Dlaczego warto mieć własny dom?

  • 01.09.2014, 20:20
  • artykuł sponsorowany
Marzenie o własnym domu wielu ludziom towarzyszy od wczesnej dorosłości, a nawet od czasów nastoletnich. W takim samym stopniu dotyczy ono osób, które od dzieciństwa wychowały się w przytulnym domku jednorodzinnym na przedmieściach miasta, jak i tym, których rodzice mieszkali w bloku w samym centrum z dziesiątkami czy nawet setkami innych mieszkańców.

 

Ta druga grupa jest w gruncie rzeczy spragniona posiadania własnej przestrzeni jeszcze bardziej, bo doskonale znają uciążliwości związane z posiadaniem całej rzeszy niekoniecznie lubianych sąsiadów, który czujnie obserwują każdy krok i mogą z powodzeniem zastąpić najnowocześniejszy monitoring za pomocą kamer. Wścibscy sąsiedzi to zresztą niejedyna wada mieszkania w budownictwie wielorodzinnym. Można by stworzyć długą ich listę, która mogłaby stanowić również listę argumentów przemawiających za tym, aby mieć własny dom.

Marzenie na kredyt albo z rodzicami pod jednym dachem


Nie każdy ma bogatych rodziców, którzy mogą mu zafundować mały domek, aby ułatwić start w dorosłe życie. Większość nie ma. Nie każdy dysponuje wystarczającą ilością gotówki, aby sobie własny domek (nawet o niewielkiej powierzchni) kupić, bo zarobki przeciętnego Kowalskiego w Polsce kształtują się zwykle na takim poziomie, że na własne lokum musiałby zbierać co najmniej kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt lat. Pozostaje realizacja marzenia na kredyt, albo konieczność mieszkania z rodzicami pod jednym dachem, co nie jest najszczęśliwszym pomysłem, zwłaszcza w przypadku młodych małżeństw (wystarczy sobie przypomnieć dowcipy o teściowych, aby błyskawicznie zrozumieć, dlaczego).

Tak więc złożenie wniosku o kredyt to najczęściej stosowane rozwiązanie, wybierane przez większość osób szukających środków na własny dom, niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się kupić gotowy dom na rynku wtórnym od dotychczasowych właścicieli, czy też postanawia wybudować nowy dom od podstaw czyli od fundamentów. Jednak otrzymanie kredytu hipotecznego jest dziś znacznie trudniejsze niż kilka lat temu.

 

Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, zwłaszcza kredytów udzielanych w walutach obcych, a poza tym trzeba się wykazać również wkładem własnym na poziomie co najmniej kilku procent całej inwestycji. Może to nieco zniechęcać, ale wizja zamieszkania w zupełnie własnych, wybudowanych i urządzonych wewnątrz zgodnie z własnym gustem i upodobaniami czterech ścianach sprawia, że wiele osób gotowych jest przysłowiowe góry przenosić, aby tylko ją zrealizować.

Gdy uda się już przebrnąć przez wszystkie formalności i bank wyda pozytywną decyzję, projekt domu jest gotowy - czas przystąpić do budowy. Szukanie odpowiedzialnej firmy, która wykona cała inwestycję w możliwym do zaakceptowania czasie to osobna historia. Wiele osób korzysta na tym etapie z internetu, jako podstawowego źródła informacji o zleceniodawcach i szuka ich na serwisach branżowych, przegląda firmowe strony internetowe, czy też wprost zleca wybudowanie domu na jednym z portali, takich jak na przykład Oferteo.pl. Można w ten sposób zlecić nie tylko wybudowanie domu do stanu surowego, ale również pod klucz, już na etapie poszukiwań precyzując szczegóły realizacji w taki sposób, że zgłoszą się wyłącznie wykonawcy zdolni przeprowadzić prace zgodnie z wybraną technologią i za proponowaną przez inwestora cenę.

Dom gotowy - pozostaje się wprowadzić


Chwila wprowadzenia się do własnego domu jest wielkim świętem. Od tego momentu można będzie cieszyć się komfortem i wymarzoną prywatnością i mieć gwarancję, że przez ścianę nikt nie będzie podsłuchiwał codziennych aktywności.

 

artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BP
BP 02.09.2014, 21:54
pierdu pierdu ja sie przespie... przy zarobkach 1900 zł wyliczyła mi jedna pani z banku że mogę wziąść 160-170 tyś zł na hipoteke a jaki dom (nie klitkę 33m2) chociaż do remontu w nieopłakanym stanie mnie byłoby stać? fajny artykuł ale dla tych co mają bogatych rodziców...
bez pesymizmu
bez pesymizmu 02.09.2014, 22:29
za takie pieniądze kupisz naprawdę przyzwoite, 3 pokojowe, mieszkanie w bloku
...
... 03.09.2014, 11:49
Dla ciebie "miejsce do spania w klatce,, niczym się nie różni od prawdziwego domu?
Gdy mieszkasz "w klatce,, to musisz dostosować się do ogólnie przyjętych zasad.
We własnym domu nie masz takich ograniczeń, nikt ci w garnki nie zagląda. możesz sobie np. grillować do godz 3 rano i nikt ci nic nie powie, nie mówiąc już o warunkach do wychowywania dzieci, które w blokach mają do dyspozycji zasikaną przez okoliczne psy i koty piaskownicę.

Pozostałe