Na urazy i profilaktycznie

  • 28.05.2019, 18:30 (aktualizacja 30.05.2019, 18:53)
  • Mariusz Strzępek
Na urazy i profilaktycznie
Ortezy stawu kolanowego i podudzia - są stosowane w celu doleczania już uszkodzonej kończyny (kontuzje i stany zapalne stawu kolanowego i podudzia), oraz w celach profilaktyki urazów. Stosowane są więc przez osoby aktywne i czynnie uprawiające sport

Jak dobrać odpowiedni stabilizator stawu kolanowego. Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim w jakim celu będzie wykorzystana. Czy ma to być zastosowanie profilaktyczne, leczenie i rehabilitacja po złamaniu, czy zalecenie po leczeniu operacyjnym. Po drugie jaki jest rodzaj i stopien zaawanowania schorzenia.  Istotnym jest to,  jak długo orteza będzie noszona i czy dana dysfunkcja ma charakter czasowy, czy stały. Kolejne pytanie dotyczy częstotliwości użytkownia. Czy będzie to użycie tylko przy czynnościach maksymalnie obciążających staw, czy cały czas. Warto mieć też na uwadze wagę pacjenta.

Oczywiście konkretny rodzaj ortezy znajduje zastosowanie w zależności od jednostki chorobowej. Należy tu zastosować się bezpośrednio do zaleceń lekarza, który wystawia zlecenie ma konkretny rodzaj stabilizatora czy ortezy, dedykowanych  do konkretnego urazu.

Samo wskazanie rodzaju może okazać się niewystarczające by zapewnić nam odpowiedni komfort użytkowania. Wybór dostępnych na rynku stabilizatorów jest ogromny. Ogromne są też różnice w cenie produktów oferowanych przez różnych producentów.

- Ortezy i stabilizatory przed zakupem powinniśmy przymierzyć - mówi Aleksandra Tomasik z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. - Powinny być one wygodne i dopasowane do budowy stawu kolanowego. Nie da się w tym przypadku polecić jednego konkretnego producenta. Warto więc skorzystać z usług sprzedawcy, który ma swojej ofercie co najmniej kilku. Dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego stabilizator jest wykonany. Niektóre wykonane są z tworzyw nie przepuszczających powietrza, więc noga w nich poci się, co może być bardzo uciążliwe szczególnie latem.

 

Punkt zaopatrzenia Medycznego i ortopedycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4 czynny jest codziennie w godz. od 9:00 do 17:00  

 

Dlatego też specjaliści nie zalecają zakupu stabilizatorów przez internet. Przymierzenie ich na własnej nodze eliminuje konieczność odesłania produktu, jeśli nie spełni on naszych oczekiwań. Zwracać także należy uwagę na takie drobiazgi, jak na przykład brak szwu w tylnej części ortezy, który potrafi mocno dokuczyć w czasie codziennego użytkowania. 

Przy wyborze stabilizatora powinniśmy mieć na uwadze sposób jego użytkowania. Dla osób aktywnych, uprawiających sport, powinno stosować się mieć stabilizator zapewniający pewien zakres swobody ruchów. Oznacza to, że  nie powinno się wybierać stabilizatorów unieruchamiających staw.  W przypadku  np. tzw. wypadającej rzepki konieczne jest zastosowanie stabilizatora z jej stabilizacją.

Dla uprawiających sport istotne może być również to, że niektóre stabilizatory nie posiadają zewnętrznych elementów metalowych o ostrych krawędziach i można je zakładać  pod dres czy spodnie narciarskie.

Należy pamiętać, że funkcją stabilizatora jest utrzymanie odpowiedniego (fizjologicznego) kierunku lub zakresu ruchu nogi.    

Często stosowane są też opaski odciążające i utrzymujące temperaturę. Dodatkowo  zmniejszają one obrzęki, poprawiają krążenie. Zastosowanie specjalistycznych materiałów powoduje utrzymanie komfortu cieplnego. Opaski posiadają wszyte wkładki, które podczas ruchu mają właściwości masujące. Opaska może oddziaływać zarówno na staw, jak i na mięśnie.

Polecamy: Ciśnienie tętnicze - kontroluj na co dzień

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zakup ortez dofinansowywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Aby otrzymać dofinansowanie należy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty (np. ortopeda), który wystawiia zlecenie. Po jego otrzymaniu  należy je potwierdzić w NFZ. Można to zrobić samodzielnie lub za naszym posrednictwem. Po potwierdzeniu można wybrać konkretny produkt z naszej oferty - wyjasniają sprzedawcy z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. - Orteza  wydawana jest bezpłatnie lub za dopłatą  w wysokości różnicy pomiędzy ceną refundowania a końcową ceną produktu.  

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuta 27.07.2015, 22:41
Warto również pamietać że ortezy stawu kolanowego (jak i inne) powinny być noszone tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Np. po operacji stawu kolanowego (np. rekonstrukcje więzadeł, szycie lub usunięcie łąkotki) przez początkowy okres gojenia niezbędnym jest noszenie stabilizatora cały czas (ortezy) o wymaganym zakresie zgięcia/wyprostu oraz odciążeniu kończyny. Natomiast przy np. nawykowych zwichnięciach lub nadciągnięciach struktur biernej stabilizacji orteza nie powinna być noszona przez cały czas ponieważ stabilizatory czynne jakimi są mięśnie należy wzmacniać (poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia) a nie rozleniwiać przy pomocy ortez/stabilizatorów. Oczywiście sprawa czasu noszenia i postępowania w przypadkach urazu należy do lekarza oraz fizjoterapeuty.

Pozostałe