Pożyczki dla zadłużonych – poznaj możliwości dłużnika

  • 11.04.2018, 11:18
Pożyczki dla zadłużonych – poznaj możliwości dłużnika
Nie ulega wątpliwości, że pozycja dłużnika jest bardzo trudna. Nie tylko musi się on zmagać z długotrwałymi problemami finansowymi, ale też musi liczyć się z tym, że jego możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy są w wysokim stopniu ograniczone. Praktycznie niemożliwe jest w takim wypadku zaciągnięcie kredytu bankowego, który pozwoliłby mu szybko spłacić zaległości, a wydatki kredytowe ograniczyć do miesięcznych rat w przystępnej wysokości. Szanse na uzyskanie finansowania nie są jednak zerowe — dzięki dostępności pożyczek pozabankowych.

Dla kogo są pożyczki dla zadłużonych?

 

Pożyczkowe instytucje pozabankowe są mniej rygorystyczne niż banki, pod względem wymagań dotyczących zdolności i wiarygodności kredytowej ich klientów. Nie podlegają one pod prawo bankowe, więc w niektórych sytuacja mogą podjąć ryzyko i udzielić pożyczki dłużnikowi, a nawet osobie z zajęciem komorniczym. Dla wielu osób jest to ostatnia deska ratunku – wystarczy spojrzeć na popularność takich zapytań w Google, szerokie rozpatrzenie tematu w serwisach pożyczkowych, czy nawet stwarzanie odpowiednich, tematycznych rankingów pożyczkowych.

 

Z czego to wynika? Weryfikacja bazy danych KRD nie zawsze może dać jednoznaczną odpowiedź, czy udzielenie pożyczki zadłużonemu to niepotrzebne ryzyko. Jakkolwiek, firmy pożyczkowe starają się to ryzyko minimalizować poprzez rekompensatę z innej strony – wystarczającą wysokość zarobków, poręczenie gwaranta lub zastaw samochodu. Indywidualne podejście do wniosku każe traktować każdą sytuację osobno. Ta będzie inna dla dłużnika notorycznego, kilkuletniego, zalegającego ze spłatą bardzo dużych, skumulowanych kwot, a inna dla osoby, która chwilowo popadła w kłopoty finansowe, szuka rozwiązania, by z nich wyjść, a jego zaległości nie zdążyły jeszcze narosnąć.

 

Jak ubiegać się o pożyczkę dla zadłużonych?

 

Procedura aplikowania o pożyczkę dla zadłużonych jest przeprowadzana standardowo, gdyż takie pożyczki udzielane są przez dokładnie te same firmy, co pożyczki zwykłe. Można to załatwić przez Internet, za pomocą platformy online. Jakkolwiek, szukanie swojej szansy u wielu pożyczkodawców mija się z celem, a dodatkowo, wiele zapytań do BIK (firmy pożyczkowe mają obowiązek zweryfikować historię kredytową wnioskującego) może dodatkowo obniżyć i tak niski scoring.

 

Postępowanie w takich przypadkach powinno przebiegać dwuetapowo. Pierwszym z nich powinno być zapytanie o raporty z Biura Informacji Kredytowej i Rejestrów Dłużników (BIG, KRD, ERIF). Ma do tego prawo każdy konsument i jest to usługa bezpłatna, jeżeli dokonywana jest z częstotliwością nieprzekraczającą kilku razy w roku. Wiedząc, co zawierają te rejestry i jakie szanse dają na uzyskanie finansowania, warto zwrócić się do porównywarki pożyczek, gdzie dzięki odpowiednim ustawieniom parametrów można dowiedzieć się, która firma może taką formę pożyczki zaproponować. To zwiększy szanse na pozytywną decyzję.

 

Pożyczki z gwarantem – gdy nikt inny nie udzieli pożyczki

 

Dłużnik, który potrzebuje większej ilości pieniędzy, raczej nie zadowoli się relatywnie niską kwotą pożyczek-chwilówek. Wyjściem z problemów może okazać się pożyczka ratalna z poręczeniem, choć to w świecie firm pożyczkowych raczej rzadkość. Zwracając się do firmy Rapida Money, nie trzeba posiadać ani zdolności, ani wiarygodności kredytowej i można liczyć na naprawdę sporą, jak na firmę pożyczkową, kwotę pieniędzy. Problemem może być oczywiście uzyskanie zgody osoby, która mogłaby zostać gwarantem takiej pożyczki. Nie każdy spojrzy przychylnie na takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy pożyczkobiorca jest czynnym dłużnikiem — bycie poręczycielem jest zawsze sporym ryzykiem.

 

Zastawienie samochodu dobrym pomysłem?

 

Choć niewiele firm oferuje pożyczkę pod zastaw samochodu, takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem, pod warunkiem, że dłużnik posiada własny samochód o odpowiedniej wartości rynkowej. Takie pożyczki udzielane są w kwotach bardzo wysokich, nawet do 100 000 złotych, więc i samochód powinien być pierwszej jakości. Jeśli tak jest, to pożyczkę pod zastaw można niejako traktować jako kredyt konsolidacyjny, który pomoże spłacić wszystkie zobowiązania, a dłużnik pozostanie jedynie z miesięcznymi ratami. Zastawienie samochodu o niższej wartości może być jednak nieopłacalne i wydawać się może, że taki samochód po prostu lepiej sprzedać. Sama pożyczka, choć dostępna dla dłużników, jest również dość droga, a w tym wypadku płaci się również za to, że samochód dalej jest w użytkowaniu jego właściciela.

 

Pożyczka nie zawsze jest wybawieniem od długu

 

Każdy dłużnik musi pamiętać, że nie zawsze pożyczka rozwiąże lub zmniejszy jego problemy finansowe. W gruncie rzeczy jest to kolejne zobowiązanie i kolejny dług do spłacenia. Jeżeli dodatkowo sytuacja zawodowa dłużnika jest ciężka, pożyczka – nawet jeśli zostanie mu przyznana – może tylko pogorszyć sytuację. Każda decyzja powinna być poprzedzona wyjątkowo skrupulatną kalkulacją ryzyka. Desperacja nigdy nie jest dobrym doradcą i, co najważniejsze, odpowiedzialność jest tym większa, im większe są długi.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe