Z czym do inwestora

  • 28.07.2015, 14:52
  • Mariusz Strzępek
Z czym do inwestora
Ne tę chwilę Tomaszów nie ma zbyt wiele do zaoferowania potencjalnym inwestorom.

Tomaszów Mazowiecki to miasto, które stworzone zostało z myślą o przemyśle. Hrabia Ostrowski zakładając między rzekami Pilicą i Wolbórką osadę nie myślał bynajmniej o turystyczne. Nie mieliśmy być uzdrowiskiem ani nawet letniskiem.

 

Miał tu kwitnąć przemysł i to on miał zapewniać rozwój miasta. Przez ponad sto lat stawiano w Tomaszowie właśnie na produkcję przemysłową, głównie włókienniczą i chemiczną. Istnienie zakładów produkcyjnych warunkowało istnienie miasta.

 

Mając na uwadze te zaszłości historyczne trudno jest pojąć dlaczego w mieście z takimi tradycjami tak trudno jest myśleć w sposób prorozwojowy. Może problemem jest to, że od lat Tomaszowem zarządzają ludzie, którzy nigdy nie mieli okazji wypracować tzw. wartości dodanej.

 

Odkąd tylko można sięgnąć pamięcią mówiło się u nas o konieczności ściągania inwestorów. na tym bajaniu zeszło nam niemal ćwierć wieku a żadna z rządzących dotąd ekip nie pokusiła się o wyznaczenie strefy przemysłowej wraz z uchwaleniem dla niej planów zagospodarowania przestrzennego, doprowadzeniem niezbędnej infrastruktury technicznej.

 

Efekt jest taki, że na dzień dzisiejszy miasto nie dysponuje właściwie żadnymi terenami przemysłowymi, które mogłoby zaoferować inwestorom, o których tak wielu (szczególnie w czasie kampanii wyborczej) lubi rozprawiać. Co gorsza nie ma też kompleksowej oferty terenów, będących we władaniu firm czy osób prywatnych.

 

- W chwili obecnej w miejskiej bazie terenów prywatnych, znajdują się 3 oferty, przygotowane lub zaktualizowane zgodnie z wymogami PAIiIZ i COI (Centrum Obsługi Inwestora przyp. red.) w marcu i kwietniu 2015 roku, w związku z otrzymanymi zapytaniami od COI w Łodzi. Po spotkaniach nt. terenów poprzemysłowych byłych ZWCh WISTOM, Urząd Miasta jest w posiadaniu danych kontaktowych do właścicieli terenów oraz ogólnej charakterystyki posiadanych przez nich terenów i w miarę otrzymywanych zapytań, przygotowywane są „formatki” terenów lub hal. Mamy także informacje o  wystawionym ponownie do sprzedaży w maju br, prywatnym terenie pozostającym w ŁSSE o pow. 5,5 ha. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane współpracą, posiadające wolne tereny inwestycyjne, hale produkcyjne czy pomieszczenia biurowe ([email protected]).  - informuje Jakub Olczyk, kierownik Biura Rozwoju i Partnerstwa UM w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

Olczyk podkreśla też, że oferta terenów inwestycyjnych Miasta jest aktualizowana w oparciu o przyjęte na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwały intencyjne. Oferta opracowana jest na wzorach kart terenów inwestycyjnych, stosowanych przez PAIiIZ oraz COI w Łodzi. Konkretne informacje znajdą się na stronie miasta niebawem. Lista działek stanowiących tereny inwestycyjne do sprzedaży jest aktualizowana, zgodnie z uchwałami przyjętymi na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

 

Oby stało się to jak najszybciej, bo aktualnie w zakładce pt. "Oferta Inwestycyjna" na internetowej stronie miasta znajdujemy informacje, delikatnie mówiąc, wątłe i najwyraźniej dawno nie aktualizowane.

 

Czytamy w niej m.in., że  motywem działania Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim jest wspieranie przyszłych i obecnych inwestorów i przedsiębiorców. Miasto gwarantuje pełne wsparcie we wszelkich działaniach administracyjnych, niezbędnych dla sprawnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Znakiem naszej dobrej woli jest Certyfikat Jakości zgodny z Normą ISO 9001-2000.

 

Informacje tu zawarte mówią dużo o Programie Rewitalizacji Miasta ale nie mają żadnej przydatnej wartości dla inwestorów i powinny stanowić raczej element uzupełniający.

 

Co do samych możliwości inwestycyjnych ze strony miasta dowiadujemy się, że potencjalny inwestor ma do dyspozycji  Strefę inwestycyjną BOCIAN o pow. 20 ha oraz Strefę inwestycyjną ORZESZKOWA II, na której tereny są przez miasto już sprzedane.

 

Urząd Miasta informuje jednak, że od 2014 roku prowadzone są wspólnie z gminą Tomaszów prace nad kompleksowym przygotowaniem terenów inwestycyjnych, usytuowanych przy drodze ekspresowej S8 od węzła Tomaszów Centrum w kierunku miejscowości Łazisko.

 

Gmina Tomaszów uzyskała w poprzedniej perspektywie finansowej dofinansowanie ze środków RPO WŁ na opracowanie dokumentacji projektowej, której elementem jest konieczność budowy przez miasto odcinka drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych wraz z infrastrukturą techniczną.

 

Projekt prowadzony przez Gminę powinien zakończyć się we wrześniu 2015 r. Razem z tymi pracami trwają przygotowania do opracowania dla tych terenów MPZP – stosowne uchwały intencyjne zostały już podjęte przez Radę Miejską i Radę Gminy.

 

Informacji na ten temat nie znajdziemy jednak we wspomnianej zakładce na stronie www miasta.

 

Urząd Miasta skupuje także tereny pod hipotetyczne inwestycje. - Cały czas prowadzone są takie działania. W tym roku na ten cel w budżecie zarezerwowane było 500 tys. zł. Po zmianach, na dziś, wydatkowano już 800 tys zł. Prawdopodobnie (po kolejnych zmianach w budżecie) ta kwota w tym roku wyniesie 1 mln z. Co do przyszłej kwoty, będzie ona znana przy tworzeniu budżetu na przyszły rok - informuje doradca prezydenta miasta, Joanna Szczepańska, nie zdradzając jednak, jakie tereny leżą w sferze zainteresowania UM, by informacje nie wpływała na cenę gruntów.

 

Nie dysponujemy też już żadnymi terenami objętymi specjalną strefą ekonomiczną, poza tymi, które w ofercie sprzedaży ma tomaszowski przedsiębiorca.

 

W ubiegłym roku, jeden z radnych miejskich przygotował program, mający na celu wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, władze miasta, zrobiły jednak wszystko, by nad programem tym uniknąć jakiejkolwiek debaty. Jak obecnie magistrat chce wspierać przedsiębiorców?

 

- Prowadzone są  analizy dotyczące ewentualnych zmian w podatkach. W momencie, w którym znane będą szczegóły, będziemy informować - mówi krótko Szczepańska.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 29.07.2015, 22:31
A co z terenami za Brzustówką gdzie próbowano budować oczyszczalnię ścieków? Tam jest przynajmniej kilkanaście hektarów, które można zagospodarować.
are
are 29.07.2015, 12:02
Ukrócić spekulacyjny wykup terenów przemysłowych.
woody
woody 28.07.2015, 21:47
po nauke do Ujazdu - pytac o gozdzika
28.07.2015, 20:41
Miasto z idealnym położeniem-dojazd drogowy i kolejowy,centrum Polski,i nic,"niemoc urzędnicza" a i wśród urzędników "psy ogrodnika-sam nie zje i innym nie da" daje nam to co jest,czyli przemysł na poziomie zerowym, to przemysł daje zyski i powieksza dochody miasta a nie pracownicy na państwowych etatach(spora grupa tych pracowników myśli że dzięki nim prosperuje miasto).Może wreszcie ktoś sie obudzi i zacznie pomagać inwestorom ,a myślenie co niektórym "urzędasom" przestanie sprawiać ból.
Dimos
Dimos 28.07.2015, 17:38
Moje postrzeganie miasta i regionu jest podobne. Miasto z silnymi tradycjami przemysłu chemicznego przez ostatnie 25 lat na siłę w nieudolny sposób jest zmieniane na turystyczne. Z kominów po Mazowi robi się zabytki. Z kamienicy, która ma raptem 100 lat o skromnej architekturze robi się zabytek wysokiej klasy. Miasto ma walory przyrodnicze ale nie turystyczne. Jestem za inwestowaniem w przemysł, usługi a tereny są - Wysoka, wylot Orzeszkowej, Kępa itp.

Pozostałe