Wytyczne przy projektowaniu ogrodu

  • 29.05.2014, 07:50
  • Mariusz Strzępek
Projektując ogród ważne jest, abyśmy zastanowili się jakie funkcje ma spełniać nasz ogród. Czy ma służyć typowo do rekreacji czy też ma przynosić jakieś korzyści. Idąc dalej powinniśmy rozważyć jaki styl oraz gatunki roślin powinniśmy wybrać, aby sprostały naszym oczekiwaniom.

Część osób lubi proste, przejrzyste, proporcjonalne rozwiązania. Proponuję rozważyć ogród geometryczny, który będzię charakteryzował się liniami prostymi, układami geometrycznymi, łukami i zarazem będzie mógł przy tym łączyć w sobie nowoczesny styl. Jeśli zbyt poukładany wydaję się omówiony powyżej styl ogrodu, proponuję prostsze rowiązanie w postaci wiejskiego ogródka, gdzie obok warzyw powinny się znaleźć zioła i pospolite kwiaty. Coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się też ogrody naturalistyczne, gdzie wykorzystuje się pełną gamę naturalnych, rodzimych gatunków. Bardziej wyszukanym ogrodem dla wymagających będzie na pewno ogród w stylu orientalnym np japońskim. Tu gatunki i formy są już bardziej przemyślane i wyszukane, rośliny są w odpowiedni sposób strzyżone a każdy kamień, figura ma swoiste znaczenie.

 

Projektując ogród pownniśmy wziąć pod uwagę również to, czy chcemy w nim spędzać czas biernie czy aktywnie. W naszym ogrodzie na pewno nie powinno zabraknąć miejsca do grilla, do zabaw dla dzieci, do wypoczyku. Dla niektórych ważnym elementem stać się może mała architektura jak pergola, trejaż, fontanna czy rzeźby ogrodowe. Pamiętajmy jednak, że w każdym ogrodzie nie powinno zabraknąć kompostownika, który spełnia ważną funkcję w naszym przyszłym ogrodzie.

 

 

Jeśli chcemy natomiast, aby nasz ogród wyglądał naprawdę wyjątkowo, zacznijmy od doboru do niego odpowiednich roślin. Pamiętajmy, że nasz projekt powinien obejmować już istniejące nasadzenia. Chyba, że jesteśmy przekonani, że wybrane gatunki powinny być przeniesione do wybranego przez nas, innego miejsca. Proponuję je przesadzić, ale pod warunkiem, że skończy się ich okres wegetacyjny, co następuje jesienią bądź wczesną wiosną. Przy doborze gatunków ważne jest zorientowanie sie jaki stopień nasłonecznienia występuje w naszym ogrodzie, czy znajdą się miejsca cieniste i czy wybrane rośliny będą narażone na tzw. "przeciągi". Dobierając gatunki musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy rośliny mniej czy bardziej wymagające.

 

Do mniej wymagających na pewno będą należały takie gatunki, jakie są zastosowane do nasadzeń miejskich np tawuły, berberysy, irgii, pięciorniki. Jeśli natomiast zapragniemy bardziej wyszukane gatunki musimy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie ph gleby, warunki słoneczne oraz ewentualne okrycie zimą. Na pewno w takim nasadzeniu mogłaby się znaleźć lubiana przez wszystkich kwaśnolubna hortensja ogrodowa, rododendron czy azalia. Ważne jest abyśmy pamiętali o odpowiednim dokarmianiu wybranych przez nas roślin. Jeśli są to rośliny kwaśnolubne niech to będzie nawóz przeznaczony tylko i wyłącznie do takiego rodzaju nasadzeń. Warto rozważyć też czy mamy wystarczająco dużo czasu aby zadbać o nasz rośliny. Jeśli dysponujemy i jesteśmy w stanie poświęcić mu dużo czasu i uwagi zalecam dokarmianie nawozami płynnymi, gdyż szybciej są wchłaniane przez roślinę. Jeśli natomiast cierpimy na synchroniczny brak czasu to warto rozważyć nawozy uwalniające się powoli, przez cały sezon wegetacji roślin. Innymi słowy jeśli dobrze przemyślimy i zadbamy o nasz ogród, odwdzięczy nam się wspaniałym kwitnieniem i udzieli nam schronu w upalne dni.

 

Redaktorzy serwisu www.obejma.pl
Artykuł został przygotowany przez firmę obejma.pl - ogólnopolski katalog branży budowlanej..

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 31.05.2014, 12:12
Bardzo dobry artykuł, jest jedno ale...
Te wszystkie wiadomości napływowym (około 80%) mieszkańcom Siarajewa nie zdadzą się na nic, bo oni mieszkają w blokach, a tam niestety na balkonach nie ma tyle miejsca, aby te wytyczne wprowadzić.
Ajdejano
Ajdejano 31.05.2014, 10:58
Jak czytam o "wytycznych", to przypomina mi się "Trybuna Ludu", w której co i raz ukazywały się wytyczne: dla ludu pracującego miast i wsi lub dla jedynie słusznej przewodniczki narodu - PZPR.

Pozostałe