Uczniowie klasy wojskowej ZSP Nr 1 świętowali razem z kawalerzystami

  • 27.03.2015, 20:50
  • Mariusz Strzępek
Uczniowie klasy wojskowej ZSP Nr 1 świętowali razem z kawalerzystami
W dniu 27 marca na stadionie sportowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta 7 batalionu kawalerii powietrznej. W tegorocznych obchodach święta batalionu po raz pierwszy udział wzięli, uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

Obchody święta batalionu i jej patrona rozpoczęły się już w czwartek uroczystym capstrzykiem, który poprzedziła msza święta, odprawiona w intencji żołnierzy i ich rodzin na placu apelowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przy ulicy Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim punktualnie o godzinie 18.00. Podczas uroczystej zbiórki odczytany został apel poległych, kompania honorowa oddała salwę honorową, a następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniająca żołnierzy batalionu.

 

Wśród kolumn reprezentujących poszczególne pododdziały batalionu, znalazła również kolumna, złożona z uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, którzy pełnili ponadto honorową wartę przed tablicą pamiątkową  jednostki. Uczniowie klasy razem z żołnierzami prezentowali się w blasku trzymanych pochodni niezwykle efektownie i trzeba przyznać, że udział w tego typu uroczystości był dla nas niezwykle cennych i podniosłym doświadczeniem.

 

Następnego dnia w piątek 27 marca na stadionie sportowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej miały miejsce główne uroczystości obchodów święta batalionu. Uroczystą zbiórkę poprzedził Dzień otwartych koszar, podczas którego zaproszeni goście oraz uczniowie klasy wojskowej naszej szkoły, mogli zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem stanowiącym wyposażenie współczesnych kawalerzystów.

 

Punktualnie o godzinie 13.00 dowódca uroczystości major Mariusz STAŃCZAK podał komendę do rozpoczęcia uroczystej zbiórki z okazji święta 7 batalionu kawalerii powietrznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się jak co roku przełożeni żołnierzy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, władze samorządowe miasta i powiatu oraz delegacja naszej szkoły na czele z Panem dyrektorem Dariuszem KWIATKOWSKIM oraz wicedyrektor Panią Jolantą NIKODEMSKĄ oraz wychowawcami klasy wojskowej Panią Joanną KRYSZEWSKĄ i majorem rezerwy Sławomirem MISZCZUKIEM.

 

Pośród łopoczących na wietrzne kawaleryjskich proporców wyróżniających kolumny żołnierzy biorących udział w uroczystości, nie zabrakło i tym razem kolumny uczniów klasy wojskowej. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt odczytane zostały decyzje i rozkazy okolicznościowe, wręczono odznaczenia i odznaki wyróżniającym się żołnierzom. W swoim przemówieniu dowódca batalionu podpułkownik Piotr GOŁOS przypomniał zebranym historię i współczesne dokonania żołnierzy batalionu, życząc im żołnierskiego szczęścia, któremu jak podkreślił „trzeba pomagać dobrą służbą, wyszkoleniem i zdobytym doświadczeniem”.

 

Defilada pododdziałów była ostatnim elementem piątkowych uroczystości. Dla nas jej miłym akcentem był przemarsz kolumny uczniów klasy wojskowej, którzy pomimo niewielkiego jeszcze doświadczenia w dziedzinie musztry zespołowej, zaprezentowali się na prawdę dobrze, za co otrzymali gromkie brawa od zgromadzonych na uroczystości gości.

 

Tekst: mjr rez. Sławomir MISZCZUK - wychowawca klasy wojskowej

Zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk, st. szer. Marcin Komenda

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe