Ludzie są najważniejsi. Pierwszy Turniej Rugby na wózkach

  • 20.05.2018, 20:24
  • Mariusz Strzępek
Ludzie są najważniejsi. Pierwszy Turniej Rugby na wózkach
Pierwszy w historii miasta turniej rugby na wózkach odbył się w sobotę, 19 maja 2018 roku, w hali sportowej RKS Lechii. Rozgrywki robią duże wrażenie – rugby jest dyscypliną dynamiczną i dość agresywną, a donośny dźwięk zderzających się wózków podkręca emocje i tempo meczu.

Na zaproszenie Niedźwiedzi z Tomaszowa przyjechały dwie zaprzyjaźnione drużyny: Diabły z Łodzi (pomarańczowe stroje) oraz Lavoro z Częstochowy (białe stroje). Gospodarze występowali w czarnych barwach. Sparingi zaczynały się o godzinie 13.00, jednak drużyny pojawiły się w hali już trzy godziny wcześniej, aby odbyć wspólne treningi, lepiej się poznać i wymienić doświadczeniami. Zawodnicy wykazali się imponującą werwą i zaangażowaniem i mogli liczyć na gorący doping kolegów z drużyn oraz kibiców.

 

– Rugby to jest sport kontaktowy, to jest adrenalina, to jest duży wysiłek fizyczny – mówi Kamil Muchowski, kapitan Niedźwiedzi z Tomaszowa. – To bardzo efektowny sport, który daje dużo radości i satysfakcji. No i zderzanie się wózkami, to jest naprawdę fajne. Ale dla nas rugby to przede wszystkim ludzie, bo tak naprawdę oni są najważniejsi. Dzięki dzisiejszemu sparingowi spotkałem się z kolegami z Łodzi, z którymi kiedyś ćwiczyłem i grałem w lidze.

 

Sobotni turniej zorganizowała Spółdzielnia Socjalna Arkan Green, wspierająca tomaszowską drużynę na wielu płaszczyznach. – Na ogół w społeczeństwie jest taka tendencja, że chcemy mieć do czynienia z ludźmi sukcesu, a od innych trzymamy się z daleka – mówi Arkadiusz Dąbrowski, prezes Spółdzielni. – Obecnie często daje się stypendia ludziom zdolnym, wyróżniającym się. Dla mnie takimi ludźmi są niepełnosprawni, ponieważ w większości wypadków robią rzeczy, których my, zdrowi, byśmy nie zrobili. Chcemy zrobić wszystko, aby ludzie w tym mieście dostrzegli, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. My chodzimy, oni jeżdżą. I też potrzebują pomocy i wsparcia.

 


 

Rugby na wózkach zainicjował w mieście Kamil Muchowski. Kapitan poszukiwał jakiejś formy aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych. Początkowo jeździł na treningi łódzkiej drużyny, by po dwóch latach zdecydować o założeniu w Tomaszowie własnej. Inicjatywa powiodła się, jednak zawodnicy zmuszeni byli zawiesić działalność ze względu na brak wystarczającej ilości profesjonalnych wózków.

 

Drużyna Niedźwiedzi z Tomaszowa została reaktywowana po kilkuletniej przerwie w ubiegłym roku dzięki wsparciu Spółdzielni Socjalnej Arkan Green, która pomogła drużynie w zakupie niezbędnego do treningów sprzętu. Kapitanowi pozostało tylko znaleźć trenera i rozpocząć regularne treningi. Propozycję chętnie przyjął Łukasz Rzęczykowski, współzałożyciel i trener odnoszącej sukcesy tomaszowskiej drużyny rugby Wild Bears, który podjął się prowadzenia drużyny Niedźwiedzi w czasie wolnym.

 

– Usiadłem na wózek razem z chłopakami i zacząłem z nimi trenować – mówi trener. – Musiałem zmienić spojrzenie ze stojącego na siedzące. Niektóre ćwiczenia okazały się trudne, inne niemożliwe do wykonania, ale zasadniczo robimy to samo, co podczas treningu osób zdrowych. Idea i pasja Kamila, pomoc Arkan Green i moje zaangażowanie sprawiły, że ta drużyna istnieje i, mam nadzieję, będzie się rozrastać.

 

 


Łukasz Rzęczykowski przyznaje, że drużyna Niedźwiedzi wykazuje się dużym zaangażowaniem i ambicjami. Wynika to z tego, że treningi często są dla zawodników jedyną formą aktywności i rozrywki w ciągu tygodnia. – Zawodnicy są wdzięczni, że mogą spędzić w ten sposób czas, poruszać się i zadbać o swoje zdrowie. Są również zaangażowani, często dużo bardziej niż ludzie pełnosprawni.

 

– Kiedyś grałem w koszykówkę, teraz bardzo mi tego bardzo brakuje – mówi Marcin Chrustowski, jeden z Niedźwiedzi. – A tutaj fajnie się spędza czas i można się poruszać. W rugby podoba mi się adrenalina i rywalizacja, widoczna zwłaszcza w takich rozgrywkach jak dzisiaj.

 


 


Drużyna zarówno podczas treningów jak i meczów sparingowych potrzebuje wsparcia. Zajmują się tym wolontariusze, którzy pomagają m.in. przy wymianie pękniętych dętek w wózkach, zakładaniu rękawic oraz przy transporcie i przenoszeniu zawodników. Niedźwiedzie poszukują osób do serwisu: drużynie przydałaby się pomoc mężczyzn, gdyż jak dotąd wśród ochotników zdecydowanie dominują kobiety. Co nimi kieruje?

 

– Dla mnie najważniejszy jest w życiu drugi człowiek – mówi Michalina Ożarek. – Myślę, że zawsze warto komuś pomóc, nie oczekując nic w zamian. Jest to trudne, czasami chłopcy są bardzo uparci, czasami nie dają sobie pomóc, muszą się przekonać – ale uśmiech i sukcesy na boisku wynagradzają wszystko.

 

Dla Katarzyny Plich decyzja o dołączeniu do serwisu była spontaniczna: - To jeden z pomysłów na to, by zagospodarować wolny czas. Robię to dla siebie i szukam dobrych emocji w życiu. Nie jest prawdą, że się dla kogoś poświęcam. To jest jedno z tych miejsc i jedni z tych ludzi, którzy dają mi masę dobrych emocji.

 

 

 

Większość osób z zewnątrz reaguje bardzo pozytywnie. Ludzie dziwią się, skąd w chłopakach taki zapał: inni są zdrowi, a nie chce im się nawet iść na siłownię. – Mnie też się czasami czegoś nie chce – dodaje Michalina Ożarek – i przychodzę, patrzę jak oni sobie świetnie radzą, jak pracują, mają dziewczyny, żony, mają samochody, którymi się sprawnie poruszają i dla mnie to także jest motywacja.

 

Zarówno członkowie drużyny jak i organizatorzy z Arkan Green mają ambitne plany i chcieliby już w przyszłym roku wejść do rozgrywek ligowych. Na drodze do upragnionego celu stoi przede wszystkim brak sprzętu, który muszą organizować we własnym zakresie. Niedźwiedzie poszukują sponsorów oraz firm, które pomogłyby w remontach oraz produkcji wózków przystosowanych do gry. Każda złotówka, podarowana rękawica lub dętka jest dla nich na wagę złota, podobnie jak każda para rąk chętna do pomocy przy serwisie podczas treningów.

 

Drużyna potrzebuje również zawodników chętnych do grania i utworzenia pełnego zespołu ligowego, liczącego osiem osób. – Cały czas szukamy ludzi z powiatu tomaszowskiego – mówi Kamil Muchowski – takich, którzy siedzą zamknięci w domach i nie chcą z nich wychodzić. Chcemy do nich dotrzeć i ściągnąć ich tutaj. Trening to bardzo dobra forma rehabilitacji – pod każdym względem. To nie tylko wysiłek fizyczny, ale także spotkania z ludźmi i koleżeństwo. To coś zupełnie innego niż siedzenie w czterech ścianach.

 

– Każdy jest u nas mile widziany – podkreśla trener Łukasz Rzęczykowski – niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Każdy może przyjść, bez uprzedzenia, prosto z ulicy i choćby popatrzeć na czym ta gra polega. Treningi odbywają się w każdy wtorek w godzinach 18.00-20.00 w hali sportowej Lechii przy ul. Nowowiejskiej 9/27.

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mehanikoteolok
mehanikoteolok 20.05.2018, 23:11
W jakimś amerykańskim filmie, miejscowy polityk skomentował podobny turniej słowami: "Po co ONI to robią??? Czy ONI nie są jeszcze za mało połamani???
Sportowiec
Sportowiec 20.05.2018, 23:03
Z całym szacunkiem, ale nie da się grać w rugby na wózkach. To co prezentują panowie to nie jest rugby, tylko jakaś wymyślona zabawa, ale szacunek za charakter.

Pozostałe