Karta Polaka - ścieżka do lepszego życia dla cudzoziemców

  • 25.04.2018, 16:10
  • Mariusz Strzępek
Karta Polaka - ścieżka do lepszego życia dla cudzoziemców
Od samego początku funkcjonowania Karty Polaka zainteresowanie tym dokumentem ze strony cudzoziemców jest bardzo duże. Nic dziwnego, bowiem dla jednych to urzędowe potwierdzenie więzi łączących ich z rodzinnym krajem, z kolei dla innych, szansa na lepsze życie. Czym tak naprawdę jest Karta Polaka oraz jakie uprawnienia przyznaje swojemu posiadaczowi?

Krótka lekcja historii

 

Pierwszy projekt wprowadzenia Karty Polaka powstał w Sejmie już w 1999 roku. Jednakże proponowana ustawa zawierała pewne nieścisłości w stosunku do prawa Unii Europejskiej, do której Polska wówczas kandydowała. Problemem była kwestia wizy narodowej, której nie można było jednoznacznie zakwalifikować według regulacji wspólnotowych. W związku z tym wielu polityków oceniło projekt krytycznie i ostatecznie zaniechano nad nim dalszych prac.

 

Ustawa, na mocy której wprowadzono Kartę Polaka, weszła w życie w 2007 roku. Obowiązujące regulacje są zgodne z prawem Unii Europejskiej. Przyjęcie ustawy przez parlament spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez Polaków mieszkających za granicą. Dla wielu z nich to szansa na lepsze życie i powrót do ojczyzny, którą musieli zostawić z przyczyn od siebie niezależnych.

 

Dlaczego cudzoziemcy starają się o Kartę Polaka?

 

Karta Polaka to dokument, który można otrzymać w drodze postępowania administracyjnego. Mogą się o nią starać cudzoziemcy, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz deklarują przynależność do narodu polskiego i spełniają wymogi, o których jest mowa w ustawie. Szacuje się, że osób, które mogłyby otrzymać Kartę, jest około miliona, głównie są to mieszkańcy krajów byłego Związku Radzieckiego.

 

Zdaniem specjalisty z firmy Visa and Work, Fakt, iż wielu cudzoziemców jest zainteresowanych Kartą Polaka, nie powinien nikogo dziwić. Osoba legitymująca się tym dokumentem może liczyć bowiem na szereg przywilejów, zaczynając od możliwości kształcenia się i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, kończąc na bezpłatnym wstępie do państwowych muzeów. Trzeba przyznać, że Polska z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna. Wynika to przede wszystkim z faktu stale spadającego bezrobocia i rosnących zarobków. A ponadto Polska jest krajem bezpiecznym. Nic zatem dziwnego, że wielu Ukraińców przyjeżdża nad Wisłę, a w naszym kierunku coraz chętniej spoglądają również Białorusini. Jak widać zainteresowanie Polską nie słabnie, a wręcz przeciwnie i dlatego też Karta Polaka cieszy się tak dużą popularnością.

 

Karta Polaka to dokument będący urzędowym poświadczeniem przynależności cudzoziemca do narodu polskiego. Nie jest to co prawda repatriacja, o której mówi się od dawna, jednakże to krok w dobrym kierunku. Polacy pozostający poza granicami rodzinnego kraju mają bowiem poczucie, że ojczyzna o nich pamięta, a ponadto oferuje im wiele możliwości nie tylko rozwoju, ale także poznawania historii swoich przodków.

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe