Rejs na Pogorii coraz bliżej

  • 27.10.2014, 21:15
  • Mariusz Strzępek
Rejs na Pogorii coraz bliżej
Już tylko dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia wyjątkowej wyprawy, na którą wybierają się tomaszowianie. Jest nią rejs po Morzu Śródziemnym na przepięknym żaglowcu STS Pogoria. W środę 15.10.2014 roku o godzinie 18.00 w budynku III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Nadrzecznej odbyło się spotkanie uczestników rejsu z organizatorami – Michałem Kurzykiem, Dariuszem Jachimowskim oraz Wojciechem Małagockim.

Szczególnym gościem spotkania był Pan Andrzej Potulski – kapitan rejsu nr 33/14, rejsu na który popłyną uczniowie tomaszowskich szkół. Organizatorzy omówili szczegóły związane z wyjazdem oraz przypomnieli istotne daty. Najważniejsze z nich to:

 

07.11.2014 r. około odziny 13.00 - wyjazd na rejs z Tomaszowa Mazowieckiego, przejazd  autokarem  STAP-u (Sail Training Association Poland – organizatora rejsów na Pogorii) przez Czechy i Austrię do jednego z portów w północnych Włoszech – Genua, Livorno lub San Remo;

 

08.11.2014 r. – zaokrętowanie na STS „Pogoria”, odbycie niezbędnych szkoleń, wypłynięcie w rejs;

 

8.11-14.11.2014 r. - rejs po Morzu Śródziemnym, odwiedzenie co najmniej dwóch portów (np. Calvi na Korsyce, Portoferraio na Elbie, Monte Carlo lub Nicea). Zwiedzanie miast portowych. Dotarcie do portu zakończenia rejsu. Wręczenie opinii z rejsu, przekazanie obowiązków nowej załodze.

 

15.11.2014 r. - wyjazd w drogę powrotną, przyjazd do Tomaszowa Mazowieckiego około godziny 16.

 

Organizatorzy poruszyli kwestię ubezpieczenia oraz niezbędnych dokumentów, które należy zabrać na rejs. Zachęcali również do nabycia książeczek żeglarskich, w których zostaną wpisane informacje o odwiedzanych portach, o ilości przebytych mil morskich, czy o godzinach spędzonych pod żaglami. Taka książeczka to nie tylko fajna pamiątka, ale również ważny dokument w przypadku starania o wyższe stopnie żeglarskie.

 

Pan Andrzej Potulski jako doświadczony kapitan Pogorii, wspierając się pokazem slajdów z poprzednich wypraw, omówił przykładową trasę rejsu, opowiadał o życiu na statku, o codziennej pracy wacht, które pełnią uczestnicy. Udzielił wielu rad na temat tego, jak się przygotować do rejsu, co zabrać, jak radzić sobie z chorobą morską. Odpowiadał również na pytania uczestników rejsu, mówił na temat możliwej aury pogodowej, atrakcji i zabytków portów, do których zawija Pogoria. Omówił plan rejsu i jego alternatywy (trasa rejsu w dużej mierze zależeć będzie od warunków pogodowych). Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Młodzi ludzie już chyba czuli przedsmak morskiej przygody.

 

Jeszcze kilka słów o samej Pogorii. STS POGORIA została wybudowana w 1980 roku. Posiada ożaglowanie typu barkentyna o powierzchni prawie 1000 m2 - razem 15 żagli na trzech masztach, w tym jeden maszt z żaglami rejowymi. Statek ma wyporność 342 tony, długość 47 metrów i szerokość 7 metrów. Żaglowiec jest wyposażony w pomocniczy silnik  napędowy o mocy 255kW. Zwykle zabiera 49 osób, w tym kapitana, 4 oficerów, dalszych członków załogi stałej – głównego mechanika, bosmana i kucharza oraz 41 osób, które chcą poznać smak morskiej przygody. 

Załogę, która pojedzie na rejs z Tomaszowa, stanowić będzie m.in. 12 uczniów III LO, 5 uczniów II LO, 3 uczniów I LO. Pozostali to uczniowie z innych szkół, studenci oraz osoby związane z tomaszowskim środowiskiem żeglarskim.

 

Patronat nad rejsem objął Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Pan Piotr Kagankiewicz.

 

Przypomnijmy, że mottem naszego rejsu są słowa Marka Twaina:

 

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj."

 

No cóż, nie pozostaje nam nic innego ….

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe