Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 12:21
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Z czym do inwestora

Ne tę chwilę Tomaszów nie ma zbyt wiele do zaoferowania potencjalnym inwestorom.

Tomaszów Mazowiecki to miasto, które stworzone zostało z myślą o przemyśle. Hrabia Ostrowski zakładając między rzekami Pilicą i Wolbórką osadę nie myślał bynajmniej o turystyczne. Nie mieliśmy być uzdrowiskiem ani nawet letniskiem.

 

Miał tu kwitnąć przemysł i to on miał zapewniać rozwój miasta. Przez ponad sto lat stawiano w Tomaszowie właśnie na produkcję przemysłową, głównie włókienniczą i chemiczną. Istnienie zakładów produkcyjnych warunkowało istnienie miasta.

 

Mając na uwadze te zaszłości historyczne trudno jest pojąć dlaczego w mieście z takimi tradycjami tak trudno jest myśleć w sposób prorozwojowy. Może problemem jest to, że od lat Tomaszowem zarządzają ludzie, którzy nigdy nie mieli okazji wypracować tzw. wartości dodanej.

 

Odkąd tylko można sięgnąć pamięcią mówiło się u nas o konieczności ściągania inwestorów. na tym bajaniu zeszło nam niemal ćwierć wieku a żadna z rządzących dotąd ekip nie pokusiła się o wyznaczenie strefy przemysłowej wraz z uchwaleniem dla niej planów zagospodarowania przestrzennego, doprowadzeniem niezbędnej infrastruktury technicznej.

 

Efekt jest taki, że na dzień dzisiejszy miasto nie dysponuje właściwie żadnymi terenami przemysłowymi, które mogłoby zaoferować inwestorom, o których tak wielu (szczególnie w czasie kampanii wyborczej) lubi rozprawiać. Co gorsza nie ma też kompleksowej oferty terenów, będących we władaniu firm czy osób prywatnych.

 

- W chwili obecnej w miejskiej bazie terenów prywatnych, znajdują się 3 oferty, przygotowane lub zaktualizowane zgodnie z wymogami PAIiIZ i COI (Centrum Obsługi Inwestora przyp. red.) w marcu i kwietniu 2015 roku, w związku z otrzymanymi zapytaniami od COI w Łodzi. Po spotkaniach nt. terenów poprzemysłowych byłych ZWCh WISTOM, Urząd Miasta jest w posiadaniu danych kontaktowych do właścicieli terenów oraz ogólnej charakterystyki posiadanych przez nich terenów i w miarę otrzymywanych zapytań, przygotowywane są „formatki” terenów lub hal. Mamy także informacje o  wystawionym ponownie do sprzedaży w maju br, prywatnym terenie pozostającym w ŁSSE o pow. 5,5 ha. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane współpracą, posiadające wolne tereny inwestycyjne, hale produkcyjne czy pomieszczenia biurowe ([email protected]).  - informuje Jakub Olczyk, kierownik Biura Rozwoju i Partnerstwa UM w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

Olczyk podkreśla też, że oferta terenów inwestycyjnych Miasta jest aktualizowana w oparciu o przyjęte na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwały intencyjne. Oferta opracowana jest na wzorach kart terenów inwestycyjnych, stosowanych przez PAIiIZ oraz COI w Łodzi. Konkretne informacje znajdą się na stronie miasta niebawem. Lista działek stanowiących tereny inwestycyjne do sprzedaży jest aktualizowana, zgodnie z uchwałami przyjętymi na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

 

Oby stało się to jak najszybciej, bo aktualnie w zakładce pt. "Oferta Inwestycyjna" na internetowej stronie miasta znajdujemy informacje, delikatnie mówiąc, wątłe i najwyraźniej dawno nie aktualizowane.

 

Czytamy w niej m.in., że  motywem działania Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim jest wspieranie przyszłych i obecnych inwestorów i przedsiębiorców. Miasto gwarantuje pełne wsparcie we wszelkich działaniach administracyjnych, niezbędnych dla sprawnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Znakiem naszej dobrej woli jest Certyfikat Jakości zgodny z Normą ISO 9001-2000.

 

Informacje tu zawarte mówią dużo o Programie Rewitalizacji Miasta ale nie mają żadnej przydatnej wartości dla inwestorów i powinny stanowić raczej element uzupełniający.

 

Co do samych możliwości inwestycyjnych ze strony miasta dowiadujemy się, że potencjalny inwestor ma do dyspozycji  Strefę inwestycyjną BOCIAN o pow. 20 ha oraz Strefę inwestycyjną ORZESZKOWA II, na której tereny są przez miasto już sprzedane.

 

Urząd Miasta informuje jednak, że od 2014 roku prowadzone są wspólnie z gminą Tomaszów prace nad kompleksowym przygotowaniem terenów inwestycyjnych, usytuowanych przy drodze ekspresowej S8 od węzła Tomaszów Centrum w kierunku miejscowości Łazisko.

 

Gmina Tomaszów uzyskała w poprzedniej perspektywie finansowej dofinansowanie ze środków RPO WŁ na opracowanie dokumentacji projektowej, której elementem jest konieczność budowy przez miasto odcinka drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych wraz z infrastrukturą techniczną.

 

Projekt prowadzony przez Gminę powinien zakończyć się we wrześniu 2015 r. Razem z tymi pracami trwają przygotowania do opracowania dla tych terenów MPZP – stosowne uchwały intencyjne zostały już podjęte przez Radę Miejską i Radę Gminy.

 

Informacji na ten temat nie znajdziemy jednak we wspomnianej zakładce na stronie www miasta.

 

Urząd Miasta skupuje także tereny pod hipotetyczne inwestycje. - Cały czas prowadzone są takie działania. W tym roku na ten cel w budżecie zarezerwowane było 500 tys. zł. Po zmianach, na dziś, wydatkowano już 800 tys zł. Prawdopodobnie (po kolejnych zmianach w budżecie) ta kwota w tym roku wyniesie 1 mln z. Co do przyszłej kwoty, będzie ona znana przy tworzeniu budżetu na przyszły rok - informuje doradca prezydenta miasta, Joanna Szczepańska, nie zdradzając jednak, jakie tereny leżą w sferze zainteresowania UM, by informacje nie wpływała na cenę gruntów.

 

Nie dysponujemy też już żadnymi terenami objętymi specjalną strefą ekonomiczną, poza tymi, które w ofercie sprzedaży ma tomaszowski przedsiębiorca.

 

W ubiegłym roku, jeden z radnych miejskich przygotował program, mający na celu wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, władze miasta, zrobiły jednak wszystko, by nad programem tym uniknąć jakiejkolwiek debaty. Jak obecnie magistrat chce wspierać przedsiębiorców?

 

- Prowadzone są  analizy dotyczące ewentualnych zmian w podatkach. W momencie, w którym znane będą szczegóły, będziemy informować - mówi krótko Szczepańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marek 29.07.2015 22:31
A co z terenami za Brzustówką gdzie próbowano budować oczyszczalnię ścieków? Tam jest przynajmniej kilkanaście hektarów, które można zagospodarować.

are 29.07.2015 12:02
Ukrócić spekulacyjny wykup terenów przemysłowych.

woody 28.07.2015 21:47
po nauke do Ujazdu - pytac o gozdzika

28.07.2015 20:41
Miasto z idealnym położeniem-dojazd drogowy i kolejowy,centrum Polski,i nic,"niemoc urzędnicza" a i wśród urzędników "psy ogrodnika-sam nie zje i innym nie da" daje nam to co jest,czyli przemysł na poziomie zerowym, to przemysł daje zyski i powieksza dochody miasta a nie pracownicy na państwowych etatach(spora grupa tych pracowników myśli że dzięki nim prosperuje miasto).Może wreszcie ktoś sie obudzi i zacznie pomagać inwestorom ,a myślenie co niektórym "urzędasom" przestanie sprawiać ból.

Dimos 28.07.2015 17:38
Moje postrzeganie miasta i regionu jest podobne. Miasto z silnymi tradycjami przemysłu chemicznego przez ostatnie 25 lat na siłę w nieudolny sposób jest zmieniane na turystyczne. Z kominów po Mazowi robi się zabytki. Z kamienicy, która ma raptem 100 lat o skromnej architekturze robi się zabytek wysokiej klasy. Miasto ma walory przyrodnicze ale nie turystyczne. Jestem za inwestowaniem w przemysł, usługi a tereny są - Wysoka, wylot Orzeszkowej, Kępa itp.

Reklama
Polecane
Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama