Projekt domu na wąską działkę

  • 18.07.2014, 07:10
  • artykuł sponsorowany
Projekt domu na wąską działkę
Wąska a zarazem długa działka - a takie zdarzają się w Polsce dosyć często, nie musi wykluczać postawienia ciekawego i funkcjonalnego domu.

 

Wąska działka nie skazuje potencjalnego Inwestora na mało ciekawy projekt domu. Wystarczy zasięgnąć rady dobrego architekta, który po wysłuchaniu oczekiwań użytkowników, stworzy projekt optymalnie dopasowany do danej działki. Projekt taki może być funkcjonalny a zarazem estetyczny i  dodatkowo idelanie na parceli posadowiony. Do zakupu działki o nietypowych wymiarach kuszą niższe niż zazwyczaj ceny. Działka taka jest bowiem na pierwszy rzut oka bardziej kłopotliwa w zagospodarowaniu oraz mniej atrakcyjna wizualnie.

 

W gruncie rzeczy cena nie powinna być kryterium w przypadku zakupu jakiejkolwiek działki. Najważniejsze są uwarunkowania związane z rodzajem gleby, posadowienie domu względem stron świata, otoczenie i wbrew pozorom, sąsiedztwo. Są to kluczowe czynniki, które powinny mieć wpływ na decyzję Inwestora o zakupie działki pod budowę domu.

 

Tak naprawdę twierdzenie, że działka wąska stanowi barierę w budowie domu marzeń nie jest do końca prawdziwe. Dobry projekt domu, stworzony we współpracy z wykwalifikowanym architektem sprawdzi się na każdym rodzaju działki. Działka tego typu stanowi pewnego rodzaju wyzwanie dla projektanta, ale dzięki temu może powstać bardzo ciekawy, niestereotypowy projekt, pełen niepowtarzalnych rozwiązań.

 

Każdy indywidualny projekt domu, przeznaczony na działkę o z pozoru "kłopotliwym kształcie" jest inny. Jeżeli bowiem założeniem jest stworzenie domu marzeń dla rodziny dwuosobowej, nie wymaga zastosowania dużej liczby dodatkowych, specjalnych rozwiązań. Wystarczy jeden pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym, który dzięki swojej długości stwarza pozory całkiem dużej, jakby nie kończącej się przestrzeni. Dobrym pomysłem w przypadku wąskich działek jest wznoszenie domu jak najwyżej w górę, czyli stworzenie kilku kondygnacji mieszkalnych.

 

Najważniejsze wytyczne, którymi należy się kierować przy tworzeniu projektu domu na wąską działkę, dotyczą zaprojektowania przestrzeni, które będą odpowiadać danym funkcjom, czyli część gościnna, część prywatna rodziców i część dziecięca oraz tzw. punkt centralny, czyli salon. Wszystko to da się pogodzić przy dobrym rozplanowaniu. Największych problemów dostarczy zapewnienie właściwej ilości dziennego światła, skoro ścianę nasłonecznioną ma się z reguły tylko jedną.

 

Wbrew pozorom nie zawsze konieczne jest tworzenie projektu indywidualnego. Co prawda większość pracowni architektonicznych tworzy projekty na działki o wymiarach standardowych, ale też coraz więcej pracowni ma w swojej ofercie projekty na działki nietypowe. Tworzenie tego typu projektów wynika z potrzeb Inwestorów, którzy dysponują różnymi rodzajami działek, szczególnie, że te o wąskich wymiarach są nadal o wiele tańsze i zachęcają ceną do kupna. Powstają zatem projekty specyficzne, nie mniej ciekawe. Można też zmodyfikować wybrany typowy projekt domu w taki sposób, aby zmieścił się na węższej działce, co powinno być znacznie tańsze od projektu indywidualnego.

Każda działka ma jednak minimalne wymiary, które muszą zostać zachowane, aby udało się na niej postawić budynek mieszkalny. Zgodnie z odgórnie narzuconymi uwarunkowaniami technicznymi od granic działki do ściany domu, muszą być przynajmniej 4 metry, jeśli w ścianie znajduje się okno. Jeśli natomiast ściana pozbawiona jest okna, odległość wymagana to 3 metry. W związku z tym możliwe jest wybudowanie domu nawet na działce o szerokości 14 metrów.

 

W projektach wąskich domów dobrym pomysłem, jest zrobienie przed domem podwórka. Daje to optyczny efekt poszerzenia posesji.

 

Na wąskiej działce niejednokrotnie występuje problem z posadowieniem garażu. Nie ma bowiem możliwości posadowienia go z boku budynku, ponieważ to by go poszerzało, i dodatkowo nie było by po prostu potrzebnego miejsca. Podobnie posadowienie garażu w bryle domu od frontu, zmniejszyłoby przestrzeń mieszkalną a przecież i tak jest stosunkowo nieduża. Niektórzy Inwestorzy budują dom w głębi działki a na przedzie stawiają garaż lub też wiatę. Nie jest to jednak najciekawsze rozwiązanie, ponieważ dom zostaje ukryty za garażem i to właśnie garaż staje się wizytówką danej posesji. Można jeszcze spróbować sytuacji odwrotnej, czyli garaż z tyłu budynku. Wówczas to jednak dojazd do niego zabierze jedną stronę wolnej przydomowej przestrzeni, którą będzie trzeba przeznaczyć na drogę dojazdową do garażu. Często rozwiązaniem tego problemu są garaże wbudowane w bryłę domu, mieszczęce się na tej samej kondygnacji co podpiwniczenie.

 

Wąska działka to większe wyzwanie architektoniczne, ale na pewno nie powód do zaprzestania marzeń o własnym domu.

 

MG Projekt Pracownia Architektoniczna s. c.
Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w przygotowywaniu dokumentacji budowlanej. Zobacz gotowe projekty domów i rezydencji MGProjekt na http://www.mgprojekt.com.pl
artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

U
U 18.07.2014, 16:33
Czy i ile zapłaciła firma MG Projekt Pracownia Architektoniczna s. c. za reklamę swojej firmy. Tego typu artykuły są typową reklamą firmy za którą się sporo płaci.

Pozostałe