Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 19:12
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Prawym okiem: pouczenie za wykroczenie

Kilka tygodni temu informowaliśmy na łamach naszego portalu o niewykorzystaniu przez członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego urlopów wypoczynkowych z ostatnich kilku lat.

Zgodnie z przepisami, po zakończeniu kadencji, pracownikom samorządowym, pochodzącym z wyboru, po rozwiązaniu z nimi stosunku pracy za niewykorzystany urlop należy się wypłata ekwiwalentu. W skrajnych przypadkach może on sięgnąć nawet 50 tysięcy złotych. Sprawą powiatowych urzędników zainteresował Państwową Inspekcję Pracy radny Grzegorz Haraśny. PIP przeprowadził kontrolę i potwierdził nieprawidłowości. Starosta Piotr Kagankiewicz oraz jego zastępca Sławomir Szewczyk zostali ukarani… upomnieniami.

 

na ten temat pisaliśmy w artykule Duża kasa na odchodne


Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w dniach 20.08.2014r. oraz 09.09.2014r. Protokół kontroli został podpisany bez zastrzeżeń przez Starostę Tomaszowskiego Piotra Kagankiewicza i Wicestarostę Tomaszowskiego Sławomira Szewczyka.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Wyjątek stanowi art. 168, mówiącym że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Powyższa zasada i wyjątek dotyczą także dodatkowego dziesięciodniowego urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie z tytułu bycia osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Takie osoby wśród członków zarządu Powiatu Tomaszowskiego znajdziemy dwie. Są nimi Kazimierz Baran oraz Andrzej Wodziński.

Za nieudzielenie urlopów w ustawowym terminie Kodeks przewiduje stosunkowo ostre sankcje, którymi są grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł. Dlaczego więc tomaszowscy urzędnicy otrzymali jedynie upomnienie? Być może łagodne potraktowanie ma związek ze złożonymi przez nich w trakcie kontroli wyjaśnieniami. Rzecz w tym, że są one dosyć kuriozalne. Ponadto sankcje te mają charakter iluzoryczny, ponieważ przedawniają się z upływem roku od dnia popełnienia wykroczenia.

PIP podkreśla, że odpowiedzialność wykroczeniowa pracodawcy za nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego za 2013r. powstanie ewentualnie dopiero w dniu 01.10.2014r. i dlatego w dniach 20.08.2014r. i 09.09.2014r. kontrolą objęto przestrzeganie przepisów o urlopach wypoczynkowych w zakresie dotyczącym pracowników samorządowych pełniących swoje funkcje z wyboru ze szczególnym uwzględnieniem 2012r.

Na podstawie zestawienia urlopów wypoczynkowych pracowników Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, sporządzonego na podstawie prowadzonej w Starostwie ewidencji czasu pracy stwierdzono w trakcie kontroli, że Starosta Tomaszowski Piotr Kagankiewicz, jako osoba wykonująca czynności z zakresu prawa pracy nie wypełnił swoich obowiązków wobec trzech członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, nie udzielając im we właściwym terminie urlopów wypoczynkowych za 2012r. Przy czym urlopy za ten rok wykorzystano do dnia kontroli (która nie obejmowała lat 2013-2014 a więc poprzedzających koniec kadencji).

 

czytaj także: Ekskluzywne szkolenia.... by "pomagać" bezrobotnym


Państwowa Inspekcja Pracy uzasadniając swoją decyzję w sprawie zastosowania „środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia” wskazuje, że w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim jest zatrudnionych 139 pracowników, a Pan Piotr Kagankiewicz popełnił w/w wykroczenie tylko w stosunku do trzech pracowników. Podobnie uzasadniono „karę” dla wicestarosty Szewczyka.

Piotr Kagankiewicz wyjaśnia natomiast PIP, że powodem, iż nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego była zła sytuacja ekonomiczna tomaszowskiego szpitala. Być może należałoby uznać takie wyjaśnienia za zasadne, gdyby nie fakt, że od 1 lipca 2009 roku szpital stał się spółką prawa handlowego i skorzystał z możliwości oddłużenia na bazie programu przygotowanego przez ówczesną minister zdrowia, Ewę Kopacz. Niewykorzystanie urlopów za 2010, 2011, 2012, 2013 we właściwym, ustawowym terminie nie powinno więc mieć tu żadnego związku. Ponadto warto też pamiętać, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia odkąd został spółką posiada własne organa zarządzające, w postaci np. prezesa oraz kontrolne w postaci Rady Nadzorczej. 


„Rozpocząłem czynności zmierzające do pozyskania na rzecz Spółki tomografu komputerowego umożliwiającego badanie całego ciała, rezonansu magnetycznego, strzykawek automatycznych i kamery laserowej. (…) Chcąc zrealizować wymienione wyżej inwestycje nie mogłem tego dokonać w ramach 8 godzinnego czasu pracy. Wykonywałem je ponad ustalony wymiar czasu pracy jak również w dni wolne od pracy.
 

 

- skarży się Starosta w piśmie do Państwowej Inspekcji Pracy. W tym samym dokumencie Piotr Kagankiewicz przyznaje również, że swój czas pracy a także każdą wolną chwilę poświęca działaniom na rzecz prywatnej firmy, która buduje w Tomaszowie Mazowieckim szpital onkologiczny.
 

Kolejną inwestycją której poświęcam niemal każdą wolną chwilę ze swojego życia jest budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Jana Pawła II 35. (…) 9 października 2013r została podpisana umowa dzierżawy nieruchomości położonej przy ulicy Jana Pawła II 35 pomiędzy Powiatem Tomaszowskim, a Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki Sp. z o.o.
 

 

- stwierdza dodając, że został obdarzony zaufaniem wyborców, czego dowodem jest jego wybór na dwie kadencje. Jakie to ma znaczenie dla zakresu przeprowadzonej kontroli?
 

Będąc Starostą Tomaszowskim nie byłem w stanie – fizycznie realizować harmonogramu urlopowego bez uszczerbku dla dobra realizowanych w tym czasie inwestycji które przedstawiłem wyżej. Realizowałem plan urlopowy w okresach kiedy tylko nadarzała się sytuacja, gdzie fizycznie nie musiałem nadzorować komercjalizacji szpitala rejonowego czy inwestycji szpitalnych.
 

- dodaje.

Nie pozostaje nic innego, jak się rozpłakać. Problem jednak w tym, że złożone w PIP wyjaśnienia świadczą jedynie o braku kompetencji w zarządzaniu rozbudowaną strukturą samorządu terytorialnego. Nie przekonuje argument o zaangażowaniu w sprawy szpitala, a tym bardziej w prywatną inwestycję, finansowanie której Powiat poręczył, nie wiedzieć czemu, własnym majątkiem.

Szef, który nie potrafi dobrać sobie w sposób właściwy podwładnych, nie powinien być po prostu szefem. Jego zadaniem jest bowiem rozdzielać zadania i weryfikować ich poprawne i terminowe wykonanie, a także wyznaczać cele krótko i długoterminowe. Z tym najwyraźniej jednak Starosta ma spory problem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
... 27.09.2014 13:19
,,Piotr Kagankiewicz przyznaje również, że swój czas pracy a także każdą wolną chwilę poświęca działaniom na rzecz prywatnej firmy, która buduje w Tomaszowie Mazowieckim szpital onkologiczny. Czy to działanie pro publiko bono jest darmowe?

gapa 27.09.2014 10:32
Panie Mariuszu ale ile mozna jedzić na tzw próbnych numerach z D ? takie pytanie

wyborca kandydat 27.09.2014 00:44
to taki rodzai dziennikarskiej pracy czy walki wyborczej ? W życiu bywają różne praktyki na pewno jedną taką jest urlop, z którego osoba kandydująca w wyborach korzysta z niego w okresie kampanii wyborczej - ktoś powie przecież się nie zaczęła , więc mozna być ogłoszonym kandydatem , dziennikarzem obywatelskim i wszystko jest ok czekam z ogromna ciekawością na dalszy rozwój pozytywnej kampanii

urlopowicz 27.09.2014 10:12
A co ma piernik do wiatraka. Prawo jest prawem i już. Można wykorzystać na kampanię urlop z 2013 i 2014 to w niektórych opisanych przypadkach 72 dni. 26+10=36, 36x2=72. Pozytywna kampania a łamanie przepisów prawa nie mają ze sobą nic wspólnego. Można przecież dalej oszukiwać. Być na urlopie i w pracy to praktyki, które też są stosowane. Może to uzależnienie od pracy, a może inne potrzeby? Panie Mariuszu niech Pan pisze dalej. Wykroczenia władzy trzeba upubliczniać zawsze.

ludowe porzekadło 26.09.2014 14:27
co wolno wojewodzie to nie tobie mały smrodzie

piter 26.09.2014 13:38
Czas na rozliczenie statosty

Zakładka 26.09.2014 12:38
Pan starosta nie bierze urlopu bo pracuje. Musi pracować, bo się nie wyrabia z własnym zadaniami, a nie wyrabia się bo w godzinach pracy poświęca czas na pomaganie prywatnej spółce oraz wyręczanie zarządzających nadzorowanego przez siebie podmiotu, którzy jak mniemam, też się nie wyrabiają, skoro musi mu pomagać sam starosta, zamiast po prostu wezwać na dywanik i rozliczyć. Czyli płacimy za to wszystko płacimy trzy razy: raz za godziny pracy starosty poświęcone na co innego niż powinien, dwa za jego nie wykorzystany urlop, trzy ze swoich składek dyrekcji szpitala... I za to wszystko mamy opiekę jaką mamy :)

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama