Brak galerii handlowej szansą dla miasta?

  • 18.05.2014, 21:37
  • Mariusz Strzępek
Brak galerii handlowej szansą dla miasta?
Przyznam, że Polacy to dosyć zabawny jest naród. Najpierw coś psują a później załamują ręce i lamentują, że należy naprawiać. Oczywiście naprawiać mają nie ci którzy zepsuli ale wszyscy inni wkoło i ponosić oczywiście z tego tytułu koszty. Czy to nie komiczne?

 

Ma się rozumieć, że nie. To prawdziwa tragedia, bo procesy naprawcze trwają często o wiele dłużej niż działania, które doprowadziły do dewastacji, czy upadku tej albo innej rzeczy. Często wręcz nie da się ich przeprowadzić.

 

Wiedzą o tym prawdziwi specjaliści od rewitalizacji. Zakładane wskaźniki efektywności rzadko daje się osiągnąć i pozostają one jedynie (mówiąc kolokwialnie) ściemą. Dzieje się tak w każdej niemal dziedzinie naszego życia, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Dotyczy to też wartości o charakterze uniwersalnym.

 

Wiele osób narzeka, że nie powstała u nas dotąd żadna „galeria” handlowa. Zapominamy jednak, że to właśnie tego rodzaju obiekty ogałacają ulic handlowe w centrach polskich miast. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy wybrać się do pobliskiego Piotrkowa.

 

Główne ulice, tętniące niegdyś życiem, obecnie zostały zdominowane przez instytucje finansowe, takie jak banki i para banki.  Lokale użytkowe, utrzymujące przez całe lata całe kamienice, przestają być atrakcyjne dla najemców, którzy wolą wynajmować droższe powierzchnie w miejscach, gdzie jest większa szansa na pozyskanie klienta.

 

- Pozbawione swoich głównych dochodów budynki muszą z czasem podupadać a ich właściciele, by je utrzymać będą musieli podnosić czynsze w lokalach mieszkalnych – mówi Rafał Zieliński z Biura Obsługi Nieruchomości „Renoma” w Tomaszowie Mazowieckim. – Jeśli możemy nawiązać do wspomnianego wyżej Piotrkowa Trybunalskiego, miałem okazję niedawno oglądać kamienicę w centrum miasta, położoną na działce o powierzchni 2000 metrów, której właściciele, mimo poniesionych sporych nakładów nie mogą sprzedać za nieco ponad 650 tysięcy złotych. Szokujące? Z pewnością, tym bardziej, że w kamienicy jest około 20 mieszkań i 4 lokale użytkowe. A jej stan techniczny nie jest wcale najgorszy.

 

Deweloperzy i sieci handlowe, którzy są głównymi sprawcami upadków dzielnic handlowych zauważają, że próba tchnięcia życia w ulice handlowe jest dziś niezmiernie trudna. Co ciekawe, za taki stan rzeczy obciążają… samorządy i ich krótkowzroczną politykę w gospodarowaniu przestrzenią miejską.

 

W pewnym sensie trudno się z taką opinią nie zgodzić. Bez długofalowej wizji dziesiątki milionów złotych, wydatkowane przez miasta, na rewitalizację swoich centrów, są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

 

Tomaszów w tym względzie nie odbiega poza przeciętność. Potrafimy wyznaczyć strefy zdegradowane i podjąć działania mające na celu ich restytucję, np. przez wyburzenia oraz uwalnianie terenów inwestycyjnych lub odnowienie elewacji. Jednak to wciąż zbyt mało, by można było mówić o zaplanowanym i długoterminowym działaniu.

 

- Miejskim ulicom można przywrócić funkcje handlowo – usługowe ale i społeczne – dodaje właściciel „Renomy”. – Warunkiem jest, że muszą być one jednakowo atrakcyjne, jak pasaże w galeriach handlowych. Dotyczy to zarówno infrastruktury, takiej jak chodniki i elementy małej architektury ale też komunikacji, czyli stworzenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

 

 Zieliński dodaje też, że do ożywienia potrzebna jest odpowiednia dywersyfikacja struktury najemców. Obok instytucji finansowych, potrzebne są butiki, kawiarnie i restauracje. Miejsca, gdzie nie tylko można zrobić zakupy ale również miło spędzić czas, np. przy kawie i eklerce z przypadkowo spotkaną a dawno nie widzianą przyjaciółką lub znajomym.

 

Wyznacznikiem kierunku działań  władz samorządowych powinien być fakt, że wiele tzw. sieciówek zmienia swoje strategie i coraz częściej mówi o poszukiwaniu niezależnych lokali użytkowych poza centrami handlowymi ale w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców danej miejscowości.

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pik
pik 22.05.2014, 09:10
Jestem za rozwojem małych przedsiębiorstw w mieście, nie potrzeba nam galerii tylko zakończenia wreszcie remontu pl. Kościuszki -przez niekończący się remont wiele firm stoi na granicy bankructwa .Centrum i cała Piłsudskiego włącznie z rynkiem wymiera śmiercią naturalną - kto odpowiada w tym mieście za takie działania ? - 3 lata remontować taki kawałek placu ? TYLKO PATRZEĆ JAK PRZEDSIĘBIORCY WYSTĄPIĄ Z POZWEM ZBIOROWYM .
Łukasz....
Łukasz.... 22.05.2014, 13:03
Się remontuje 3 lata aby chwilę przed wyborami był gotowy - prezydent musi mieć przecież jakieś sukcesy :D
I
I 20.05.2014, 20:18
Galeria Mazovia to nie tylko sklepy, ale także:
1. Kino z prawdziwego zdarzenia.
2. Restauracje, kawiarnie, piwiarnie !!!.
3. Koncerty.
4. Fontanny
5. Plac zabaw
6. Escetyczna architektura
7. Zieleń
8. Wolbórka z bulwarami ( do zagosporadowania )
9. Miejsca pracy
10. Dużo pieniędzy wydawanych w Tomaszowie, a nie w Piotrkowie czy łódce.
11. Piwo mi się kończy więc kończę by pobiec ( sport to zdrowie ) po następne.
janeck
janeck 20.05.2014, 06:33
U nas ulice zostały ogołocone przez niekończące się strefy płatnego parkowania
c
c 19.05.2014, 20:34
mądry artykuł
J.P.
J.P. 19.05.2014, 19:20
A chociażby Ci co jeżdżą do Warszawy, Łodzi czy Piotrkowa. Od kilkudziesięciu lat jestem związany z Wielkopolską. Leszno, miasto zbliżone do Tomaszowa, ma dwie duże galerie, handel prywatny się nie załamuje, kamienice są odnawiane i miasto ładne, rozwijające się ... następny przykład - Ostrów Wielkopolski ... ale inne myślenie mieszkańców jest. Bo władze samorządowe to nie wszystko... mieszkańcy je wybierają, inspirują do działania i rozliczają .... tak tak, wasza indolencja w szczególności doprowadziła miasto do wyglądu dużej wiochy. Ale przecież Wam to pasuje, więc czym się przejmować, jest super.
ŁukaszCh.
ŁukaszCh. 20.05.2014, 12:03
I tu się w pełni zgadzam - wszyscy potrafią psioczyć i narzekać a nawet na spotkanie przedwyborcze iść im się nie chce. Z mojego okręgu po rady powiatu trafiły same jedynki - i nikt ich nigdy na osiedlu nie widział. Czas wielkich Galerii się skończył - teraz jest moda na mniejsze kompaktowe obiekty takie jak galeria S wybudowana ostatnio w Siedlcach. Jeśli miasto rozwijałoby się normalnie miejsca wystarczyłoby dla wszystkich!!!!! I nie oszukujmy się Tomaszów to dziura i żadna poważna madowa marka tu nie zainwestuje!!!!
piotr
piotr 19.05.2014, 15:16
brak galerii handlowej mamy już tyle lat i co!? miasto się rozwija? chyba raczej cofa się a takto chociaz ludzie mieliby jakakolwiek pracę i nie mielibyśmy takiego syfu w centrum miasta
AK-47
AK-47 19.05.2014, 15:34
A kto będzie tam chadzał i pieniądze wydawał?
Żebyś chociaż zrozumiał coś z tego artykułu.......
Studentka
Studentka 19.05.2014, 13:46
Galeria jest bardzo potrzeba w Tomaszowie, chociażby dlatego że powstałyby nowe miejsca pracy, czego w Tomaszowie jest zdecydowanie za mało. Przez to młodzi ludzie wyjeżdżają, bo niestety nie ma tu przyszłości. Szkoda, żeby to miasto wymarło :) I tak ludzie jeżdżą do Piotrkowa czy Łodzi na zakupy albo do kina ! To chyba przydałoby się, żeby wszystko było na miejscu :)
20.05.2014, 00:21
a kto by utrzymywał tych pracowników, jeżeli nie było by klientów.
AK-47
AK-47 19.05.2014, 14:39
Ile powstałoby tych miejsc a ile by niejako przy okazji zniknęło?
Powstanie galerii zmieni Tomaszów na miasto z przyszłością?
Owszem ludzie jeżdżą na zakupy do Piotrkowa czy Łodzi ale nie tylko tam.Do Warszawy również. I jeździć będą. Nawet po powstaniu w Tomaszowie galerii.
Temu miastu potrzebne są miejsca pracy w zakładach produkcyjnych.Miejsca pracy które wprowadzałyby pieniądz na lokalny rynek z "zewnątrz" co może spowodować rozkwit handlu lokalnego a poprzez płacenie podatków przez te zakłady do miejskiej kasy zwiększy dochody miasta przez co znalazłyby się pieniądze na remonty i inwestycje.
abc
abc 19.05.2014, 11:28
Tylko że nasza galeria Mazovia bylaby zaraz praktycznie przy centrum miasta czyli Placu Kościuszki. A ja nie wiem czy chciałbym chodzić taka główną ulicą miasta jaką jest Warszawska gdzie jest syf brud i dziury w jezdni i chodniku!!!! Galeria handlowa nikomu nie zaszkodzi a spadnie chociaż troszkę bezrobocie!
kiki
kiki 19.05.2014, 08:12
Ano sklep koło sklepu bo mieszkania zamieniono na łatwy zarobek.
A jednak lokator był najpewniejszym płatnikiem czynszu bo rodzina mieszkać gdzieś musiała.
Nawet sutereny były zamieszkane. Dziś sklepowa ćmocha lulkę i klienta wypatruje.
Niedługo pazerność właścicieli lokali i kamienic w obliczu pustostanów przywróci im cechę logicznego myślenia i gospodarności na ludzkich zasadach.
Bo jak na razie to rządzi prywata i pazernota oraz ludzka głupota.

Pozostałe