Rada Powiatu wspiera chorych na raka

  • 28.03.2015, 23:59
  • Mariusz Strzępek
Rada Powiatu wspiera chorych na raka
Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła dzisiaj uchwałę, wyrażającą poparcie dla starań Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej "Nu-Med" o uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wniosek o włączenie uchwały złożyła Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

- W miniony wtorek mieliśmy przyjemność odwiedzić CDiTO w części wyjazdowej naszej komisji - mówi przewodniczący komisji Mariusz Strzępek. - Była okazja nie tylko porozmawiać o problemach związanych z brakiem kontraktu ale obejrzeć nowoczesne i funkcjonalne a przede wszystkim przyjazne dla pacjenta wnętrza i najnowszej generacji sprzęt używany do leczenia chorych. Zaproponowana przez nas uchwała to nie tylko efekt tej wizyty ale również a nawet przede wszystkim odpowiedzieć na zapotrzebowanie społeczne.

 

A trzeba przyznać, że jest ono u nas ogromne. Nu-Med wspierają nie tylko samorządowcy (pismo w tej sprawie do NFZ skierował wcześniej Zarząd Powiatu Tomaszowskiego a Marcin  Witko obiecał włączyć się do lobbingu na rzez leczenia chorych na raka w Tomaszowie), ale również organizacje społeczne, takie jak chociażby stowarzyszenie Amazonek.

 

W krótkim czasie udało się zebrać blisko 5 tysięcy podpisów a akcja ich zbierania trwa nadal. Dyrekcja Centrum liczy, że wszystkie te działania odniosą skutek i, że już niedługo będzie można leczyć nowotwory w Tomaszowie w pełnym wymiarze.

 

Województwo łódzkie i mazowieckie to dwa regiony Polski wskazywane jako obszar najczęstszego występowania zachorowań na raka.  Jedyny szpital leczący choroby nowotworowe to łódzki szpital im. M. Kopernika. Region nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie wyposażenia w aparaturę do radioterapii, która rekomenduje jeden aparat na 250 000 mieszkańców (w województwie łódzkim jeden aparat przypada na 400 000 mieszkańców).

 

Pacjenci z Tomaszowa zmuszeni są więc leczyć się w Łodzi, oczekiwać w długich kolejkach. Wielu z nich z leczenia rezygnuje. Część na leczenie na odległość po prostu nie stać.  

 

 

Na dzień dzisiejszy ośrodek prowadzi działalność medyczną nie posiadają kontraktu z NFZ, prowadząc stały dialog i korespondencje z płatnikiem, w celu zabezpieczenia świadczeń na terenie Tomaszowa Mazowieckiego, powiatu tomaszowskiego i powiatów ościennych.  Starania o kontraktowanie usług medycznych z NFZ, Centrum podjęło już w 2013 roku, jeszcze na etapie planowania inwestycji.

 

W 2014 roku Ministerstwo Zdrowia przystąpiło do wdrożenia procedur tzw. "pakietu onkologicznego", który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Ustawowo zdecydowano o wstrzymaniu kontraktowania usług onkologicznych na 2015 r., przedłużając aneksami umowy z dotychczasowymi placówkami.

 

- Choroba nie wybiera i może dotknąć każdego - mówi Marta Niemczyk, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. -  Żyjemy w czasach, w których chyba każdy miał wśród swoich bliskich kogoś z chorobą nowotworową. Dostępność do leczenie w miejscu zamieszkania ma więc kolosalne znaczenie zarówno dla chorych jak i ich rodzin. Nietrudno sobie wyobrazić całodniowe lub dłuższe wyprawy do innych miast, związany z tym stres i niedogodności. Ważni są też Ci, którzy leczą i diagnozują, a władze Nu-Med zapewniają, że zatrudniają specjalistów najwyższej klasy. 

 

Pytań w trakcie sesji nie brakowało. Mariusz Węgrzynowski starał dowiedzieć się, jakie korzyści będzie miał powiat tomaszowski z funkcjonowania placówki i czy CDiTO nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej w stosunku do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Interesował się też, czy pacjenci z Tomaszowa będą mieli pierwszeństwo w leczeniu

 

 

Na pytania radnych odpowiadał Jacek Stępnicki, reprezentujący Nu-Med. Podkreślał, duże zainteresowanie chorych tomaszowską placówką oraz fakt, że leczenie w niej jest nieodpłatne. Mimo braku kontraktu, na dzień 9 marca 2015 r. przyjęto w Szpitalu ponad 400 pacjentów, z czego: w poradni 317 osób, na oddziałach szpitalnych i do leczenia ambulatoryjnego 120 pacjentów, leczonych w zakresie chemio- i radioterapii. Dodatkowo wprowadzono kolejkę oczekujących, która liczy już 50-ciu pacjentów. 

 

W czasie ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia o współpracy z "onkologią" mówił również nowy prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Konrad Łukaszewski. W jego ocenie jest ona korzystna dla TCZ, który na rzecz CDTiO będzie świadczył szereg odpłatnych usług. 

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ad. 1
ad. 1 30.03.2015, 21:28
To akurat wszystkim jest nam bliskie i tego chcemy.Prosimy napisać parę słów o tych "dziwnych " długach szpitala. Gdzie był wcześniej nadzór?
wiktor
wiktor 30.03.2015, 12:32
gdyby jeszcze był tam odpowiedni sprzęt i fachowcy
a z kontraktami jest tak, dadzą tu zabiorą tę część tam
i będzie jak jest
szkoda tylko ludzi
Beata Mincer
Beata Mincer 26.03.2015, 21:53
Wspierajmy to co potrzebne jest mieszkańcom naszego miasta,powiatu.Dzięki wsparciu działalności Nu-med pomagamy wszystkim pacjentom onkologicznym z naszego terenu.Umożliwiamy Im łatwiejszy dostęp do świadczeń ratujących lub przedłużających życie w miejscu zamieszkania.POPIERAM!!!

Pozostałe