Jak zachować się podczas pożaru w pracy?

  • 24.04.2018, 17:00
Jak zachować się podczas pożaru w pracy?
W pracy może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, wśród których jest właśnie pożar.

Dlatego tak ważne jest to, aby pracodawcy zadbali o odpowiednie wyposażenie przeciwpożarowe oraz organizowali szkolenia PPOŻ dla osób zatrudnionych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, jak się zachować, kiedy wybuchnie pożar.

 

Znajomość przepisów PPOŻ to podstawa

 

Nadal mimo łatwego dostępu do materiałów i szkoleń niewiele osób zna przepisy PPOŻ. Wbrew pozorom ten problem dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dlatego tak ważne jest systematyczne odświeżanie wiedzy, aby w ten sposób łatwiej zapadła w pamięć. Dzięki szkoleniom dowiemy się dokładnie, jak powinniśmy zachowywać się, aby ochronić swoje oraz innych osób życie. Przede wszystkim wiedza związana z ewakuacją w miejscu pracy jest priorytetem.

 

Prawidłowe zachowanie się podczas pożaru

 

Kluczem do ochrony życia i większego bezpieczeństwa podczas pożaru jest posiadanie wiedzy na temat prawidłowego odczytywania znaków przeciwpożarowych oraz ewakuacyjnych. W ten sposób zyskasz znacznie większe szanse uchronienia się przed niebezpieczeństwem, nawet jeśli masz znaczne braki w przepisach PPOŻ. Kiedy zbagatelizujesz również tę wiedzę, to nieumyślnie możesz znacznie pogorszyć swoją sytuację. Dlatego i tak powinieneś poznać kilka najistotniejszych zasad, które szczegółowo omówione są na każdym szkoleniu PPOŻ.

 

Zasady, które uratują cię podczas pożaru w miejscu pracy

  • Powiadomienie straży pożarnej to pierwsza czynność, o której powinieneś pomyśleć. Czasem konieczne jest indywidualne wykonanie połączenia, aby zgłosić pożar. Bardziej świadomi pracodawcy montują w miejscach pracy alarmy, które automatycznie informują straż pożarną o sytuacji ogniowej, przez co mogą działać znacznie szybciej, co zdecydowanie zwiększa szanse pracowników. Osoby zatrudnione powinny zostać poinformowane o istnieniu takich alarmów.
  • W następnej kolejności ważne jest wykonanie, choćby próby uratowania ludzkiego życia, jeśli są w naszym otoczeniu osoby zagrożone.
  • Sam proces ewakuacji musi być niezwłocznie rozpoczęty od miejsc, w których pożar zaczął się rozprzestrzeniać, gdyż te osoby będą narażone na zdecydowanie największe niebezpieczeństwo.
  • Musisz pamiętać, że w trakcie ewakuacji zabronione jest również korzystanie z wind oraz dźwigów, dlatego koniecznie ich unikaj.
  • Po ewakuacji sprawdź, czy na pewno wszyscy opuścili miejsce pracy. Jeśli okaże się, że grupa jest mniejsza, niż powinna, to koniecznie zgłoś to straży pożarnej, która sama podejmie próbę uratowania pozostałych osób.

 

Zapanuj nad grupą

 

Nie ma nic gorszego niż spanikowany tłum bez lidera. W takiej sytuacji zagrożenie bardzo wzrasta, dlatego musisz spróbować przejąć kontrolę nad grupą. Panika niejednokrotnie sprawia, że podejmowane zostają nieuzasadnione decyzje, znacznie utrudniające drogę do wyjścia. Twoja chłodna głowa może być kluczem do bezpiecznego wyjścia z miejsca zagrożonego pożarem. W dodatku w ten sposób znacznie łatwiej będziesz mógł przypomnieć sobie wszystkie poznane przepisy PPOŻ, które będziesz mógł wykorzystać w praktyce.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe