To już tylko ruiny

  • 15.04.2015, 14:00
  • Mariusz Strzępek
To już tylko ruiny
W marcu 2008 roku Starostwo Powiatowe przejęło od Skarbu Państwa położony na Zalewem Sulejowskim Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy "Borki". Starania o jego przejęcie trwały kilka lat i w końcu zakończyły się sukcesem, którym natychmiast pochwalił się ówczesny Starosta Piotr Kagankiewicz. Wydawać by się mogło, że Powiat zyskał atrakcyjną nieruchomość i w ten sposób wzbogacił się o kilkadziesiąt milionów złotych. Szybko okazało się jednak, że Borki to także spory problem. W ciągu 7 lat prężnie działający Ośrodek, który przez 10 lat z rzędu otrzymywał nagrody i wyróżnienia, doprowadzony został do całkowitej ruiny. Od samego początku nikt nie miał pomysłu na to co zrobić i jak majątek powiatu zagospodarować.
Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Justyna
Justyna 19.04.2015, 15:10
słyszałam od zacnego emeryta że Tomaszów to przeklęte miasto przed żydów, których stąd wyrzucono a póżniej spopielono w krematoriach, dlatego tu wszystko popada w ruiny, czy ten człowiek miał rację? niewiem może i tak
swój
swój 19.04.2015, 16:02
A kto wyrzucił Żydów z Tomaszowa? My Polacy? Z tego co ja wiem, to Niemcy najpierw zamknęli ich e gettcie, a potem wywieźli do KL. Kto Ci takich bzdur naopowiadał? Chyba jakiś długoletni pracownik ,,Wistomu,,.
brytan
brytan 19.04.2015, 12:43
Można po Borkach oprowadzać turystów chińskich i Im mówić, że wybuchł tu granat atomowy (w Wistomie tak samo). Taki mały Czarnobyl. Podrasowane liczniki Geigera uwiarygodnią tą narrację. Zresztą żaden normalny Chińczyk nie uwierzy, że bez jakiegoś rozsądnego powodu można by taki ośrodek i fabrykę doprowadzić do ruiny i nic z tym nie robić (nie wiedzą głupki, że Polak potrafi).
Taaaaka kasiora!!!
kiki
kiki 19.04.2015, 13:16
Już wytrzeźwiałeś? Oj niedobrego masz pana, który częstuje swojego pupila alkoholem ...
Rafał
Rafał 18.04.2015, 08:54
Panie Niemczyk,
ok, niech będzie skoro Pan pisze, że nie był dzierżawcą Borek nie będę się kłócił bo to w sumie nie ma znaczenia kto dzierżawi.
Chodziło mi o zarzut o rabunku i pociągnięciu do odpowiedzialności odpowiednie osoby chodziło mi o władze powiatu. Skoro przejęły teren to powinny o nie dbać interesować się losem tych terenów a nie zostawić ich tak samopas.
Dziwne, że do 2008 Borki miały się świetnie, a po tym jak przeszły we władanie powiatu zeszły na psy.
Rafał
Rafał 17.04.2015, 14:28
OMG...

Tak świetnie prosperujący ośrodek doprowadzić do takiego stanu.
Przecież na pewno jest na to jakiś paragraf. Dlaczego nikt z prokuratury się tym nie zainteresuje.
Przecież ten ośrodek świetnie funkcjonował przez tyle lat...
Ludzie tutaj z całej Europy walili tłumami.
A teraz brud, smród i ubóstwo.
Mój Pan Panie Niemczyk, że to nie Pan dzierżawił. Ciekawe...
No ale pewnie łatwiej znaleźć sobie jakiegoś kozła ofiarnego, żeby przypadkiem potem policja, prokuratura, komornik czy urząd skarbowy nie szukał Pana...
No i to wypowiedzenie umów wszystkim jak tylko "nowy" dzierżawca" dostał Borki w swoje łapy. Tyle różnych ludzi prowadziło z powodzeniem tam różne smażalnie, sklepiki i restauracje.
Lepiej było ich wywalić i po swojemu rządzić. A teraz widać jakie tego są skutki.
Panie Mariuszu, powinien Pan dalej drążyć temat tego rabunku w biały dzień, którego dokonano na mieszkańcach naszego powiatu. Bo to zaniedbanie jest faktycznie rabunkiem i ktoś za to powinien odpowiedzieć, choćby ku przestrodze kolejnych włodarzy aby chociaż trochę interesowali się interesem społecznym, a nie tylko własnym.
zdzih
zdzih 16.04.2015, 21:27
https://www.youtube.com/watch?… tu jeszcze na teledysku 3 lata temu.
Niestety mocno podkrecona
Niestety mocno podkrecona 16.04.2015, 21:57
Rzeczywistość
Mam gdzieś kilka zdjeć sprzed kilku lat - jak znajdę to wrzucę
edek
edek 16.04.2015, 11:10
niektórzy tomaszowianie pamiętają jeszcze restaurację/kawiarnię 'POD NIEDŹWIEDZIEM" i dzierżawiących tam gastronomię i stan w jakim zostawili ci dzierżawiący TAKĄ PEREŁKĘ. I wtedy włodarze miasta tak zniszczony budynek mogli już sprzedać tylko za grosięta. I tak jest i będzie z Borkami, ktoś dzierżawił hotel, gastronomię, camping i na tym bił kaskę ale nic od siebie bo jak "państwowe to niczyje", a później szukamy winnych i będziemy ich karać zgodnie z Prawem i Sprawiedliwościom.
mKIKI
mKIKI 16.04.2015, 12:27
Wydaje mi się, że wszyscy dzierżawcy płacili należności, którymi ich obciążono między innymi czynsz dzierżawny. https://prawopracywpolsce.word...i-najemcy/
Dzierżawca nie był właścicielem, on tylko dzierżawił. Więc pytam się: gdzie te pieniądze, które wpłacali najemcy? Czy nie powinny być przeznaczone na infrastrukturę tego obiektu?
Czy właściciel (czyli powiat) przeprowadzał kontrole pod kontem właściwego dbania o majątek?
https://kodeksywpolsce.wordpre…rzawcy/
16.04.2015, 11:56
Nie lubię nikogo obrażać, ale jak nazwać durnia? No oczywiście, że durniem. Zanim zacznie się coś bazgrać w internecie, który wydawać by się mogło wszystko przyjmie, warto mieć chociaż odrobinę wiedzy. Miasto nie sprzedawało żadnego Niedźwiedzia. Nie mogło tego zrobić z tej prostej przyczyny, że nigdy nie było jego właścicielem. Prawo własności od samego początku przysługiwało PSS Społem. Relacje między wynajmującym a najemcą, będącymi dwoma podmiotami prywatnymi "guzik" powinny pana obchodzić. Wie pan w ogóle za jaką kwotę został ten obiekt sprzedany? Ja akurat wiem, i zapewniam, że nie było to żadne "grosięta". Ja mam natomiast wrażenie, że za grosz to nie ma... ale pan rozumu.
mKIKI
mKIKI 16.04.2015, 12:47
Panie Mariuszu. Ludzie myślą jeszcze kategoriami rodem z PRL-u, gdzie wszystko było "nasze wspólne,,. Niestety czasy się zmieniły i teraz wszystko dzieli się na państwowe i prywatne, ale to do niektórych osób nie dociera. Chcą rozwalać budynki byłej łaźni - własność prywatna, urządzić na terenie przy przyszłej Galerii - własność prywatna, plaż ogólnodostępnych (pomijam, że to w centrum miasta) itp., bo tak chcą. A to nie ma tak. Ludziska kochane przestawcie swoje myślenie na ustrój jaki mamy obecnie, czyli kapitalizm.
edek
edek 16.04.2015, 09:12
no i nasuwa się pytanko, kto w ostatnich latach był dzierżawcą ośrodka i kto w imieniu ostatnich dzierżawców zarządzał ośrodkiem. No chyba wszyscy dzierżawcy, zarządzający i właściciele na przestrzeni chyba 10 lat widzieli co się dzieje z ośrodkiem nie tylko Kagankiewicz i jak karać no to chyba zgodnie z Prawem i Sprawiedliwie.
edek
edek 16.04.2015, 08:44
czy przeczytaliście kochani wpis NR 7
kto
kto 16.04.2015, 07:09
Problem w tym, że nikt tam nie chciał już od dawna przyjeżdżać a funkcjonowało to właśnie dzięki turysom. Ale kto by chciał wypoczywać nad smierdzacym sciekiem jakim stał się zalew sulejowski
źdźś
źdźś 15.04.2015, 14:36
Jak widzę to moje komentarze bardzo redakcji nie odpowiadają , bo albo są krytykowane albo w ogóle nie emitowane tak jak przy tym felietonie przy odpowiedzi nr 7 .
kiki
kiki 15.04.2015, 10:21
Już niedługo to nawet i ruin nie będzie.
Ponoć wszystko się przydaje...a ludziki obserwują.
wędkarz
wędkarz 15.04.2015, 10:29
dobrze że wody z zalewu jeszcze nie spieniężyli, szkoda by było... bo człowiek przyzwyczaił się już do naszego akwenu
obiektywny
obiektywny 15.04.2015, 09:44
Myślę, że były dyrektor, twórca sukcesu borek mógłby wiele o tym powiedzieć; co?, po co?, dla kogo?, kto?, za ile? Przecież warsztat mu rozpieprzyli! Za dupę winnych! Co znaczy, że nikt nie odpowie!? Ludzi biorących niemałą kasę, naszą kasę, za dupska i niech odpowiedzą za niegospodarność. Jakby to była kasa bandyckiego zusu czy urzędu skarbowego to oni raz dwa znaleźliby winnych, a jak samorządu to nie ma komu ich szukać- łatwo przyszło, łatwo poszło.
edek
edek 15.04.2015, 09:38
a to nie mąż pani Niemczyk Przewodniczącej chyba Rady Powiatu, przez wiele lat zarządzał ośrodkiem??? chyba nawet w ostatnich latach?? już po panu Nawrockim.
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 15.04.2015, 09:25
Pamiętam jak przed wielu laty był to wspaniały ośrodek. Teraz ruina. Czy z moim Tomaszowem Mazowieckim będzie to samo?
turysta
turysta 15.04.2015, 09:24
8 lat zaniedbań poprzedniego pryncypała!!! rozliczyć kużwa!
15.04.2015, 09:40
ale BORKI podlegały pod KAGANKIEWICZA !!!!!!!! ZA coś takiego powinni go powiesić !!!!
Tomaszowianin
Tomaszowianin 15.04.2015, 06:41
Znów nikt nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności za nieróbstwo , swoją złotówkę to każdy ogląda z trzech stron a cudze to co mi tam. Pewnie zapomnieli że dysponują takim majątkiem, brak wyobraźni i rozumu
Odpowiedzialni i tak się nie zawstydzą wobec 70 tyś mieszkańców
tomaszowianka
tomaszowianka 15.04.2015, 09:29
tomaszowianinie jest nas w Tomaszowie Maz, obecnie już jedynie 62 tysiące wg aktualnych danych a nie 70 jak piszecie
Jolka
Jolka 15.04.2015, 14:26
kurde bele, tylko nas 62 tysiące? jak jeżdziłam przed laty do Bełchatowa to Bełchatów miał 65 tys. i wydawał mi się małym miasteczkiem bo Tomaszów dochodził wtedy prawie do 80 tysięcy mieszkańców. A teraz jak słyszę to załamka, staczamy się do poziomu Opoczna, które niebawem osiągnie 50 tys. mieszkańców!
filonka
filonka 16.04.2015, 11:05
obawiam się ze za 10 lat będzie nas mniej niż w Opocznie które calkiem dobrze się rozwija w przeciwieństwie do Tomaszowa
maniek
maniek 16.04.2015, 14:12
Nie jest w Tomaszowie za dobrze z demografią, ale bez przesady. Kiedy byłeś ostatnio w Opocznie? Co tam się tak prężnie rozwija? Chyba, że nowy burmistrz coś zmieni, bo za starego to raczej się zwinęło. Zrobili im obwodnicę i peron, ale to z rozwojem miasta nie ma za wiele wspólnego.Ja pracuje w Tomaszowie, na 20 osób 4 jest z Opoczna. Łatwiej miały pracę znaleźć w Tomaszowie. W 2008r mieszkało w Opocznie 22744 a w tamtym roku 22188 - no to raczej im nie rośnie.
Krzyszto Chmielewski
Krzyszto Chmielewski 15.04.2015, 13:36
Ale przecież to nie sprawa miasta a całego powiatu, a w nim jest nas 120 000.
ja
ja 15.04.2015, 06:32
popytajcie w jakimkolwiek klubie motoryzacyjnym czy wie co to Borki....
Prawie każdy miał tam zloty i tego typu imprezy ... a teraz..... ehhh
14.04.2015, 22:04
Kuźwa!!! Komu to przeszkadzało?
Tyle pięknych wspomnień! Szkoda! ;,,-(

Pozostałe