×

Solidarni na niebiesko

  • 14.04.2015, 23:58
  • Mariusz Strzępek
Solidarni na niebiesko
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy razem ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Iskierka” raz drugi aktywnie włączył się w obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu. W tym roku, w centrum miasta na Placu Kościuszki, zorganizowano happening, będący symbolem solidarności z osobami autystycznymi.

Wszyscy, którzy dzisiaj do południa zdecydowali się spędzić czas wspólnie z dziećmi i ich opiekunami  mieli możliwość poznania problematyki związanej z funkcjonowaniem osób autystycznych oraz z kłopotami z jakimi w codziennym życiu spotykają się ich rodzice i opiekunowie.  Była również  możliwość skorzystania z porad specjalistów zatrudnionych w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym – psychologa, pedagoga szkolnego, logopedy, terapeutów integracji sensorycznej i autyzmu oraz oligofrenopedagogów.

 

Symbolem wsparcia i solidarności był dzisiaj kolor niebieski. Happening zorganizowano pod hasłem "Bądź niebieski". Uczestnikom rozdawano chorągiewki wstążki i baloniki właśnie w tym kolorze.

 

Plac Kościuszki tętnił życiem. Były koncerty, bańki mydlane, słodkie ciasteczka oraz występy dzieci ze Stowarzyszenia "Iskierka" oraz z Niepublicznego Przedszkola "Promyczek". W niebo poszybowały niebieskie baloniki.

 

Happening na placu Kościuszki odbył się na znak solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami. Akcja została zorganizowana pod hasłem "Bądź niebieski", a każdy, kto chciał wspomóc akcję, ubrał się na niebiesko. Na znak solidarności w niebo poszybowały niebieskie balony. 

 

W całej Europie osoby z autyzmem doświadczają powszechnie dyskryminacji i są wykluczane społecznie. W tym roku międzynarodowe Stowarzyszenie Autism Europe zaproponowało by dzień 2 kwietnia obchodzić pod hasłem „Autyzm. Stop dyskryminacji”. Dlatego tak ważne są wszelkie działania, które przyczyniają się do zmiany warunków życia tej grupy osób. W tym dniu na niebiesko zmieniają swoje iluminacje tysiące budowli w 45 krajach. W Polsce podświetlane są również następujące obiekty w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto na niebiesko zaświeciły już liczne budowle w wielu miastach.

 

Więcej fotografii

https://www.facebook.com/nasztomaszow/photos_stream

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe