MZK Tumanów Maz.

  • 28.05.2018, 19:02
MZK Tumanów Maz.
W dzisiejszych czasach najszybszą metodą sprawdzenia jakiegokolwiek połączenia komunikacyjnego jest Internet. Czy w przypadku naszej miejskiej, nowoczesnej komunikacji jest podobnie? Nie sądzę. Mamy najbardziej skomplikowany system, z jakim kiedykolwiek się spotkałem. Prześledźmy funkcjonalność na przykładzie obywatela – leszcza, który orientuje się w róży wiatrów i od czasu do czasu wizytuje nasze miasto.

Po wejściu na stronę www.przystanki.mzktomaszow.pl lub użyciu kompatybilnej aplikacji pojawia się mapa Tomaszowa i okolic. Tu zaczyna się pierwszy problem. Owa mapa przeładowana jest grafiką nawet, jeśli wyłączy się niepotrzebne warstwy (grafika 1). Po co podróżnemu mapa z np. liniami przesyłowymi wysokich napięć? To wszystko obciąża pamięć, muli system i zniechęca do dalszej eksploracji.

 

Największym minusem jest jednak brak podstawowej opcji, czyli wyszukiwarki połączeń z punktu A do punktu B. Zamiast tego mamy szereg skomplikowanych kombinacji. Brak też kolejnego standardu, czyli geolokalizacji. Nie muszę znać nazwy przystanku, na którym się znajduję. Ale dobrze, powiedzmy, że wiem, gdzie jestem, więc w apce wybieram przystanek Św. Antoniego – Mazowiecka, z zamiarem dotarcia do Nowego Glinnika. Mam 3 możliwości wyboru (grafika 2).

 

Klikam pozycję ,,Rozkład teoretyczny” - co to w ogóle znaczy? Czy ktoś z Krakowa wymyślał te nazwy? Po lewej stronie automatycznie pokazuje się rozkład dla linii nr 4 kierunek Zawadzka… (grafika 3) Jak to? Nie rozumiem... Klikam najbliższą możliwą godzinę odjazdu. Po lewej pokazuje się grafika z przystankami i dokładnymi czasami odjazdów, a na głównej mapie pojawia się wyznaczona trasa (grafika 4).

 

Eee, na Nowy Glinnik nie dojadę. Gdzie wybrać inną linię? Nie wierzę… Trzeba wybrać zakładkę ,,Przesiadki” (grafika 5) – coraz bardziej jestem przekonany, że aplikację pisał Krakus. Przecież nigdzie nie chcę się przesiadać. Klikam kolejne linie i powtarzam kroki. Niestety, bezpośrednio z tego przystanku na miejsce docelowe nie dotrę.

 

Może zatem z przesiadkami? Co teraz? Mam kliknąć zakładkę ,,Przesiadki” jak nakazuje logika? Nie, już wiem przecież że nie. Słyszałem, że węzłem przesiadkowym ma być Pl. Kościuszki. Powtarzam zatem wcześniejsze czynności, by tym razem dowiedzieć się którym autobusem najszybciej dotrę do centrum. Już wiem, że z 5 dostępnych linii do placu dojadę numerem 4 i 38. Połowa sukcesu za mną.

 

Teraz powtarzam operację dla połączenia z Placu Kościuszki na Nowy Glinnik. Tutaj do wyboru mam 16 linii… Alternatywą jest wyszukiwanie połączenia po numerze linii - do przejrzenia mamy tylko 21 pozycji... Kiepsko. Maaasa straconego czasu. Nie wiem, czy miasto płaci za tą apkę, czy dostali w komplecie z systemem zarządzania ruchem, ale czas zmienić na bardziej nowoczesną (czyt. lekką, szybką, intuicyjną, przejrzystą).


Chciałbym też zwrócić uwagę na kiepskie oznaczenie rozkładu na dworcu PKP/PKS. Kilka razy sam objaśniałem trasy przyjezdnym. Rozkłady są za małe i zamiast pełnej listy przystanków w jej połowie wstawiane są kropki. Rzeczywiście jest to powszechne zjawisko w większych aglomeracjach, gdzie bywają problemy z miejscem na tablicy, ale u nas? Serio? Na ważnym węźle komunikacyjnym? Nie wiem kto to wymyślił, ale chylę się w pas przed taką niefrasobliwością.

 

 

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

4C1d
4C1d 19.06.2018, 15:42
Miasta nie stać na porządną aplikację ;)
Maniek
Maniek 18.06.2018, 06:16
Redaktorze a jak by ktoś tak pana obrażał jak pan Tomaszów pisząc Tumanów. Dno porażka.
mim
mim 29.05.2018, 17:34
na androidzie: kiedy przyjedzie; i jest ok
@
@ 29.05.2018, 16:09
Propozycja Daniela Krupińskiego z FB, rzeczywiście bardzo rozsądna porównując budżet warszawskiego ZTMu i tomaszowskiego MZK.

No ale to są takie tomaszowskie łepetynki. Pooglądać sobie amertykańskich seriali przez internet i żyć nimi.
2.06.2018, 11:43
Aplikacja, którą posiada Warszawa obsługuje ponad 40 innych miast w Polsce.
Piotr Ostrowski
Piotr Ostrowski 29.05.2018, 10:55
Kiedyś przy starym rozkładzie jazdy i autobusami nikt nie zważał na to że nie było strony/aplikacji z rozkładem. A teraz ludziom z tego dobrobytu w du... się poprzewracało dobrą inicjatywą jest dla niektórych używać 2aplikacji dostępnych z naszym rozkładem "Kiedyprzyjedzie" oraz "Ontime" gdzie przy ontime w najnowszych autobusach jest opcja lokalizacji w czasie rzeczywistym. A Kiedyprzyjedzie ma bardziej przejrzysty rozkład jazdy
2.06.2018, 11:10
Słowo klucz ,,KIEDYŚ" ;-) Starsi twierdzą, że kiedyś było lepiej.
Silv
Silv 29.05.2018, 08:44
Korzystałem z aplikacji i nie miałem jakoś większych problemów ale owszem jesteśmy narodem, który zawsze będzie narzekał.
Nie było niczego źle, coś poprawili źle bo nie tak jak jaśnie oświecony Pan sobie życzył...
2.06.2018, 11:09
A gdzie jechałeś? Na Pl. Kościuszki?
m&m
m&m 29.05.2018, 06:52
Może ta aplikacja nie jest dla tumanów? Używanie pogardliwego określenie naszego miasta jaki ma cel? Świadczy chyba o jakiś kompleksach i chęci wykazania, że tu wszyscy tumany tylko ja sie wybijam?
2.06.2018, 11:28
Jest dłuższa i bardziej osobista geneza tej nazwy, ale przyjmijmy, że na potrzeby internetu określa ona stan ducha niektórych mieszkańców, takich którzy właśnie mają kompleksy, którzy przyjmują buble w ciemno. Osobiście uważam, Tuamnów za najfajniejsze miasto w Polsce;-)
Jeden z Sumerów
Jeden z Sumerów 29.05.2018, 15:30
Miałem to napisać już wczoraj, ale nie chciałem ich już dręczyć.

Jest czasem tak, że jeśli człowiek nie odnosi długo porządanego efektu w danym działaniu, to może się po prostu do tego nie nadaje i powinien sobie odpuścić bo skończy sie to tylko mega dołem za 5-10 lat. Tak jest z całą Platformą w Tomaszowie, w większości ludzie którym coś się nie udało i polityka ma im dać stasbilność po wyborach w zwyczajnym życiu.

Niedługo liście w Tomaszowie podejrzanie szybko zżółkną bo rządzi PiS. Aplikacja nie pasuje, mimo, że nie było żadnej, autobus zas cich jeżdzą i nie słychać kiedy podjeżdżają, ulice są za równe i nie trzeba uważać jak kiedys w zwiazku z tym można przysnąć za kółkiem...

To są tego typu argumenty...
mieszkaniec
mieszkaniec 29.05.2018, 00:01
Moim zdaniem autor ma racje.Mieszkaniec jakoś się zorientuje ale przyjezdny albo osoba korzystająca okazjonalnie sie namęczy żeby dojechać z punktu A do B trzeba by znać trasy poszczególnych linii żeby zaplanować sobie trase. Ponad to stworzenia przesiadkowego często obliguje do jady na więcej niż jednym bilecie.
44
44 29.05.2018, 03:20
No rzeczywiscie, przyjezdny gdy tylko ląduje Tomaszowie nie robi nic innego a ściaga aplikacje lokalnej komunikacji miejskiej.

Sytstem jest niedopracowany, na szybko powinna byc wykupiuona inna domenta - krótsza! i zrozbione przekierowanie, ale bez przesady. Nie jest tak źle.

Wybierasz sobie kilka swoich przystanków dodajesz do ulubionych i sprawdzasz.

Mogli nie uruchamiać niczego, nie byłoby zatrzeżeń.
2.06.2018, 11:06
Tak jak napisałem, jak jedziesz do obcego miasta i zamierzasz poruszać się komunikacją korzystasz z aplikacji. Świat się rozwija. Jeśli tego nie robisz to idąc na przystanek przy dworcu masz nadzieję dowiedzieć się z rozkładu więcej niż z trzech kropek.
@Paulina Jaskuła
@Paulina Jaskuła 28.05.2018, 22:52
to jest sprawa drugorzędna. iPhone jest jest bardzo drogim telefonenm, a w pierwszej kolejności brane powinien byc pod uwagę system najbardzie popularny czyli android na którym chodzi to całkiem ok.

Zatem jeśli się nie doczekasz, to sie nie zdziw i nikogo poza sobą nie wiń.

PS nie reprezentuje nikogo z włądz MZK, ani tomaszowskich władz żadnego szczebla.
2.06.2018, 11:31
Zdziwiłbyś się ilu Twoich sąsiadów kupiło go na dzień dziecka;-)
Tomaszowianin
Tomaszowianin 28.05.2018, 20:25
Tomaszowianom to nie przeszkadza. No chyba że dojeżdżasz autobusem do redakcji tit-u. Wtedy faktycznie możemy być problem.
2.06.2018, 11:07
Tym, którzy poruszają się swoimi samochodami lub uczęszczają monotematycznymi ścieżkami - do supermarketu, pracy, kościoła, na rynek...
44
44 28.05.2018, 22:50
Ja też uważam, że jest dużo przesady jest w tym tekście i na siłę szukanie dziury w całym. Nick wupe kojarze jako co najmniej niechętny obecnej władzy.

Lepiej gdy nie bylo żadnej aplikacji, a rozkjłądy po prostu przepisane z przystanków isiały na stronie ZTMu.

Zresztą chyba nadal w tym programie tak jest.

Pozostałe