Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 00:00
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Brak galerii handlowej szansą dla miasta?

Przyznam, że Polacy to dosyć zabawny jest naród. Najpierw coś psują a później załamują ręce i lamentują, że należy naprawiać. Oczywiście naprawiać mają nie ci którzy zepsuli ale wszyscy inni wkoło i ponosić oczywiście z tego tytułu koszty. Czy to nie komiczne?

 

Ma się rozumieć, że nie. To prawdziwa tragedia, bo procesy naprawcze trwają często o wiele dłużej niż działania, które doprowadziły do dewastacji, czy upadku tej albo innej rzeczy. Często wręcz nie da się ich przeprowadzić.

 

Wiedzą o tym prawdziwi specjaliści od rewitalizacji. Zakładane wskaźniki efektywności rzadko daje się osiągnąć i pozostają one jedynie (mówiąc kolokwialnie) ściemą. Dzieje się tak w każdej niemal dziedzinie naszego życia, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Dotyczy to też wartości o charakterze uniwersalnym.

 

Wiele osób narzeka, że nie powstała u nas dotąd żadna „galeria” handlowa. Zapominamy jednak, że to właśnie tego rodzaju obiekty ogałacają ulic handlowe w centrach polskich miast. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy wybrać się do pobliskiego Piotrkowa.

 

Główne ulice, tętniące niegdyś życiem, obecnie zostały zdominowane przez instytucje finansowe, takie jak banki i para banki.  Lokale użytkowe, utrzymujące przez całe lata całe kamienice, przestają być atrakcyjne dla najemców, którzy wolą wynajmować droższe powierzchnie w miejscach, gdzie jest większa szansa na pozyskanie klienta.

 

- Pozbawione swoich głównych dochodów budynki muszą z czasem podupadać a ich właściciele, by je utrzymać będą musieli podnosić czynsze w lokalach mieszkalnych – mówi Rafał Zieliński z Biura Obsługi Nieruchomości „Renoma” w Tomaszowie Mazowieckim. – Jeśli możemy nawiązać do wspomnianego wyżej Piotrkowa Trybunalskiego, miałem okazję niedawno oglądać kamienicę w centrum miasta, położoną na działce o powierzchni 2000 metrów, której właściciele, mimo poniesionych sporych nakładów nie mogą sprzedać za nieco ponad 650 tysięcy złotych. Szokujące? Z pewnością, tym bardziej, że w kamienicy jest około 20 mieszkań i 4 lokale użytkowe. A jej stan techniczny nie jest wcale najgorszy.

 

Deweloperzy i sieci handlowe, którzy są głównymi sprawcami upadków dzielnic handlowych zauważają, że próba tchnięcia życia w ulice handlowe jest dziś niezmiernie trudna. Co ciekawe, za taki stan rzeczy obciążają… samorządy i ich krótkowzroczną politykę w gospodarowaniu przestrzenią miejską.

 

W pewnym sensie trudno się z taką opinią nie zgodzić. Bez długofalowej wizji dziesiątki milionów złotych, wydatkowane przez miasta, na rewitalizację swoich centrów, są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

 

Tomaszów w tym względzie nie odbiega poza przeciętność. Potrafimy wyznaczyć strefy zdegradowane i podjąć działania mające na celu ich restytucję, np. przez wyburzenia oraz uwalnianie terenów inwestycyjnych lub odnowienie elewacji. Jednak to wciąż zbyt mało, by można było mówić o zaplanowanym i długoterminowym działaniu.

 

- Miejskim ulicom można przywrócić funkcje handlowo – usługowe ale i społeczne – dodaje właściciel „Renomy”. – Warunkiem jest, że muszą być one jednakowo atrakcyjne, jak pasaże w galeriach handlowych. Dotyczy to zarówno infrastruktury, takiej jak chodniki i elementy małej architektury ale też komunikacji, czyli stworzenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

 

 Zieliński dodaje też, że do ożywienia potrzebna jest odpowiednia dywersyfikacja struktury najemców. Obok instytucji finansowych, potrzebne są butiki, kawiarnie i restauracje. Miejsca, gdzie nie tylko można zrobić zakupy ale również miło spędzić czas, np. przy kawie i eklerce z przypadkowo spotkaną a dawno nie widzianą przyjaciółką lub znajomym.

 

Wyznacznikiem kierunku działań  władz samorządowych powinien być fakt, że wiele tzw. sieciówek zmienia swoje strategie i coraz częściej mówi o poszukiwaniu niezależnych lokali użytkowych poza centrami handlowymi ale w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców danej miejscowości.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pik 22.05.2014 09:10
Jestem za rozwojem małych przedsiębiorstw w mieście, nie potrzeba nam galerii tylko zakończenia wreszcie remontu pl. Kościuszki -przez niekończący się remont wiele firm stoi na granicy bankructwa .Centrum i cała Piłsudskiego włącznie z rynkiem wymiera śmiercią naturalną - kto odpowiada w tym mieście za takie działania ? - 3 lata remontować taki kawałek placu ? TYLKO PATRZEĆ JAK PRZEDSIĘBIORCY WYSTĄPIĄ Z POZWEM ZBIOROWYM .

Łukasz.... 22.05.2014 13:03
Się remontuje 3 lata aby chwilę przed wyborami był gotowy - prezydent musi mieć przecież jakieś sukcesy :D

I 20.05.2014 20:18
Galeria Mazovia to nie tylko sklepy, ale także: 1. Kino z prawdziwego zdarzenia. 2. Restauracje, kawiarnie, piwiarnie !!!. 3. Koncerty. 4. Fontanny 5. Plac zabaw 6. Escetyczna architektura 7. Zieleń 8. Wolbórka z bulwarami ( do zagosporadowania ) 9. Miejsca pracy 10. Dużo pieniędzy wydawanych w Tomaszowie, a nie w Piotrkowie czy łódce. 11. Piwo mi się kończy więc kończę by pobiec ( sport to zdrowie ) po następne.

janeck 20.05.2014 06:33
U nas ulice zostały ogołocone przez niekończące się strefy płatnego parkowania

c 19.05.2014 20:34
mądry artykuł

J.P. 19.05.2014 19:20
A chociażby Ci co jeżdżą do Warszawy, Łodzi czy Piotrkowa. Od kilkudziesięciu lat jestem związany z Wielkopolską. Leszno, miasto zbliżone do Tomaszowa, ma dwie duże galerie, handel prywatny się nie załamuje, kamienice są odnawiane i miasto ładne, rozwijające się ... następny przykład - Ostrów Wielkopolski ... ale inne myślenie mieszkańców jest. Bo władze samorządowe to nie wszystko... mieszkańcy je wybierają, inspirują do działania i rozliczają .... tak tak, wasza indolencja w szczególności doprowadziła miasto do wyglądu dużej wiochy. Ale przecież Wam to pasuje, więc czym się przejmować, jest super.

ŁukaszCh. 20.05.2014 12:03
I tu się w pełni zgadzam - wszyscy potrafią psioczyć i narzekać a nawet na spotkanie przedwyborcze iść im się nie chce. Z mojego okręgu po rady powiatu trafiły same jedynki - i nikt ich nigdy na osiedlu nie widział. Czas wielkich Galerii się skończył - teraz jest moda na mniejsze kompaktowe obiekty takie jak galeria S wybudowana ostatnio w Siedlcach. Jeśli miasto rozwijałoby się normalnie miejsca wystarczyłoby dla wszystkich!!!!! I nie oszukujmy się Tomaszów to dziura i żadna poważna madowa marka tu nie zainwestuje!!!!

piotr 19.05.2014 15:16
brak galerii handlowej mamy już tyle lat i co!? miasto się rozwija? chyba raczej cofa się a takto chociaz ludzie mieliby jakakolwiek pracę i nie mielibyśmy takiego syfu w centrum miasta

AK-47 19.05.2014 15:34
A kto będzie tam chadzał i pieniądze wydawał? Żebyś chociaż zrozumiał coś z tego artykułu.......

Studentka 19.05.2014 13:46
Galeria jest bardzo potrzeba w Tomaszowie, chociażby dlatego że powstałyby nowe miejsca pracy, czego w Tomaszowie jest zdecydowanie za mało. Przez to młodzi ludzie wyjeżdżają, bo niestety nie ma tu przyszłości. Szkoda, żeby to miasto wymarło :) I tak ludzie jeżdżą do Piotrkowa czy Łodzi na zakupy albo do kina ! To chyba przydałoby się, żeby wszystko było na miejscu :)

AK-47 19.05.2014 14:39
Ile powstałoby tych miejsc a ile by niejako przy okazji zniknęło? Powstanie galerii zmieni Tomaszów na miasto z przyszłością? Owszem ludzie jeżdżą na zakupy do Piotrkowa czy Łodzi ale nie tylko tam.Do Warszawy również. I jeździć będą. Nawet po powstaniu w Tomaszowie galerii. Temu miastu potrzebne są miejsca pracy w zakładach produkcyjnych.Miejsca pracy które wprowadzałyby pieniądz na lokalny rynek z "zewnątrz" co może spowodować rozkwit handlu lokalnego a poprzez płacenie podatków przez te zakłady do miejskiej kasy zwiększy dochody miasta przez co znalazłyby się pieniądze na remonty i inwestycje.

20.05.2014 00:21
a kto by utrzymywał tych pracowników, jeżeli nie było by klientów.

abc 19.05.2014 11:28
Tylko że nasza galeria Mazovia bylaby zaraz praktycznie przy centrum miasta czyli Placu Kościuszki. A ja nie wiem czy chciałbym chodzić taka główną ulicą miasta jaką jest Warszawska gdzie jest syf brud i dziury w jezdni i chodniku!!!! Galeria handlowa nikomu nie zaszkodzi a spadnie chociaż troszkę bezrobocie!

kiki 19.05.2014 08:12
Ano sklep koło sklepu bo mieszkania zamieniono na łatwy zarobek. A jednak lokator był najpewniejszym płatnikiem czynszu bo rodzina mieszkać gdzieś musiała. Nawet sutereny były zamieszkane. Dziś sklepowa ćmocha lulkę i klienta wypatruje. Niedługo pazerność właścicieli lokali i kamienic w obliczu pustostanów przywróci im cechę logicznego myślenia i gospodarności na ludzkich zasadach. Bo jak na razie to rządzi prywata i pazernota oraz ludzka głupota.

Reklama
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama