Naprawić tomaszowski sport

  • 03.11.2014, 00:13
  • bartek28tm
Naprawić tomaszowski sport
Przez ostatnie cztery lata na łamach portalu Nasz Tomaszów obywatelsko mogę dzielić z wami swoją pasją. Niebawem wybory. Liczę na to, iż kandydat, który przez najbliższe lata będzie pełnił funkcję Prezydenta tego miasta, skutecznie będzie inwestował w rozwój fizyczny naszych dzieci.

W związku z nadchodzącymi wyborami, chciałem podzielić się swoimi pomysłami z panami kandydatam i panią kandydat.

 

1. Budowa trybuny na obiekcie głównym

Powiem szczerze, że jako człowiekowi, który obywatelsko zajmuje się sportem w tym mieście - jest mi niezwykle przykro kiedy idąc na mecz piłki nożnej muszę odpowiadać na pytania dziennikarzy przyjezdnychm czemu obiekt przy ulicy Nowowiejskiej jest tak mocno zaniedbany. Jako "dziennikarz" znający realia finansowe tego miasta nie domagam się budowy nowego obiektu, gdyż wiem jaki kapitał finansowy niesie za soba budowa takiego kolosa. Nowoczesna trybuna na 4000 - 5000 osób w zupełności by wystarczyła

 

Wielu z naszych czytelników zastanawia się: po co stadion? stadion piłkarski to nie tylko sport. Przykład obiektu Narodowego w ostatnim czasie, dobitnie pokazuje jak można wykorzystać taką arenę. Koncerty, pikniki rodzinne, różnego rodzaju imprezy masowe, różnego rodzaju targi gospodarcze, nie rzadko organizowane na świeżym powietrzu.

 

 

2. Komisja sportu złożona tylko i wyłącznie z trenerów.

W naszym w wiekszośc przypadków - trenerzy to jednocześnie dyrektorzy sportowi, kierownicy, nie rzadko prezesi. Ci ludzie najlepiej znają realia środowiska w jakim się poruszają. Wszelkie sprawy związane ze sportem, oraz decydujący głos w podziale finansów powinien należeć do ludzi, którzy na codzień pracują z młodymi adeptami różnych dyscyplin. Nowa Rada powinna stworzyć komisję związaną tylko i wyłacznie z trenerów poszczególnych sekcji.

 

3. Nowoczesna bieżnia

Bieg im. Bronisława Malinowskiego przyciąga co raz większą liczbę uczestników. Warto wykorzystać potencjał tej imprezy i zachęcić młodych ludzi do uprawiania biegów. Remont trybuny na stadionie to priorytet na dzień dzisiejszy.   Nie wyobrażam sobie, jednak aby na potencjalnym obiekcie zabrakło nowoczesnego tartanu w postaci bieżni. Wiele miast przy budowie czy modernizacji nowych obiektów postanowilo zlikwidować bieżnie przy płycie boiska. Jest to błąd, gdyż obiekt z tartanem podnosi wartość użytkową takiego stadionu.

 

4. System finansowania lokalnego sportu.

W 2013 portal NaszTomaszow w pomyśle wyprzedził panią byłą już Minister Sportu - Joannę Muchę w pomyśle finansowania tej dziedziny życia. Moją osobistą propozycją był projekt podziału dyscyplin (tzw. systemem węgierskim), które korzystają z publicznych finansów. Chodziło o to, aby dać więcej tym, którzy mają lepsze perspektywy na przyszłość. O to by finansowanie lokalnego sportu uzależnione było od suckesów, oraz ilości adeptów uprawiających daną dyscyplinę.

 

Stało się. W 2014 roku zaprezentowano nam projekt rozwoju sportu na lata 2014 - 2020. Zrobiono podział na dyscypliny strategiczne ,dyscypliny wiodące i pozostałe. Projekt mimo, iż poszedł w dobrym kierunku to już na wstępie wydaje się być dość kontrowersyjny.

 

Dyscypliny strategiczne: piłka nożna mężczyzn, piłka nożna kobiet, siatkówka mężczyzn oraz łyżwiarstwo szybkie

 

Dyscypliny wiodące: piłka nożna kobiet, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna mężczyzn, oraz lekkoatlatyka.

 

Co się okazało? Człowiek który jest odpowiedzialny za taki dokument wykazał się seksizmem i w piłce nożnej, oraz siatkówce podzielił kobiety i mężczyzn na gorszych i lepszych. Wymyślił odrębne dyscypliny.

 

Kolejnym dość ciekawym tekstem z dokumentu jest zdanie:

 

 

Aby dofinansowanie ze środków budżetowych było efektywne, powinno odbywać się według jasnych i przejrzystych  zasad.

 

 

Piękna maksyma. Kilka akapitów niżej można znaleźć jednak ciekawy punkt:

 

 

5.   Pomoc organizacyjna w kierunku rozwoju dyscyplin strategicznych i wiodących

 

1.   Dyscypliny strategiczne

a) pierwszeństwo w dostępie do miejskiej infrastruktury sportowej w wymiarze niezbędnym do pełnej realizacji założeń szkoleniowych wynikających ze specyfiki dyscypliny.

 

 

2.   Dyscypliny wiodące

a) dostęp do miejskiej infrastruktury sportowej dla potrzeb realizacji przedsięwzięć związanych z rozwojem dyscypliny po zapewnieniu warunków organizacyjnych
dla dyscyplin strategicznych,

 

 

Powiem szczerze że przecieram oczy ze zdumienia. Moja intepretacja jest następująca:

 

Wyobraźmy bowiem, iż prowadzę sekcję piłkarską kobiet (sporty wiodące). Pewnego dnia, o godzinie 15.00 mam trening na obiekcie OSiR. Nagle okazuje się, iż jeden z trenerów sekcji, które zaliczają się do dyscyplin strategicznych - mając wolny czas nagle wymyślił sobie, iż o 15.15 przeprowadzi trening ze swoją grupą. Dostosowując się do powyższego regulaminu, ja wraz ze swoimi dziewczynami muszę ustąpić miejsca, gdyż w chwili obecnej utrudniam sekcji strategicznej możliwość przeprowadzenia zajęć. Miało być w końcu jasno i przejżyście...to jest. Niestety jest także dość mało życzliwie.

 

Mając jednak nadzieję że się mylę w swojej interpretacji,  swoje zapytanie skierowałem do przedstawicieli  tomaszowskiego sportu z dyscyplin tzw.  wiodących i pozostałych. Odpowiedź była jednoznaczna, a i rozumowanie tych punktów jest podobne do mojego. Co ciekawe nawet przedstawiciele sportów strategicznych w taki sposób rozumieją ten punkt.

 

Reausumując. Projekt poszedł w dobrym kierunku i tego nie można podważać. Autorowi puściły jednak wodze fantazji.Jako skromna osoba i wyborca mogę zaproponować spokojną analizę dokumentu dotyczącego realizacji zadań i rozwoju sportu i korekty w tejże propozycji.

 

 

 

bartek28tm

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kibic
kibic 21.11.2014, 20:52
W strategi napisanej przez Przewodniczącego Rady Sportu( Prezesa Lechii) jest więcej ciekawych propozycji.
Ale tu wcale nie chodzi o rozwój sportu w Tomaszowie, ważne jest to żeby kasa dla Lechii się zgadzała - 170 000 zł na rok 2014
sportowiec
sportowiec 05.11.2014, 18:36
Rozliczymy obecnego prezydenta za te 8 lat
kers
kers 03.11.2014, 20:17
TM jestes niesamowitym dyletantem , porozmawiaj z kims kto ma o tym pojecie to moze Ci wyjasni temat boisk i nie rob obciachu swoimi wpisami bo jezeli nie masz pojecia o sporcie i ifrastrukturze to nie pisz komentarzy pod artykulem o sporcie
przemo616
przemo616 03.11.2014, 19:21
Jak widzę to przed wyborami wszyscy praktycznie kandydaci na Prezydenta obiecują stadion dla naszej LECHII nawet sam obecny kłamczuszek też się pod tym podpisuje a przecież miał na to 8 lat i dupa a teraz jak smród przy dupie to dalej te brednie chce nam wcisnąć,trzeba mieć tupet...Co do innych kandydatów to pożyjemy,zobaczymy ja mam jednego ale to moja prywatna sprawa,myślę że nie zrobi tak jak jego poprzednik.
kwr
kwr 03.11.2014, 18:06
widzisz Bartku czcza gadanina , zrób debate lub kongers sportu tomaszowskiego , wtedy pogadamy i podyskutujemy , a tak myslisz że rzucisz 4 temaciki dawno poruszane i wywołasz ozywieni?
kers
kers 03.11.2014, 17:09
Do TM Nie wiem czy dwa boiska do pilki to tak duzo jak na miasto pokroju Tomaszowa , bo wlasnie tyle jest . Zeby o czyms sie wypowiadac to chyba trzeba miec choc troche pojecia
TM
TM 03.11.2014, 19:33
Czy tylko liczą się boiska do piłki nożnej. To może policzymy: Lechia 2 boiska + hala sportowa, Pilica, boiska przy szkołach (Orliki), hale sportowe przy szkołach i inne (między innymi siatka, koszykówka itp.).
TM
TM 03.11.2014, 15:57
Czy w Tomaszowie Maz. liczy się tylko sport, a gdzie inne dziedziny. Porównajcie nakłady na sport z nakładami na rozwój turystyki i ratowania zabytków. Może na zabytki szkoda pieniędzy, a obiekty LECHII i TORU ŁYŻWIARSKIEGO zostaną wpisane do rejestru zabytków krajowych jako budowle minionej epoki dobrobytu naszego miasta. Na marginesie to ciekawe ile mamy boisk do piłki.
kers
kers 03.11.2014, 13:15
Cos mi sie wydaje ze Zagozdon polegnie w tych wyborach wlasnie przez Lechie i nieudacznika Smolarka . No ale sam sobie moze pogratulowac swoich trafnych decyzji
KIBICE
KIBICE 05.11.2014, 17:40
Niech Ci się nie wydaje. Bądź pewien, jak my wszyscy. OSZUKANI KIBICE. 16 IDZIEMY WSZYSCY. Z RODZINAMI. NIE MA PODZIAŁÓW. WSZYSCY IDZIEMY. MY NIENJESTEŚMY ZA, MY JESTEŚMY PRZECIW.
ACH JAK BĘDZIE MIŁO.
gol
gol 03.11.2014, 12:03
Kolego Bartku wróc do sprawozdań z meczy , która czasami oglądasz lub nie , twoje pomysły to powielanie kilku pojawiających wcześniej . Propnuję by jako "dziennikarz" znający realia finansowe tego miasta zajął się Pan najpierw rzetelnymi relacjami z meczy, jak Pan chce się wypowiadać na temat, to można zorganizować konferencje - debatę z udziałem ludzi sportu i wtedy bedzie można poruszyć wiecej niz 4 kwestie ktore sa i tak juz dawno dotykane . Zaistnieć można zawsze w inny sposób i po co ten wstęp , pomysły dla kandydata i kandydatki- myślę że Ci ludzie przegadali i zastanawiali sie wiecej godzin nad sprawami niż Pan, warto czasami zroć cos wiecej niż tylko wypełniać pusta treść
04.11.2014, 13:33
Kolego GOL. Wasze pomysły widać TUTAJ kiedy w 2013 kilkuset dzieciom trenujących piłkę nożna z Mazovii zagwarantowaliście w transzach kwotę 5500 zł:

https://www.nasztomaszow.pl/sp…

Te wasze pomysły zresztą widać po poziomie rozwoju infrastruktury sportowej, po ilości zespołów seniorskich w tym mieście, który jest na żenującym poziomie.

Wasz pomysł (czyli mój) z zagospodarowaniem czyli tzw "system egierski" podsunięty został zanim jeszcze minister Mucha ogłosiła go opinii publicznej. Nawet tego w 100 procentach nie potrafiliście wykorzystać.

Z jednym się jednak zgodzę. Dużo gadacie, dużo się zastanawiacie, a wyników w budowie porządnej infrastruktury brak, zespołów seniorskich. Nawet Budowa obiektu ze sztuczną nawierzchnią nie spełnia nawet norm bezpieczeństwa. Nie chce się na ten temat rozpisywać bo przyjdzie na to pora po wyborach.

Takie zadupie jak Aleksandrów Łódzki wyprzedził wasze myślenie, wasze gadanie w kwestii sportu w 5 lat. Niech pan sobie jedzie i zobaczy jak wygląda porządna infrastruktura, jak można postawić sport w kilka lat.Stworzyć zespoły seniorskie.

Co do debaty to ja jestem jak najbardziej "za". Na początku 2013 roku dzwonił już do mnie jeden z przedstawicieli waszej komisji. Ta szczerze miła rozmowa - trwała około 40 minut. Człowiek obiecał mi że zaprosi mnie na obrady komisji sportu. Od 2013 roku telefon jednak milczy.

Wy nie chcecie pomysłów. Wasza komisja to zwykłe TWA - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji (z kilkoma wyjątkami)

Rozmawiajcie sobie dalej. Prawda jest taka że mamy najgorszą infrastrukturę w całym regionie łódzko - mazowieckim.
łyżwiarz
łyżwiarz 03.11.2014, 09:06
Dziękujemy Panu Zgozdonowi za ślizgawkę w tym roku. Jakim trzeba być dyletantem żeby remont zaczynać przed sezonem. Dosyć tego nieudacznika. Do czego się nie dotknie to spieprzy.
Rks
Rks 03.11.2014, 08:33
Jasne. Będziemy.
Wyrazimy swój Zachwyt nad wspaniałym Zagozdonem.
Precz. Zabieraj te swoją niezgule P.o Smolarka i kopać rowy przed nadejściem Ruskich.
Boże, bron od Takich ludzi
Kibol
Kibol 03.11.2014, 07:39
Stasion powinien juz dawno być. Obietnice Prezydenta -puste.
Lechia poszła jak burza. Obecnie III liga. Goszczą u Nas kluby z Warszawy( 3). Z lodzi, Radomia itp.
Wstyd. I jeszcze wiesza baner na bramie Osir. ( Lechii).
Dramat. Ale 16 listopada ROZLICZYMY.
Kibice, do urn. Podziekujmy Wodzowi za dotrzymanie słowa.

Pozostałe