Warsztaty na inaugurację kontraktu z NFZ.

  • 1.08.2015, 15:20
  • Mariusz Strzępek
Warsztaty na inaugurację kontraktu z NFZ.
Inauguracja kontraktu w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Nietypowo, bo warsztatami kosmetycznymi tomaszowska onkologia rozpoczyna działalność z kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia. 1 sierpnia zaczęła obowiązywać umowa NU-MED CDiTO z NFZ na leczenie metodą chemioterapii, a od 1 września placówka będzie leczyć kontraktowo także metodą radioterapii. Oczywiście warsztaty nie są częścią kontraktu, to forma zajęć terapeutyczno-profilaktycznych realizowanych przez NU-MED wspólnie z Fundacją "Piękniejsze Życie".

W warsztatach udział wzięło 11 pań, pacjentek chemio i radioterapii. Zajęcia poprowadziły wolontariuszki Fundacji "Piękniejsze Życie". Uczestniczki spotkania dowiedziały się jakich peruk używać, jakich kosmetyków i jak je stosować w okresie leczenia. Jak wiadomo leczenie onkologiczne wpływa na wygląd: wychodzą włosy, brwi, rzęsy, skóra robi się blada, bądź pojawiają się ślady od  napromieniania w leczeniu radioterapią. Podczas zajęć pacjentki poznały praktyczne sposoby maskowania tych - często krępujących - skutków leczenia.

 

- Takie warsztaty od strony psychologicznej mają na celu zapomnienie o chorobie, o szpitalu i innych zmartwieniach, jednym słowem jest to forma terapii. W szpitalach zwykle nie ma osób, które mogłyby fachowo doradzić jak zadbać o siebie w tym trudnym czasie. Inne aspekty choroby wydają się ważniejsze, a kwestia wyglądu odchodzi na dalszy plan. Organizując takie warsztaty przypominamy naszym pacjentkom, ze one też mogą o siebie zadbać i mieć dobre samopoczucie. Pamiętajmy, ze po diagnozie kobieta nie przestaje być kobietą - podkreśla Karolina Kulczyńska psychoonkolog w NU-MED CDiTO.

 

- Nie pozwólmy, by choroba pozbawiała nas kobiecości - zaznacza pacjentka NU-MED CDiTO w Tomaszowie Katarzyna Klimiuk-Dudka.

 

- Malujemy uśmiech na twarzach pań, tak określamy te nasze działania - dodaje Anna Walczyk z Fundacji "Piękniejsze Życie". - Malujemy dosłownie, ale też w przenośni, zachęcamy, by uśmiechnęły się wewnętrznie, bo fajnie i kobieco wyglądają.

 

- Jeszcze niedawno, kobieta z chustką na głowie postrzegana była i pokazywana palcem jako "ta chora", trochę ze współczuciem, ale też z takim podtekstem, lepiej się nie zbliżać. Na szczęście to się zmienia, coraz bardziej świadomi jesteśmy, że  nowotwory to choroby cywilizacyjne, a chorzy są pełnoprawną i naturalną częścią społeczeństwa - mówi Zofia Myśliwiec z Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek.

 

 

Fundacja "Piękniejsze Życie" ma renomę i wieloletnie doświadczenie w organizacji warsztatów kosmetycznych w ośrodkach onkologii. Te w NU-MED odbyły się po raz pierwszy, ale przedstawiciele Fundacji deklarują chęć zorganizowania w tym roku przynajmniej jeszcze jednego takiego spotkania. Wiele zależy od współpracujących z Fundacją sponsorów, bowiem to oni wyposażają uczestniczki warsztatów w pakiety kosmetyków o niemałej wartości, 250 złotych każdy. Wartością dodaną jest oczywiście nauka stosowania tych kosmetyków, a przede wszystkim lepsze samopoczucie, tak ważne w procesie leczenia onkologicznego. 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe