Odczyt poświęcony Błażejowi Stolarskiemu w Miejskim Centrum Kultury, filia DOK

  • 12.04.2018, 21:16
  • Joanna Sztymelska
Odczyt poświęcony Błażejowi Stolarskiemu w Miejskim Centrum Kultury, filia DOK
W czwartek, 12 kwietnia 2018 roku, w Miejskim Centrum Kultury, filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbył się odczyt dr. Pawła Perzyny, naczelnika Archiwum Oddziału IPN w Łodzi, poświęcony Błażejowi Stolarskiemu, wybitnemu działaczowi społecznemu i politykowi ludowemu, pochodzącemu ze Sługocic k. Będkowa.

 

 

Organizatorami spotkania byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Spotkanie otworzyła Ewa Biazik, dyrektor filii DOK. Powitała Andrzeja Wróbla - kierownika oddziału IPN w Tomaszowie Mazowieckim i dr. Pawła Perzynę - prowadzącego odczyt pt. Zasługi Błażeja Stolarskiego dla odbudowy i organizacji państwa polskiego.

 

 

Dr Paweł Perzyna jest autorem wydanej w  2017 roku  nakładem łódzkiego IPN publikacji "Błażej Stolarski 1880–1939. Biografia społecznika, działacza gospodarczego i polityka".

 


Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, jakie pełnił Stolarski. Był on m.in. członkiem Tymczasowej Rady Stanu, ministrem rolnictwa w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego, posłem na Sejm RP w latach 1919-1930, wicemarszałkiem Senatu RP (1938-1939), wiceprezesem Centralnego Związku Kółek Rolniczych (1918-1928), a także prezesem PSL „Wyzwolenie” (1917-1922) i jego frakcji parlamentarnej (1919-1922, 1925-1927). Więcej na temat życia i działalności  Błażeja Stolarskiego znajdziemy w publikacji dr. Pawła Perzyny. Jest to lektura tym ciekawsza, że doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Warto bowiem pamiętać, że niepodległa Polska to nie tylko zasługa dobrze wszystkim znanych mężów stanu, ale także lokalnych działaczy i polityków, a takim właśnie dla naszych ziem był Błażej Stolarski.  "Budowa wolnego i suwerennego państwa to długi proces, to nie tylko walka z bronią w ręku, ale i kształtowanie jego podstaw ustrojowych, społecznych, gospodarczych, odrzucanie partykularyzmów warstw społecznych oraz kształtowanie patriotyzmu i postaw obywatelskich. W tym dziele Stolarski okazał się liderem i przywódcą, którego dokonania wykroczyły daleko poza obszar gminy, powiatu, czy województwa.", czytamy w biografii Stolarskiego.

 


Błażej Stolarski wspierał też budowanie w mieszkańcach poczucia przynależności do ich "małych ojczyzn", identyfikowania się z nimi, odpowiedzialności za nie, przy jednoczesnym formowanie w nich postaw przywiązania do niepodległej Polski i zobowiązania do wypełniania obowiązków wobec państwa. Wspierał ludność z terenów wiejskich, ich aktywność w tworzeniu samorządów oraz działalność polityczną i społeczną.
"Wszystkie wspomniane osiągnięcia i zasługi Stolarskiego zostały docenione już przez jemu współczesnych. Zarządzeniem Prezydenta RP z 16 lipca 1932 r. otrzymał Krzyż Niepodległości. Osiemdziesiąt sześć lat później kolejne pokolenie żyjące w odrodzonej Polsce spłaca swój dług wdzięczności wobec Błażeja Stolarskiego, wydając i promując jego biografię." - pisze w swojej książce Paweł Perzyna.

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe