Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 13:42
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Decyzja, która nie mogła poczekać?

Ostatnia nowelizacja ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy wprowadziła zmiany także w odniesieniu do Powiatowych Rad Zatrudnienia. Zmieniło się nie tylko ich nazewnictwo (teraz to Rada Rynku Pracy) ale także część kompetencji. Są one przede wszystkim organami opiniodawczo-doradczymi starosty w sprawach polityki rynku pracy ale biorą też czynny udział powoływaniu dyrektorów PUP.

Poprzedni Zarząd Powiatu zarządzeniem numer 32 /2014 powołał Powiatową Radę Rynku Pracy. Zgodnie art. 23 pkt. 3 Ustawy o promocji zatrudnienia w jej skład  wchodzić powinny osoby powoływane przez starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy. 


Dalej w punkcie 4. Tego samego artykułu mamy określony tryb powoływania członków Rady. Zgodnie z nim starosta powinien zwrócić się w formie pisemnej do organów i organizacji uprawnionych o zgłoszenie kandydata  a organizacje te  do zgłoszenia powinny dołączyć opisy kariery zawodowej potencjalnego członka oraz informacje potwierdzające osiągnięcia i doświadczenia w zakresie rynku pracy.

 

Wątpliwości budzi już sam fakt powołania Rady tuż przed wyborami samorządowymi, ale i forma wybrania jej składu pozostawia wiele do życzenia i wymaga chyba zweryfikowania jego legalności. Trudno powiedzieć, jakimi kryteriami kierował się były starosta Piotr Kagankiewicz dobierając członków. Pewnym jest, że pominął kilka organizacji funkcjonujących od lat na tomaszowskim rynku, zrzeszających przedsiębiorców,  a zaprosił do uczestnictwa organizacje, o których nikt u nas nie słyszał.

 

Wśród 9 nazwisk widniejących w treści zarządzenia na próżno szukać przedstawicieli Stowarzyszenie Kupców Targowiska Miejskiego, Stowarzyszenie Kupców i Pracodawców Powiatu Tomaszowskiego, czy Stowarzyszenia PRO-TM, następcy Stowarszyszenia Pracodawców BCTM . Jest za to Związek Pracodawców Ziemi Łódzkiej Lewiatan, o którego działalności na terenie naszego Powiatu nikt nie słyszał a żeby było zabawniej związek ten jest reprezentowany przez osobę pełniącą obowiązki dyrektora miejskiego zakładu budżetowego, pana Bogdana Smolarka.

 

Już wyznaczenie tego rodzaju reprezentanta kompromituje tę organizację, ponieważ jest to osoba, która nigdy nie miała nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek ani też nie zarządzała nigdy taką działalnością. Pan Smolarek całe swoje życie przepracował bowiem jako urzędnik. Najpierw w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, później w ZHP. Teraaz, jako emerytowany przedstawiciel służb mundurowych jest pełniącym obowiązki dyrektora OSIR. Może Lewiatan uznał, że człowiek zna się na rynku pracy, ponieważ zorganizował kilka finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tomaszowie.


W ustawie znajduje się też delegacja do umieszczania w Radzie Rynku Pracy przedstawicieli samorządu. Były starosta powołał trzy takie osoby, które reprezentują nie samorząd powiatowy ale były Zarząd Powiatu. Skąd taki pomysł i pośpiech w ich powołaniu przed samymi wyborami? Zapewne na to pytanie nigdy nie uda się uzyskać odpowiedzi.

 

Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi przyjdzie się zmierzyć w tej kadencji władzom Powiatu Tomaszowskiego. Wciąż, mimo dużej emigracji zarobkowej zajmujemy niechlubne miejsce pod względem liczby bezrobotnych w całym województwie.

 

Tym bardziej dziwi, że poprzednie władze powiatu w sposób dziecinnie nieodpowiedzialny, zrobiły swoim następcom psikusa powołując na kolejne 4 lata gremium, które swoją wiedzą i doświadczeniem powinno wspierać walkę z bezrobociem, a które jeśli przyjrzymy się składowi osobowemu ma niewielkie osiągnięcia w tym względzie w okresie minionych kilku lat (większość osób była już wcześniej członkami Powiatowej Rady Zatrudnienia).

 

Do zakresu działania powiatowych rad rynku pracy należy w szczególności: inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia; ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy; składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia; ocenianie okresowych sprawozdań z działalności powiatowego urzędu; delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora urzędu pracy; opiniowanie wniosków o odwołanie dyrektora urzędu pracy.


 

Kilka tygodni temu na łamach portalu opisywaliśmy kosztowne wyjazdowe szkolenia, jakie PUP organizował dla członków Powiatowej Rady Zatrudnienia, a ówczesna radna Małgorzata Nowak wystąpiła do dyrekcji Urzędu o przekazanie informacji na temat inicjatyw podejmowanych przez członków PRZ. W odpowiedzi otrzymała jedynie zbiór pozbawionych jakichkolwiek konkretów zapisów o charakterze ogólnym.  

 

Czytaj także 

Ekskluzywne szkolenia.... by "pomagać" bezrobotnym

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Odkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa Miszczyka
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama