowie nie ma to po co im ten cmentarz ?...Miasto teren od gminy żydowskiej odkupi na potrzeby katolików.
młody historyk
młody historyk 08.08.2015, 16:07
nasz Kirkut byłby atrakcją dla turystów porównywaną ze Skansenem Rzeki Pilicy, potrzeba tylko opracowania przewodnika po nim, znaleść tu można wiele wyjątkowych nazwisk zasłuźonych dla miasta i regionu, Gmina Żydowska powinna sfinansować badania w tym temacie bo nie wszystko da się zrobić za friko
08.08.2015, 17:25
Pytanie tylko, czy Żydzi chcieliby aby ich cmentarz stał się atrakcją turystyczną.
xxx2
xxx2 08.08.2015, 12:24
A ja jeszcze raz swoje . To '' oddanie szacunku zmarłym '' jest bardzo na rękę oszczędnemu właścicielowi w Łodzi. To nie dbanie o swój cmentarz nazwał bym cwaniactwem , bo po co wydawać pieniążki skoro za free posprzątają - ale właśnie takimi akcjami nauczyliśmy my że jest tak anie inaczej.
Może
Może 08.08.2015, 14:28
i tak, ale nie możesz nikomu tego zabronić, bo robią coś dobrego i informacja idzie w świat. Wielu ludzi nie wie, że właścicielem i odpowiedzialnym za cmentarz jest gmina żydowska. Sam prosiłem mailowo panią Joannę Podolską, o aktualizację w "Spacerowniku śladami Żydów Ziemi Łódzkiej", niestety bez odzewu...
mój wpis nr 14
mój wpis nr 14 07.08.2015, 22:00
jestem którymś pokoleniem. Moi pradziadkowie ze strony ojca mieli korzenie żydowskie ,a ze strony matki dworskie kiedy się wymieszali mieli dość pokaźne majątki w okolicach Paradyża,Sulejowa,Opoczna i,Piotrkowa i w łodzi bo Rodzina byla duża.życie straciło parę osób w obozie i w Tomaszowie rozstrzelani zapomniałem ale koło ,,muszli koncertowej,,.Mój pradziadek byl leśniczym i razem z dziadkiem udalo im sie sprowadzić rodzinę z łodzi i piotrkowa na te leśniczówkę,mówiono mi że mieszkalo tam wile osób ,a mój pra wujek rozstrzelany w Tomaszowie byl poliglota uważał,że nic nie zrobił nie musi sie ukrywać ,a znając jezyki obce w tym dobrze niemiecki da radę nic z tego.i jeszcze parę osób zaginęłoNie wiemy kto leży na cmentarzu w Tm ktokolwiek by nie był.Ja teraz zamieszkuję czasami wśród spoleczności żydowskiej tzw kontynentalnej.uważam ,że pomimo szczerosci i chęci powinna być zatrudnoina firma oraz architekci do ocenienia stanu nagrobków jak i utrzymania w porządku i to gminy żydowskie powinny o to zadbać,a inni mogą pomóc jesli maja taką wolę tak dzieje się to w wielu miejscach na świecie-powinna być profesjonalna firma ze względu na bezpieczeństwo,zachowanie tradycji i utrzymanie w należytym porządku. pozdrawiam
xxx2
xxx2 07.08.2015, 21:30
Nie wiem czy to chodzi o moje wpisy czy nie ale jeszcze raz powtarzam że nie mam nic do społeczności Żydowskiej ani tych ludzi pracujących.
Sam kiedyś pracowałem na jednym z największych cmentarzy Żydowskich w Europie w Łodzi , ale tam się tym tematem Gmina interesowała. Nie wiem jak jest teraz.
Ale czy nie mam racji : dlaczego Gmina się nie interesuję ? bo tak jest wygodniej , bo my posprzątamy za free a kasa zostanie w kieszeni.
I jeszcze słowo do brytana , jeżeli już to społeczność Żydowska przed wojną liczyła w Tomaszowie ok 15 000 osób i co ty piszesz za głupoty że 90 % z nich my wymordowaliśmy ???
08.08.2015, 17:23
Raz jeszcze odeślę do bliższego zainteresowania się tematem nekropolii żydowskich.
Barbara Przybysz
Barbara Przybysz 07.08.2015, 20:25
Kiedy dziś usłyszałam od zniesmaczonych komentarzami tomaszowian o antysemickich wpisach, postanowiłam je przeczytać i jest mi najzwyczajniej w świecie wstyd. Przepraszam Pana Przemka, naukowca z Krakowa, męża koordynatorki projektu, za to, co przeczytał. Dla autorów wpisów (nota bene jak to cudnie się ukrywać pod "dziwnymi" pseudonimami) informacja: Pan Przemek - na zdjęciu - jest naukowcem zajmującym się tematyką, której dotyczy projekt realizowany przez O.K."TKACZ". Ci młodzi ludzie - inicjatorzy akcji "Tomaszowski kirkut" to studenci, absolwenci tomaszowskiego liceum, którzy chcą wracać do Tomaszowa i robić coś pożytecznego - SPOŁECZNIE! No i chyba powinnam podpisać się "muł", bo dziś także sprzątałam cmentarz. Ja tylko niecałe trzy godziny, a Oni przez 5 dni.
Do administratora: Mariuszu, dziwię Ci się, że umieszczasz tego typu wpisy. Chcesz mieszkać w mieście, w którym szacunek do drugiego człowieka, jego pracy, pasji nic nie znaczy?
Szanowna Pani
Szanowna Pani 07.08.2015, 23:19
proszę tak sie nie stresować z tego powodu.Sami zainteresowani nie zrobili by z tego takiego bum choć muszę przyznać ,że różne mogą być reakcje.Kiedys mój znajomy miał kłótnie i ktoś wyzwał go od żyda -akurat nim jest ale wygląd zewnętrzny na to kompletnie nie wskazywał tylko chodziło o miejsce bagażu.no i co samolot z południowej afryki opþóżniony o parę godzin wszyscy na tym ucierpieli .w dzisiejszych czasach dużo się zmieniło,a Żydzi to nie tylko pejsaci biegający za kasą jak to się utarło w mniemaniu wielu.To normalni ludzie z dużym humorem i tolerancją ,a także wadami jak to człowiek dlatego przestańmy na wszystko tak wrażliwie reagować.nie mogę sie podpisać bo,bo pozdrawiam
tomaszowianka
tomaszowianka 08.08.2015, 07:37
Ma Pan rację dzisiaj Żydzi to nie tylko pejsaci, żyje ich do dzisiaj w Tomaszowie jeszcze tysiące, nie chcą się przyznawać do swych korzeni, strach? przed czym? wstyd? są tutaj Ci co przeżyli wojnę, ich dzieci wnukowie i prawnukowie i taka jest prawda...
Wpis
Wpis 08.08.2015, 10:09
tak samo wiarygodny, jak ten z laptopem...ludzie zastanówcie się trochę co wklepujecie. Z drugiej strony cała ta akcja to też oddanie szacunku zmarłym, poprzez zadbanie o miejsce ich spoczynku. W każdej kulturze to norma i tyle. Nie ma co szukać drugiego dna i bezsensownie dzielić według etykietek.
.
. 08.08.2015, 15:03
pozdrawiam -nawet nie umiałbyś przeczytać mojego nazwiska-miej się w zdrowiu
Ten
Ten 08.08.2015, 17:42
wpis też nic nie wnosi i nie zmienia faktu, że tysiące wybranych mieszkają wyłącznie w Twojej głowie...
Dzięki za życzenia i wzajemnie. Naprawdę życzę dużo zdrowia.
jeśli tak sądzisz to w moim przypadku
jeśli tak sądzisz to w moim przypadku 08.08.2015, 18:43
jest inaczej. odpowiem Ci z grzeczności,ponieważ napisałem szczerze bez żadnej hipokryzji.od wielu lat żyję w tym środowisku jeśli tylko jestem w dużym mieście bo większośc czasu z zoną spedzamy daleko od europy ,mam jej nazwisko bardzo trudne .Powiem tylko tyle ,że u bardzo wierzących i praktykujących jest tak jak mniej więcej piszecie,ale życie ,status społeczny, czas,miejsce dużo zmienia i w rzeczywistości spotykamy różne poglądy i wartości.Wiele osób pochodzenia żydowskiego zawiera różne związki,a prawowitym Żydem według ortodoksyjnych jest się po matce.Ja mam doczynienia w większości z takim wymieszanymi i sam mam takie korzenie i również wiem co mam w głowie nie musisz poddawać to w moją wątpliwośc.
07.08.2015, 20:54
Z antysemityzmem wpisów bym tu nie przesadzał. Te, które miały agresywny charakter usunęliśmy. Mam przyjaciół pochodzenia żydowskiego, którzy śledzą tę dyskusję i żaden nie odniósł wrażenia jakiejś szczególnej napastliwości, czy nienawiści na tle rasowym.

Co poradzisz, kiedy ktoś sam siebie za muła uważa i jeszcze opinię o sobie w sposób werbalny wyraża?

Dodatkowo mamy do czynienia ze sporą ignorancją. Ludzie zwyczajnie nie wiedzą czym jest cmentarz dla samych Żydów.

Wpisy są jakie są. Każdego dnia usuwam ich setki. Często blokuje komentatorów. Z drugiej strony czyja to wina, że słyszalny jest głos jakiegoś jednego krzykacza? Moim zdaniem milczącej większości. Coś to przypomina? Mnie jak najbardziej.

Miło mi, że zabrałaś głos w tym temacie.
Chris
Chris 08.08.2015, 16:02
Pana wpis jest co najmniej zastanawiający. Przynajmniej z osobistych pobudek mógłby Pan zareagować.
08.08.2015, 17:21
Zdarza mi się niejednokrotnie włączać do dyskusji. Jednak właśnie osobistych pobudek przy podobnych tematach lepiej unikać. Moderowanie wpisów nie jest prostą sprawą i nie ukrywam, że opiera się często na subiektywnych odczuciach
proszę Pana
proszę Pana 08.08.2015, 16:46
w mojej ocenie Pan Mariusz nie może ingerować w opinie i odczucia ludzi tak jak każdy by sobie tego życzył.Jest dziennikarzem obywatelskim i prowadzi portal na którym można polemizować na tyle na ile nie obrzuca się kogoś dotkliwymi obelgami ,czy nad wyraz negatywną treścią,wszystko w ramach zdrowego rozsądku.Nie wiem dlaczego te pretensje?Napisałem te parę słów ponieważ wiem jaka to ciężka praca kiedyś robiłem coś podobnego.Ja natomiast jestem zadowolony z tego portalu ,ponieważ mam jakąś bliskość z Tomaszowem,jeszcze styczność z językiem a wielu może mieć podobną satysfakcję.Życzę Panu Mariuszowi wszystkiego dobrego!!!
dobrze
dobrze 06.08.2015, 21:43
że chcą pomagać,ale ja się dziwię,że Rabi pozwolił -jeśli pozwolił?Przez tę parę godzin niewiele zrobią ,a jeszcze jakiś kleszcz im wejdzie i trzeba będzie odszkodowanie płacić .Lepiej zatrudnić profesjonalną firmę do wyprzątnięcia ,a pózniej do utrzymania w czystości bierzącej.Datki spływają z różnych stron do gmin więc lepiej wydawać należycie.
xxx2
xxx2 07.08.2015, 12:48
Profesjonalna firma kosztuje a po co wydawac spływające datki skoro / bez urazy / muły chcą posprzątać za free
08.08.2015, 17:20
Co to znaczy "profesjonalna" firma? Czy to ma być firma zajmująca się w sposób wyspecjalizowany porządkowaniem żydowskich nekropolii? Nie wiem czy taka w Polsce istnieje.
brytan
brytan 07.08.2015, 19:29
Przed II wojną świadową mieszkało w TM kilkaset setek Żydów. 90 kilka % wymordowali chrześcijania. Domy, mieszkania, meble, obrazy, precjoza, laptopy itd. przywłaszczyli sobie chrześcijanie.
Szacun dla sprzątacy!!!
AK-47
AK-47 07.08.2015, 21:58
Ten laptop przed wojną to był szczególnie cenną rzeczą.....
i tutaj
i tutaj 07.08.2015, 22:44
wlaśnie widac te przegiecia ,albo w jedna albo w drugą stronę !pozdrawiam laptop hitem ! jak uda mi się to fajnie przetłumaczyć to puszcze w obieg i wszyscy z mojego środowiska chyba bardziej sie zastanowią niż uśmieją-pozdrawiam
Ajdejano
Ajdejano 06.08.2015, 20:38
Do AK-47: rzeczywiście - brak zainteresowania. Głównie podobnych do tego na tym zdjątku powyżej (jak każdy pejsol: kapelusz, broda (mycka pod kapeluszem) ) : ustawił się do tego zdjątka z tymi grabiami i zrobili pejsolowi zdjęcie. I rzeczywiście: gdyby tam miał powstać market - byłoby ich duzio, duzio (aj-waj, aj-waj) !!!
08.08.2015, 17:18
Nie sądzę, by Karolina kogokolwiek "ustawiała" do zdjęcia. Tereny pod markety sprzedają i Żydzi i Polacy. Ci drudzy często nie zastanawiając się nad kosztami ekonomicznymi.
AK-47
AK-47 08.08.2015, 21:36
Panie Mariuszu......Czyżby Polacy to był Naród niezdolny do refleksji. "Tereny pod supermarkety...."- nigdzie nie pisałem o terenach.....
Chris
Chris 06.08.2015, 21:28
Ten pejsol nie ma nic wspólnego z Żydami, jedynie pomaga sprzątać. Jest Polakiem. Wygląd może mylić. Ale za to jak łatwo można ludzi oceniać...
Barbara Przybysz
Barbara Przybysz 07.08.2015, 21:56
A "pejsy" to sznurek od kapelusza. :-)
zdzih
zdzih 05.08.2015, 01:29
Czy na teren tego cmentarza można normalnie wejść czy brama jest zamknięta?
08.08.2015, 17:17
Na teren cmentarza można wejść, tylko należy wcześniej umówić się z osobą posiadającą klucze do bramy.

Warto jednak pamiętać, że stosunek do własnych cmentarzy Żydów i Katolików jest odmienny i odwiedzając te miejsca należy się dostosować.

Pan widoczny na zdjęciu ma na głowie kapelusz nieprzypadkowo. Odwiedzający kirkut mężczyźni powinni mieć nakrycie głowy. Zasad jest więcej i nie chodzi o to, bym je tutaj wszystkie opisywał.

Pragnę jedynie zwrócić na nie uwagę, ponieważ nie można żądać poszanowania dla własnych zwyczajów i kanonów własnej religii nie szanując innych.

Zabrzmi to być może dziwnie ale troska o cmentarz ze strony Żydów jest czymś zupełnie innym niż troska ze strony Katolików. Cmentarze żydowskie to miejsca w pewien sposób nienaruszalne. Nawet zwykłe usuwanie chwastów może być czynnością mocno problematyczną
AK-47
AK-47 08.08.2015, 21:32
"Zabrzmi to być może dziwnie ale troska o cmentarz ze strony Żydów jest czymś zupełnie innym niż troska ze strony Katolików. Cmentarze żydowskie to miejsca w pewien sposób nienaruszalne."- Faktycznie zabrzmiało dziwnie. Panie Mariuszu proszę o więcej. Najbardziej intryguje mnie zdanie "Cmentarze żydowskie to miejsca w pewien sposób nienaruszalne.".....Ale rad bym się dowiedzieć czegoś na temat różnic w troskach o cmentarze....
Pozdrawiam!
08.08.2015, 21:45
http://www.kirkuty.xip.pl/cmen…
AK-47
AK-47 08.08.2015, 22:29
Panie Mariuszu dziękując za link zwracam uwagę na to iż zawiera on różnice religijne. Jest to rzecz oczywista i naturalna.
Ale idąc tym topem czy obecność tych ludzi na tym cmentarzu ( z punktu widzenia katolika zdawało by się jak najbardziej oczywista i chwalebna biorąc pod uwagę intencje) nie jest jednak świętokradztwem z punktu widzenia Żydów? Bo jeśli tak by miało być to nie powinno Nas dziwić to, że nie dbają o cmentarze tak jak my.
Spotkałem się kiedyś ze wypowiedzią ze strony Żydów że dbanie o żydowskie cmentarze jest naszym (Polaków!) obowiązkiem(!).
Mamy więc tylko obowiązki w stosunku do Żydów? Może nie jestem typowym Polakiem bo zastanawiam się "nad kosztami ekonomicznymi" obowiązków nam narzucanych.
Nie przesadzał bym również z ta nienaruszalnością ich cmentarzy.....U nas też miejsce pochówku jest święte ( stąd krzyż na mogile) a przenosiny grobu są obwarowane religijnymi warunkami.
Sara
Sara 05.08.2015, 09:27
Teren cmentarza jest chroniony przed lumpami wszelkiej maści i tymi co w zaciszu chcieliby uprawiać rozpuste, to miejsce święte dla Narodu Wybranego. A nieraz zdarzały sie tu wybryki dewastacji grobów gdzie w pokoju spoczywa około 60-ąt tys. tomaszowskich Żydów
Dimos
Dimos 04.08.2015, 23:40
Kiki czemu obrażasz innych? Jaki masz w tym cel? Dla mnie jet to materialny pomnik historii trwale wpisany w nasze miasto. Świadectwa możesz usłyszeć w kościele...
tomo
tomo 04.08.2015, 15:49
A dlaczego sami Żydzi o swój cmentarz nie dbają. Przecież mogliby wystąpić do społeczności miasta o pomoc, oczywiście sami też brać udział w pracach. A może naprawdę są narodem wybranym a reszta to muły do roboty...
xxx2
xxx2 05.08.2015, 11:11
No właśnie , Dobrze napisane ostatnie zdanie .
Pewnie mają inne ważniejsze sprawy , a do fizycznej pracy są muły.
Nie to że do tej społeczności coś mam i się czepiam , ale skoro mają kasę , są właścicielami cmentarza ale nic ich to nie obchodzi to po cholerę takie akcje ?
AK-47
AK-47 05.08.2015, 21:59
Na cmentarzu z natury rzeczy nie powstanie żaden hipermarket lub galeria....stąd brak zainteresowania.
xxx2
xxx2 06.08.2015, 14:40
No to bo to nie będzie zarobku i nie będzie się opłacić...........
Sil