230 lat minęło

  • 20.04.2018, 18:41
  • Joanna Sztymelska
230 lat minęło
Dorota Bill-Skorupa, dyrektor Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim i dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. powitali prowadzących wykłady i uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. “Tomaszów - 230 lat istnienia. Początki miasta - rozwój - drogi do niepodległości”. która rozpoczęła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, w środę, 18 kwietnia 2018 roku,.

Organizatorami konferencji byli: Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Składała się z trzech paneli, z czego pierwszy i drugi były w sali konferencyjnej, a trzeci panel w tomaszowskim muzeum.

 

 

I panel rozpoczął dr hab. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego,  moderator tego panelu, który przedstawił krótko (każdy z wykładowców miał czas jedynie 15 minut na przedstawienie omawianego przez siebie tematu), temat: "Rola Rawitów Ostrowskich w rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego w XIX i XX wieku". Następnie ksiądz dr hab. Mieczysław Różański, profesor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powiedział o "Rozwoju sieci parafialnej kościoła rzymskokatolickiego w Tomaszowie Mazowieckim". Kolejnym prelegentem była dr hab. Jolanta Daszyńska z Uniwersytetu Łódzkiego, która przybliżyła temat: "Nie szablą, a fortepianem. Walka Ignacego Paderewskiego o niepodległą Polskę"  i na zakończenie pierwszego panelu dr Andrzej Wróbel dyrektor Archiwum Państwowego, oddział w Tomaszowie Mazowieckim powiedział o "Społecznych i politycznych aspektach drogi Tomaszowa Mazowieckiego do niepodległości".

 

 


Po krótkiej przerwie dwutorowo odbywały się wykłady: w Urzędzie Miasta i muzeum. W Urzędzie Miasta, panel II rozpoczął prof. zw. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Omówił temat: "Ewangelicy tomaszowscy w powstaniu styczniowym". Następnie dr hab. Witold Jarno, profesor z Uniwersytetu Łódzkiego powiedział o "Powstaniu garnizonu Wojska Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim w 1918 roku". Dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim omówił temat: "Wielkie wyzwanie Niepodległości. Wojna polsko-rosyjska 1919-1921 - wymiar regionalny". Przedostatnim wykładowcą był mgr Michał Ordak z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalski, który powiedział o: "Tomaszów Mazowiecki i powiat tomaszowski - zarys dziejów administracyjnych" i na koniec tego panelu mgr Zofia Zielińska z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, oddział w Tomaszowie Mazowieckim omówiła temat: "Wybrane aspekty historii Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim".Panel w Muzeum im Antoniego hr. Ostrowskiego rozpoczął dr Mariusz Ziółkowski z tomaszowskiego muzeum i powiedział o: "Osadzie i cmentarzysku kultury łużyckiej w Tomaszowie Mazowieckim - Ludwikowie", a następnie dr Gabriela Ziółkowska z muzeum w Tomaszowie Mazowieckim omówiła temat: "Rozwój przestrzenny Tomaszowa do 1830 roku na podstawie źródeł kartograficznych. Wstęp do problematyki badawczej". Dr Antoni Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego powiedział o : "Benedyktynach w Tomaszowie Mazowieckim 1922-1923".


Dr Robert Derewenda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wystąpił z wykładem "Tomaszów Mazowiecki w II Rzeczypospolitej" i na zakończenie dr Lidia Pacan-Bonarek z Piotrkowa Trybunalskiego powiedział o "Motywacji ulic Tomaszowa Mazowieckiego".


 

Konferencję podsumowała Dorota Bill-Skorupa. Zaprosiła wszystkich do oglądania wystawy "230 lat Tomaszowa Mazowieckiego", która będzie w sali muzeum do 5 maja 2018 roku.
Sala była wypełniona uczestnikami zainteresowanymi tematem historii naszego miasta. W imieniu prezydenta miasta, Marcina Witko, wykładowcom podziękowała i wzięła udział w konferencji Zofia Szymańska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Po wykładach każdy miał możliwość zadać prelegentom pytania, na które wykładowcy chętnie odpowiadali.


Po konferencji zostanie wydana książka, która będzie zawierała każdy z prezentowanych tematów i będzie tam każdy temat szerzej opisany niż wystarczał czas na wykład na konferencji.

 

 


 

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Michal Grazynski. Budować wspólnotę.
Michal Grazynski. Budować wspólnotę. 21.04.2018, 04:12
Podczas weekendu zamierzam obejrzeć wszystkie te wykłady, ale już teraz za realizację chcępodziękować Pani Joannie Sztymelskiej. Pani materiały wideo bardzo dużo wnoszą do portalu Nasztomaszow.pl.

Dziękuję.

Pozostałe